1
Artykuły

Szkoła nazywana jest bardzo często drugim domem nastolatków. Nic więc dziwnego, że fabuła tak wielu seriali nawiązuje do życia uczniów, którzy przeżywają tam wiele radosnych, ale również gorszych chwil. W tych właśnie placówkach mają szansę zetknąć się ludzie różnych ras, wyznań, poglądów i orientacji, przez co szkolne tematy są niemalże niewyczerpalne. Spotykamy tam kujonów, artystów, sportowców, buntowniczki, przywódców i wiele innych wyjątkowych osób, które mierzą się z problemami dnia codziennego, bardzo często wpakowując się w ogromne kłopoty. Gdzie lepiej osadzić akcję serialu młodzieżowego, jak nie tam? Oczywiście każda szkoła, jak i jej podopieczni, zupełnie różnią się od innych, na co dowodem jest właśnie to zestawienie.

16. „Wizards of Waverly Place” (2007-2012)

Wizards of Waverly Place

Każdy z nas kojarzy zapewne jeden z najpopularniejszych magicznych seriali stacji Disney Channel, „Wizards of Waverly Place”, w którym główną rolę zagrała znana artystka Selena Gomez. Oprócz zwykłej, nudnej, amerykańskiej szkoły dla nie-magicznych osób, w serialu pojawia się również wątek Szkoły dla Czarodziejów, gdzie nie spotkamy się raczej z takimi przedmiotami jak matematyka czy geografia. Alex, Justin i Max to rywalizujące na każdym kroku rodzeństwo, które niemal wszystkich swoich magicznych umiejętności nauczyło się głównie dzięki swojemu ojcu, który jednocześnie jest niezwykle pozytywnym i często uśmiechniętym właścicielem knajpy. Serial pokazuje, jak trudno jest połączyć ze sobą dwa zupełnie odmienne światy, jednocześnie skupiając się na szkole i usiłowaniu prowadzenia zwykłego, pozbawionego magii życia.

Serial nie jest dostępny w Polsce na żadnej legalnej platformie.

 

15. „Glee” (2009-2015)

Glee

Jeśli chcielibyśmy skupić się na musicalowym serialu osadzonym w szkole, najlepszym wyborem będzie tutaj na pewno „Glee”. Fabuła skupia się na niezbyt popularnych uczniach liceum imienia Williama McKinleya, którzy nieśmiało dołączają do przywróconego chóru Glee Club, prowadzonego przez nauczyciela języka hiszpańskiego. Serial wywołał wiele kontrowersji, wywołując dyskusje na temat homofobii, rasizmu, nastoletnich rodziców, nieakceptacji religijnej oraz zróżnicowanej sytuacji w domach. Najczęściej to nauczyciele są świadkami wielu przykrych i zaskakujących sytuacji, gdyż nastolatkowie spotykają się z większością owych problemów właśnie w szkole.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

14. „American Horror Story: Sabat” (2013-2014)

American Horror Story: Sabat

Chociaż motyw szkoły nie jest tutaj aż tak oczywisty, cały trzeci sezon „American Horror Story” skupia się na znajdującej się w Nowym Orleanie akademii pani Robichaux, która jest szkołą i domem dla nastoletnich czarownic. Na czele całego sabatu stoi egoistyczna Fiona Good, matka rządzącej akademią Cordelii. Młode, nieco zagubione czarownice nabywają tutaj nowe, przerażające umiejętności, stając się coraz potężniejszymi. Muszą stawić czoła wielu niebezpieczeństwom, które czyhają na nie na każdym kroku. Krwawa rywalizacja może jednak dosyć mocno pokrzyżować im plany. Wskrzeszenie młodego, przystojnego sportowca? To zwiastuje dla szkoły tylko ogromne kłopoty.

Serial dostępny na platformie Fox.

