Artykuły

Zastanawialiście się kiedyś, czy gdyby ograniczyć warstwę obyczajową, „Lucyfer” radziłby sobie dobrze jako serial jedynie kryminalny? To pytanie nasunęło mi się przy kolejnym już rewatchingu i znalazłam na nie odpowiedź – urok tego serialu zdecydowanie nie leży w sprawach kryminalnych, a mimo to niektóre odcinki zaskakują ciekawą zagadką do rozwiązania czy samym sposobem prowadzenia śledztwa. Z reguły są one tłem, które raz napędza akcję, raz ją stopuje; raz jest ciekawsze, innym razem zupełnie nieistotne dla oglądającego. Często idą tym samym schematem: martwe ciało, rozmowa ze świadkiem/rodziną, szukanie wskazówek, Lucyfer wpada przypadkiem na rozwiązanie. W tym wszystkim można przy okazji odnaleźć inną zależność: Lucyfer najlepiej wykazuje się w sprawach, które w jakiś sposób dotyczą jego samego. Przed wami zestawienie najciekawszych i najlepiej poprowadzonych spraw przez Lucyfera i Chloe.

13. S01E01, „Pilot”

Lucyfer i Chloe

Lucyfer na wakacjach w Mieście Aniołów? Czemu by nie. Ktoś jednak zabija jedną z jego znajomych, a on postanawia towarzyszyć detektyw Chloe Decker w rozwiązaniu tej sprawy, by ukarać mordercę. Z początku każde z nich pracuje na własną rękę, aż w końcu Chloe idzie za tropem, na który wpadł Lucyfer. Krótka, szybka sprawa, idealna na start – a do tego poprowadzona całkiem sprawnie, dzięki czemu nie mogłabym o niej nie wspomnieć.

 

12. S01E10, „Pops”

Lucyfer i Chloe

Czyli o „zbrodni przeciwko dobremu smakowi”, jak określił ją Lucy. Szef renomowanej meksykańskiej restauracji zostaje otruty akurat wtedy, gdy do miasta wraca jego syn. W trakcie dochodzenia okazuje się, że istniał konflikt na linii: kto odziedziczy restaurację? To jeden z najlepszych odcinków, w których Lucyfer i Chloe wpadają oboje na rozwiązanie, łącząc wspólnie fakty.

 

11. S01E11, „St. Lucifer”

Lucyfer, Dan

Ginie filantrop, z którym nagle utożsamia się Lucyfer, więc jego zaangażowanie w rozwiązanie sprawy jest większe. Do tego stopnia, że detektyw odkrywa większy trop dzięki temu, że Lucyfer śpiewem zabawiał kobiety zebrane na przyjęciu upamiętniającym ofiarę.

 

10. S04E01, „Everything’s Okay”

Lucifer i Chloe

Po uratowaniu „Lucifera” przez Netflix bardzo ważne było to, by dobrze rozpocząć nowy sezon. I pierwsza sprawa udała się Netflixowi wyśmienicie. Mamy ciekawą sprawę pszczelarza objętego programem ochrony świadków, mamy dziwnie zachowującą się Chloe i wrogo nastawionego Dana – ten odcinek nie mógł nie wyjść. Sprawa toczy się dobrym tempem, wskazówki łączą w całość.

 

9. S04E04, „All About Eve”

Lucifer

Lucyfer i Chloe nie pracują już razem. Muszą jednak rozwiązać tę samą sprawę, gdyż pojawienie się Eve łączy się z zabójstwem jubilera. Odcinek zasłużył sobie na miejsce w tym zestawieniu ze względu na samodzielne śledztwo Lucyfera, który odkrywa wskazówki tak samo albo szybciej od detektyw.

 

8. S03E06, „Vegas with Some Radish”

Lucyfer i Ella

Lucyfer i Ella jadą do Vegas, by rozwiązać zagadkę zaginięcia Candy, jego byłej żony. Ten śledczy duet sprawia, że odcinek jest bardziej atrakcyjny ze względu na tę nietypowość. Ella odsłania nieco ze swojej przeszłości i świetnie odgrywa partnerkę Lucka. Prowadzą sprawę sprawnie i owocnie – zajmuje im to pół odcinka (a w dalszej części Chloe może dalej się nad sobą użalać, że Lucyfer nie spędza z nią urodzin).

 

7. S03E13, „Til Death Do Us Part”

Lucyfer, porucznik Pierce

W pięknej i bezpiecznej dzielnicy zostają znalezione zwłoki kobiety – wrzuconej do rębaka. To jedyny dobry odcinek, w którym pojawia się porucznik Pierce, a to tylko ze względu na fakt, że razem z Lucyferem działają pod przykrywką, wprowadzając się do sąsiedztwa jako para gejów. To jeden z najzabawniejszych odcinków spośród wszystkich dotychczasowych czterech sezonów. Śledztwo pod przykrywką daje efekty i chociaż nie jest tak spektakularne i dobre jak te z innych odcinków, to i tak daje radę właśnie ze względu na humor.

