Artykuły

Złoczyńców w popkulturze nie brakuje, a szczególnie jeśli przyjrzymy się rozbudowanym serialom, które często skupiają się na kilku różnych antagonistach. Szczególnie produkcje sci-fi dają twórcom wolną rękę i ci mają możliwość stworzenia unikatowych bohaterów, a tym samym mogą wykreować oryginalnych i złych przeciwników, którzy powinni wzbudzać nasz respekt, lęk oraz pozostać w naszej pamięci na dłużej. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przygotować dla was zestawienie, w którym zebraliśmy najgorszych kosmicznych łotrów, którzy deklarowali chęć unicestwienia Ziemi bądź też całej galaktyki nie tylko. Jesteście ciekawi kto zasłużył na tytuł największego badassa? Zobaczcie sami!

Szkieletor, He-Man and the Masters of the Universe, He-Man i Władcy Wszechświata

10. Szkieletor, „He-Man and the Masters of the Universe” / „He-Man i Władcy Wszechświata” (1983 – 1984)

Komiksy akcji powstające w latach 80. dały początek wielu złym, bez których nie bylibyśmy w stanie wyobrazić sobie dzisiejszej popkultury. Właśnie w ubiegłym wieku, powstali tacy antagoniści jak Cobra Commander, Megatron, Hordak, Mumm-Ra, Shredder, czy Szkieletor, który wyróżniał się najbardziej spośród tych postaci. Jego postać została specjalnie przedstawiona w sposób wizualny, aby dzieci łatwo mogły utożsamić go ze złem, toteż Szkieletor w serialu pokazany jest jako złowrogi szkielet, którego przy życiu utrzymuje nieczysta energia. W oryginalnej wersji językowej postać Szkieletora jest jeszcze bardziej złowroga, a to wszystko dzięki uprzejmości Alana Oppenheimera, który użyczył głosu złoczyńcy. Szkieletor może i nie jest typowym kosmicznym villianem, ale jego nieustające próby podbicia Eterni są warte tego, aby wspomnieć o nim w naszym rankingu.  

Serial aktualnie nie jest dostępny w Polsce.

Reavers, Łupieżcy, Firefly

9. Reavers / Łupieżcy, „Firefly” (2002 – 2003)

Słysząc o zagrożeniach z kosmosu pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to złowrodzy kosmici, ale nie należy zapominać o najgorszym możliwym zagrożeniu: nas samych. W swoim serialu „Firefly” Josh Whedon przedstawił grupę złowrogich ludzkich kanibalów, którzy to zamieszkują obrzeża cywilizowanej przestrzeni. Rząd rządzący ludzkością zaprzecza, aby kanibale istnieli, ale załoga Firefly zna prawdę. Osoby, które oglądały filmową kontynuację serialu wiedzą, że w „Serenity” Reavers ujawnili swoją prawdziwą historię.

Serial aktualnie nie jest dostępny w Polsce.

Goa'uld, Stargate SG-1, Gwiezdne wrota

8. Goa’uld, „Stargate SG-1” / „Gwiezdne wrota” (1997 – 2007)

Sądzicie, że prawdziwe kosmiczne zagrożenie będzie czekać, aż my ludzie odkryjemy inne cywilizacje? Jeśli tak, to muszę was rozczarować, ale kosmici są wśród nas od początku i bacznie nas obserwują. Rasa Goa-uld zamieszkuje naszą planetę już od tysięcy lat. Są to pasożytnicze stworzenia, które potrafią zmieniać kształt oraz kontrolować ludzi. Słyszeliście kiedyś o egipskim bogu słońca, Ra? Jeśli tak, to powinniście wiedzieć, że cały czas znajdował się pod kontrolą złowrogich kosmitów i to oni, a nie on, tworzyli historię. Najgorsze jest to, że mimo tego, iż twoje ciało i umysł są przejęte, to twoja świadomość pozostaje nietknięta, ale mimo to jest bezradna, a przynajmniej w świecie „Stargate SG-1”. My na szczęście możemy być spokojni, albowiem jesteśmy bezpieczni... Ale czy aby na pewno?

Serial aktualnie emitowany jest na kanale Scifi.

