2
Artykuły

Serial „Arrow” po raz pierwszy pojawił się na ekranie w roku 2012 i stał się szybko fenomenem, co doprowadziło do stworzenia oddzielnego serialowego świata ze sporą liczbą powiązanych ze sobą produkcji. Z racji nadchodzącego crossoveru wszystkich seriali z Arrowverse postanowiłem stworzyć ranking postaci w nim występujących. Nie chciałem jednak zajmować się oczywistościami i porównywać bohaterów na podstawie ich umiejętności, a podejść do tematu od nieco innej strony. Zdecydowałem się przeanalizować herosów (i ich przeciwników) pod kątem ukazanej w produkcjach genezy, charyzmy czy po prostu tego, jak wyglądają ich interakcje z resztą obsady. Tak właśnie narodziła się poniższa lista 20 najlepiej przedstawionych postaci w serialach od CW.

20. Wild Dog

Trzeba otwarcie przyznać, że „Arrow” przez cały czwarty sezon zaliczył poważny kryzys. Wiele osób narzekało na fabułę, co spowodowało duży spadek oglądalności. Na nasze szczęście powstał kolejny sezon, który może nie był najlepszy ze wszystkich, ale zdecydowanie poprawił notowania tego serialu. Przyczynili się też do tego nieco nowi członkowie Team Arrow, spośród których chciałem uhonorować Wild Doga – postać teoretycznie niewyróżniającą się żadnymi specjalnymi umiejętnościami, ale jednak postać „pełną” – z dobrze przedstawioną przeszłością, z wyrazistym charakterem, dodającą sporo świeżości do drużyny.

19. Ra’s al Ghul

Trzeci sezon „Arrow” nie był tak dobry jak poprzedni, jednak posiadał silnego villaina, który poza paranormalną genezą wniósł powiew świeżości do tego świata. Dostaliśmy nie tylko Ra’s al Ghula, ale i jego córki, wraz z całą Ligą Zabójców, a co może najważniejsze – Jamę Łazarza. Twórcy co prawda nie wykorzystali tych wszystkich elementów tak, jak mogliby to zrobić najlepiej, jednak jedno trzeba im przyznać: do tej pory nie mogę zapomnieć, z jakim cliffhangerem zostawiono nas w połowie sezonu.

18. Martian Manhunter

Od razu uprzedzam: na tej liście jest to jedyny bohater z serialu o Supergirl. Uważam produkcję za zdecydowanie najgorszą ze wszystkich do tej pory stworzonych w ramach Arrowverse i myślę, że nie byłbym specjalnie zawiedziony, gdyby serial został anulowany. Należy jednak oddać honory Zielonemu Marsjaninowi, który moim zdaniem spokojnie mógłby dostać oddzielny serial, gdyby popracowano nieco mocniej nad jego genezą i… aparycją.

17. Spartan

John Diggle to jedna z najbardziej istotnych postaci w „Arrow”. I o ile początkowo nie zapowiadało się, że otrzyma on większą rolę w serialu, o tyle twórcy konsekwentnie budowali tę postać – poprzez ukazanie jego historii czy też relacji rodzinnych. Należy się jednak cieszyć z tego, że  producenci nie poszli za głosem tłumu i nie przerobili Johna na nowego Green Lanterna. Obawiam się, że mogłoby się to skończyć dla serialu bardzo źle.

16. Atom

Ray Palmer to jedna z najbardziej wyrazistych postaci z „DC’s Legends of Tomorrow”. I choć początkowo miał on otrzymać swój własny tytuł, tak jak Flash, to podejrzewam, że wyszło mu na dobre to, że nigdy ten serial nie powstał. Trudno  byłoby zachować oryginalność tej produkcji, gdyby jedynymi umiejętnościami bohatera było rzucanie głupkowatymi żarcikami i zmiana rozmiaru. Legendy Jutra są niejako statkiem ostatniej szansy dla postaci, do których producenci otrzymali prawa, ale z którymi nie do końca mają co zrobić. Tak właśnie jest w przypadku Raya – bohater pełną gębą, jednak nieco zbyt monotonny.

15. Killer Frost

Chociaż Killer Frost we własnej osobie pojawia się dość sporadycznie we „Flashu”, to nie można jej odmówić większej głębi i ciekawego przedstawienia tej postaci. Twórcom bardzo dobrze wyszła ta nietypowa schizofrenia Caitlin Snow, która stara się powstrzymać swoje alter ego.

