Artykuły

Niewielu jest ludzi na tym świecie, którzy nie posiadają żadnych fobii. Prawie każdy z nas czegoś się panicznie boi i nie jest w stanie tego strachu przezwyciężyć. W poniższym zestawieniu prezentujemy wam lęki oraz fobie serialowych bohaterów, którzy tak jak przeciętny człowiek starają się stale stawiać czoła swoim demonom.

 

10. George „Seinfeld”/ „Kroniki Seinfelda” (1990-1998) - strach przed noszeniem długopisu

seinfeld, serial

Przy fobii jaką posiada ten bohater wszystkie inne wydają się być niesamowicie prawdopodobne i logiczne. George mianowicie boi się wielu rzeczy, ale paraliżujący strach wywołują u niego długopisy, a bardziej noszenie ich przy sobie. Co może być w tym takiego przerażającego? W jednym z odcinków nasz bohater tłumaczy, że boi się, że długopis może otworzyć się w kieszeni i następnie „przebić jego mosznę”.

Serial dostępny na Netflixie.

 

9. Roy „The IT Crowd”/ „Technicy- magicy” (2006-2013) - strach przed balonami

roy, the it crowd

Niemal wszystkie złe rzeczy, jakie przydarzały się bohaterom tego serialu, miały związek z Royem. Był on koszmarnym pechowcem i często nic nie szło po jego myśli. Dodatkowo okazuje się, że cierpiał na glopafobię, czyli strach przed balonami. Mimo, że to bardzo dziwne schorzenie dotyczy podobno wielu osób, a ma być spowodowane tym, że ta napełniona powietrzem guma może nagle i niespodziewanieeksplodować. Roy zaznacza dodatkowo, że wypełnione są one pokładami złej energii i uważa to za nie do zniesienia.  

Serial dostępny na Netflixie.

 

8. Bob „Bob’s Burgers” (2011-) - strach przed gołębiami

bob. bobs burgers

W jednym z odcinków do restauracji, w której pracuje Bob, dostaje się gołąb. Bohaterprosi przyjaciół o pomoc w wypędzeniuptaka z lokalu, ponieważ sam panicznie boi się tych zwierząt. Linda i Teddy stwierdzają wspólnie, że ciągnąca się zamężczyzną od młodości fobia związana jest tylko i wyłącznie z filmem pod tytułem „The Birds” i powinien stawić jej czoła. Bob szybko oswaja się z gołębiem, a kiedy ptakbrudzi się oliwą, postanawia nawet wziąć go ze sobą do wanny, aby go wykąpać.

Serial dostępny na Player.pl.

 

7. Chandler „Friends”/ „Przyjaciele” (1994-2004)- strach przed psami

chandlew, friends

Strach Chandlera nie jest tajemnicą -w siódmym sezonie serialu poświęcono mu nawet cały odcinek. Jednak przed „The One Where Chandler Doesn't Like Dogs” wszyscy myśleli, że jest po prostu uczulony na te urocze zwierzątka. Okazuje się, że od dziecka strasznie boi się psów i nie może znieść przebywania w ich towarzystwie. Do wyznania swojego lęku zmusza go fakt, że Phoebe próbuje ukryć w jego mieszkaniu pieska, którym opiekuje się dla znajomych.

Serial dostępny na Netflixie.

 

6. Sheldon „Big Bang Theory”/ „Teoria wielkiego podrywu” (2007-2019)- strach przed ptakami

sheldon, bbt, bird

O tej paraliżującej fobii Sheldona dowiadujemy się w odcinku zatytułowanym „The OrnithophobiaDiffusion”. Próbował w nim bowiem odstraszyć ptaka z parapetu rysunkiem kota oraz imitowaniem jego odgłosów. Gdy żadna z tych metod nie skutkuje, a upartego zwierzęcia nie odstrasza nawet zmontowana przez Sheldona machina, postanawia on wziąć sprawy we własne ręce i przegonić ptaka, który przypadkiem ląduje w ich mieszkaniu. Penny zaskoczona jest jego fobią, a Amynamawia go do stawienia temu czoła. W ostateczności Sheldon zaprzyjaźnia się z ptakiem, który pomimo tego, że uciekł, zostawił za sobą gniazdko wypełnione jajkami, co sprawia naszemu głównemu bohaterowi wielką radość.

Serial dostępny na Netflixie.
 

5. Sam i Dean „Supernatural”/ „Nie z tego świata” (2005-)- strach przed klaunami i lataniem

sam, supernatural, clowns

Zacznijmy od klaunów, bo one przewijają się w serialu dobre kilka razy, zawsze przyprawiając Sama niemal o zawał serca. Mimo że życie powinno raczej nauczyć go odwagi i stawiania czoła swoim fobiom, to akurat tego strachu nie może on pokonać, co często wykorzystywane jest przez jego wrogów. Klauny przedstawiane są tutaj jako demony oraz seryjni mordercy, więc nie ma co dziwić się, że Samowi trudno było przezwyciężyć strach. Natomiast Dean panicznie boi się latania, na co nigdy nie podaje zbyt dokładnego wytłumaczenia. Mówi zaledwie „samoloty się rozbijają” i przysięga sobie, że nigdy do żadnej maszyny latającej nie wsiądzie.

