1
Artykuły

Wydaje mi się, że w środowisku pracy nie przepadamy za osobami, które migają się od wypełniania obowiązków. Nie inaczej jest z ludźmi, którzy pozostają bezczynnie w domu i liczą jedynie na pomoc socjalną. A jak to wygląda w przypadku seriali? Czy obiboki i nieroby z serialowego ekranu mogą zyskać naszą sympatię? Postaramy się przybliżyć dziesięciu leniwych bohaterów, którzy zapadli w pamięć fanom odcinkowych produkcji.

10. Hitchcock i Scully – Brooklyn 9-9 (2012-)

Hitchcock and Scully brooklyn 99

Ciężko chyba o gorszych detektywów niż ta dwójka. Głównie wynika to z ich lenistwa, a nie z umiejętności, dlatego właśnie trafili do tego zestawienia. Bardzo często ich pobyt na posterunku kończy się na jedzeniu i wzajemnym dogadzaniu sobie. Aż dziwne, że nikt im na to nie zwraca uwagi.

Serial dostępny na Netflixie.

9. Tomasz Łęcki – „Lalka” (1977)

Emil Karewicz Tomasz Łęcki lalka prus

Tak, wiem, nie jest to stricte postać z serialu, a bohater wykreowany przez Bolesława Prusa. Jednak kiedy myślę o osobach, które zdecydowanie nie mają ochoty zabrać się za jakąkolwiek pracę, myślę właśnie o panu Łęckim, który jest niejako kwintesencją zachowania wielu dobrze urodzonych osób. Pomimo zanikającego majątku, Tomasz Łęcki nie garnie się do żadnych dodatkowych źródeł utrzymania, a jego jedyną nadzieją pozostaje przez długi czas kupiec – Stanisław Wokulski.

Serial jest dostępny na TVP VOD.

8. Roy Trenneman – „The IT Crowd”(2006-2013)

Roy trenneman technicy magicy

Roy jest leniwym, wyluzowanym, ale notorycznie nieszczęśliwym Irlandczykiem, którego dzień pracy polega na graniu w gry wideo, rozkoszowaniu się cukrem i chipsami, a także okazjonalnym czytaniu komiksów, a wszystko to przy minimalnym nakładzie pracy. Za wszelką cenę unika wysiłku, a nawet zbudował maszynę, która odbiera za niego telefony, chociaż jest to niejako ukoronowaniem jego obowiązków.

Serial jest dostępny na Netflixie.

7. Jeffrey Winger – „Community” (2009-2015)

Jeff Winger Community

Jeff z pewnością jest dobrym człowiekiem, któremu zależy na najbliższych, ale jednocześnie jego lenistwo i apatia są tym, co najmocniej go charakteryzuje. Jak wielu innych bohaterów z tego zestawienia, Jeffrey nie dostrzega swoich wad i nie stara się ich wyeliminować. Co więcej – dziwi się, że ludzie postrzegają go jako lenia.

Serial jest dostępny na Netflixie.


6. Creed Bratton – „The Office” / „Biuro” (2005-2013)

Creed Bratton The office biuro

Z uwagi na to, że posta Creeda Brattona gra sam Creed Bratton, ciężko stwierdzić, czy mężczyzna zachowuje się na co dzień tak jak jego serialowy odpowiednik. Jedno jest pewne – Creed jest chyba jednym z gorszych współpracowników i pomimo całej sympatii do jego osoby, nie chcielibyśmy z nim pracować. Przy nim stracilibyśmy posadę, cierpliwość i wiarę w ludzi.

Serial dostępny na platformie Amazon Prime.

5. Philip J. Fry – „Futurama” (1999-2013)

Philip Fry futurama meme

Główny bohater „Futuramy” spędza większość czasu pracy na siedzeniu na kanapie i oglądaniu telewizji. No, nie zapominajmy jeszcze o sączeniu napoju Slurm. Nie jest to nic nadzwyczajnego w przypadku doręczyciela pizzy, który po przypadkowej hibernacji budzi się w odległej przyszłości. Niedojrzała postawa Frya, a także jego lenistwo jest chyba tym, co najbardziej przypadło do gustu fanom tej postaci.

