Artykuły

Któż z nas nie marzył, będąc dzieckiem, aby chociaż na chwilę założyć kowbojski kapelusz na głowę i pognać na swym wiernym rumaku w stronę zachodzącego słońca? Życie w westernach nie zawsze było takie romantyczne i najczęściej dla wielu bohaterów kończyło się przedwczesną śmiercią. Pojedynki w samo południe, napady na dyliżansy, wrogo nastawieni Indianie oraz piękne kobiety – to nieodłączne elementy każdego serialu o tej tematyce. W naszym kraju gatunek został spopularyzowany głównie dzięki książkom Karola Maya oraz podrabianym produkcjom kręconym w szaleńczym tempie we Włoszech, czyli spaghetti westerny. Ostatnie dwie dekady to raczej gorszy okres dla wszystkich fanów przygód w siodle, ale powoli dzięki platformom streamingowym możemy zauważyć rosnące zainteresowanie tą tematyką. Postanowiliśmy przyjrzeć się bogatej historii westernów i wybrać te, które naszym zdaniem najlepiej oddają klimat gatunku. Wiele z nich pewnie pamiętacie, a te, o których słyszycie pierwszy raz, warto nadrobić, aby dzisiejszy Dzień Kowboja nie poszedł na marne.

TOP, westerny, The Wild Wild West

15. „The Wild Wild West” (1965-1969)

Większość osób kojarzy ten tytuł zapewne z mocno średnim filmem kinowym, w którym grał Will Smith, i nie jest to wcale tak dalekie od prawdy. Zarówno film, jak i serial opowiadają w zasadzie tę samą historię, tylko z różnym skutkiem. „The Wild Wild West” jest wyjątkowo śmiałą próbą połączenia najpopularniejszych w tamtych czasach gatunków, jakimi były sci-fi, western i opowieść szpiegowska. Historia o dwóch agentach Secret Service, których zadaniem była ochrona prezydenta Stanów Zjednoczonych, Ulyssesa S. Granta, łączy w sobie typową bondowską opowieść, w której występują liczne gadżety, z pociągiem pełnym ukrytych mechanizmów na czele z jedną z pierwszych prób wprowadzenia do popkultury steampunku. Serial znacząco odbiega od schematu westernów, ale jako jeden z pierwszych zaprezentował także rozwiązania obecne w serialach po dzień dzisiejszy. Pierwszy raz możemy tam zaobserwować unikatowe połączenie dwóch zupełnie różnych charakterów głównych bohaterów, czyli naiwnego mięśniaka z cherlawym geniuszem. Produkcja ta zdecydowanie wyróżnia się dzięki wszystkim tym cechom na tle innych westernów, ale dzięki temu właśnie zapisała się na stałe w historii gatunku.

Serial pierwotnie emitowała stacja CBS, w Polsce nie jest niestety dostępny.

TOP, westerny, Walker:Texas Ranger

14. „Walker: Texas Ranger” / „Strażnik Teksasu” (1993-2001)

Wielu może być zaskoczonych obecnością tego serialu na naszej liście, ale zupełnie niepotrzebnie. Westerny wielokrotnie kolaborowały z innymi gatunkami, a jednym z tego efektów jest właśnie „Walker: Texas Ranger”. Sama instytucja strażnika Teksasu powstała w 1836 roku i była niczym innym jak wczesną formą policji. Na przestrzeni kilku dekad formacja ta sprawowała pieczę nad bezpieczeństwem mieszkańców, skupiając się głównie na ściganiu przestępców, nie ingerując zbytnio w sprawy wewnątrz miasteczek. Szybko stali się specjalistami od trudnych spraw i egzekwowania prawa tam, gdzie jest to najtrudniejsze. W serialu nie inaczej postępuje główny bohater, który jest stworzony na wzór i podobieństwo wszystkich dobrze znanych twardzieli z westernów, z tą różnicą, że żywe konie zamienił na te mechaniczne. Nawet przeszłość, która za nim się ciągnie, jest zbudowana na podobnych wydarzeniach. W westernach postacie często miały za sobą służbę podczas wojny secesyjnej, Walker natomiast jest weteranem z Wietnamu. Serial jest zatem niczym innym jak nowoczesną wersją westernu, w którym zmienia się otoczenie, ale fabuła pozostaje w zasadzie nietknięta.

