Artykuły

Polskie seriale telewizyjne od zawsze trzymały wysoki poziom i potrafiły przykuć uwagę widzów, także tych zagranicznych. W PRL-u nie szczędzono pieniędzy na produkcje, które miały pokazać, jak wiele potrafi osiągnąć polska telewizja. Koniec lat 90. to szczytowy moment, skupiający się na pomysłach importowanych z zachodu, dzięki czemu niejednokrotnie udowodniono, że rodzime wersje są o wiele lepsze od oryginalnych. Jak wygląda świat seriali w obecnych czasach, kiedy królują liczne prywatne stacje, a platformy streamingowe powoli przejmują rynek? Zebraliśmy najlepsze, naszym zdaniem, produkcje minionej dekady, które w znaczący sposób zmieniły rynek serialów Polsce.

TOP, polskie, Ucho Prezesa

15. „Ucho Prezesa” (2017–)

Sytuacja polityczna w naszym kraju dawno już nie była tak napięta, co postanowili wykorzystać komicy z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Krytyka partii rządzącej oraz jej Prezesa bardzo szybko przypadła widzom do gustu, przekładając się na bardzo dobre wyniki oglądalności. Pomimo że w serialu ani razu nie jest powiedziane wprost, kogo dotyczy dany skecz, to każdy obeznany w polityce człowiek doskonale odczyta wszystkie wskazówki.

Serial pierwotnie pojawił się na YouTubie, aktualnie dostępny jest na platformie Showmax.

TOP, polskie, Usta Usta

14. „Usta usta” (2010–2011)

Historia o trzech parach, które są na różnych etapach w swoich związkach i ich codzienne zmagania z życiem osobistym i zawodowym zdobyła serca widzów. Serial przedstawił bardzo szeroki pryzmat ludzi zmagających się z problemami w związkach, ale także pokazał, jak wiele dzięki sobie wzajemnie zyskują partnerzy. Każdy z bohaterów ma zupełnie inny charakter, odmienny bagaż doświadczeń i nie wszyscy są zadowoleni z tego, jak potoczyło się ich życie, dlatego tak świetnie trafia do widzów, którzy w zasadzie nie są inni.

Serial pierwotnie emitowała stacja TVN, aktualnie dostępny jest na kanale iTVN.

TOP, polskie, Głęboka Woda

13. „Głęboka woda” (2011–)

Ośrodki pomocy społecznej widziały niejedną ludzką tragedię wartą opowiedzenia. Nie mniej ciekawym tematem są ludzie tam pracujący, codziennie starający się pomóc potrzebującym. Nierówna batalia z systemem, widzącym tylko liczby i statystyki, to nie jest coś, co każdy może znieść. Serial pokazuje, jak trudne jest to zadanie, nie pomijając głównych bohaterów będących ludźmi pełnymi empatii. Oglądając „Głęboką wodę”, człowiek naprawdę może poczuć potrzebę niesienia pomocy innym. Od premiery pierwszego sezonu minęło już siedem lat, ale TVP wyraziło zainteresowanie nakręceniem trzeciego sezonu.

Serial pierwotnie emitowała TVP2, aktualnie dostępny jest na kanale TVP Polonia.

TOP, polskie, Służby Specjalne

12. „Służby specjalne” (2015)

W kraju takim jak Polska, mającym na koncie bardzo burzliwą zmianę ustrojową, jeszcze przez długi czas wobec służb mundurowych będzie panować brak zaufania. W szeregach służb wciąż mogą pracować ludzie współpracujący z ówczesnym państwem albo nawet i szpiegujący dla obcych mocarstw. Każdy może kłamać na temat swojej przeszłości i ten dreszcz emocji doskonale czuć w tym serialu. Trójka głównych bohaterów musi poruszać się po omacku na nowym terenie swojej pracy, kwestionując z czasem to, dla kogo tak naprawdę pracują. Scenariusz powstał na podstawie filmu o tym samym tytule, który stworzył bardzo popularny obecnie reżyser – Patryk Vega.