Serial nie jest aktualnie dostępny w Polsce.

4. Ferdek Kiepski – „Świat według Kiepskich” (1999-)

Ferdek Kiepski Andrzej grabowski

Co prawda chyba nikt z bohaterów tego serialu nie grzeszy zapałem do pracy, ale Ferdynand Kiepski jest chyba wisienką na torcie. Ta bezrobotna głowa rodziny mieszka wraz ze swoją żoną i dziećmi na osiedlu Kosmonautów we Wrocławiu. Ferdek jest z natury bardzo leniwy, nie chce się przemęczać i podjąć stałej pracy. Ale może to nie jest jego wina, przecież doskonale wiemy, że w Polsce nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem.

Serial dostępny na Ipli.

3. Homer Simpson – „The Simpsons” / „Simpsonowie” (1989-)

Simpsonowie Bart Maggie Homer Marge

Homer zdecydowanie nie poświęca się należycie swojej pracy. Jego zmiany w elektrowni jądrowej głównie opierają się na nieustannych drzemkach i objadaniu się kultowymi już donutami. Może jednak jest to jego sposób na odreagowanie, wszakże jego rodzina i on sam co odcinek wpadają w przeróżne kłopoty. Pamiętajmy też, że ma wielkie serce i potrafi się zmienić dla najbliższych. Wtedy, kiedy rodzina tego potrzebowała, pracował na dwie zmiany, ponadto zrezygnował z pracy, kiedy Maggie przyszła na świat i ktoś musiał się nią zająć.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

2. Al Bundy –  „Married with Children” / „ Świat według Bundych” (1987-1997)

Al Bundy married with children

Al zdecydowanie nie lubi swojej pracy i aż dziw, że nie próbował szczęścia w innych branżach. Sprzedawanie damskiego obuwia jest dla niego uwłaczające, przez co nie przykłada się do obowiązków, a klientkami nierzadko gardzi. Bardzo często opowiada o sobie w superlatywach, szczególnie wspominając o swoich sportowych sukcesach, ale nie pomaga mu to w realizowaniu się w zawodzie.

Serial dostępny na platformie Amazon Prime.

1. Onslow / Powolniak – „Keeping Up Appearances” / „Co ludzie powiedzą?” (1990-1995)

Powolniak z żoną Keeping up appearances co ludzie powiedzą onslow

Onslow, znany też polskim widzom jako Powolniak, to kwintesencja obiboka w najgorszym wydaniu. Jest on wyluzowanym i zmanierowanym emerytem, którego najczęściej widzimy w podkoszulku typu „żonobijka” siedzącego przed telewizorem z piwem w ręce. Wygląda na to, że Powolniak sam wybrał taki styl życia, szczególnie że nie jest on głupi ani ograniczony – literatura, po jaką sięga w sypialni, nie należy do najłatwiejszych. To po prostu leniuch nad leniuchami!

Serial można zobaczyć na TVP VOD.

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Brooklyn Nine-Nine

Pracujący na nowojorskim dziewiątym posterunku detektywi nigdy nie brali swojej pracy zbyt na poważnie. Wszystko zmienia się, kiedy nowym dowódcą zostaje kurczowo …


Community

Serial opowiada o grupie studentów państwowej uczelni w Kolorado, a skupia się w szczególności na Jeffie Wingerze, prawniku, który został zawieszony w wykonywaniu …Keeping Up Appearances

Brytyjski serial komediowy, którego główna bohaterka – Hiacynta Bucket – nieustannie stara się prezentować jako znacznie zamożniejsza i należąca do wyższej klasy …The Simpsons

Satyryczne spojrzenie na życie i kulturę amerykańską serwowane w ramach opowieści o przygodach tytułowej rodziny. Z Simpsonami nie można się nudzić. Każdy z odcinków …
The Office

Mockument pokazujący życie pracowników filii firmy sprzedającej papier.