Serial pierwotnie emitowała stacja CBS, w Polsce dostępny jest na kanale TV6.

TOP, westerny, Cheyenne

13. „Cheyenne” (1955-1963)

Serial ten postawił kilka kamieni milowych w historii telewizji, które możemy obserwować aż po dziś dzień. Jako pierwszy zaprezentował jednogodzinne odcinki oraz skupiał się na losach konkretnych bohaterów dłużej niż tylko przez jeden sezon. Zapoczątkowało to prawdziwą rewolucję w świcie telewizji, zmieniając zupełnie spojrzenie na fabułę i wątki prezentowane widzom. „Cheyenne” było także pierwszym westernem, za którego produkcję odpowiedzialne było duże studio z Hollywood – Warner Bros. W serialu możemy także zobaczyć rozwiązanie fabularne licznie stosowane w późniejszym czasie, czyli adopcję białego dziecka przez Indian. Główny bohater został przez nich przygarnięty, po tym jak jego biologiczni rodzice zostali brutalnie zamordowani, co ciekawe – przez Indian. Dorosły już chłopak przemierza rozległe równiny, wymierzając sprawiedliwość licznie napotykanym przestępcom, ale także ucząc innych ludzi moralności za pomocą prawa siły, Produkcja jest też pierwszym westernem, w którym Indianie nie są ukazani jako rządne krwi dzikusy, a ich kultura ma duży wpływ na ukazany w „Cheyenne” świat.

Serial pierwotnie emitowała stacja ABC, w Polsce nie jest niestety dostępny.

TOP, westerny, Hell on Wheels

12. „Hell on Wheels” (2011-2016)

Pociągi i linie kolejowe, po których się poruszały, były absolutną esencją Dzikiego Zachodu. Dystrybucja dóbr i zasobów odbywała się w ogromnej większości za sprawą tej infrastruktury, będąc bardzo często jedyną drogą do kontaktu małych miasteczek ze światem. Biorąc pod uwagę niewyobrażalnie duży obszar Stanów Zjednoczonych, każda próba wybudowania nowego połączenia była operacją zakrojoną na szeroka skalę. Liczni przedsiębiorcy opierali swoją działalność na tej formie komunikacji, która odwdzięczała się pokaźnymi przychodami finansowymi, dlatego też niejednokrotnie rodziła liczne konflikty, ale też doskonałe materiały na seriale. „Hell on Wheels” opowiada o jednej z nich, a dokładniej o budowie pierwszej linii transkontynentalnej. Tam, gdzie budowano kolej, tam zawsze pojawiali się liczni robotnicy, najemnicy, prostytutki i przestępcy, którzy upatrywali w tym dziele okazji do łatwego zarobku bądź zyskania wpływów. Główny bohater nie jest w tym inny, a jego praca jako inżynier jest świetnym pretekstem do wytropienia morderców jego żony i syna. „Hell on Wheels” to jeden z pierwszych wysokobudżetowych seriali osadzonych w realiach Dzikiego Zachodu, doskonale oddając klimat tamtych czasów.

Serial pierwotnie emitowała stacja AMC, w Polsce dostępny jest na platformie Showmax.

TOP, westerny, The Rifleman

11. „The Rifleman” (1958-1963)

Nawet najwięksi twardziele prędzej czy później chcą odłożyć rewolwer na bok i skupić się na prostym życiu. Jednym z nich jest Lucas McCain, który stoczył w swoim życiu zbyt wiele bitew – tych prawdziwych i tych mających miejsce w jego umyśle. Jako weteran wojny secesyjnej. Wielokrotnie odznaczany za swoje męstwo potrafi pokazać, że nie pozwoli sobie w kaszę dmuchać, ale robi to niechętnie, głównie ze względu na swojego nastoletniego syna. McCain niedawno pochował swoją żonę i jego największym zmartwieniem jest aktualnie pokazanie swojemu synowi, że życie może wyglądać inaczej niż tylko jako niekończąca się bitwa z innymi ludźmi. Niestety demony z przeszłości nie pozwalają o sobie zapomnieć i główny bohater wielokrotnie musi się z nimi zmierzyć, wiedząc doskonale, że każdy jego ruch jest bacznie obserwowany przez syna. Rozdarty pomiędzy potrzebą spokoju i zostawienia wreszcie za sobą przeszłości musi podjąć wiele ciężkich decyzji. „The Rifleman” jest świetnym serialem, mówiącym o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę, ale nie wszyscy ją dostają.