Serial pierwotnie emitowany był w TVP, aktualnie dostępny jest na platformie TVP VOD lub na kanale TVP2.

TOP, polskie, Odwróceni

11. „Odwróceni” (2007)

Mocna historia opowiadająca o dwóch mężczyznach pochodzących z zupełnie różnych światów. Pierwszy jest zatwardziałym gangsterem, drugi policjantem z zasadami. Każdy z nich widzi w drugim okazję do osiągnięcia swoich celów. Gangster – kontaktów, policjant – informatora. Ten pojedynek dwóch pewnych siebie bohaterów nie jest jedyną emocjonującą stroną serialu. Obydwoje okazują się wyjątkowo rodzinnymi osobami, szukającymi sposobu, aby zapewnić swoim bliskim spokój i bezpieczeństwo.

Serial pierwotnie emitowała stacja TVN, aktualnie dostępny jest na kanale TVN Fabuła.

TOP, polskie, Artyści

10. „Artyści” (2016)

Każdy na pewno nie raz zastanawiał się, jak może wyglądać praca w teatrze od kuchni. Najczęściej wyobrażamy sobie coś, co zostało mocno wypaczone przez filmy i inne seriale o tej tematyce, powodując swoiste wyidealizowanie tego i nadanie mu zbyt dużej dawki romantyzmu. Prawda wygląda zupełnie inaczej i sprowadza się do ciągłych konfliktów z aktorami i resztą pracowników. Pokazanie tej historii z punktu widzenia nie mniej idealistycznego niż widzowie dyrektora, który dopiero co objął swoją funkcję, odbiera się naprawdę w zupełnie nowy sposób. Czuć z daleka wielką sztukę, ale hamowaną przez zwykłe ludzkie przywary.

Serial pierwotnie emitowany był w TVP2, gdzie aktualnie można obejrzeć jego powtórki.

TOP, polskie, Anna German

9. „Anna German” (2012)

Polska piosenkarka, będąca niesamowicie popularna w latach 60.przyciągnęła przed ekrany telewizorów ogromną liczbę widzów. Zawrotna kariera Anny German przyniosła jej sławę nie tylko w naszym kraju, ale także na całym świecie, szczególnie w Związku Radzieckim oraz wśród Polonii amerykańskiej. Burzliwe życie, pełne wzlotów i upadków, zakończyła przedwcześnie, po długiej walce z nowotworem. Do dzisiaj uznawana jest za jedną z najwybitniejszych polskich artystek. Serial o jej życiu cieszył się wielką popularnością także w Rosji, gdzie świetnie kojarzono jej nazwisko. Nic więc dziwnego, że produkcja była wspólnym dziełem Polski i Rosji właśnie.

Serial pierwotnie emitowała stacja TVP1, aktualnie dostępny jest na kanale iTVN.

TOP, polskie, Rodzinka.pl

8. „Rodzinka.pl” (2011–2013, 2015–)

Polscy widzowie już dawno udowodnili, że najbardziej lubią oglądać seriale o swojskim klimacie, coś, z czym mogą sami się utożsamiać. Nic więc dziwnego, że produkcja opowiadająca o perypetiach przeciętnej rodziny szybko zdobyła popularność. Trudy wychowywania dzieci, ale także relacje pomiędzy ojcem i matką doskonale oddały klimat tego, co dzieje się w niejednym domu. Z czasem serial przechodził zmiany, głównie w warstwie fabularnej, starając się pokazać zmieniających się z wiekiem bohaterów oraz próbę pogodzenia życia rodzinnego z pracą. Widzowie przez lata zżyli się z postaciami z serialu, ale nawet starsze odcinki wciąż potrafią wzbudzić emocje.

Serial pierwotnie emitowała stacja TVP2, aktualnie dostępny jest na kanale TVP HD.

