Artykuły

Fenomenu serii o Harrym Potterze nie trzeba nikomu udowadniać. Ciężko w obecnych czasach znaleźć osoby, które nie miałyby pojęcia kim jest Chłopiec, Który Przeżył. Nic też dziwnego, że twórcy seriali wykorzystują globalną znajomość historii do umieszczenia w swoich produkcjach rozmaitych nawiązań. Część bywa prostym wspomnieniem, mającym na celu ucieszenie fanów, ale zdarzają się i takie seriale, w których widać, że scenarzyści sami są sporym fanami „Harry’ego Pottera”. Z okazji niedawnych urodzin zarówno Harry’ego, jak i samej J.K. Rowling, przyjrzymy się najciekawszym z nich.

15. „1983” (2018-)

1983, harry potter, nawiązania

Mamy coś z polskiego podwórka ciekawie nawiązujące do znanej serii. Serial „1983” przedstawia alternatywną historię świata, w której to w związku z atakami terrorystycznymi w 1983 roku dwadzieścia lat później Polska jest krajem policyjnym. Nic dziwnego, że na listę książek zakazanych, dostępnych tylko poprzez nielegalne wydania, trafia także pierwsza część cyklu o Harrym Potterze. Przyświeca jej skromna okładka, której wersję niejeden fanów widziałby także i na swojej półce.

Serial dostępny jest na platformie Netflix.

14. „Wizards of Waverly Place” / „Czarodzieje z Waverly Place” (2007-2012)

Serial, jak przystało na jego lekką formułę skierowaną do nastoletnich odbiorców, wykorzystał motyw Hogwartu do stworzenia własnej wersji szkoły dla czarodziejów. Nie zabrakło tu także parodii samego Albusa Dumbledore'a – w postaci profesora Crumbsa, służącego dobrą radą. Za posłańców przy przesyłaniu wiadomości służą tu gołębie pocztowe, uczniowie dostają specjalne stroje i okulary, które przypominają bardzo wygląd kogoś znajomego, choć Alex nie może przypomnieć sobie tego słynnego imienia.

Serial nie jest dostępny na żadnej platformie streamingowej. Emitowany był przez stację Disney Channel.

13. „The Flash” (2014-)

Kto inny może tu stanowić podstawę do wszelkich tekstów o „Harrym Potterze”, jak nie naczelny geek w tym towarzystwie – Cisco Ramon.  Ma on okazję, by kilka razy zgrabnie wtrącić nawiązania, tym zwracając się do Harry’ego Wellsa poprzez proste „You’re a wizard, Harry” czy mogąc wykrzyknąć w odpowiednim momencie „Expecto Patronum”. Do tego fanów filmowej sagi niewątpliwie cieszyło pojawienie się w obsadzie samego Toma Feltona, którego dialogi zawierały choćby wspomnienie kamienia filozoficznego.

Serial dostępny jest na platformie Netflix (4 sezony).

12. „Marvel's Agents of Shield” / „Agenci T.A.R.C.Z.Y.” (2013-)

Nic dziwnego, że w tym serialu uraczeni jesteśmy sporą dawką popkulturalnych nawiązań – w końcu Fitz i Simmons kojarzeni są z byciem nerdami. Najnowszy sezon zaserwował nam krótką, lecz niezwykle trafioną wymianę zdań, kiedy to Daisy wraz z Jemmą były pod wpływem substancji halucynogennej. Nietrafione wytypowanie domu z Hogwartu ze strony Quake nie mogłoby spotkać się z inną reakcją – wszyscy od zawsze wiedzieliśmy, że jedyne miejsce, w którym Simmons czułaby się dobrze, to Ravenclaw. Jej oburzenie to reakcja każdego fana, któremu wytypowano inny dom niż ten, do którego wie w sercu, że przynależy.

Serial emitowany był w Polsce przez stację FOX.

11. „The IT Crowd” / „Technicy-magicy” (2006-2013)

Moss, jak przystało na prawdziwego fana serii, postanowił podjąć się zadania porównania tradycyjnej wersji „Harry’ego Pottera” z tą wydawaną jako „wersja dla dorosłych”. Czy zmiany wychodzą poza design okładki – to pytanie, które zadawało sobie wielu czytelników. Nasz czołowy informatyk zajął się sprawdzeniem każdego zdania w obydwu egzemplarzach, co niewątpliwie oddaje działania największych Potteromaniaków, szukających odpowiedzi na sens wydawania „wersji dla dorosłych”.

Serial dostępny jest na platformie Netflix oraz HBO GO.

10. „The Simpsons” / „Simpsonowie” (1989-)

Lista ta nie mogłaby się obyć bez tego tytułu, w którym nawiązania do potterowskiej sagi pojawiają się wielokrotnie. Czasem w postaci zaprezentowanej książce o Angelice Button, będącej parodią „Harry’ego Pottera”, a czasem bezpośrednio, gdy choćby Lisa namiętnie zaczytuje się w sadze i ma okazję spotkać także samą J.K.Rowling i dowiedzieć się o dalszych losach jej ulubieńców w czasach, gdy książki nie były jeszcze zakończone.