Serial pierwotnie emitowała stacja ABC, w Polsce nie jest niestety dostępny.

TOP, westerny, Little House on the Prairie

10. „Little House on the Prairie” / „Domek na Prerii” (1974-1983)

Czy da się stworzyć serial o życiu na Dzikim Zachodzie, tak aby mogły się nim cieszyć także dzieci? Oczywiście, że tak, jeśli całość będzie adaptacją bestsellerowych książek skierowanych do młodszych czytelników. „Little House on the Prairie” jest zdecydowanie pogodniejszą opowieścią ze świata westernów, która skupia się na bardziej przyziemnych problemach głównych bohaterów, starając się omijać brutalność tamtych czasów. Liczne przygody, jakich doświadczają dzieci i ich rodzice zamieszkujący niewielką farmę w Minnesocie, dla wielu mogą się okazać zbyt banalne i naiwne, ale w pewien sposób są przyjemnym oderwaniem się od wiecznych pościgów, pojedynków w samo południe i brutalnych Indian. Sielankowy obraz malowany przez dziewięć sezonów pozwolił widzom przyjrzeć się z bliska codziennemu życiu farmerów, którzy może i nie mieli epickich przygód, ale trudy dnia codziennego były dla nich nie mniejszym wyzwaniem. Zdecydowanie warto wybrać ten serial, jeśli chcemy, aby nasze dzieci połknęły bakcyla westernów.

Serial pierwotnie emitowała stacja NBC, w Polsce dostępny jest na kanale TV Silesia.

TOP, westerny, Dr. Quinn, Medicine Woman

9. „Dr. Quinn, Medicine Woman” / „Doktor Quinn” (1993-1998)

„Dr. Quinn, Medicine Woman” był serialem burzącym dotychczasowy porządek i schemat w świecie westernów. Pierwszy raz postanowiono obsadzić w roli głównej kobietę, pokazując, że kobiece historie mogą być równie pasjonujące, co te o twardych kowbojach. Dało to w efekcie świetne pole do popisu w warstwie fabularnej, gdzie ukazano świat Dzikiego Zachodu z perspektywy kobiety – dalekiej od siłowego rozwiązywania sporów i nieporozumień. Starano się przy tym zachować autentyczność tamtych czasów, przez co główna bohaterka musi zmierzyć się z brakiem zaufania mieszkańców miasteczka, drwinami z ich strony i z brakiem szacunku. Dodatkowe wątki romansu, życia społecznego pokazanego od podszewki i zwykłego rodzinnego życia okazały się strzałem w dziesiątkę i po dziś dzień serial ten jest uznawany za jedną z ciekawszych historii osadzonych w świecie westernów.

Serial pierwotnie emitowała stacja CBS, w Polsce dostępny jest na kanale CBS Drama oraz CT 1.

TOP, westerny, Longmire

8. „Longmire” (2012-2017)

Życie szeryfa na Dzikim Zachodzie nigdy nie należało do łatwych. Utrzymywanie porządku w świecie, gdzie tylko on stoi na straży prawa i sprawiedliwości, wymagało od niego niezłomnego charakteru i hartu ducha. Zawód ten najczęściej wykonywał prawdziwy twardziel, który nie bał się użyć siły do egzekwowania przepisów, i taki jest właśnie główny bohater „Longmire”. Serial jest nowatorskim podejściem do tematyki westernu, wplatając do fabuły wątki kryminalne i głównie na nich się skupiając. Zagadek i trudnych do rozwiązania spraw nigdy nie brakuje w brutalnym świecie Dzikiego Zachodu i twórcy doskonale o tym wiedzieli, tworząc ten serial, w czym pomógł im książkowy pierwowzór, na którym oparli swoją historię.

Serial pierwotnie emitowała stacja A&E, w Polsce nie jest niestety dostępny.