 

13. „Big Mouth” (2017-)

Big Mouth

Nie tylko typowe seriale młodzieżowe kręcą się wokół edukacji szkolnej. W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć popularnej animacji dla dorosłych pt. „Big Mouth”. Serial przepełniony jest erotyzmem i czarnym humorem, który tak wiele osób wręcz uwielbia. Nick i Andrew to wkraczający w wiek dojrzewania przyjaciele, którym niemal na każdym kroku towarzyszą ich szalone Potwory Hormony. Szkoła kompletnie nie umie poradzić sobie z nieokiełznaną młodzieżą, która robi, co jej się tylko podoba. Nauczyciele powinni pomagać swoim wychowankom, a wydawać się może, że są jeszcze bardziej zagubieni i przepełnieni hormonami niż oni. No cóż, nie każda szkoła może dawać wzór do naśladowania. Szczególnie taka animowana.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

12. „Greenhouse Academy” (2017-)

Greenhouse Academy

„Greenhouse Academy” to jeden z niewielu seriali, których akcja osadzona jest niemalże w całości w szkole. Uczniowie podzieleni są na dwie rywalizujące grupy: żądnych wiedzy Orłów i wysportowanych Kruków. Hayley i Alex to rodzeństwo, które trafia tam po śmierci swojej ukochanej matki, która niespodziewanie zginęła w katastrofie rakiety kosmicznej. Wpadają prosto w wir intryg, tajemnic i rywalizacji, przerastających niejednego szkolnego mózga. Wszystko jeszcze bardziej komplikuje odkrycie groźnego spisku, zagrażającemu całemu kraju, a nawet światu. Jak widać, Greenhouse Academy zupełnie różni się od typowych, amerykańskich szkół. Problemy z wagarami i alkoholem? To na pewno nie ta bajka.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

11. „Anne with an E” (2017-2019)

Anne with an E

Rudowłosa chudzina, Anna Shirley, zawsze miała pociąg do książek. Nic więc dziwnego, że tak dużą rolę odegrała w jej życiu szkoła. W „Anne with an E” spotykamy się z dawną formą edukacji, co jest dla wielu widzów czymś zupełnie nowym i obcym. Dzieci w różnym wieku uczęszczają do jednej klasy, a szkoła jest jedyną w tamtych rejonach. Niespotykane jest również to, że wszystkich przedmiotów uczy jeden nauczyciel, który przygotowuje podopiecznych do dalszej edukacji. Nawet w dawnych czasach dzieci spotykały się z gnębieniem, czego przykładem może być właśnie Ania i jej dosyć wyjątkowy wygląd. Każdy z bohaterów zmaga się z pewnymi prywatnymi problemami, a ich odskocznią jest o dziwo często szkoła, gdzie mogą nabyć nową wiedzę i niezbędne umiejętności.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

10. „Beverly Hills 90210” (1990-2000)

Beverly Hills 90210

Miejsce, w którym młodzież spędza tak dużo czasu, nie jest głównym tematem tylko seriali XXI wieku. Przykładem może być kultowe „Beverly Hills 90210”, którego akcja toczy się w szkole, a następnie na uniwersytecie. Skupia się na losach bliźniaków Brendy i Brandona, którzy po przeprowadzce muszą odnaleźć się w nowym otoczeniu. Nie jest to jednak łatwe, gdyż otaczają ich praktycznie sami bogaci, rozwydrzeni i zapatrzeni w siebie egoiści. Poza tym, bycie nowym nigdy jest nie proste, czyż nie?

Serial nie jest dostępny w Polsce na żadnej legalnej platformie.

 

9. „The Politician” (2019-)

The Politician

Zabójcze wybory na przewodniczącego szkoły? Tak, to krótki, jednak idealny opis dramatu „The Politician”. Payton od dziecka wie, że w przyszłości zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. Opracował już nawet szczegółowy plan, który wcielił w realizację. Najpierw musi jednak poradzić sobie z czymś nieco mniejszym, a mianowicie z wyborami na przewodniczącego szkoły. Rozpoczyna się szalony wyścig, który dla niektórych okazuje się niestety tragiczny w skutkach. Tłem dla wydarzeń jest oczywiście szkolne życie, które nabiera rozpędu wraz ze startem kampanii wyborczej. Rywale nie cofną się przed niczym, nawet za cenę swojej nieskazitelnej, szkolnej reputacji.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

