1
Artykuły

„Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno?” to pierwsze słowa „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. I chociaż dramat ukazał się ponad 100 lat temu, polityka jest nadal popularny tematem do dyskusji. Zresztą, nie tylko ta prawdziwa, dlatego twórcy bardzo chętnie decydują się na tworzenie seriali opowiadających w części (lub w całości) o kimś u szczytu politycznej władzy. Postaramy się przedstawić Wam najciekawszych przedstawicieli gatunku political fiction.

13. „Alpha House” (2013-2014)

John Goodman gubernator Alpha House

„Alpha House” to amerykańska satyra polityczna, która w trakcie dwóch sezonów przedstawiła losy czterech senatorów, którzy zamieszkali w jednym domu (w jednym z tak zwanych row house) w Waszyngtonie, by stawić czoła konkurentom w trakcie reelekcji. Każdy z panów ma inny pomysł na politykę, ale także na życie prywatne, co wywołuje liczne awantury i wzajemne oskarżenia. Pozycja obowiązkowa dla fanów Johna Goodmana.

Serial nie jest aktualnie dostępny w Polsce. 

12. „Political Animals” (2012)

Greg Berlanti, którego pewnie większość kojarzy z roli producenta wykonawczego seriali obejmujących Arrowverse, stworzył kilka lat temu obraz byłej Pierwszej Damy, która po rozwodzie i po niełatwej walce politycznej obejmuje urząd Sekretarza Stanu. Serial co prawda zbierał pozytywne oceny, jednak nie doczekał się nigdy kontynuacji. A szkoda, bo Sigourney Weaver zdecydowanie pasowała do postaci kobiety u szczytu władzy. 

Serial nie jest obecnie dostępny na żadnej platformie streamingowej.

11. „Commander In Chief” / “Pani prezydent” (2005-2006)

pani prezydent commander in chief

Niezbyt znany w Polsce serial „Pani prezydent” opowiada o fikcyjnych losach pierwszej kobiety na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych, która obejmuje to stanowisko po nagłej śmierci poprzedniego rezydenta Białego Domu. Serial skupia się na jej pierwszych tygodniach u władzy i przystosowywaniu się do nowych warunków. 

Serial nie jest aktualnie dostępny w Polsce. 

10. „Scandal” / „Skandal” (2012-2019)

W serialu „Skandal” poznajemy losy kogoś, kto stara się rozstać z otaczającą go polityką. Olivia Pope jest byłą prezydencką konsultantką do spraw kontaktów z mediami i zajmowała się obroną wizerunków przedstawicieli krajowej elity. Po opuszczeniu Białego Domu decyduje się założyć własny biznes, jednak pomimo zmian w jej życiu prywatnym i służbowym nie jest w stanie pożegnać się z przeszłością. Przez początkowe sezony twórcy dostarczali widzom solidne dawki intryg, romansów i przede wszystkim tytułowych skandali. Niestety niski poziom kolejnych odcinków nie pozwala nam na umieszczenie tego tytułu na wyższej pozycji z zachowaniem czystego sumienia. 
Serial nie jest aktualnie dostępny w Polsce. 

9. „Ucho prezesa” (2017-2019)

Robert Górski prezes Ucho prezesa

Czas na coś z rodzimego podwórka. Na emisję serialu nie zdecydowała się żadna ze stacji telewizyjnych nadających w Polsce, w związku z czym podjęto decyzję o emisji na platformie YouTube (później serial był również dostępny na platformie Showmax i w telewizji WP). Akcja serialu rozgrywa się głównie w gabinecie prezesa partii rządzącej, gdzie dochodzi do jego spotkań z innymi członkami obozu rządowego. Serial odnosi się do bieżącej sytuacji politycznej i chociaż każdy doskonale wie kto był pierwowzorem danej postaci, kabareciarze nie zdecydowali się na używanie nazwisk polityków. 

Serial jest dostępny na platformie Ipla.

