Artykuły

Według słownika języka polskiego PWN magia to: …„1. ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu mocy nadprzyrodzonych, które można opanować i wywoływać za pomocą zaklęć, obrzędów i czarów, 2. niezwykła siła oddziaływania, 3. zniewalający urok jakichś miejsc lub osób”… Jak widać jest to pojęcie bardzo szerokie. Zwyczajowo mówimy o magii wtedy, kiedy mamy do czynienia z nadprzyrodzonymi siłami, których działania nie potrafimy wyjaśnić. Magia była pierwszym wyrazem religijności, tłumaczącym wiele zjawisk niezrozumiałych dla ludzi. Była obecna we wszystkich kulturach i w mniejszym lub większym stopniu pozostała z nami do dziś. Dowodem na to są choćby seriale, których twórcy bardzo chętnie sięgają po ten motyw. Oczywiście przejawia się on w bardzo różnorodny sposób, czego dowodem jest poniższe zestawienie.

11. „Stranger Things” (2016-)

Stranger Things Netflix

Magia w nowoczesnym wydaniu. Nie mamy tu co prawda do czynienia z magami, czarownicami i zaklęciami, ale nieokiełznane i niewytłumaczalne siły spotkamy jak najbardziej. Wszystko zaczyna się raczej jak w kryminale. W niewyjaśnionych okolicznościach przepada jak kamień w wodzie chłopiec – Will. Jego matka nie wierzy w śmierć chłopca, tym bardziej, kiedy ten zaczyna się z nią komunikować w dość niestandardowy sposób. A to dopiero początek lawiny niezwykłych wydarzeń. Właściwie nikt tak do końca nie wie, co się dzieje i nie potrafi wytłumaczyć źródeł zachodzących zjawisk. Jest klimatycznie i trochę strasznie. Dla wielbicieli fantasy w bardzo odświeżonej, choć nadal oldskulowej formie.

Serial można oglądać na platformie Netflix.

10. „Outlander” (2014-)

Outlander

Póki co podróże w czasie nie są możliwe. Chyba, że zaangażowana w to zostaje magia. Dobrze, jeśli za sprawą zainteresowanej osoby, ale gorzej, gdy do przeniesienia w czasie dojdzie wskutek działania osób trzecich. Tak właśnie stało się w przypadku młodej sanitariuszki wojennej, Claire Randall. Akcja serialu dzieje się dwóch przedziałach czasowych – w XX i XVIII wieku. Żyjąca w Szkocji kobieta, wraz z mężem, była świadkiem starożytnych rytuałów odprawianych w nocy przez kobiety z pobliskiej wsi. Odbywały się w specyficznym, owianym tajemnicą miejscu. Według legend monolity ułożone w kamienny krąg zostały przyniesione z Afryki przez celtyckich gigantów. Na drugi dzień rano kobieta przeniosła się wieki wcześniej po tym, jak dotknęła kamieni. Dla wielbicieli szkockich legend.

Serial można oglądać na platformie Netflix.

9. „Castlevania” (2017-)

castlevania Netflix

Oczywiście to nie jedyny serial animowany, w którym pojawiają się elementy magii. Podobnie jak w innym wymienionym tu tytule, motywem przewodnim jest życie wampirów, a właściwie walka z nimi. Na jej czele staje przedstawiciel starożytnego rodu Belmondo, prowadzący wojnę z tymi stworzeniami od setek lat. U jego boku staje przedstawicielka klanu Mówców, posługująca się magią. Wraz z nimi kroczy syn Draculi, Alucard, sprzeniewierzający się krwawej zemście swojego ojca na ludziach. To kolejna wariacja na temat Włada Palownika, okraszona większą niż zwykle szczyptą magicznych zaklęć. Warto dodać, że serial został stworzony na podstawie serii gier komputerowych. Godny polecenia fanom wampirów lubiącym różne wersje klasycznej opowieści o hrabi Draculi.

Serial można oglądać na platformie Netflix.

8. „True Blood” / „Czysta krew” (2018-2014)

True Blood HBO

Czy magia była obecna wyłącznie w zamierzchłych czasach? Czy posługują się nią wyłącznie postarzałe czarownice lub zamknięci przez latach w klasztorach magowie? Otóż „True Blood” udowadnia, że może być ona obecna również w życiu seksownej blond kelnerki z zabitej dechami miejscowości w Luizanie. Bardzo współczesna, choć mająca już dobrych kilka lat historia rozgrywa się na prowincji USA i wręcz kipi od dziwnych wydarzeń oraz stworzeń. Im późniejszy sezon, tym większe nagromadzenie wszelkich niewytłumaczalnych sytuacji. Prym wiodą wampiry, ale nie ma co się łudzić, że będą najniezwyklejszym postaciami, jakie pojawią się w produkcji. Wróżki, wilkołaki, kapłanki Bachusa, wiccanki, panterołaki, słowem wszystko, czego zapragniecie.

