Artykuły

Rasizm niejednokrotnie jest istotnym elementem fabuły seriali, jednak wtedy z reguły mamy do czynienia z wystąpieniem zachowań ksenofobicznych w bliżej nieokreślonej grupie społecznej, bez wyraźnego prowodyra tych działań. Postaraliśmy się jednak wskazać kilku serialowych bohaterów, którzy szczególnie pokazali się z tej złej strony.

10. Max Black, „2 Broke Girls” / „Dwie spłukane dziewczyny” (2011-2017)

Max Black 2 Broke Girls

Określany przez niektórych najbardziej leniwym sitcomem ostatnich lat „2 Broke Girls” często posługuje się dość gorszącymi komentarzami na temat drugoplanowych bohaterów. Jako jeden z przykładów możemy podać moment, gdy postać odgrywana przez Kat Dennings w obecności swojego szefa rzuca: „Nie możesz mówić Azjacie, że zrobił błąd. Pójdzie na zaplecze i przebije się mieczem”. Pomińmy również milczeniem żarty Max na temat gwałtu.

Serial nie jest obecnie dostępny w naszym kraju na żadnej platformie.

9. Yusef Shana, „Elite” / „Szkoła dla elity” (2018- )

Yusef, Omar, Nadia - Elite

Ciekawy przypadek rasizmu. Yusefowi wydaje się, że on i jego rodzina są w totalnej opozycji do reszty społeczeństwa, można też odnieść wrażenie, że niejednokrotnie czuje, że nie tylko są inni, ale też gorsi. Nie jest w stanie zaakceptować, że dzieciom może podobać się wyznawca innej religii czy odmiennego pochodzenia. Dodatkowo nie jest w stanie zrozumieć homoseksualizmu syna.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

8. O.J. Simpson, „American Crime Story: Sprawa O. J. Simpsona” (2016)

O.J. Simpson American Crime Story

Może nie do końca słusznie w tym artykule pojawia się nazwisko realnej postaci, jednak przyznam, że zabójca przedstawiony w serialu stacji FX jest nieco niestandardowym rasistą w tym zestawieniu. Jego liczne sportowe osiągnięcia pozwoliły mu odciąć się niejako od problemów związanych z kolorem skóry, a większość życia na wolności spędził w gronie białych biznesmenów, jednocześnie źle traktując innych czarnoskórych. Jest to o tyle znamienne, że jego obrona w trakcie procesu opierała się głównie na problematyce rasowej.

Serial jest dostępny na platformie Netflix.

7. Cicada, „The Flash” (2014- )

Cicada (Chris Klein) - The Flash

W produkcjach superbohaterskich bardzo często występuje motyw przestępcy, który stara się pokonać wszystkich herosów. Nie inaczej jest z Cicadą, czyli głównym antagonistą z piątego sezonu serialu o przygodach Barry'ego Allena. Z tą jednak różnicą, że postać odgrywana przez Chrisa Kleina nie stara się jedynie pokonać Flasha i innych bohaterów z Central City, a morduje niejednokrotnie niewinne osoby, które w wyniku wypadku zostały metaludźmi.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

6. Peter Griffin, „Family Guy” / „Głowa rodziny” (1999- )

Peter Griffin - Family Guy

Główny bohater „Family Guya” w głównej mierze poświęca się oglądaniu telewizji, ale zdarza mu się też wychodzić ze swojej strefy komfortu, by załatwić coś poza domem. Niejednokrotnie opowieści o tym, co mu się przytrafiło, okrasza rasistowskimi uwagami na temat spotkanych ludzi.

Serial jest dostępny na platformie Netflix.

