Artykuły

Jedną z najciekawszych legend związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia jest ta o zwierzętach przemawiających ludzkim głosem podczas Wigilii. Jej początki sięgają jeszcze czasów starożytnych i przez setki lat przeszły tylko delikatną przemianę. Kiedy urodził się Jezus, to właśnie zwierzęta oznajmiły światu tę wesołą nowinę i w podziękowaniu za to, gospodarze zanosili w Wigilię opłatek i chleb do obory. W późniejszym czasie uznano, że nie tylko zwierzęta gospodarskie posiadają przywilej ludzkiej mowy raz w roku, ale także wszystkie pozostałe. O północy można podobno usłyszeć wiele ciekawych rzeczy na swój temat od swoich podopiecznych, ale ludzie woleli tego unikać. Podobno można wtedy dowiedzieć się, kiedy człowieka czeka śmierć. W serialach mówiące zwierzęta to żadna nowość, ale jest pośród nich kilka, które zasługują na szczególne uznanie.

14. Bugs Bunny, „The Bugs Bunny Show” / „Królik Bugs przedstawia” (1960–2000)

Zimny, cyniczny i mściwy – te określenia nie pasują raczej do naszych wspomnień o tym króliku, ale taki właśnie jest. Ze stoickim spokojem przyjmuje otaczającą go rzeczywistość, traktując zemstę na każdym przeciwniku jako najistotniejszą rzecz do realizacji w swoim życiu. Bugs dzięki niekończącym się awanturom stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci z animowanych seriali, otrzymując liczne wcielenia w wielu produkcjach.

Serial pierwotnie emitowała stacja ABC, obecnie nie jest dostępny w naszym kraju.

13. Itchy i Scratchy, „The Simpsons” / „Simpsonowie” (1988–)

Kot i mysz, którzy prowadzili ze sobą wieczną krwawą wojnę, na początku swojego istnienia pełnili jedynie rolę dodatku do serialu „The Simpsons”. W niedługim czasie ich perypetie zyskały tak dużą popularność, że zaczęto pokazywać o wiele więcej przygód. Brutalność towarzysząca ich życiu stała się idealnym dopełnieniem świata z krzywego zwierciadła, w jakim żyli główni bohaterowie „The Simpsons”.

Serial pierwotnie emitowała stacja Fox, w Polsce można go obejrzeć na kanale Fox Comedy.

12. Brain, „Pinky and the Brain” / „Pinky i Mózg” (1995–1998)

Żądza władzy i chęć posiadania świata tylko dla siebie owładnęły umysł Braina do tego stopnia, że nie cofnął się przed niczym, aby osiągnąć swój cel. Jako mysz laboratoryjna, w wyniku dziwnych eksperymentów, zyskał ponadprzeciętną inteligencję, którą wykorzystywał do tworzenia diabelskich planów zakładających zdobycie władzy nad światem. Niestety dla niego, niemal za każdym razem niweczone były przez nieogarniętego Pinky’ego.

Serial pierwotnie emitowała stacja Kids’ WB, w Polsce można go obejrzeć na Polsacie.

11. Garfield, „Garfield and Friends” / „Garfield i przyjaciele” (1988–1994)

Zblazowany kocur, zakochany w spaniu, jedzeniu i kąśliwym komentowaniu życia swojego właściciela, doskonale oddał charakter każdego kota. Codzienne życie mijało mu na powolnym i niechętnym egzystowaniu, co wielokrotnie rodziło komiczne sytuacje. Garfield zadebiutował jako komiksowa postać, ale bardzo szybko trafił na ekrany telewizorów, zjednując sobie sympatię wszystkich kociarzy.

Serial pierwotnie emitowała stacja CBS, w Polsce można go obejrzeć na kanale TVP 1.

10. Mr. Ed, „Mister Ed” / „Koń, który mówi” (1961–1966)

Jeden z pierwszych „prawdziwych” przedstawicieli zwierząt, który doczekał się serialu aktorskiego. Gadający koń stał się doskonałym pretekstem do stworzenia komedii opierającej się na relacji człowiek – zwierzę, a który serwował widzom doskonałą rozrywkę. Tytułowy Ed rozmawiał tylko z jednym człowiekiem, przez co wpędzał go niejednokrotnie w liczne komiczne tarapaty.