Serial emitowany był przez stację FOX oraz Comedy Central.

9. „Doctor Who” (2005-)

Zwracając uwagę na to, że odcinek ten (3x02 „The Shakespeare Code”) zadebiutował jeszcze przed premierą siódmej części książkowej serii, możliwości Doktora do podróży w czasie i przeczytania zakończenia sagi (choć w doktorowym świecie sugerowane także było, że seria jest dłuższa) nie mogą zostać niedocenione. Jego reakcja uniwersalnie oddaje to, jakie emocje wzbudza lektura – jak by nie było, koniec i tak przynosi łzy. Dorzucając pomoc Szekspirowi w wymyśleniu rymu za pomocą podanego przez Marthę „Expelliarmus" do pokonania wrogów, idealnie wpasowuje się w klimat serial, zostawiając Potteromaniaków ze świetnym wrażeniem po seansie.

Serial nie jest dostępny na żadnej platformie streamingowej. Emitowany jest w Polsce przez stację BBC First.

8. „Parks and Recreation” (2009-2015)

Leslie Knope nie ukrywa swojej miłości do książek i filmów o Harrym Potterze. Dlatego też wspominki znanych tematów wyrzuca z siebie często, choćby gdy trwa odwieczna „walka” z sąsiadującym miasteczkiem Eagleton, kiedy to stwierdza, że prawdopodobnie jest to miejsce narodzin samego Voldemorta. Na próbę wciągnięcia w rozmowy o serii „Twilight” („Zmierzch”) odpowiada, że jest raczej fanką „Harry’ego Pottera”. Tym co jednak podbiło nasze serca, jest namówienie przyjaciółki Ann Perkins do obejrzenia wszystkich filmów z serii. Gdy Ann stara się udowodnić, jak bardzo Leslie się rządzi, wspominając, że obejrzała je nawet ich nie lubiąc, Leslie niestrudzenie odpowiada, że to przecież niemożliwe, skoro widziała wszystkie filmy, jak prawdziwy fan.

Serial dostępny jest na platformie Amazon Prime Video.

7.„Orange is the New Black” (2013-2019)

orange is the new black, netflix, harry potter, nawiązania

Nic tak nie cieszy widzów, jak nawiązanie, w którym widać, że wypowiadająca się postać zna wspominany świat magii, a nie tylko rzuca popularne nazwy. W „Orange is the New Black” fanką „Harry’ego Pottera” jest Taystee. Nie tylko potrafi ona uratować książkę z biblioteki przed wypożyczeniem do celów niepolegających na czytaniu, ale i nie kryje się z tym, że lubi tę serię. Ta „Gryfonka z inteligencją Krukonki”, jak sama siebie opisuje, nie ma problemu by określić, że ambicje Piper idealnie wpasowują ją do Slytherinu.

Serial dostępny jest na platformie Netflix.

6. „The Office” / „Biuro” (2005-2013)

„The Office” ma w swojej historii wielokrotne wspominki rzeczy związanych z cyklem o młodym czarodzieju. Mamy tu denerwowanie Dwighta przez Jima poprzez wielokrotne wspominanie Tego, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać – w związku z próbą nazwania drużyny jako Voldemort i skandowanie nazwy. Moim numerem jeden jest tu jednak „więzienny Mike”, czyli Michael próbujący przestraszyć swoich pracowników więzieniem. W tym celu wczuwa się w rolę i opowiada historię, wspominając jak to najgorszą rzeczą w więzieniu są dementorzy, którzy latają nad tym miejscem, wysysając dusze z więźniów. Cóż, nikt chyba nie jest w stanie uwierzyć w jego opowieść, ale nie sposób nie docenić jego zaangażowania.

Serial dostępny jest na platformie Amazon Prime Video.

5. „Brooklyn Nine-Nine” (2013-)

Związek Jake’a i Amy rozwijał się z czasem, ale nic tak pięknie nie udowadnia ich uczucia, jak rozpoczęcie przez Peraltę czytania serii o Harrym Potterze przez to, że Amy tak bardzo kocha te książki. Co cieszy jeszcze bardziej, to wkręcenie się Jake’a w tę historię, pozwalające mu na rzucenie nawiązań bez problemu rozpoznanych przez Amy. Nie zapominajmy także o uroczej scenie, w której to podczas prowadzenia śledztwa Jake wraz z Holtem trafiają na studencką grupę a capella, śpiewającą o niczym innym, jak właśnie o tej magicznej historii. Nie sposób nie zauważyć zadowolenia na twarzy detektywa, który podczas słuchania rzuca, że znający serię mogą naprawdę docenić ten występ.

Serial dostępny jest na platformie Netflix (4 sezony).

