Artykuły

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, częściej określane jako nerwica natręctw, to jedna z nieprawidłowości psychicznych. Charakteryzuje się odczuwaniem przez chorego przymusu wykonywania czynności, rytuałów lub występowaniem natrętnych myśli. Motyw tej choroby pojawia się również w serialach. Czasami jest on ukazany w realny sposób, jako problem, z którym boryka się bohater, a czasami trochę prześmiewczo. W tej drugiej sytuacji uwydatnione są cechy charakteru postaci, które idealnie pasują do charakterystyki tych zaburzeń, jednak najczęściej nie zostały zdiagnozowane przez specjalistę. W obu przypadkach możemy zobaczyć, że jest to zaburzenie niezwykle złożone, a co za tym idzie – w pewien sposób ciekawe. Ukazuje jak wielką władzę nad człowiekiem posiada umysł i jak wiele zależy od jego poprawnego funkcjonowania. Przedstawiamy wam topkę dziesięciu postaci cierpiących na nerwicę natręctw.

10. Kevin Casey, „Scrubs” / „Hoży Doktorzy” (2001–2010)

kevin-scrubs

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne są bardzo częstym problemem dotykającym lekarzy. Z tego powodu wiele postaci w serialu zajmujących się medycyną posiada również tę przypadłość. Jednym z takich bohaterów jest Kevin Casey, bohater serialu „Scrubs”. Mężczyzna twierdził, że to właśnie swojej przypadłości zawdzięcza fakt, że w ogóle stał się lekarzem. Obsesyjne czytanie podręczników medycznych sprawiło, że z łatwością potrafił postawić pacjentowi diagnozę. Jest to jednak tylko jeden pozytyw tej przypadłości, bo cała reszta wydaje się dla bohatera wielkim obciążeniem. Gdy wychodził z budynku, musiał najpierw wyjść z niego i wejść z powrotem trzy razy. Dopiero wtedy był w stanie całkowicie go opuścić i przemieścić się w inne miejsce. Innym dziwactwem jest fakt, że za każdym razem, gdy szedł do łazienki, odczuwał potrzebę wyczyszczenia toalety.

Kiedy coś podpisywał, musiał zrobić to kilka razy i mówić przy tym swoje imię i nazwisko na głos. W pracy, gdy odwiedzał salę pierwszego pacjenta, zawsze dotykał każdą osobę przebywającą w pomieszczeniu, a także każdy przedmiot. Jego choroba uprzykrzała mu życie niemiłosiernie, jednak wsparcie jakie otrzymał ze strony innych lekarzy, bardzo podtrzymało go na duchu.

Serial dostępny jest na kanale FOX. 

 

9. Monica Geller, „Friends” / „Przyjaciele” (1994–2004)

monica-geller-friends

Jedną z charakterystycznych cech osób zmagających się z nerwicą natręctw jest powtarzanie określonych rytuałów – niemożność funkcjonowania bez wykonania określonej czynności, która ciągle dręczy umysł chorego. Idealnym przykładem postaci zmagającej się z tym elementem choroby jest Monica Geller, bohaterka „Friends”. Córka Gellerów nie potrafiła spać, bawić się, gdy wiedziała, że w jej domu panuje bałagan. Miała manię porządku, a wszystkie przedmioty w jej mieszkaniu miały wyznaczone miejsce. W jednym odcinku Chandler postanowił sprawić jej przyjemność i posprzątać w domu. Zrobił wszystko, by każdy przedmiot stał dokładnie tak, jak wcześniej, a Monica i tak zauważyła różnicę. W przypadku jej obsesji dochodziło do tak skrajnych przypadków, że bohaterka powinna była udać się do psychiatry. Do najbardziej niepokojącej spośród takich sytuacji można zaliczyć tę, kiedy Ross, jej brat, spotykał się z dziewczyną, która miała ogromny bałagan w domu. Kiedy z nią zerwał, Monica poszła do jej domu i wręcz błagała o to, by mogła u niej posprzątać. Potrzeba zaspokojenia swoich natrętnych myśli była tak silna, że odwiedzenie obcej osoby nie stanowiło żadnego problemu.

Serial jest dostępny na platformie Netflix i kanale Comedy Central.