14. Speedy

Siostra Olivera Queena nie jest może najważniejszym graczem w drużynie Arrowa. Jednak to ona bardzo często nakręcała akcję serialu, czy to w trzecim sezonie po kąpieli w Jamie Łazarza, czy w późniejszych odcinkach. Swoją pozycję na liście zdecydowanie zawdzięcza także byciem jednocześnie i Merlynem, i Queenem.

13. White Canary

Sara Lance jest kolejnym przypadkiem, który został uratowany przez „DC’s Legends of Tomorrow”. Serial nie mógł mieć dwóch Kanarków w serialu o zielonym łuczniku, jednak nie po to postać została silnie osadzona w Arrowverse, by pozbywać się jej na dobre. Poza tym Sara jest bardzo dobrym kapitanem pod nieobecność Ripa.

12. Rip Hunter

Początkowo Rip nie był moim faworytem. O ile szanuję bardzo Arthura Darvilla za jego role w „Broadchurch” czy „Doctor Who”, jednak nie widziałem go w roli podróżnika w czasie. Szybko jednak postać ta zyskała w moich oczach ze względu na swoją odważną postawę. Liczę na jego powrót na statek, bo od końca pierwszego sezonu niestety widzimy tego bohatera stosunkowo rzadko.

11. Zoom

Zoom z pewnością trafiłby na wyższe miejsce na tej liście, gdyby nie jego… powtarzalność. Miejmy nadzieję, że czwarty sezon Flasha udowodni nam wszystkim, że Barry Allen może mieć również silnego wroga w postaci niesprintera.

10. Deadshot

Miejsce w pierwszej dziesiątce dla Floyda Lawsona jest, mam nadzieję, w pełni zrozumiałe. Uwielbiam to, jak pokazano jego genezę i jego tęsknotę za rodziną. Odcinki, w których brał udział, miały swój urok, szczególnie podczas jego interakcji z Digglem.

9. Prometheus

Adrian Chase był dokładnie tym, kogo potrzebował Arrow w piątym sezonie. Po niezbyt satysfakcjonującej serii czwartej otrzymaliśmy wroga na miarę Merlyna czy nawet Deathstroke’a. Ogromnym plusem tej serii było to, że przez bardzo długi czas twórcy bawili się z widzami w kotka i myszkę, nie zdradzając, kto konkretnie jest głównym villainem. Jednak powodem, dla którego Prometeusz nie trafił nieco wyżej na tę listę, jest… niezbyt wyczerpująca geneza. Bo przecież o ile bardziej bylibyśmy zadowoleni, gdyby pod tą maską zobaczylibyśmy Tommy’ego Merlyna?

8. Arsenal

Roy Harper powinien być przede wszystkim doceniony za jego… oryginalność i wyjątkowość. Mam wrażenie, że serialowi wciąż brakuje dobrze stworzonej postaci będącej pomocnikiem Green Arrowa. W serialu widzieliśmy jego całą przemianę – od kieszonkowca przez owładniętego Mirakuru nastolatka, aż po pełnoprawnego superbohatera. Podobno w szóstym sezonie Colton Haynes ma powrócić do roli – miejmy nadzieję, że będzie to powrót na dłużej.

7. Captain Cold

A w zasadzie Captain Cold i Heatwave. Postacie, które dodały sporo i do Flasha, jak i do „DC’s Legends of Tomorrow”. Udowodniły, że w Arrowverse są nie tylko postacie czarne i białe – jest też miejsce na szarość. Szarość złoczyńców, którzy ratują czas i świat.

6. Malcolm Merlyn

Postać Merlyna została w sposób niesamowity przeniesiona z kart komiksów do serialu. Scenarzyści (i sam John Barrowman) stworzyli antagonistę ponadczasowego. Doceniam każdy jego występ i mam nadzieję, że zobaczymy go jeszcze w kolejnych sezonach.

5. Reverse Flash

Wiele osób uważa Reverse Flasha za perfekcyjnego złoczyńcę w świecie Flasha. Jest on kimś w rodzaju Merlyna dla Green Arrowa, takim odwiecznym rywalem, który zawsze znajdzie sposób, by przechytrzyć śmierć jedynie po to, by kontynuować bezustanną walkę.

