Artykuły

„The Walking Dead” to serial fenomen. Od kilku lat regularnie czytam komentarze zirytowanych internautów, którzy twierdzą, że historia o Ricku Grimesie już dawno nie ma nic do zaoferowania widzom. A jednak z jakiegoś dziwnego masochistycznego powodu nie możemy przestać jej oglądać! Dlaczego? Mam na ten temat dość prostą teorię. Może i zmagania ludzi z postapokalipsą nie zawsze trzymają się kupy, ale serial ma coś, co czyni go wyjątkowym – absolutnie imponujące, niezwykle kreatywnie ucharakteryzowane zombie.

W hołdzie tym okropnym, rozpadającym się i odrażającym bohaterom drugiego planu przygotowałam ranking 10 najlepszych szwendaczy w serialu. Jakie kryteria obrałam? Przede wszystkim wygląd – bo każdy żywy trup jest małym, gnijącym dziełem sztuki charakteryzatorskiej. Ale brałam także pod uwagę istotność dla fabuły i losów głównych serialowych postaci. 

10. Dziewczynka z maskotką (1 sezon)

Kiedy Rick obudził się ze śpiączki i zwlókł się ze szpitalnego łóżka, musiał przeżyć niezły szok. Mało kto przecież przesypia koniec świata. Dziewczynka z zakrwawioną maskotką, która okazuje się żywym trupem, to jedno z pierwszych spotkań głównego bohatera z zombie. Twórcy „TWD” bardzo rzadko pokazują dzieci w roli szwendaczy. Pewnie dlatego tak dokładnie ją pamiętamy.

9. Zombie ze studni (2 sezon)

Tego szwendacza nie sposób zapomnieć! Gruby, opuchnięty i rozmoczony. Jego wygląd jest tak groteskowy, że trudno jednoznacznie orzec, czy przeraża, czy jednak śmieszy. Nieudana próba wyciagnięcia go ze studni była jedną z najobrzydliwszych scen w serialu.

8. Szwendacz, który zabił Dale’a (2 sezon)

W zestawieniu znalazł się przede wszystkim dlatego, że był istotny dla fabuły. Nie tylko przyczynił się do śmierci jednego z najważniejszych bohaterów, należących do pierwszej grupy Ricka. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że Carl jest małym idiotą (w końcu to przez jego głupie zachowanie zombiak przyplątał się w pobliże farmy).

7. Szwendacz bez szczęki (1 sezon)

Kobieta bez dolnej części twarzy, z luźno zwisającym językiem i kawałkami ciała to prawdziwy pokaz kreatywności speców od charakteryzacji. Jest przerażająca, wzbudza obrzydzenie i fascynację zarazem. Czy można wyobrazić sobie lepszego zombie?

6. Sophia (2 sezon)

Sophia znalazła się tutaj nieprzypadkowo – może i wygląd ma niepozorny, ale jej obecność była bardzo istotna dla rozwoju historii. Poszukiwanie córki Carol, a potem tragiczny finał tych poszukiwań przyniósł bohaterom „The Walking Dead” sporo zmian. Dlatego wychodząca ze stodoły Hershela Sophia na zawsze pozostanie jednym z najważniejszych szwendaczy serii.

5. Szwendacz, który zjadł Lori (3 sezon)

OK, umówmy się: Lori nie była ulubioną postacią fanów „The Walking Dead”. Ale nawet mnie zakręciła się łezka w oku podczas sceny jej śmierci przy porodzie. Mogę sobie jednak doskonale wyobrazić, że widok zombiaka, który pod ścianą odpoczywa po obfitym posiłku składającym się z żony Ricka, był widokiem wielce satysfakcjonującym.

4. Zombie z wyskakującym okiem (4 sezon)

Los tego szwendacza to doskonały przykład na to, że nadmierne tłumy mogą być niebezpieczne nawet dla żywych trupów. Biedak nie tylko nadział się na siatkę, która dosłownie poszatkowała mu twarz, ale też stracił oko. A my dostaliśmy fascynująco obrzydliwą scenę.

3. Zombie w ogniu (sezon 5)

Czy jest coś gorszego od hordy zombie idącej w waszym kierunku? Otóż jest: płonąca horda zombie idąca w waszym kierunku! Jeśli żałujecie pana, któremu ognisty zombiak zjadł twarz, to przestańcie. To pan z Terminusa.

2. Zombie, któremu Rick ukradł rower (sezon 1)

To chyba najbardziej rozpoznawalny szwendacz z całego serialu. Na zawsze zapamiętamy czołgające się, na wpół rozłożone ciało kobiety, która desperacko próbuje dosięgnąć Ricka (a może to o rower chodziło?). To ważny trup, bo pojawia się w momencie, gdy Rick jeszcze ma czas na refleksję o losie ludzkości. Zabijając go, mówi w końcu przepraszam.

1. Blaszak (sezon 7)

A nagrodę w kategorii „Najbardziej badassowy szwendacz w historii” otrzymuje (fanfary!) zombie z wysypiska! Ten swoją wyjątkowość zawdzięcza przede wszystkim ostrym metalowym częściom wystającym z dziwnego hełmu, a także z ciała. Trzeba przyznać, że taki design przebija nawet płonące zombiaki.

 

Jakie są Wasze ulubione żywe trupy z serialu „The Walking Dead”? Dajcie znać w komentarzach!

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Walking Dead

Serial opowiadający o świecie po wybuchu apokalipsy zombie. Głównym bohaterem „Żywych trupów” jest Rick Grimes, policjant, który staje na czele grupy ocalałych …