Serial można oglądać na platformie HBO GO.

7. „The Outsider” (2018-)

Outsider HBO

W tym zestawieniu nie mogło również zabraknąć któregoś z seriali na podstawie prozy Stephena Kinga. „The Outsider” to zdecydowanie jedna z najlepszych adaptacji jego książek. W większości utworów Kinga kryje się jakaś tajemnica, coś nieodgadnionego, siła, którą trudno wytłumaczyć. W przypadku tego tytułu sprawa ma się nie inaczej. Tym razem jednak sam serial bardziej przypomina „True Detective” niż przerażający horror. W głębi czai się jednak coś nieoczywistego, surrealistycznego, oblepiającego widza jak pajęczyna. Zaczyna się od makabrycznego morderstwa chłopca, a później jest już tylko gorzej. Okoliczności stają się coraz bardziej nietypowe. Nieoczywista jest sama sprawa, nieoczywiste są metody postępowania zaangażowanej w nią prywatnej detektyw, Holly Gibney. Serial dla fanów mroku, dusznej atmosfery i kryminału.

Serial można oglądać na platformie HBO GO.

6. „Ragnarok (2020)

Ragnarok Netflix

Po mitologię skandynawska twórcy seriali i filmów sięgają bardzo chętnie. Produkcją, w której możemy się o tym przekonać, jest „Ragnarok”. Wyrażenie zaczerpnięte z nordyckiej mitologii można tłumaczyć jako zmierzch bogów. Ostateczną walkę między nimi a olbrzymami, której skutkiem będzie nowy, lepszy świat. Czy kiedykolwiek myśleliśmy, że może to nastąpić właśnie teraz? Czy nadszedł już ten czas? Pochłonięci codziennym życiem odłożyliśmy legendy i przypowieści o bogach i bohaterach na bok. Może jednak oni żyją pośród nas i toczą własne wojny? O tym właśnie opowiada norweska propozycja Netflixa. Choć otaczamy się nowoczesnymi technologiami i koncentrujemy się na doczesnych problemach, to nie jest wykluczone, że obok nas rozgrywają się doniosłe walki mogące przesądzić o naszym losie. Serial dla zainteresowanych nordyckimi legendami i pięknem skandynawskich krajobrazów.

Serial można oglądać na platformie Netflix.

5. „The Protector” (2018-)

The Protector Netflix

Nieco inna propozycja, tym razem z Turcji. Przypominająca nieco „Baśń z tysiąca i jednej nocy” jest przykładem opowieści o bohaterze żyjącym przez lata w nieświadomości, że jest wybrańcem – Obrońcą, mającym uratować świat. Klasyczna historia o walce dobra ze złem, rozgrywająca się w łączącym tradycję i nowoczesność Stambule. Na jednym skraju konfliktu stoją Nieśmiertelni – starożytne istoty siejące zniszczenie i śmierć, po drugiej Hakan z Lojalnymi, stojącymi u jego boku. W serialu obok wymienionych już postaci nie z tego świata, pojawiają się również magiczne artefakty. Dzięki utkanej w starożytności koszuli, Hakan zyskuje niezniszczalność, pomagają mu też zaczarowany sztylet i pierścień. Ciekawa propozycja dla wielbicieli orientalnych klimatów.

Serial można oglądać na platformie Netflix.

4. „American Horror Story: Coven” / „American Horror Story: Sabat” (2013-2014)

American Horror Story Coven

Są czary, muszą być czarownice. Dlatego koniecznie muszą pojawić się w tym zestawieniu i to w dużej ilości. Natomiast horror jak to horror, musi w sobie kryć jakąś tajemnicę, szczególnie w przypadku tego tytułu. W tej części antologii Ryana Murphy’ego mamy do czynienia ze szkołą czarownic. Nowoorleański sabat to nie spokojna szkółka nauki lewitacji czy sadzenia gadających roślin. Podobnie jak przypadku innych miniseriali Murphy’ego nie brakuje tu śmierci, gwałtowności i dużej dawki przemocy. W tym świecie pełnym brutalności szerzy się czarna magia, praktyki voodoo czy uwalnianie duchów. Mocniejsza wersja „Chilling Adventures of Sabrina”. Jeśli znudziły się wam nastoletnie czarownice, sięgnijcie po ten tytuł.

Serial można oglądać na stacji Fox.

