1
Artykuły

Dzisiaj ulicami polskich miast, miasteczek i wsi przemaszerowały procesje z okazji Bożego Ciała. Bohaterowie tej topki z całą pewnością mogliby wziąć udział w jednej z nich. Albo w czymś podobnym.

10. Joan, „Joan of Arcadia” / „Joan z Arkadii” (2003–2005)

Joan, Joan of Arcadia

Joan mogłaby się wydawać typową nastolatką. Gdyby nie to, że... wypełnia misje od Boga. Dosłownie co odcinek Bóg, pod coraz to innymi postaciami, przychodzi do Joan z Arkadii i zleca jej coraz to nowe zadania. Z początku bezsensowne i budzące więcej wątpliwości, ostatecznie pomogły Joan zrozumieć, że nawet najprostsza czynność może mieć znaczenie dla niej, jej bliskich czy napotkanych osób.

9. Derriel Book, „Firefly” (2002–2003)

Shepherd Derriel Book, Firefly, Fox

W kosmosie, takim, jaki znamy z serialu „Firefly”, ciężko o ludzi wierzących w coś specyficznego. A o ludzi religijnych jeszcze bardziej. Tym ciekawiej wypada Derriel Book, kaznodzieja o tajemniczej przeszłości. Często służy duchową poradą pozostałym członkom załogi Serenity, ale poza tym dzieli się wiedzą i umiejętnościami z innych, niekoniecznie religijnych dziedzin.

8. Jesse Custer, „Preacher”/„Kaznodzieja” (2016–2019)

Jesse Custer, Preacher, Kaznodzieja

Shepherd Book to nie jedyny kaznodzieja w tym zestawieniu. Nie mogło oczywiście zabraknąć Jessego Custera, nawróconego grzesznika, jak można byłoby o nim powiedzieć: człowieka z kryminalną przeszłością, który porzucił życie przestępcy i został kaznodzieją. A potem zyskuje niemalże boską moc i rusza na poszukiwanie Boga.

Serial znajdziecie na Amazon Prime.

7. Alexander Anderson „Hellsing” (2001–2002) i „Hellsing Ultimate” (2006–2012)

ojciec Alexander Anderson, Hellsing, Iskariota

W takim zestawieniu oczywiście nie mogło zabraknąć niemalże ikonicznej postaci fantatycznego katolickiego księdza, czyli ojca Alexandra Andersona z anime „Hellsing”. Nie dość, że na każdym kroku i przy każdej wypowiedzi cytuje Biblię, to jeszcze wierzy, że wypełnia boskie posłanie. Ojciec Anderson jest członkiem watykańskiej organizacji Iskariota (znanej jako Sekcja XIII Watykanu), tajnego wydziału do walki ze złem i plugastwem.

6. Athelstan „Vikings”/„Wikingowie” (2013–2020)

Athelstan, Vikings, History

Nie mogłam pominąć Athlestana – młodego mnicha z Lindisfarne, przywiezionego do Kattegat jako niewolnik Ragnara Lothbroka. Athelstan wiedzie tam niełatwy żywot: ukrywa swoją prawdziwą wiarę i próbuje żyć w zgodzie z całym otoczeniem. Potem nawet nawraca się na wiarę otaczających go wikingów, by ostatecznie odzyskać wiarę i umrzeć pogodzony z chrześcijańskim Bogiem.

„Vikings” obejrzeć możecie m.in. na Netfliksie.

5. Vanessa Ives „Penny Dreadful” / „Dom grozy” (2014–2016)

Vanessa Ives, Eva Green, Penny Dreadful

Vanessa Ives może i popełniła sporo grzechów, może i była opętana przez Szatana, a potem sięgnęła po najczarniejszą magię, by pomścić swoją mentorkę. Może i została wybranką Drakuli, jednak przede wszystkim nigdy nie straciła swojej silnej wiary w Boga.

Wszystkie sezony „Penny Dreadful” znajdziecie na HBO GO.