TOP, westerny, Zorro

7. „Zorro” (1957-1959)

Westerny to nie tylko dzielni kowboje i Indianie, ale także opowieści o postaciach rodem z dzisiejszego kina superbohaterskiego. Jednym z pierwszych protoplastów takiego człowieka stał się „Zorro”, który jako serial tak naprawdę nie jest niczym innym jak westernowa wersja „Robin Hooda”. Zabiera bogatym i daje biednym, zawsze jest gotów stanąć w obronie pokrzywdzonych i z dziką przyjemnością wymierza policzek brutalnemu przedstawicielowi władzy. Zorro i Robin z Sherwood mają naprawdę wiele wspólnego; chyba jedynymi zauważalnymi różnicami są: krainy w jakich mieszkali oraz fakt, że Zorro zasłaniał swą twarz. Podobnie jak kilka innych seriali na tej liście, „Zorro” zdobył ogromną popularność w Polsce już od pierwszej emisji w latach 60. Świetnie rozpisane charaktery i wątki zapewniły mu nieśmiertelność i nostalgię wśród wielu widzów, a jego charakterystyczny podpis stał się zmorą wielu podwórkowych zabaw.

Serial pierwotnie emitowała stacja ABC, w Polsce dostępny jest na kanale TV Puls.

TOP, westerny, Rawhide

6. „Rawhide” (1959-1965)

Dla wielu widzów nie ma westernu bez Clinta Eastwooda, ale mało kto wie, że rola w „Rawhide” zadecydowała o jego ogromnym sukcesie w branży filmowej, po której na stałe zagościł w umysłach ludzi jako twardziel z kapeluszem na głowie. „Rawhide” jest typowym kinem drogi, opowiadającym o jej trudach w każdej postaci. Główny bohater jest poganiaczem bydła i nigdy nie zagrzał gdzieś miejsca na dłużej. Całe jego życie to nieustająca podróż z jednej farmy na drugą, a za kompanów służą mu najczęściej same krowy, które pogania. Jego wiecznie pochmurny charakter nie zjednuje mu przyjaciół, dlatego w relacjach z pozostałymi członkami grupy nie radzi sobie najlepiej. Każdy z nich ma jednak unikatowe zdolności, dzięki którym mogą pokonać liczne przeciwności, jakie staną im na drodze.

Serial pierwotnie emitowała stacja CBS, w Polsce nie jest niestety dostępny.

TOP, westerny, Bonanza

5. „Bonanza” (1959-1973)

Kolejny western długodystansowy, liczący aż 430 odcinków. Każdy, kto kiedyś miał okazję obejrzeć chociaż kilka odcinków, zapewne do dzisiaj pamięta wyjątkowo chwytliwy opening, który wraz z całą ścieżką muzyczną doczekał się nawet nagrody Emmy w 1971 roku. „Bonanza” to typowy przedstawiciel świata westernów, w którym największy nacisk położono na prawdziwie męska rozrywkę. Główni bohaterowie, ojciec i jego czterej synowie, mieszkający samotnie na małej farmie, każdy dzień poświęcają na nierówna walkę z naturą, ale i innymi ludźmi. Typowi pionierzy seriali o Dzikim Zachodzie byli ludźmi twardymi, ale pamiętającymi o najważniejszych zasadach, takich jak rodzina, honor i przyjaźń. Serial jest bardzo dobrze znany w naszym kraju, jako jeden z niewielu doczekał się swojej emisji już w latach 60., jeszcze w trakcie trwania emisji w Stanach Zjednoczonych. „Bonanza” stała się wzorem westernu w umysłach wielu Polaków.

Serial pierwotnie emitowała stacja NBC, w Polsce dostępny jest na stacji Filmbox Action oraz TVS.

TOP, westerny, Deadwood

4. „Deadwood” (2004-2006)

Nieodłącznym elementem każdego westernu jest małe miasteczko, które staje się centrum wszystkich wydarzeń. Zakurzona ulica, wokół której skupiały się małe sklepiki, bank czy salon są najczęściej świadkami zajść z pogranicza prawa, także tego moralnego. „Deadwood” opowiada historię mieszkańców takiej małej osady, która na początku swojego istnienia musiała przejść naprawdę wiele, żeby móc nazwać się w końcu pełnoprawnym miastem. W okolicy mieszkało wielu poszukiwaczy złota, a ten cenny kruszec przyciągał z kolei inną grupę – przestępców. Tam, gdzie jest jakaś rozróba, prędzej czy później pojawia się także poszukiwacze przygód, którzy w serialu reprezentowani są przez samą śmietankę Dzikiego Zachodu z Calamity Jane i Wyattem Earpem na czele. Serial został wyprodukowany przez HBO, a 36 odcinków, które liczył, okazało się doskonałym odwzorowaniem rozwoju miasteczek w trudnych warunkach Dzikiego Zachodu.