 

6. S02E16, „God Johnson”

Chloe i Lucyfer rozwiązują sprawę zbrodni w szpitalu psychiatrycznym, gdzie Lucyfer odnajduje swojego ojca. Lucyfer prowadzi śledztwo od środka, korzystając z faktu, że nikt mu nie wierzy, że jest prawdziwym Lucyferem, władcą piekieł. Odcinek z Bogiem Johnsonem jest absolutnie absurdalny, ale śledztwo posuwa się dobrym torem. Amenadiel i Linda również mają w nim swój udział.

 

5. S02E04, „Lady Parts”

Chloe, Linda, Ella, Maze

Młode kobiety giną zatrute azotem z drinków. Śledztwo prowadzi Chloe do nielegalnych imprez, a wskazówki co do tego zdobywa, spędzając „babski wieczór” z Ellą, Maze i doktor Lindą, po raz pierwszy od dawna dobrze się bawiąc. Odcinek zasługuje na uznanie nie tylko za bycie jednym z tych, w których sprawa jest dobrze prowadzona, ale i ze względu na humor. Zwłaszcza gdy Lucyfer i Dan próbują współpracować, a towarzyszy im upijający się Amenadiel.

 

4. S01E07, „Wingman”

Lucyfer, Amenadiel

Oprócz schematu „jedna sprawa – jeden odcinek” serial serwuje nam również większą intrygę, która toczy się gdzieś w tle całego sezonu. W pierwszym jest to stara sprawa Palmetto, która nieco przystopowała karierę Chloe. W tym odcinku dowiadujemy się o niej znacznie więcej – Chloe wraca na miejsce zbrodni kilka razy, ponownie próbując rozwiać swoje wątpliwości. Na miejsce w tej TOP-ce ten odcinek zasłużył sobie jednak z innego powodu, a są nimi skrzydła. Bo to właśnie one zaginęły Lucyferowi i to na nie detektyw wystawiła list gończy.

 

3. S01E06, „Favorite Son”

Zostaje zamordowany stróż i Lucyfer nie jest ani trochę zainteresowany śledztwem. Dopóki nie dowiaduje się, że przy okazji ktoś ukradł jego kontener z czymś bardzo ważnym. Połączenie sił z detektyw Decker staje się dla niego priorytetem, więc daje z siebie wszystko i szybko rozwiązują sprawę. To pierwszy odcinek, w którym widzimy tak dobitnie, że Lucyfera kręcą te sprawy, które dotyczą go osobiście.

 

2. S02E03, „Sin-Eater”

Ella, zwłoki

Ktoś brutalnie morduje ludzi, którzy w przeszłości zrobili coś złego. W chwili morderstwa nagrania z błaganiem o wybaczenie lądują na popularnej stronie. Lucyfer wkurza się, że ktoś bawi się w niego i karze ludzi. Ten odcinek znajduje się tak wysoko w rankingu nie bez powodu. To jedna z najciekawszych spraw, z jakimi mierzą się Chloe z Lucyferem, do tego bardzo dobrze poprowadzona. Ani przez moment nie nudzi.

 

1. S02E12, „Love Handles”

Lucyfer

Chloe za sprawą Maze próbuje wrzucić na luz, co doprowadza do żenujących sytuacji na miejscu zbrodni, gdzie został znaleziony otruty student. Szybko okazuje się, że to eksperyment szaleńca, który wysyła filmiki do szanowanych osób, dając im wybór: albo się okaleczą, albo niewinna osoba zginie od trucizny. Było mi bardzo trudno wybrać ten jeden jedyny odcinek, który powinien wylądować w tym miejscu, a koniec końców zdecydowałam się na ten. Mamy tu świetny motyw, by rozpętać takie piekło. Eksperyment społeczny. I bardzo dobrze poprowadzone śledztwo.

 

Jak można zauważyć, kryminalna warstwa w „Luciferze” ma się znacznie lepiej w pierwszych dwóch sezonach. Sprawy są ciekawsze, zajmują więcej czasu antenowego. Netflix uratował produkcję na różne sposoby, ale też skupił się jeszcze mocniej na warstwie obyczajowej.

Macie swoją ulubioną sprawę kryminalną tego serialu?

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Lucifer

Znudzony władca piekieł Lucyfer postanawia przenieść się do Los Angeles i otworzyć klub nocny. Jednak i to nie daje mu pełnego zaspokojenia, więc używając swoich …


Aktualności