 

8. Hannah Horvath, „Girls” / „Dziewczyny” (2012–2017)

hannah-girls

Historia Hannah Horvath jest wyjątkowo ciekawa dlatego, że wydarzyła się naprawdę. Lena Dunham postanowiła napisać scenariusz do serialu luźno opisującego swoją młodość. Gdy okazało się, że na jego podstawie powstanie serial, postanowiła obsadzić siebie w głównej roli. Hannah jest więc w dużym stopniu Leną, przez co dramaty opisywane w serialu stają się autentyczne. Główna bohaterka to młoda pisarka, która postanawia usamodzielnić się i wyprowadzić od rodziców. Pierwsze kroki w dorosłym życiu są dla niej trudne, ponieważ dziewczyna posiada całą masę problemów. Od tych, które dotykają prawie każdego, czyli brak wiary w siebie, niska samoocena, po te wymagające pomocy lekarskiej – depresja czy nerwica natręctw. W jej przypadku zaburzenia obsesyjno-kompulsywne pojawiły się w dzieciństwie i myślała, że pozbyła się ich na zawsze. Niestety w drugim sezonie serialu Hannah zmaga się z nawrotem choroby spowodowanym odstawieniem leków. Jest zmuszona wrócić na terapię, która z czasem pomaga jej zapanować nad nieprzyjemnymi objawami.

Serial jest dostępny na HBO GO.

 

7. Marnie Maccauley, „Pure” (2019–)

marnie-pure

„Pure” to serial skupiający się na losach Marnie, 24-latki chorej na zaburzenia nerwicowe. Dziewczyna nie rozumiała, co działo się w jej głowie. Natłok myśli dręczył ją od rana do wieczora i nie miała pojęcia jak sobie z nim poradzić. Postanowiła wybrać się na terapię dla osób uzależnionych od seksu, z tego względu, że większa część jej myśli dotyczy właśnie tego. Stale wyobrażała sobie ludzi wokół niej w intymnych sytuacjach. Po poznaniu Amber zaczęła rozumieć, że być może jej nerwica natręctw jest spowodowana skrywaną orientacją seksualną.

Twórcy serialu przyznają, że zależało im na pokazaniu OCD (obsessive-compulsive disorder) w zupełnie innym wydaniu. To nie tylko posiadanie określonych rytuałów i posiadanie najdziwniejszych fobii. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne składają się najczęściej z ciągłych, dręczących myśli. Czasem myśli te są bardzo złe, dotyczą seksualności lub popełniania zbrodni. Warto jednak pamiętać, że chory nie ma wpływu na to, co siedzi w jego głowie, a same myśli nie świadczą o nim jako o złym czy dobrym człowieku.

Serial nie jest aktualne dostępny w Polsce.

 

6. Jimmy Clay, „Doctors” (2000–)

jimmy-clay-doctors

Jimmy to kolejny lekarz, ale i osoba, której zaburzenia psychiczne spowodowała trauma. Jego matka zginęła w wypadku samochodowym, gdy miał 8 lat. Wychował się ze starszą siostrą i ojcem, który rządził w domu w bardzo surowy sposób. Gdy chłopiec zachował się w nieodpowiedni sposób, ojciec zamykał go w szafce pod schodami. Takie „metody wychowawcze” poskutkowały nie tylko OCD, ale również klaustrofobią. Dzięki terapii i ciężkiej pracy mężczyzna zapanował nad chorobą i jej ataki pojawiały się u niego stosunkowo rzadko. Nauczył się prowadzić normalne życie i czasami wręcz zapominać o swojej przypadłości. Rozwijał się zawodowo, a także poślubił bohaterkę serialu o imieniu Cherry. Niełatwe dzieciństwo spowodowało, że chciał zmienić swoje życie, czynić dobro, co poskutkowało wyborem studiów medycznych.

Serial nie jest aktualnie dostępny w Polsce.

5. Joseph Byrne, „Holby City” / „Szpital Holby City” (1999–)

joseph-holby-city

Nie będzie chyba zaskoczeniem, że Joseph Byrne, bohater serialu „Holby City”, również specjalizuje się w medycynie. Charakteryzując go w paru słowach bez obaw można nazwać go „chirurgiem z problemami”. Nie dość, że cierpiał na nerwicę natręctw, to jeszcze pogłębiał chorobę przyjmując narkotyki. Sprawy nie ułatwiały problemy rodzinne – mężczyzna czuł się odpowiedzialny za brata Harry'ego, który próbował popełnić samobójstwo. Całość potęgowały problemy z kobietami m.in. z Jay, która zdradziła go z jego własnym ojcem. Podobnie skomplikowana była jego relacja z Faye Morton. Faye posiadała zagadkową przeszłość (dwukrotna wdowa), ale wydawało się, że Josepha ciągnęło do kłopotów i to dlatego właśnie w jej ramionach znalazł upragnione ukojenie. Nerwicowe problemy Josepha charakteryzowały się głównie niewyobrażalną irytacją, gdy chirurg słyszał dźwięk dzwoniącego telefonu.