8. „Utopia” (AU) (2014-)

Utopia Nation Building Authority

Okej, przyznaję się, trafiłem na ten serial przypadkiem. Wiele razy słyszałem, że serial „Utopia” jest wręcz świetną produkcją, ale nie obejrzałem ani jednego zwiastuna, ani nie przeczytałem żadnego opisu fabuły. Po prostu pewnego razu zobaczyłem „O, ta polecana przez wszystkich Utopia jest dostępna na Netflixie”, po czym zacząłem oglądać australijski serial opowiadający o Nation Building Authority, świeżo otwartej organizacji rządowej. Dopiero po kilku odcinkach zorientowałem się, że oglądam coś innego niż kontrowersyjny serial z wątkami science fiction. Mimo to, australijska (komediowa) „Utopia” wciągnęła mnie od początku do końca i śmiało mogę polecać zarówno serial brytyjski, jak i australijski.

Tak, serial jest nadal dostępny na platformie Netflix.

7. „The Thick Of It” (2005-2012)

The Thick of It Peter Capaldi

Brytyjski humor i świat polityki, tak można właśnie opisać serial Armando Iannucciego. Bohaterem serialu jest minister (w tej roli Peter Capaldi, znany szerszej publiczności głównie z roli Doktora z „Doctora Who”) oraz jego doradcy. Jak podkreślają fani, najbardziej przykuwa uwagę mądry humor i inspirowanie się prawdziwą polityką. Momentami serialowa fikcja wyprzedziła (lub przewidziała) polityczną rzeczywistość. Serial kilka lat temu doczekał się remake'u w postaci serialu „Veep”.

Serialu nie można aktualnie obejrzeć na żadnej dostępnej w Polsce platformie streamingowej. 

6. „Madam Secretary” (2014-2019)

Madam Secretary Adamczyk Tea Leon

Opowieść o prywatnym i służbowym życiu świeżo zaprzysiężonej sekretarz stanu (Tea Leon). Twórcy starali się o zachowanie równowagi - częściowo skupiali się na wątkach inspirowanych faktycznymi wydarzeniami, a z drugiej strony nie zapominali o trudach życia rodzinnego polityków. W serialu był też mały polski wątek - Piotr Adamczyk został doceniony i wystąpił w jednym z odcinków w roli prezydenta Polski, chociaż amerykańscy scenarzyści chyba nie widzieli zbyt dużo na temat ustroju czy sytuacji politycznej w naszym kraju podczas tworzenia tej historii. 

Serial nie jest aktualnie dostępny w Polsce.

5. „Ekipa” (2007)

Ekipa Perchuć Seweryn Gajos

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć bardziej poważnego przedstawiciela political fiction znad Wisły. Pierwsza od ponad 20 lat całkowicie polska produkcja Agnieszki Holland składa się z 14 odcinków i została wyprodukowana dla Telewizji Polsat. Wątki polskie są tu bardzo silne i przez to jest to produkcja wyróżniająca się na tle innych. Akcja rozpoczyna się od oskarżenia urzędującego premiera o wcześniejszą współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa, co doprowadza do jego dymisji i zawiązania się nowego rządu, który będzie musiał wykazać sporo zapału by poprawić wizerunek polityków, jednocześnie wciąż zmagając się z błędami poprzedników. Na ekranie zobaczymy wiele znajomych twarzy, z Januszem Gajosem i Andrzejem Sewerynem na czele.

Serial można zobaczyć na platformie Ipla.

4. „Parks and Recreation” (2009-2015)

parks and recreation 2009

Właściwie każdy serial, który współtworzył Michael Schur, jest mała perełką. W „Parks and Recreation” ten producent pochylił się nie nad życiem ludzi pracujących dla korporacji sprzedającej papier (jak w przypadku „The Office”), ale skupił się na lokalnej polityce w małym miasteczku, a było to w latach, kiedy pewnie jeszcze nie myślał o stworzeniu „The Good Place” czy „Brooklyn Nine-Nine”. Serial opowiada o losach Leslie Knope (Amy Poehler), wicedyrektorce Wydziału Parków i Rekreacji w fikcyjnym miasteczku Pawnee w stanie Indiana, której starają się pomóc współpracownicy i najbliżsi. W serialu zobaczymy wiele znajomych twarzy (Chris Pratt, John Cena, Kristen Bell czy Tatiana Maslany).

Serial nie jest aktualnie dostępny w Polsce. 