4. Constantine

Mimo że John Constantine zaliczył do tej pory bardzo epizodyczny udział w Arrowverse to wniósł do niego sporą dawkę mistycyzmu. I chociaż sama fabuła tego pojedynczego odcinka była trochę naciągana, to dał się nam zapamiętać. Wszystkim fanom Arrowverse polecam w wolnej chwili obejrzenie 1. sezonu serialu z nim samym w roli głównej. Matt Ryan stworzył o wiele bardziej wyrazistą postać niż Reeves w kinowej produkcji pod tym samym tytułem.

3. Flash

Barry Allen otwiera pierwszą trójkę. Zasługuje na to, jeśli spojrzymy na jego heroizm, poświęcenie i spontaniczność. Wydaje się być chłopakiem z sąsiedztwa, zawsze chętnym do pomocy szwagrem. Brakuje mi jednak w jego serialu większej różnorodności (patrz: punkt o Zoomie) i mniej komediowego wydźwięku.

2. Green Arrow

Liczę na to, że nikt nie będzie zły za umieszczenie Olivera Queena na drugim miejscu tego rankingu. Choć sam Oliver może wydawać się zbyt stonowany, bardzo odizolowany i nieco zbyt tajemniczy, to trzeba mu przyznać ogromnego ducha walki. Bo jako jedyny z grona bohaterów z CW może pochwalić się pokonaniem Ra’s Al Ghula, Deathstroke’a i Reverse Flasha. Stał się dużą inspiracją, i dla ludzi ze Star City, i tych z naszego uniwersum.

1. Deathstroke

Slade Wilson zdecydowanie zasłużył na to, by być na szczycie tego rankingu. To perfekcyjnie stworzony złoczyńca, którego uważamy za przyjaciela przez cały pierwszy sezon, a następnie, by zacząć się go panicznie bać w kolejnych seriach. Nie bez powodu  ledwie w godzinę po wypuszczeniu poniższego zdjęcia internet oszalał na samą myśl o Deathstroke’u w piątym sezonie Arrowa.

Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, że możecie się ze mną nie zgadzać. Jednak mam nadzieję, że tak samo jak ja czekacie na tegoroczny crossover :) Jeśli macie ochotę, to serdecznie zachęcam do dyskusji w komentarzach.

Komentarze

(2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Adrian Kazanowski
  Adrian Kazanowski
  @KazanX

  Pearson, rozumiem Twoje niezadowolenie, jednak pozwolę się wytłumaczyć ;) Harrison Wells z pierwszego sezonu został doceniony, jako Reverse Flash. Zdjęcie Eobard Thawne'a w kostiumie wcale nie oznacza, że to jego chciałem "uhonorować". Reverse Flash to jedna, spójna w swych dążeniach postać. I za całą tą złożoną postać, Reverse Flash trafił w tym rankingu na miejsce 4.

  Pozostałe wcielenia niestety nie dodają zbyt dużo do fabuły. Mogę docenić talent aktorski Thomasa Cavanagh, ale niekoniecznie jego kolejne role.

 • pearson
  pearson

  Serio? Harrison Wells nie tylko nie zajął pierwszego miejsca, ale nie znalazł się na liście w ogóle?

  (poniżej mini-spoilery)

  Nieadekwatnie dobra postać/postaci (zwłaszcza w pierwszej odsłonie, ale i druga wciąż udana; nie liczę "oryginalnego" Wellsa) jak na to mocno średnie uniwersum. Reverse Flash to tylko marny cień tamtej postaci, gorzej napisany i znacznie gorzej zagrany przez innego aktora.

Powiązane

Seriale

Arrow

Rozpuszczony miliarder i playboy, Oliver Queen, zostaje uznany za martwego, kiedy jego jacht ginie na morzu. Wraca po pięciu latach jako kompletnie inny człowiek …


The Flash

W wyniku porażenia prądem Barry Allen zyskuje niesamowite nadludzkie zdolności, stając się najszybszym człowiekiem na świecie. Nadaje on sobie pseudonim Flash i …


Supergirl

Kuzynka Supermana, Kara, została wysłana na Ziemię z Kryptonu. W rodzinie zastępczej uczy się władać posiadanymi mocami, trzymając je jednocześnie w tajemnicy. …


DC's Legends of Tomorrow

Serial oparty na komiksach wydawanych przez DC Comics. Kiedy Ziemi zaczyna grozić wielkie niebezpieczeństwo, Rip Hunter postanawia zebrać grupę superbohaterów i …


Constantine

John Constantine jest egzorcystą pragnącym zbawić świat przed złymi demonami. Misja bohatera opiera się na wielu wyrzeczeniach i poświęceniach, które mają doprowadzić …