Serial dostępny na Netflixie.

 

4. Luke, „The Hounting of Hill House”/ „Nawiedzony dom na wzgórzu” (2018-) - strach przed duchem

hounting of hill house, luke

Ten serial stworzony na konwencji horroru straszyć miał przede wszystkim widza, ale niektóre wydarzenia powstałe w jego trakcie znacząco odbijały się także na jego bohaterach. Luke’owi od dziecka objawiał się duch starszego człowieka w meloniku. Strach przed nim był tak paraliżujący, że chłopiec nie mógł spać i często normalnie funkcjonować, a jego fobię potęgował też fakt, że nie wszyscy wierzyli mu w to, że mówi prawdę o tym, co widzi. Ta stała atmosfera niepewności, strachu i oczekiwania sprawiła, że niestety popadł on w bardzo szkodliwy dla jego zdrowia nałóg.

Serial dostępny na Netflixie.

 

3. Elliot, „Mr Robot” (2015-2019) - fobia społeczna

elliot, mr robot

Fobia społeczna do obecnie bardzo powszechne schorzenie, które można coraz skuteczniej leczy poprzez uczęszczanie na odpowiednią terapię. U Elliota, głównego bohatera serialu „Mr Robot”, przejawia się ona ograniczaniem kontaktu z ludźmi niemal do minimum i wychodzeniem z domu tylko, aby zaspokoić podstawowe potrzeby. Jedynymsposóbem, w jaki utrzymuje kontakt ze światem zewnętrznym i w pewnym sensie komunikuje się z ludźmi, jest jego nietypowe zajęcie w wolnym czasie- hakowaniedanych. Nigdy nie narzeka jednak na to, w jakiej sytuacji się znajduje.Odpowiada mu taki tryb życia.

Serial dostępny na HBO GO.

 

2. Clark „Smallvile”/ „Tajemnice Smallvile” (2001-2011) - lęk wysokości

clark, superman, smallville

Superman znany jest jako najpotężniejszy człowiek na Ziemi. Posiada nadprzeciętną siłę, szybkość, wzrok i słuch. Czuje stałą potrzebę bezinteresownego niesienia dobra i pomagania ludziom jak tylko może, ponieważ uważa ich za wspaniały gatunek. Ironicznym jest więc, że posiada on lęk wysokości. Może latać oraz lewitować i żaden upadek go nie zabije ze względu na super wytrzymałość, ale dużo czasu zajmuje mu przezwyciężenie tej fobii.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

 

1. Monk „Monk”/ „Detektyw Monk” (2002-2009) - liczne fobie

monk

Detektyw Monk posiada niemal wszystkie fobie, jakie mogą przyjść nam do głowy. Spowodowane one są prawdopodobnie dwiema wielkimi traumami z jego przeszłości, jakimi było opuszczenie przez ojca oraz śmierć ukochanej żony. Oprócz wielu fobii ma także wiele natręctw i dziwnych przyzwyczajeń, takich jak stałe utrzymywanie nienagannego ładu i porządku, nadmierne dbanie o higienę czy picie tylko określonej marki wody.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Monk

Adrian Monk jest bardzo dobrym detektywem. Cierpi on jednak na pewne zaburzenie psychiczne, które pojawiło się po tragicznym i nierozwikłanym morderstwie żony. …


Mr. Robot

Pesymistyczna antyutopia o świecie, którym rządzą złe korporacje, a walczą z nimi niesympatyczni hakerzy pod przywództwem Pana Robota. Ten do gry wciąga genialnego, …


The Haunting of Hill House

Adaptacja powieści Shirley Jackson. Serial skupi się na pewnej rodzinie, która od dawna mierzy się z dręczącymi ją duchami. Wszystko za sprawą nawiedzonego domu, …


Supernatural

„Supernatural” to serial z gatunku dark fantasy. Historia opowiada o losach dwóch braci, Sama i Deana Winchesterów, którzy walczą ze złem. Przemierzają Stany Zjednoczone …


Friends

Akcja skupia się na losach szóstki przyjaciół wiodących życie w Nowym Jorku.


Seinfeld

Serial opowiada o przygodach czwórki znajomych: Elaine, Jerry`ego, Kramera, i Georga.


Smallville

W 1989 roku olbrzymi deszcz meteorytów spada z nieba na mieszkańców Smallville w Kansas. Niszczy większość miasta i zabija sporą ilość ludzi. Dwanaście lat później, …


The Big Bang Theory

Życie dwóch geniuszy, doktorów Leonarda Hofstadera i Sheldona Coopera, zmienia się na zawsze, kiedy poznają swoją nową sąsiadkę. Jest nią aktorka Penny, która pracuje …