3. „The West Wing” / „Prezydencki poker” (1999-2006)

West Wing Gabinet owalny

Jak sam tytuł wskazuje, akcja serialu rozgrywa się w zachodnim skrzydle Białego Domu, skupiając się nie tylko na postaci samego prezydenta, ale także na losach jego pracowników. To właśnie w tej części budynku znajduje się Gabinet Owalny oraz pomieszczenia biurowe najważniejszych współpracowników prezydenta. Serial doczekał się uznania wielu akademii (stąd nominacje i nagrody Emmy czy Złote Globy), ale także wśród faktycznych pracowników Białego Domu. A wszystko to pomimo tego, że serial stał w dość jasnej opozycji do ówczesnych poczynań domu prezydenckiego.

Serial obecnie nie jest dostępny w Polsce.

2. „House of Cards” (2013-2018)

House of Cards Frank i Clara Underwood

Nikt by nam nie wybaczył gdyby na tej liście nie znalazł się serial „House of Cards”, z Kevinem Spacey w roli głównej. To właśnie od tego serialu rozpoczęła się wielka popularność Netflixa. Demokrata z Karoliny Południowej nie cofnie się przed niczym by osiągnąć zamierzony cel. Niestety z sezonu na sezon serial stopniowo obniżał swój poziom, a jedyne, co pozostało niezmienne, to determinacja głównych bohaterów. Pochwalić trzeba z pewnością bardzo dobry dobór aktorów. Monologi głównego bohatera były na tyle niepokojące, że do tej pory słyszę je z tyłu głowy.

Serial jest dostępny na polskim Netflixie. 

1. „Borgen” / „Rząd” (2010-2013)

Dania premier Borgen Rząd

„Borgen” i „Forbrydelsen” to chyba najbardziej znane na świecie duńskie seriale, które zasłużenie zostały docenione licznymi nominacjami i nagrodami prestiżowych organizacji. To właśnie „Rząd” moim zdaniem jest najlepszym serialem opowiadającym o obecnej polityce - nie brak tu intryg, wewnątrzpartyjnych zdrad, konspiracji czy po prostu rodzinnych dramatów, jednak nie takich przesadzonych jak w „Polityce” Patryka Vegi. Zaskakujące nieco dla mnie było to, że za serial „Borgen” odpowiadał Adam Price - duński krytyk kulinarny i restaurator, który nie miał specjalnie nic wspólnego ze światem polityki. Serial ukazuje kulisy duńskiej polityki, a punktem wyjścia historii są wybory parlamentarne, które doprowadzają do objęcia posady premierę przez kobietę (Sidse Babett Knudsen, którą mogliście oglądać chociażby w "Westworld"), po raz pierwszy w historii tego kraju.

Polski tytuł „Rząd” nie odzwierciedla jednak w sposób należyty tytułu oryginalnego. „Borgen” oznacza zamek i jest używany przez duńskie media w odniesieniu do budynku Christiansborgu, który jest siedzibą parlamentu, kancelarii premiera oraz sądu najwyższego. 

Obecnie serial nie jest dostępny w Polsce.

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

  • cavemp
    cavemp

    Zapomnieliście o Boss z Kelsey Grammerem.

Powiązane

Seriale


Madam Secretary

Serial opowiada o Elizabeth McCord, nowo wybranej sekretarz Stanów Zjednoczonych. McCord jest byłym analitykiem CIA, agencję opuściła ze względów osobistych i etycznych.House of Cards

Zostać politykiem może każdy, ale osiągnąć w tej dziedzinie rzeczy wielkie mogą jedynie ludzie silni i bezwzględni. Posiadanie takiej etykietki jest największym …


Parks and Recreation

Leslie Knope, optymistyczna, zawsze uśmiechnięta zastępczyni kierownika Działu Parków i Rekreacji, stara się zmienić małe miasteczko w stanie Indiana na lepsze. …


Scandal

Życie doradczyni prezydenta Stanów Zjednoczonych nie należy do najłatwiejszych. Ochrona tajemnic Białego Domu wiąże się z ogromnym stresem i ryzykiem, dlatego Olivia …Ucho Prezesa

Serial w satyryczny sposób opowiada o prezesie partii rządzącej w Polsce i jego otoczeniu.. Został stworzony przez Roberta Górskiego, lidera Kabaretu Moralnego …