TOP, polskie, Czas Honoru

7. „Czas honoru” (2008–2013)

Polska historia nigdy nie należała do łatwych w opowiadaniu, ale liczne heroiczne czyny z przeszłości aż proszą się o podjęcie tej próby. Czasy drugiej wojny światowej to okres najtrudniejszy dla wielu ludzi wciąż pamiętających, co się wtedy działo. Honor w tytule nie jest przypadkowy – odnosi się do głównych bohaterów, którzy podjęli chyba największe ryzyko, jakim jest niemal pewna śmierć. Widzowie lubią takie opowieści, daje im to poczucie dumy z własnego kraju i ludzi, którzy poświęcili dla niego wszystko. Jest więc zaskoczeniem, że „Czas honoru” tak długo gościł na ekranach telewizorów i nadal posiada liczne grono fanów.

Serial pierwotnie emitowała stacja TVP2, aktualnie dostępny jest na kanale TVP Seriale.

TOP, polskie, Prawo Agaty

6. „Prawo Agaty” (2012–2015)

Jeden z pierwszych procedurali prawniczych wyprodukowanych w Polsce. Historia o trzydziestokilkuletniej prawniczce, która musi zmierzyć się utratą pracy i widmem układania sobie życia na nowo, spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród widzów. Tego typu opowieści są popularne w naszym kraju od dawna, głównie za sprawą amerykańskich produkcji sprzed lat. Oczywiste nawiązania do klasyków, których fabuła przeniesiona jest na nasz rodzimy grunt, pozwoliły serialowi na bardzo dobry start i kontynuację aż przez siedem sezonów. Wynik ten jest bardzo dobry, biorąc na uwagę inne seriale z tamtego okresu.

Serial pierwotnie emitowała stacja TVN, aktualnie dostępny jest na kanale TVN Fabuła.

TOP, polskie, BrzydUla

5. „BrzydUla” (2008–2009)

Serial uznawany przez wielu widzów, ale i krytyków, za jeden z najlepszych polskich seriali komediowych. Współczesna opowieść o brzydkim kaczątku, osadzona w realiach wielkomiejskiej i nowoczesnej Warszawy, ukazujący życie i pracę w korporacji. Główna bohaterka, będąca typową szarą myszką z małej miejscowości, pełna jest kompleksów i brak jej wiary w siebie. Wskutek dziwnego zbiegu okoliczności dostaje pracę w domu mody, gdzie po raz pierwszy poznaje, czym jest tzw. high life. Naiwne usposobienie przynosi jej całą masę kłopotów, również tych miłosnych. Serial jest wzorowany na ogólnoświatowym hicie „Yo soy Betty, la fea” i podobnie jak w przypadku pierwowzoru wyniósł aktorkę grającą główną rolę na szczyt sławy. Ciepła i pozytywna opowieść o poszukiwaniu samej siebie oraz wiary we własne możliwości kupiła serca milionów Polaków.

Serial pierwotnie emitowała stacja TVN, aktualnie dostępny jest na kanale TVN 7.

TOP, polskie, Kruk Szepty słychać po zmroku

4. „Kruk. Szepty słychać po zmroku” (2018)

Śmiałe połączenie kryminału i fantastyki przyniosło bardzo dobry efekt, skutkiem czego serial zyskał w krótkim czasie bardzo dużą popularność. Inspektor policji po wielu latach wraca w rodzinne strony, gdzie jednak jego zawodowe zdolności nie pozwalają mu usiedzieć spokojnie w miejscu. Musi zmierzyć się z tajemniczym zaginięciem chłopca oraz z własną przeszłością. Podczas śledztwa niejednokrotnie doznaje dziwnych wizji, w których spotyka i rozmawia z osobami – na pozór tylko nierealnymi. Zagadka kryminalna zdaje się coraz bardziej zagmatwana, przez co widz musi naprawdę sporo się namęczyć, wraz z głównym bohaterem, nad jej rozwikłaniem.

Serial pierwotnie emitowała stacja Canal+; aktualnie dostępny jest na kanale Canal+ Seriale.