Rita Repulsa, Mighty Morphin Power Rangers, Power Rangers

7. Rita Repulsa, „Mighty Morphin Power Rangers” (1993 – 1995)

Osoby, które urodziły się w latach 90., nie potrzebują wyjaśnienia, dlaczego Rita Repulsa znajduje się w naszym zestawieniu. Natomiast ludzie, którzy nigdy nie oglądali „Power Rangers”, mogą być skonfundowani. Już tłumaczę! Rita Repulsa jest złowrogą czarownicą, która wywodzi się z odległej galaktyki, co sprawia, że jest jedną z najmroczniejszych oraz najsilniejszych antagonistek, z jakimi przyszło mierzyć się drużynie Power Rangers. Teraz kiedy jestem starszy, Rita nie wydaje się straszna, ale wtedy kiedy byłem dzieckiem, to każde jej pojawienie na ekranie telewizora kończyło się dla mnie płaczem. Nie przypadkiem Rita została główną złą w filmowej wersji „Power Rangers” z 2017 roku. Włodarze wytwórni wiedzieli co robią.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

Doctor Who, Dalek, Dalekowie

6. Dalekowie, „Doctor Who” (2005–)

Doktor jest jednym z ostatnich Władców Czasu, a większość jego rasy została całkowicie wymazana przez małe, lewitujące roboty, które na pierwszy rzut oka wyglądają niewinnie. Jedynym, a tym samym głównym celem robotów jest zlikwidowanie Doktora, ale jak widać po jedenastu sezonach „Doctor Who”, ma się dobrze i nigdzie się nie wybiera. Jeśli śledzicie przygody Doktora na bieżąco, to pamiętacie, że prawdziwa forma Daleków jest inna niż, mogłoby się nam początkowo zdawać. Prawdziwi Dalekowie są malutcy, zmarszczeni i przypominają ośmiornice, które możemy podziwiać na naszej planecie.

Serial aktualnie emitowany jest na kanale BBC First.

Widma, Stargate: Atlantis, Gwiezdne wrota: Atlantyda

5. Widma, „Stargate: Atlantis” / „Gwiezdne wrota: Atlantyda” (2004 – 2009)

Widma są kosmiczną rasą telepatyczną, którą można porównać do legendarnych wampirów. Zostały stworzone przez Pradawnych, a same wyewoluowały z owadów. Podczas zdobywania pokarmu DNA owada zmieszało się z DNA człowieka i w ten sposób narodziły się Widma. Żywią się energią życiową ludzi i rządzą podbitym obszarem Pegaz. W pierwszym sezonie „Stargate: Atlantis” Widma stanowiły główne zagrożenie dla bohaterów. Nie dość, że ich moce są przerażające, to i sami nie wyglądają przyjemnie. Mają szarobiałe włosy, morską skórę, a wyróżnia ich brak brwi.

Serial aktualnie emitowany jest na kanale Scifi.

Płaczące anioły, Doctor Who

4. Płaczące Anioły, „Doctor Who” (2005–)

Płaczące Anioły są najgroźniejszymi stworzeniami, jakie kiedykolwiek istniały. Kiedy na nie spoglądamy, wydaje się nam, że widzimy normalne posągi, które niczym specjalnym się nie wyróżniają, ale kiedy się odwracamy, Płaczące Anioły ukazują swoją prawdziwą twarz i kroczą za nami, a w momencie, kiedy mrugniemy, nasz żywot dobiega końca. Najgorsza jest świadomość, że Aniołów nie da się zabić, są praktycznie niezniszczalne. Jedyny sposób, aby przeżyć, to oszustwo lub ucieczka, ale i tak szansa na przeżycie jest mała... Za mała.

Serial aktualnie emitowany jest na kanale BBC First.