Serial pierwotnie emitowała stacja CBS, obecnie nie jest dostępny w naszym kraju.

9. Brian Griffin, „Family Guy” / „Głowa rodziny” (1999–)

Pies, który tak naprawdę w serialu pełni rolę pełnoprawnego członka rodziny, przez co jego aparycja staje się zupełnie zbędna. Cechy jego charakteru niejednokrotnie udowodniły, że ma w głowie więcej oleju niż reszta postaci, dlatego stał się głosem rozsądku dla pozostałych domowników. Jego wieczne zmęczenie życiem i otaczającą go rzeczywistością wprawiały go w irytację, ale tak naprawdę był tym, czym pies powinien być dla człowieka – najlepszym przyjacielem.

Serial pierwotnie emitowała stacja Fox, w Polsce można go obejrzeć na kanale Fox HD.

8. Kermit the Frog, „The Muppet Show” (1976–1981)

Żaba o wielkiej mądrości, zawsze służąca radą i pokrzepiającą piosenką, z miejsca stała się ulubieńcem widzów, a po wielu latach również ikoną popkultury. Swój debiut miał w „Sesame Street”, ale dopiero „The Muppet Show” pozwolił Kermitowi na rozwinięcie skrzydeł. Jako nieoficjalny lider Muppetów, musiał stawiać czoła licznym problemom, które z uporem starał się rozwiązywać z pożytkiem dla młodych widzów, ucząc ich wielu przydatnych zachowań.

Serial pierwotnie emitowała stacja ITV, obecnie nie jest dostępny w naszym kraju.

7. Cringer, „He-Man and the Masters of the Universe” / „He-Man i władcy wszechświata” (1983–1985)

Kolejny kot na naszej liście, będący niemal idealnym odwzorowaniem zachowań tego stworzenia. Cringer bał się wszystkiego: każda sytuacja, nowopoznana osoba czy zadanie do wykonania wywoływały w nim ataki paniki, których nie potrafił w żaden sposób powstrzymać. Wbrew pozorom to Cringer wiele razy uchronił He-Mana przed wieloma niebezpieczeństwami swoim racjonalnym, ale i zapobiegawczym podejściem do sytuacji. Jego alter ego, czyli Kot Bojowy, jest zupełnym przeciwieństwem pierwotnej formy, dzięki czemu obie te postacie doskonale się uzupełniały.

Serial pierwotnie emitowany był przez tzw. Broadcast Network, czyli liczne stacje telewizyjne. W Polsce można go obejrzeć na platformie Netflix.

6. Happy, „Happy!” (2017–)

Happy nie do końca jest zwierzęciem, ale przecież liczne legendy znane na niemal całym świecie wspominają o jednorożcach. To mityczne stworzenie posłużyło do wykreowania wesołego i niezważającego na trudności życiowe osobnika, ze wszystkimi magicznymi zdolnościami mu przypisywanymi. Jako pomocnik głównego bohatera wiele razy udowodnił, że gdyby nie jego wsparcie, fabuła serialu mogłaby stać się o wiele bardziej normalna, czego byśmy nie chcieli.

Serial pierwotnie emitowała stacja Syfy, w Polsce można go obejrzeć na platformie Netflix.

5. Spongebob Squarepants, „Spongebob Squarepants” / „Spongebob Kanciastoporty” (1999–2018)

Wbrew pozorom Spongebob jest zwierzęciem, a dokładniej gąbką, która zamieszkuje rafy koralowe. Główny bohater kreskówki „Spongebob Squarepants” jest dziecinny do granic możliwości, wierzy w moc przyjaźni ponad wszystko inne, ale również posiada niesamowitą zdolność do przyciągania wszelakich kłopotów. Jego nieskończona wyobraźnia doskonale ubarwia każdy odcinek, pokazując, że nawet mało znane zwierzątko potrafi dokonać wielkich rzeczy.

