Artykuły

Małe miasteczko, w którym wszyscy się znają i tajemnicza zbrodnia – czy może być lepszy motyw w serialu kryminalnym? Twórcy takich produkcji prześcigają się w wymyślaniu coraz to ciekawszych sekretów, jakie te mieścinki mogą skrywać. Przedstawiam wam dziś 12 miasteczek, w których wydarzyło się coś strasznego.

12. „The Forest” / „Las” (2017)

The Forest

W małej wiosce we Francji ginie szesnastolatka. Oprócz policji szuka jej także nauczycielka, uznawana za raczej dziwną i nielubianą. Poszukiwania nie przynoszą rezultatów, a nastroje mieszkańców nie są najlepsze. Chociaż można temu serialowi sporo zarzucić, to mimo wszystko śledztwo może zaciekawić. Nie jest to aż tak klimatyczna produkcja, jak inne z tego zestawienia, ale broni się małomiasteczkowym sekretem z przeszłości.

Serial dostępny na Netflixie.

 

11. „Belfer” (2016 – 2017)

Belfer, Maciej Stuhr

Do małej mieścinki, Dobrowic, przyjeżdża Paweł Zawadzki i obejmuje stanowisko nauczyciela w pobliskiej szkole. Niedługo przed tym ginie młoda uczennica. Paweł jest zaintrygowany tajemniczym morderstwem i próbuje na własną rękę dowiedzieć się, co wydarzyło się w Dobrowicach. Jeden z lepszych polskich seriali, z bardzo dobrą obsadą i świetnym scenariuszem. Nie ma co się długo zastanawiać – sprawdźcie, jaki sekret tym razem chciał zostać pogrzebany.

Serial dostępny w Player. 

 

10. „Castle Rock” (2018 – )

Castle Rock

Castle Rock jest fikcyjnym miasteczkiem, które pojawia się w wielu powieściach Stephena Kinga i niedawno dostało swoje własne, serialowe życie jako luźna adaptacja tychże książek. Henry Deaver wraca do Castle Rock, gdy skazaniec odnaleziony w nieczynnym skrzydle Shawshank domaga się, by to on był jego prawnikiem. Z każdym odcinkiem klimat się zagęszcza, a tajemnic wciąż przybywa. Nawet jeśli nie jesteście fanami prozy Kinga, warto sprawdzić ten thriller.

Serial dostępny na HBO Go.

 

9. „Twin Peaks” / „Miasteczko Twin Peaks” (1990 – 1991)

Miasteczko Twin Peaks

Serial Davida Lyncha jest już tak kultowy, że chyba nikomu nie trzeba go ani przedstawiać, ani tłumaczyć, dlaczego trafił do tego zestawienia. Jest kwintesencją tego, czym produkcje o małych miasteczkach i ich zbrodniach powinny być.

Serial dostępny na HBO Go.

 

8. „O sabor das margaridas” / „Smak stokrotek” (2018)

Smak stokrotek

W małym galicyjskim miasteczku funkcjonariuszka Straży Obywatelskiej prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia młodej dziewczyny. Jednak nie jest to jedynym powodem jej przyjazdu – w międzyczasie odkrywa fakty dotyczące osobistej sprawy z przeszłości.

Chociaż słyszałam na temat tej produkcji negatywne opinie, sama nie mogłam oderwać wzroku od ekranu. Świetny małomiasteczkowy klimat, dwie sprawy połączone ze sobą w jakiś sposób i ciekawi, niedostępni bohaterowie. W dodatku poboczni bohaterowie również dostają swoje pięć minut, stanowiąc dopełnienie całej historii.

Serial dostępny na Netflixie.

 

7. „The Chalet” / „Dom w górach” (2018)

The Chalet

Do małego miasteczka we francuskich górach przybywa duża grupa młodych ludzi. Niedługo po ich przyjeździe jedyny most, łączący dolinę z resztą świata, zostaje zniszczony przez duży głaz. Uwięziona grupka musi sobie radzić, jak może. Jednocześnie twórcy dają nam historię sprzed lat, gdy w miasteczku pojawiło się małżeństwo i nie każdemu podobał się rozwój wypadków.

Odcięcie od świata jest znanym już motywem. Tak samo jak fakt, że zawsze wtedy ktoś ginie. I tutaj nie jest inaczej. Sekret z przeszłości powoli wychodzi na jaw, a górska chata i jej okolice stworzyły świetny klimat.

Serial dostępny na Netflixie.

 

6. „Safe” (2018)

Safe

Tom Delaney od roku jest wdowcem i samotnie wychowuje dwie córki, mieszka na strzeżonym osiedlu i jest chirurgiem. Jego znośne życie zostaje zakłócone – znika starsza córka, a policja nie radzi sobie z jej odnalezieniem. I jak każdy bohater wykreowany przez Harlana Cobena, bierze sprawy w swoje ręce i próbuje się dowiedzieć, gdzie się podziało jego dziecko. Małe miasteczka – a w tym przypadku osiedle – mają to do siebie, że każdy się zna i każdy pilnuje swoich sekretów. Problem pojawia się wtedy, gdy wychodzą one na powierzchnię.

Chociaż wielu nie może w to uwierzyć, „Safe” nie jest ekranizacją żadnej z powieści Harlana Cobena. Jest jednak świetnym przełożeniem na ekran tego, co cechuje książki autora i co większość ludzi w nich uwielbia. Świetna fabuła, genialna obsada i do tego ciekawa konwencja odkrywania nowych faktów. Zdecydowanie chcecie się dowiedzieć, co takiego ukrywają sąsiedzi Toma.