8. „Dare Me” (2019-)

Dare Me

Czy urocze, pełne wdzięku cheerleaderki mogą mieć również swoją ciemną, nieobliczalną stronę? Okazuję się, że jak najbardziej! Dowodem jest dramat „Dare Me”, gdzie spotykamy się z zespołem, który wraz z nową trenerką walczy o udział w prestiżowych zawodach stanowych. Oprócz tajemnic dziewczyn, główny wątek skupia się na wcale nie usłanym różami życiu ich trenerki, Colette French. Szkoła bardzo mocno koncentruje się na sportowych osiągnięciach uczniów, zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Znajduje się w niej również rzadko spotykane w serialach stanowisko wojskowe, gdzie żołnierze zachęcają chłopców do dołączenia do wojska. Gdyby jednak dyrektor poznał wszystkie tajemnice uczniów i swoich pracowników…

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

7. „Chilling Adventures of Sabrina” (2018-)

Chilling Adventures of Sabrina

„Chilling Adventures of Sabrina” to kolejna seria, która jednocześnie pokazuje życie w szkole dla śmiertelników oraz akademii czarów. Sabrina to nastoletnia czarownica, która mieszka wraz ze swoimi ciotkami oraz kuzynem, prowadzącymi dom pogrzebowy. Uczęszcza do normalnej szkoły, spotyka się z chłopcem imieniem Harvey oraz spędza dużo czasu ze swoimi przyjaciółmi. Wszystko zmienia się, gdy dziewczyna rozpoczyna kształcenie w szkole dla młodych czarownic i czarowników. Połączenie tych dwóch światów nie jest oczywiście niczym prostym, w szczególności, że znajomi dziewczyny nie mają pojęcia o jej drugim życiu. Sam wątek szkolny odgrywa tutaj bardzo ważną rolę, gdyż to właśnie tam rozgrywa się duża część akcji.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

6. „Atypical” (2017-)

Atypical

Pomimo że serial „Atypowy” skupia się głównie na życiu Sama, który na co dzień zmaga się ze swoją chorobą, czyli spektrum autystycznym, dużo scen zostało zrealizowanych również w szkole, a później na uniwersytecie. Chłopakowi nie łatwo było uczęszczać na normalne zajęcia, a co dopiero żyć w szkolnej społeczności. Zawsze miał więc ze sobą słuchawki, które zagłuszały denerwujące dźwięki z zewnątrz. W tej instytucji poznał również swoją pierwszą (oprócz pingwinów), dosyć specyficzną miłość – Paige. Późniejsze życie na uniwersytecie również nie było proste ani dla niego, ani dla jego młodszej siostry, która zmaga się ze zwykłymi, nastoletnimi problemami.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

5. „Skins” (2007-2013)

Skins

Kolejną pozycją w tym zestawieniu będzie serial, który również wywołał w swoich czasach nie lada kontrowersję. Chodzi tutaj mianowicie o brytyjską produkcję „Skins”, która jako jedna z pierwszych tak otwarcie pokazała prawdziwe życie nastolatków. Alkohol, narkotyki, zaburzenia odżywiania czy nastoletnia prostytucja to tylko niektóre z tematów, które zostają tam śmiało poruszone. Główni bohaterzy są oczywiście uczniami, a dokładnie w trzecim sezonie produkcji nowi bohaterowie rozpoczynają naukę w Roundview College, gdzie dzieje się spora część akcji. Nie zawsze jednak szkole życie jest takie idealne, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

4. „13 Reasons Why” (2017-2020)