Sheev Palpatine, Darth Sidious, Star Wars: The Clone Wars, Gwiezdne Wojny: Wojny klonów

3. Sheev Palpatine (Darth Sidious), „Star Wars: The Clone Wars” / „Gwiezdne Wojny: Wojny klonów” (2008 – 2014) (2019 – )

Jeśli jest jakaś postać, która obowiązkowo musiała pojawić się w naszym zestawieniu, to jest nią właśnie Palpatine, którego kojarzą wszyscy fani Gwiezdnych Wojen i nie tylko. W animowanym „The Clone Wars” mieliśmy szanse poznać jego prawdziwe oblicze i podziwiać grę pozorów, którą tak sprytnie prowadził przez cały ten czas, kiedy pełnił funkcję wielkiego kanclerza republiki. W ostatnich sezonach animacji byliśmy też świadkami widowiskowego pojedynku Dartha Sidiousa z jego byłym uczniem Darthem Maulem oraz jego bratem Savage Oppressem. Postać Palpatina jest idealnym przykładem tego, jak odpowiednie słowa w ustach odpowiedniej osoby potrafią zmienić oblicze całego kraju, a w tym przypadku całej galaktyki.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

Cyloni, Cylon, Battlestar Galactica

2. Cyloni, „Battlestar Galactica” (2004 – 2009)

W wizji Ronalda D. Moore’a Cyloni stali się czymś, a raczej kimś więcej niż byli do tej pory. Cyloni zbuntowali się przeciwko swym stwórcom i rozpoczęli tragiczną w skutkach wojnę kosmiczną. Cyloni zaczęli upodabniać się do różnych form obcych, w tym do postaci humanoidalnych. W hierarchii Cylonów najbardziej zaawansowani z nich to androidy, które wyglądają i zachowują się jak prawdziwi ludzie. W serii „Battlestar Galactica” z 2004 roku jednym z motywów głównych produkcji jest fakt, że niektórzy agenci mogą nie wiedzieć, że tak naprawdę są uśpionymi Cylonami, a nie przedstawicielami rasy ludzkiej. I w każdej chwili mogą się przebudzić i zdradzić załogę BSG 75.

Serial aktualnie nie jest dostępny w Polsce.

Borg, Star Trek: The Next Generation

1. Borg, “Star Trek: The Next Generation” (1987-1994)

Borg to fikcyjna rasa cyborgów, która jest jedną z najsilniejszych, ukazanych w uniwersum Star Trek. Borgi to organizmy cybernetyczne, które są połączone w tzw. umyśleroju zwanym kolektywem. Rasa ta kopiuje technologię i wiedzę innych obcych gatunków, aby następnie przekształcić pojedyncze istoty w drony. Borgi dążą do osiągnięcia doskonałości, a na swojej drodze często spotykają głównych bohaterów z uniwersum Star Trek. Byli głównymi antagonistami w „Star Trek: The Next Generation”, „Star Trek: Voyager” oraz filmie „Star Trek: First Contact”. Głównym celem Borgów jest całkowita asymilacja. Jednego możemy być pewni - kto spotka Borgów na drodze swojego życia, już nigdy nie będzie taki sam.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale


Stargate SG-1

Po powrocie pułkownika O’Neilla z misji na Abydos, Gwiezdne wrota zostały wyłączone i przechowywane były w bazie Cheyenne. Rok później Wrota aktywowały się i wyszła …
Doctor Who

Rose Tyler pracuje w domu towarowym w Londynie. Prowadzi monotonne, przeciętne życie, do momentu, w którym manekiny sklepowe próbują ją zabić. Ratuje ją nieznajomy, …


Battlestar Galactica

Kiedy na świecie pojawiły się piersze Cylony (rodzaj inteligentnych maszyn) ludzie pękali z dumy i cieszyli się z rozwoju technicznego. Wszystko skomplikowało się …


Stargate Atlantis

Gwiezdne wrota: Atlantyda (Stargate Atlantis) to spin-off popularnego serialu Gwiezdne wrota SG-1. Jego fabuła rozgrywa się wokół wielonarodowej wyprawy naukowo …


Power Rangers

Serial opowiada o grupie osób, najczęściej nastolatków, ale także dorosłych, którzy pod postacią Power Rangerów walczą ze złem w różnej postaci. W tym celu używają …Artykuły

Anulowani #4: „Firefly”

Kosmiczni kowboje zawitali na ekrany stacji Fox w 2002 roku, a całość tylko jednego sezonu, który został wyemitowany, liczyła 14 odcinków, z czego tylko 11 z nich …