Serial dostępny na Netflixie.

 

5. „Big Little Lies” / „Wielkie kłamstewka” (2017 – )

Podobnie jak „Miasteczko Twin Peaks”, „Big little lies” jest chyba jednym z pierwszych tytułów, jakie przyjdą wam do głowy, gdy ktoś was zapyta o sekrety małego miasteczka. Idealne życie w nadmorskiej mieścinie zostaje przerwane. Okazuje się, że piękne domy, urocze dzieci i cała ta perfekcja są jedynie ułudą, skrywającą sieć kłamstw, które zaczynają wychodzić na jaw. Serial oparty jest na powieści Liane Moriarty, zebrał kilka nagród i jest wysoko oceniany. Jeśli więc nie mieliście okazji jeszcze go obejrzeć – warto nadrobić!

Serial dostępny na HBO Go.

 

4. „Hinterland” (2013 – 2016)

Hinterland

To jedyny serial na tej liście, który jest proceduralem – każdy odcinek dotyczy innej, nowej sprawy. Tom Mathias przenosi się do Aberystwyth w Walii, gdzie dołącza do wydziału zabójstw. Jak się okazuje, nawet w ustronnych, maleńkich wioskach dochodzi do strasznych zbrodni. Serial ma niesamowity klimat – podkreślają go surowe krajobrazy Walii i długie, powolne sceny. I jak to bywa w tego typu produkcjach, Tom ma nieciekawą przeszłość, która powoli zaczyna wychodzić na jaw.

Serial dostępny na Netflixie.

 

3. „Top of The Lake” / „Tajemnice Laketop” (2013 – 2017)

Dwunastoletnia Tuia jest w ciąży i zdecydowanie odmawia wyjawienia, kto jest odpowiedzialny za jej zapłodnienie. Niedługo potem znika. Sprawą zaginięcia zajmuje się Robin, która – jak i większość detektywów z tego zestawienia – zmaga się z własnymi demonami z przeszłości.

I tak jak wcześniej mieliśmy już las czy górską chatę, tak tutaj dużą rolę gra tytułowe jezioro. Akcja serialu dzieje się w Nowej Zelandii, mamy tu więc kolejne, malownicze pejzaże, które podkręcają atmosferę. Serial wielokrotnie nagradzany, więc jeśli nie widzieliście go wcześniej, warto nadrobić podczas kwarantanny.

Serial dostępny na HBO Go. 

 

2. „Broadchurch” (2013 – 2017)

Broadchurch

W fikcyjnym miasteczku Broadchurch na południu Anglii ginie młody chłopiec. Inspektor Alec Hardy i sierżant Ellie Miller wspólnie prowadzą śledztwo. Zbrodnia odbija się bardzo mocno na lokalnej społeczności, zwłaszcza, gdy sprawy przybierają nieoczekiwany obrót.

Przede wszystkim warto obejrzeć ten serial dla obsady – David Tennant i Olivia Colman robią tu kawał dobrej roboty. Po drugie, „Broadchurch” ma świetny scenariusz, pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji. I po trzecie, ma fantastyczny klimat, który buduje zbrodnia (i to, co się z nią wiąże) oraz malownicze, nadmorskie miasteczko z pięknymi widokami. Nie ma tu chyba niczego, do czego można by się przyczepić. Jest za to mnóstwo rzeczy, które można wychwalać.

Serial dostępny na Netflixie.

 

1. „The Valhalla Murders” (2019 – 2020)

the valhalla murders

Kryminalne seriale osadzone na Islandii mają to do siebie, że surowy krajobraz w połączeniu z brutalnymi zbrodniami tworzą niesamowicie ciężki klimat i jest to jak najbardziej plus. Tak właśnie jest w „The Valhalla Murders”. Sprawa morderstwa na przystani zostaje przydzielona Kacie, która ma zamiar szybko się z nią uporać. Niestety identycznych zabójstw przybywa, a jej do pomocy zostaje przysłany detektyw z Oslo. Niedługo okazuje się, że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Trzeba bowiem cofnąć się do przeszłości pewnego sierocińca na odludziu, co nie będzie ani łatwe, ani przyjemne. To klasyczny przykład produkcji, która odkrywa przed widzem karty wyjątkowo powoli, budując niepowtarzalny klimat.

Serial dostępny na Netflixie.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Belfer (PL)

Pod koniec wakacji mieszkańcami małego miasteczka wstrząsa wieść o śmierci siedemnastolatki, wzorowej uczennicy liceum. Od nowego roku szkolnego pracę w placówce …


Broadchurch

Morderstwo młodego chłopca wprowadza zamęt do małego miasteczka, co zagraża dobrze dotychczas funkcjonującej społeczności Broadchurch.


Castle Rock

Castle Rock to fikcyjne miasteczko wymyślone przez wielkiego pisarza, Stephena Kinga. Akcja serialu rozgrywa się właśnie w tym miejscu. Klątwa, która na nim ciąży …Safe

Serial skupia się na ojcu samotnie wychowującym dwie córki; wszystko się zmienia po zaginięciu jednej z nich. Sekrety zaczynają wychodzić na jaw.
Twin Peaks

W sennym i spokojnym miasteczku zostaje odnalezione ciało uczennicy, Laury Palmer.


Big Little Lies

Kiedy Jane Chapman razem z synem zjawia się w nadmorskim miasteczku Mandaray, wszystko wydaje się być w porządku. Nowe życie w nowym miejscu miało okazać się oczyszczające. …