3. „Legend of the Seeker” / „Miecz Prawdy” (2008-2010)

Legend of the Seeker Miecz Prawdy

Serial zapomniany i zakopany pod powierzchnią dużo lepszych tytułów. Oparty został na cyklu książek Terry’ego Goodkinda pod tytułem „Miecz Prawdy”. Mam ogromny sentyment do tej serii, ponieważ był to jeden z pierwszych moich kontaktów z nurtem fantasy. Całość wydaje się nieco naiwna, jednak niepozbawiona jest szczypty pikanterii. Historia z cyklu walki dobra ze złem, na której czele staje dobroduszny młodzieniec, niemający pojęcia o wielkości swojego potencjału i tkwiących w sobie mocach. Bardzo żałuję, że „Legend of the Seeker” został kiepsko zrealizowany. Liczę jednak na to, że któraś z platform zainteresuje się tytułem i ponownie go zekranizuje i wtedy go wam polecę.

Serial nie jest dostępny w Polsce.

2. „Game of Thrones” / „Gra o Tron” (2011-2019)

Game of Thrones

Klasyk wśród klasyków. Pozycja obowiązkowa na tej liście. Warto jednak zaznaczyć, że magia została przemycona w tej produkcji w bardzo nienachalny sposób. Choć „Game of Thrones” ma znamiona gatunku fantasy, to elementów nadprzyrodzonych jest na tyle mało, że nawet osoby nieprzepadające za tym gatunkiem pokochały serial. Na pewno najciekawsze dla wszystkich widzów były smoki, które, jak łatwo odgadnąć, musiały w pewnym momencie odegrać najważniejszą rolę w tej epopei. Bez nich magia jest tu właściwie niezauważalna. Nie trzeba polecać, chyba wszyscy już to obejrzeli.

Serial można oglądać na platformie HBO GO.

 

1. „The Witcher” / „Wiedźmin” (2019-)

The Witcher Netflix

Jeden z najbliższych sercom Polaków seriali, z dużą zawartością elementów magicznych, buzujących jak eliksir w fiolce. Stworzony na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego doczekał się dwóch ekranizacji. Pierwsza, polska, wzbudziła wiele kontrowersji. Do dziś ma wielu zwolenników i tyle samo przeciwników. W tym przypadku zawiodły przede wszystkim efekty specjalne. Druga, współczesna, na tym polu ma się dużo lepiej, choć również nie zabrakło słów krytyki ze strony widzów. To, co nieodgadnione, nieopisywalne, odgrywa tu najważniejszą rolę. Najistotniejszym przesłaniem jest jednak to, że magia sama w sobie nie jest ani dobra, ani zła.

Serial dostępny na platformie Netflix.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

American Horror Story

American Horror Story to serial grozy stworzony przez Ryana Murphy’ego i Brada Falchuka. Każdy sezon stanowi samodzielną całość z innym tematem przewodnim. W świecie …


Castlevania

Animacja dla dorosłych. Gdy żona Draculi zostaje bestialsko spalona na stosie, wampir obiecuje zemstę na każdym mieszkańcu Wołoszczyzny; zbiera armię potworów i …


True Blood

Umiejąca czytać w myślach kelnerka Sookie Stackhouse traktuje swój dar jako przekleństwo. Kiedy spotyka 173-letniego wampira Billa, którego myśli nie umie odczytać, …


Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.Outlander

Pielęgniarka Claire Randall w tajemniczych okolicznościach przenosi się z 1945 do 1743 roku. Kiedy poślubia dzielnego Szkota, Jamiego Frasera, jej serce zostaje …


Ragnarök

Serial stanowiący nowe podejście do nordyckiej mitologii. W małym, fikcyjnym miasteczku Edda nie wszyscy są tym, za kogo się podają.


Stranger Things

Akcja serialu rozgrywa się w 1983 roku w stanie Indiana, USA. W spokojnej, podmiejskiej dzielnicy ginie chłopiec. Przyjaciele, rodzina i policja zaczynają poszukiwania, …


The Outsider

Serial bazujący na powieści Stephena Kinga. Detektyw Ralph Anderson zajmuje się badaniem sprawy okaleczonego ciała 11-latka, które znaleziono w lesie. Tajemnicze …


The Protector

Życie zwyczajnego sklepikarza zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni, gdy w jego ręce trafia stary talizman. Mężczyzna musi zmierzyć się z mrocznymi demonami, nie …


The Witcher

Serial oparty na książkach autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Wiedźmin Geralt, zmutowany łowca potworów, szuka swojego miejsca w świecie, gdzie ludzie często okazują …