4. Melisandre „Game of Thrones” / ”Gra o Tron” (2011–2019)

Melisandre, Gra o Tron, HBO, Carice van Hauten

Niektórzy kapłani mają lepiej od innych. Zdarza się bowiem, że ich bóg im odpowiada, ba nawet daje im moc i pewne zdolności. Do takich osób należy Melisandre, Czerwona Kapłanka boga R’hllora, Pana Światła. Choć miewa wątpliwości co do swojej misji, ostatecznie wypełnia jego wolę, inspirując Aryę do zabicia Nocnego Króla.

Wszystkie sezony „Game of Thrones” obejrzycie na HBO GO.

3. Zelda Spellman „Chilling Adventures of Sabrina” (2018–)

Zelda Spellman, CAOS, Miranda Otto

Zelda jest oddaną wyznawczynią Szatana. Nie kwestionuje ani idei Mrocznego Chrztu, ani wszelkich przykazów swojej wiary. Próbuje dopilnować, by wszyscy Spellmanowie, a zwłaszcza Sabrina, dawali przykład oddania Szatanowi i jego Kościołowi. Jednocześnie ma ambicję zostać pierwszą Wielką Kapłanką, a kiedy okazuje się, że Szatan zagrażał jej rodzinie, nie waha się, by zmienić nazwę kościoła na Kościół Lilith.

„Chilling Adventures of Sabrina” możecie obejrzeć na Netfliksie.

2. Matt Murdock „Daredevil” (2015–2018)

Matt Murdock, Daredevil, Netflix

Wśród bohaterów wszystkich netfliksowych seriali Marvela nie ma postaci bardziej wierzącej oraz przechodzącej głęboki kryzys wiary niż Matt Murdock, znany również jako Daredevil. Ulubionym sposobem tego bohatera na pozbycie się wątpliwości jest wizyta w kościele i rozmowa z zaprzyjaźnionym księdzem.

Wszystkie sezony „Daredevila” znajdziecie na platformie Netflix.

1. Pius XIII „The Young Pope” / „Młody papież”(2016–)

Pius XIII, Lenny Bellardo, Young Pope, Jude Law

Papież Pius XIII to głęboko wierzący katolik i chce, by Kościół, którego jest głową, składał się właśnie z takich osób – głęboko wierzących jak on. Metody na odnowienie Kościoła katolickiego ma radykalne, ale ostatecznie przynoszą one taki efekt, jaki Lenny Bellardo sobie wymarzył na początku pontyfikatu. Choć jest postacią kontrowersyjną, nie da mu się odmówić jednego – chyba ma jakieś specjalne względy u Boga, bo czyni cud za cudem, a jego modlitwy zawsze zostają wysłuchane.

„The Young Pope” szukajcie na platformie HBO GO.

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

  • Zuzanna Lolo
    Zuzanna Lolo
    @zuzannalolo

    ale jak to nie ma księdza z Fleabag? :(

Powiązane

Seriale

Chilling Adventures of Sabrina

Fabuła skupia się na nastoletniej Sabrinie, która będzie musiała wybrać pomiędzy życiem wiedźmy a normalnością – przy okazji mierząc się z problemami codzienności …


Marvel's Daredevil

Niewidomy prawnik Matt Murdock postanawia wykorzystać swoje niezwykle wyczulone zmysły, aby walczyć ze światem przestępczym Nowego Jorku. Jego umiejętności sztuki …


Penny Dreadful

Londyn, koniec XIX wieku. W mieście zaczyna dochodzić do makabrycznych zbrodni. Podróżnik sir Malcom Murray oraz Vanessa Ives starają się rozwiązać tajemnicę zagadkowych …Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.

The Young Pope

Serial opowiadający historię Piusa XIII, pierwszego amerykańskiego papieża w historii Kościoła.


Preacher

Wyroki boskie nie są nikomu znane, jednak kiedy kaznodzieja Jesse Custer otrzymuje specyficzny dar, dobrze wie, jak powinien go wykorzystać. Potrafi zmusić każdego, …


Vikings

Serial opowiada historię wikingów żyjących w Skandynawii pod koniec VIII wieku. Chęć władzy, szacunek do tradycji i miłość do bogów sprawia, że ich losy są zawiłe …