5. Ernest Darby, „Sons of Anarchy” / „Synowie anarchii” (2008-2014)

Ernest Darby Sons of Anarchy

Ernest jest co prawda postacią epizodyczną w serialu, jednak trudno zapomnieć jego zachowania wobec współpracowników, których nazywa „kolorowymi” („people of color”). Nie sposób też nie wspomnieć o jego tatuażu w formie swastyki.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

4. Archie Bunker, „All in the Family” (1971-1979)

Archie Bunker All in the family

Ten sitcom nierzadko poruszał tematy, z których niekoniecznie powinno się śmiać, jak chociażby gwałt, rak, poronienie czy właśnie rasizm. W ksenofobicznych uwagach prym wiódł właśnie Archie, który nie oszczędzał niemal nikogo. Dość powiedzieć, że był pierwowzorem dla twórców postaci Cartmana.

Serial nie jest obecnie dostępny w naszym kraju na żadnej platformie.

3. Floki, „Vikings” / „Wikingowie”

Floki Vikings

Floki wielokrotnie wykazywał niezwykłą nietolerancję dla osób, które nie podzielają jego wiary, szczególnie w przypadku chrześcijan. Dla niego wszyscy są niegodni zaufania i nie zasługują na litość. Zdaniem Flokiego jego wiara i sposób życia są na kursie kolizyjnym z chrześcijaństwem, gdzie jedno jest skazane na zniszczenie przez drugiego.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

2. Eric Cartman, „South Park” / „Miasteczko South Park” (1997- )

Eric Cartman South Park

Cartman często bywa przedstawiony w serialu jako antagonista czy wręcz psychopata, którego czyny doprowadzają do serii wydarzeń napędzających akcję kolejnych odcinków. Niejednokrotnie przejawia ksenofobiczne zachowania, niekończące się z reguły jedynie na wyszydzaniu innych. Nie zapominajmy choćby o tym, że w pewnym momencie został właścicielem niewolników. 

Serial nie jest obecnie dostępny w naszym kraju na żadnej platformie.

1. Davros, „Doctor Who” (1963-1989; 2005- )

Davros Dalek Doctor Who

Nie sposób w tym zestawieniu zapomnieć o Davrosie, który wraz z resztą Daleków (największych przeciwników Doktora) dąży do eksterminacji wszystkich istot innych ras. Przykuty do wózka przywódca pragnący zostać władcą całego wszechświata niejednokrotnie bywał porównywany do postaci Adolfa Hitlera.

Serial nie jest obecnie dostępny w naszym kraju na żadnej platformie

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale


American Crime Story

Słynny futbolista O.J. Simpson zostaje oskarżony o podwójne morderstwo. Sprawa ukazana jest oczami prawników biorących udział w procesie.


Doctor Who

Rose Tyler pracuje w domu towarowym w Londynie. Prowadzi monotonne, przeciętne życie, do momentu, w którym manekiny sklepowe próbują ją zabić. Ratuje ją nieznajomy, …


2 Broke Girls

Wywodzące się z różnych rodzin Max i Caroline pracują razem w restauracji Williamsburg Diner w Brooklynie jako kelnerki. Dziewczyny wynajmują skromne mieszkanie, …


Elite

Serial opowiada o wydarzenia dziejących się w szkole Las Encinas. Trójka dzieciaków z klasy robotniczej jest przekonana, że za sprawą stypendiów umożliwiających …


Family Guy

Ociężały katolik, protestancka pianistka i ich wyjątkowe potomstwo wraz z psem alkoholikiem. To nie może być historia zwyczajnej rodziny. Przygody rodziny Griffinów …


South Park

Animowana komedia dla dorosłych, pełna sprośności i seksualnych podtekstów. Zobaczcie, jakie przygody czekają na czwórkę niepozornych chłopców – Stana, Kyle'a, …


Sons of Anarchy

Tytułowi „Synowie Anarchii” to mężczyźni należący do gangu motocyklowego. Pomimo niestabilnego i dryfującego na granicy prawa życia pragną uchronić swoje miasto …


The Flash

W wyniku porażenia prądem Barry Allen zyskuje niesamowite nadludzkie zdolności, stając się najszybszym człowiekiem na świecie. Nadaje on sobie pseudonim Flash i …


Vikings

Serial opowiada historię wikingów żyjących w Skandynawii pod koniec VIII wieku. Chęć władzy, szacunek do tradycji i miłość do bogów sprawia, że ich losy są zawiłe …