13 Reasons Why

Niespodziewane samobójstwo Hannah Baker wstrząsnęło Liberty High. Między uczniami zaczęły krążyć niepokojące kasety, a jak się okazuje, to był dopiero początek bardziej złożonej historii. Serial „13 Reasons Why”, na podstawie książki autorstwa Jaya Ashera o tym samym tytule, jest kolejną pozycją, której akcja w dużej mierze toczy się w szkole średniej. Hannah była spokojną, pilną uczennicą, która pracowała razem z Clayem Jensenem w miejscowym kinie. Nawiązali pewnego rodzaju więź, która została brutalnie zerwana przez mrożącą krew w żyłach decyzję dziewczyny. Napotykamy ogromny smutek, lęk i chaos, które towarzyszą od tego czasu uczniom niemalże na każdym kroku. Szczególnie parę osób zdaje sobie sprawę, że nic nie będzie już takie samo. Na jaw wychodzi wiele nowych faktów, które każdy próbuje zrozumieć lub zatuszować na swój własny sposób. Ważną kwestią jest tutaj również psycholog szkolny, który nie potrafił bądź nie chciał pomoc załamanej dziewczynie. Życie szkolne w krótkiej ciągu chwili zmieniło się nie do poznania.

Serial dostępny na platformie Netflix.

Strona 1 z 2

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

  • rekrut86
    rekrut86

    Że nie ma Greek to jeszcze przeboleje choc to byl super serial, ale brak Boston Public to juz zenada....

Powiązane

Seriale

American Horror Story

American Horror Story to serial grozy stworzony przez Ryana Murphy’ego i Brada Falchuka. Każdy sezon stanowi samodzielną całość z innym tematem przewodnim. W świecie …


Anne with an E

Życie rudowłosej sieroty imieniem Ania zmienia się, gdy przypadkowo trafia na Zielone Wzgórze, gdzie mieszka rodzeństwo Cuthbert.


Atypical

Sam Gardner, mieszkający w Connecticut 18-latek z autyzmem, postanawia rozpocząć życie towarzyskie. Zwierza się z tego ojcu, który pomaga chłopakowi zaimponować …


Beverly Hills, 90210

Do Beverly Hills sprowadza się rodzina Walshów. Główni bohaterowie „Beverly Hills, 90210” są początkowo jeszcze młodzi, chodzą do szkoły, a ich życie kręci się …


Big Mouth

Serial animowany dla dorosłych. Skupia się on na nastolatkach i problemach, jakie niesie dojrzewanie. Tematy tabu tu nie istnieją, a seksualność stawiana jest na …


Chilling Adventures of Sabrina

Fabuła skupia się na nastoletniej Sabrinie, która będzie musiała wybrać pomiędzy życiem wiedźmy a normalnością – przy okazji mierząc się z problemami codzienności …


Dare Me

Serial oparty na powieści o tej samej nazwie. Śledzi losy młodych, konkurujących ze sobą cheerleaderek, mieszkających w małych miasteczku. Jedna z nich szuka zemsty …


Elite

Serial opowiada o wydarzenia dziejących się w szkole Las Encinas. Trójka dzieciaków z klasy robotniczej jest przekonana, że za sprawą stypendiów umożliwiających …


Glee

Nauczyciel hiszpańskiego z Ohio przejmuje opiekę nad licealnym chórem szkolnym. Postanawia przywrócić mu dawną świetność.Skins

Serial porusza problemy nastoletniego życia, takie jak nadużywanie alkoholu, branie narkotyków, sypianie z niewłaściwymi osobami i choroby psychiczne. Głównymi …


Sex Education

Serial opowiada historię Otisa Thompsona, który jest aspołecznym nerdem, mieszkającym ze swoją matką – seksuolożką. Chłopak miał to szczęście w swoim młodym życiu, …


Skam

Norweski serial opowiadający o życiu grona przyjaciół z Oslo, którzy zmagają się z trudnościami codziennego życia. Każdy sezon skupia się na innym bohaterze oraz …


The Politician

Odkąd ambitny student Payton Hobart skończył siedem lat, wiedział jedno: w przyszłości zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. Najpierw musi się jednak zmierzyć …


13 Reasons Why

Kiedy Clay Jensen znajduje pod drzwiami swojego domu tajemnicze pudełko z kasetami, jego życie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Okazuje się, że kasety nagrała …