4. „Supernatural” / „Nie z tego świata” (2005-)

Pierwszy odcinek (7x20 „The Girl With The Dungeons and Dragons Tattoo”), w którym poznaliśmy postać Charlie, nie mógłby lepiej przedstawić jej widzom. Ta zapalona nerdka, rzucająca na prawo i lewo nawiązaniami do dzieł popkultury, nie omieszkała być również wielką fanką serii o Potterze. Jej serce podbiła Hermiona, co wcale nie powinno dziwić w przypadku, gdy mamy do czynienia z tak silną postacią kobiecą. Oprócz widniejącej u niej na biurku figurki, przedstawiającej pannę Granger, widzom zaprezentowano świetny dialog, dzięki któremu udało się Samowi zmotywować Charlie do pomocy. Nie zabrakło tu także opinii dziewczyny na temat końcowego związku Hermiony, z którego sama J.K. Rowling nie jest do końca zadowolona.

Serial nie jest dostępny w Polsce na żadnej platformie streamingowej. Emisją w telewizji zajmował się TVN oraz TVN7, lecz wyemitowano najdalej piąty sezon.

3. „The Big Bang Theory” / „Teoria wielkiego podrywu” (2007-2019)

Tak spoilerującego współlokatora jak Sheldon nie życzymy nikomu. Kiedy to zafascynowany Leonard wreszcie rozpoczyna swoją przygodę z serią o Harrym Potterze, przyznając, że nie ma pojęcia, czemu do tej pory tak unikał tej sagi, jego przyjaciel radośnie popiera jego opinię, przy okazji zdradzając, jak jego samego zaskoczyła śmierć ważnej postaci. Zdegustowany Leonard nie może pojąć, jak można być tak okropną osobą i po kłótni decyduje się na wyprowadzkę. Sheldon, chcący mieć ostatnie słowo w tej kłótni, rzuca kolejnym spoilerem.

Serial dostępny jest na platformie HBO GO.

2. „The Magicians” / „Magicy” (2015-)

the magicians, syfy, harry potter, nawiązania

Choć i tu nie brakuje wspominek czarodziejskiej serii, to tak wysoka pozycja na liście podyktowana jest w sporej mierze również samą istotą serialu, który wiele osób opisuje jako „Harry’ego Pottera dla dorosłych”. Dzieje się tak nie bez powodu, gdyż widzowie śledzą tu losy młodych dorosłych, rozpoczynających naukę na uniwersytecie magii w Brakebills. Zapomnieć chcielibyśmy tylko o plakatach promujących serial ze strony nieistniejącej już w Polsce platformy Showmax, gdzie slogany typu „Sexpecto Patronum” raczej zdawały się zniechęcać potencjalnych oglądających, zapowiadając inny typ rozrywki. Co do samych nawiązań do „Harry’ego Pottera”, to dostajemy je często, co udowadnia, że znani nam bohaterowie zaznajomieni są z tą serią (ciekawe czy „Chronicles of Narnia” także istnieje w tym świecie). Od prostego „Avada Kedavra” już w pilocie, które tutaj oczywiście nie kryje w sobie zabójczej mocy, po wspominki mugoli oraz porównanie niedostania się przez Julię do Brakebills do tego, że to tak jakby Hermiona nie trafiła do Hogwartu. Fani potterowskiej sagi nie powinni być zawiedzeni.

Serial dostępny jest na platformie HBO GO (3 sezony) oraz Amazon Prime Video (2 sezony).

1. „Psych” / „Świry” (2006-2014)

Odcinek 8x01 „Lock, Stock, Some Smoking Barrels and Burton Guster's Goblet of Fire”

psych, harry potter, usa network, nawiązania

Podczas gdy większość seriali ogranicza się do pojedynczego nawiązania, często poprzez rzucenie znanych nazw, serial „Psych” poszedł o krok dalej. Tu nie dostajemy jednego, dwóch czy trzech wspominek, a cały odcinek nimi wypełniony. Fabularnie zostało to prosto rozwiązane – Gus okazał się wielkim fanem „Harry’ego Pottera” i wykorzystując wizytę w Anglii postawił sobie za cel spotkanie Ruperta Grinta (odtwórcy Rona), podczas odbywającego się tam PotterConu, z którym zrobiłby sobie zdjęcie podczas potterowania (ang. pottering) – udawania, że leci się na miotle. Choć jego plany zostały zakłócone, to fani uraczeni zostali masą zabawnych wspominek, od różdżki z ukrytym schowkiem na rdzeń, eliksirów oraz samego Nimbusa 2000, których nie chciano przepuścić przez ochronę lotniska, po proszek Fiuu czy rzucenie imion Dumbledore’a i Kła. Nie zapominajmy również o dumnym stroju Gryfona, który przez cały odcinek towarzyszy Gusowi.

Serial dostępny jest na platformie Amazon Prime Video.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.