TOP, polskie, Belfer

3. „Belfer” (2016–2017)

Nie ma co ukrywać – seriale kryminale to ulubiony gatunek w naszym kraju. Stacje telewizyjne prześcigają się w produkcji nowych opowieści, przez co poprzeczka bardzo często zostaje postawiona jeszcze wyżej niż do tej pory. Nie inaczej było z serialem „Belfer”, który w krótkim czasie stał się fenomenem telewizyjnym. Rolę detektywa przejmuje tutaj nauczyciel języka polskiego, zmagający się do tego z nieufnością miejscowej społeczności. Bardzo dobrze napisany scenariusz nie pozwala na rozwikłanie zagadki aż do ostatniego odcinka, przez co każdy z podejrzanych może być mordercą. Drugi sezon musiał zmierzyć się z dużą falą krytyki – według fanów daleko mu było do pierwszego.

Serial pierwotnie emitowała stacja Canal+, aktualnie dostępny jest na kanale Canal+ Seriale.

TOP, polskie, Wataha

2. „Wataha” (2017–)

Akcja toczy się na granicy polsko-ukraińskiej w Bieszczadach. Głównymi bohaterami są funkcjonariusze straży granicznej, którzy codziennie zapobiegają przemytowi, głównie z Azji. Pewnego dnia na terenie jednostki dochodzi do niewyjaśnionej eksplozji, naskutek której giną wszyscy oficerowie, poza Wiktorem Rebrowem. Szybko zostaje on oskarżony przez ambitną panią prokurator, Igę Dobosz, o podłożenie ładunków wybuchowych. Główny bohater postanawia, by na własną rękę dojść do prawdy, jednak tym samym tylko pogarsza swoją sytuację. Serial doczekał się dwóch sezonów, ponadto zdobył liczne nagrody.

Serial dostępny jest na platformie HBO GO.

TOP, polskie, Ultraviolet

1. „Ultraviolet” (2017–)

Pierwsze miejsce na naszej liście zajmuje kolejny już serial kryminalny. Po przeniesieniu na polskie realia, odobnie jak w przypadku innych, mocno inspiruje się produkcjami z Zachodu. Główna bohaterka wraca z Londynu do swojego rodzinnego miasta, Łodzi, gdzie szybko staje się świadkiem śmierci młodej dziewczyny. Przez policję zostaje to uznane za samobójstwo, ale kobieta nie wierzy w tę wersję i nie zamierza patrzeć na bezczynność organów prawa. Podejmuje swoje własne śledztwo, mając nadzieję na odszukanie sprawcy tej zbrodni. „Ultraviolet” zostało niedawno kupione przez giganta serwisów streamingowych, którym jest Netflix, i od teraz to on będzie dalej produkował ten serial.

Serial pierwotnie emitowała stacja AXN, gdzie obecnie emitowane są jego powtórki.

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale


The Border

Przez Bieszczady prowadzi główny europejsko-azjatycki szlak przemytniczy. Pewnego dnia dochodzi do wybuchu tamtejszej placówki straży granicznej, z którego cudem …
Rodzinka.pl

„rodzinka.pl” to serial komediowy, który żartobliwymi scenkami komentuje i puentuje problemy współczesnej rodziny. Małgorzata Kożuchowska i Tomasz Karolak pokażą …


Usta Usta

Polski serial komediowo-obyczajowy, emitowany na antenie TVN od 6 marca 2010 do 3 maja 2011. Adaptacja brytyjskiej produkcji Cold Feet.Belfer (PL)

Pod koniec wakacji mieszkańcami małego miasteczka wstrząsa wieść o śmierci siedemnastolatki, wzorowej uczennicy liceum. Od nowego roku szkolnego pracę w placówce …Time of Honor

Grupa polskich oficerów powraca do okupowanej ojczyzny ze szkolenia w Wielkiej Brytanii. Wpadają w sam środek wojennego piekła, w którym muszą walczyć o życie swoje …


KRUK. Szepty słychać po zmroku

Na Podlasiu dochodzi do zniknięcia nastoletniego chłopca, który prawdopodobnie został porwany. Po kilku latach pracy w Białymstoku, inspektor Adam Kruk wraca do …


Aktualności