Serial pierwotnie emitowała stacja ITV, w Polsce można go obejrzeć na platformie Netflix, HBO GO, Amazon Prime oraz na kanale Nickelodeon.

4. Buck Bundy, „Married with... Children” / „Świat według Bundych” (1987–1997)

Określenie „pieskie życie” doskonale oddaje naturę Bucka. Walczący z depresją, zrezygnowany i niemający nadziei na lepsze jutro, postanowił stać się cichym obserwatorem poczynań rodziny Bundych. Każdą sytuację potrafił skwitować cichym westchnieniem i decyzją o potrzebę natychmiastowej drzemki. Jego komentarze często wskazywały, jak bardzo już mu wszystko jedno.

Serial pierwotnie emitowany był przez stację Fox, w Polsce można go obejrzeć na kanale ATM Rozrywka.

3. Jake, „Adventure Time” / „Pora na przygodę!” (2010–2018)

Jake jest doskonałym odzwierciedleniem powiedzenia, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Zawsze jest przy swoich bliskich, zawsze gotowy do pomocy i zawsze można na niego liczyć. Swoim nonszalanckim i wyluzowanym stylem bycia potrafi rozchmurzyć nawet największego ponuraka, co niejednokrotnie udowodnił. Wraz z Finnem, ostatnim człowiekiem, tworzą duet idealny, gotowy zmierzyć się nawet z największymi przeciwnościami losu.

Serial pierwotnie emitowała stacja Cartoon Network, w Polsce dostępny jest na platformie HBO GO, Amazon Prime oraz na kanale Cartoon Network.

2. BoJack Horseman, „BoJack Horseman” (2014–)

Zblazowana była gwiazda telewizji, która już dawno porzuciła wiarę w życie i innych „ludzi”. Ciężkie życie, jakiego doświadczył, uzbroiło go w wyjątkowo grubą skórę, ale także cynizm i co ciekawe, także ogromną mądrość. Szukając swojego miejsca na świecie, wchodzi w liczne interakcje z innymi, odkrywając przy tym, jak wielkim dupkiem jest, co tylko potęguje jego przekonanie o bezsensowności istnienia.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

1. Salem Saberhagen, „Sabrina the Teenage Witch” / „Sabrina, nastoletnia czarownica” (1996–2003)

Na naszej liście koty zdecydowanie rządzą, a najlepszym przykładem niepohamowanego pragnienia władzy jest właśnie Salem. Za swoje liczne występki został skazany na egzystencję pod postacią kota, co nie jest chyba takie przypadkowe. Jego charakter doskonale oddaje cechy tego zwierzęcia, takie jak brak podporządkowania, wieczne knucie, brak szacunku oraz co najważniejsze, arogancję. Salem wielokrotnie pokazuje swoje prawdziwe oblicze, a kąśliwe komentowanie życia głównej bohaterki to najlepszy tego dowód.

Serial pierwotnie emitowała stacja ABC, potem The WB; w Polsce można go obejrzeć na kanale Polsat.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

BoJack Horseman

Animacja dla dorosłych. Fabuła skupia się na dawnej telewizyjnej gwieździe, alkoholiku człowieku-koniu BoJacku Horsemanie, który za wszelką cenę próbuje ratować …Family Guy

Ociężały katolik, protestancka pianistka i ich wyjątkowe potomstwo wraz z psem alkoholikiem. To nie może być historia zwyczajnej rodziny. Przygody rodziny Griffinów …


Happy!

Serial jest adaptacją komiksu Granta Morrisona i Daricka Robertsona pod tym samym tytułem. Nick Sax to zapijaczony i skorumpowany były policjant, który został płatnym …Sabrina The Teenage Witch

Wychowywana przez ciotki Sabrina w dniu swoich szesnastych urodzin dowiaduje się, że jest czarownicą.


The Simpsons

Satyryczne spojrzenie na życie i kulturę amerykańską serwowane w ramach opowieści o przygodach tytułowej rodziny. Z Simpsonami nie można się nudzić. Każdy z odcinków …