Serial pierwotnie emitowała stacja HBO, w Polsce dostępny jest na platformie HBO GO.

TOP, westerny, Lucky Luke

3. „Lucky Luke” (1984)

Jedyny serial animowany, który znalazł się na tej liście głównie dlatego, że jest jedną z najlepszych adaptacji kultowego komiksu o tym samym tytule. Pomimo tego, że produkcja doczekała się zaledwie 26. odcinków, w doskonały sposób oddaje ducha Dzikiego Zachodu. Główny bohater, który potrafił strzelać szybciej niż jego własny cień, był idealną reprezentacją tego, jak widzowie chcieli widzieć dzielnego kowboja. Cechy jego charakteru doskonale wpisywały się w ideę westernów, pokazując jeden z najtrwalszych elementów gatunku, czyli zblazowanego wędrowca, który stara się trzymać z dala od kłopotów, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, stanie w obronie pokrzywdzonych. Jego odwieczni rywale, bracia Daltonowie, niemal w każdym odcinku zmuszali Luke'a do pokazania im, kto jest górą, bo przecież Luke zawsze finalnie wygrywał dzięki swoim umiejętnościom i sprytowi.

Serial pierwotnie emitowała stacja FR 3, w Polsce nie jest niestety dostępny.

TOP, westerny, Westworld

2. „Westworld” (2016- )

Produkcja stacji HBO jest najmłodsza na naszej liście, ale trafiła tutaj nie bez przyczyny. Głównym założeniem serialu jest pokazanie przygód gości odwiedzających futurystyczny park rozrywki, w którym mogą wcielić się w jedną z licznych ról, wpisanych w narrację Dzikiego Zachodu. Serial został stworzony na podstawie filmów z lat 70. i od razu odniósł spektakularny sukces. W trakcie trwania dwóch sezonów poznajemy bliżej realia tego osobliwego świata oraz jego mieszkańców, pośród których dumnie kroczą goście szukający trochę emocji. Mogą przebierać w ofercie, jaką przygotowali dla nich właściciele parku, jeśli mają ochotę, mogą napaść na pociąg lub dyliżans, stoczyć pojedynek ze sławnym rewolwerowcem, wyruszyć na poszukiwanie skarbu albo tropić Indian. Jednym zdaniem – mogą robić dokładnie to, za co kochamy westerny.

Serial jest dostępny w całości na platformie HBO GO

TOP, westerny, Gunsmoke

1. „Gunsmoke” (1955-1975)

Serial ten był swego czasu prawdziwym fenomenem na rynku, utrzymując się na antenie przez ponad 20 lat. Za podstawę do stworzenie tej wyjątkowej opowieści posłużyło słuchowisko radiowe, które emitowane było od 1952 roku. „Gunsmoke” pojawił się pierwszy raz na ekranach telewizorów trzy lata później, ale nie przeszkodziło to radiowej wersji w kontynuowaniu swojej własnej historii. Historia o dzielnym szeryfie strzegącym prawa w miasteczku Dodge City doczekała się równych 635 odcinków gwarantujących serialowi na kilka dekad tytuł najdłużej emitowanego dramatu w historii amerykańskiej telewizji. Plejada gwiazd, ale także nowicjusze, którzy dopiero po latach stali się sławni, zagwarantowali uwielbienie wśród widowni kilku pokoleń.

Serial pierwotnie emitowała stacja CBS, w Polsce dostępny jest na kanale CBS Action.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale


Hell on Wheels

„Hell on Wheels” umiejscowiony w latach 60. XIX wieku, skupia się na byłym konfederackim żołnierzu – Cullenie Bohannanie, którego dążenie do zemsty doprowadziło …Longmire

Po stracie żony szeryf hrabstwa Absaroka stara się wieść normalne życie, wkładając w wykonywaną pracę całe swoje serce.Westworld

Futurystyczny park rozrywki o nazwie Westworld jest miejscem, w którym ludzie mogą spełniać swoje grzeszne marzenia i fantazje. Pomagają im w tym tzw. hosty, posiadające …