Serial nie jest aktualnie dostępny w Polsce.

 

4. Emma Pilsbury, „Glee” (2009–2015)

emma-glee

Wydawałoby się, że szkolny doradca zawodowy powinien być okazem zdrowia psychicznego. Przypadłość Emmy nie wpływała jednak na jej stosunek do pracy i chęć pomocy uczniom McKinley High School. Nigdy nie ukrywała swojej przypadłości, a w jednym odcinku ma nawet koszulkę ze skrótem OCD. Objawy nerwicy Emmy ujawniały się głównie w przypadku zarazków. Potrafiła myć owoce przez godzinę, zanim je zjadła oraz kupować je tylko w określonym kolorze. Była dumna z siebie, kiedy Will namówił ją do kupna czerwonych i zielonych winogron i zmieszania ich razem w misce. Uwielbiała myć samochód, wspomniała nawet, że kiedy była dzieckiem umyła auto ojca szczoteczką do zębów, co zajęło jej cały dzień. Jednocześnie miała problem z jedzeniem np. cukierków, które ktoś dotykał wcześniej, nawet jeśli były one owinięte w papierek. I choć choroba faktycznie nie wpływała na jej pracę, to bardzo utrudniała jej wchodzenie w związek z drugim człowiekiem. Aby przez swoje problemy nie zepsuć relacji z Willem, postanowiła zapisać się na regularną terapię psychologiczną.

Serial jest emitowany na kanale FOX.

 

3. Miranda Bailey, „Grey's Anatomy” / „Chirurdzy” (2005–)

bailey

Bailey to kolejna postać, która jest lekarzem i jednocześnie cierpi na OCD. Kobieta była od zawsze silna i niezależna, a chwilami wręcz zimna dla innych. Po urodzeniu syna jej osobowość bardzo się zmieniła, zaczęła stanowić oparcie dla kolegów i koleżanek z pracy – zawsze mogli liczyć na jej pomoc. Wszystko zmieniło się jednak, gdy w życiu lekarki doszło do ogromnej tragedii.W nieznanych okolicznościach stała się nosicielką bakterii gronkowca złocistego. Nieświadoma tego faktu dalej leczyła i operowała pacjentów, co skutkowało zarażeniem i śmiercią trojga z nich. Kobieta załamała się i przez długi czas bała się powrotu do zawodu. W wyniku traumy jej mąż zauważył u niej objawy nerwicy natręctw i podjął decyzję, by poinformować o tym członka zarządu szpitala. Zadecydowali, że Miranda nie jest w stanie leczyć, a jej przypadek wymaga pomocy psychiatrycznej. Zaczęła uczęszczać na terapię do dr. Ama, oraz zaczęła przyjmować leki, dzięki którym szybko wróciła do zdrowia.

Serial jest emitowany na kanale Polsat.

 

2. Sheldon Cooper, „The Big Bang Theory” / „Teoria wielkiego podrywu” (2007–2019)

sheldon-cooper

Sheldon to genialny fizyk z dwoma doktoratami. Całe swoje życie poświęcał nauce, co skutkowało jego obojętnością w stosunku do płci przeciwnej. Był typowym nerdem, który uwielbiał czytać komiksy i grać z kolegami w gry komputerowe.

Istotnym problemem bohatera była jego choroba. Posiadał cechy zespołu Aspergera i jednocześnie zaburzenia kompulsywno-obsesyjne. Przypadłość objawiała się na wielu płaszczyznach. Był przewrażliwiony na punkcie higieny, miał określone miejsce na kanapie, na którym musiał siedzieć. Posiadał także ciekawe rutyny. Jedną z nich było potrójne pukanie w drzwi swojej sąsiadki Penny i dopiero wtedy wołanie jej imienia. Inną było oznaczanie wszystkich rzeczy znajdujących się w domu markerem.

Jego dziwactwa nie przeszkodziły mu w posiadaniu niesamowitej kariery, a później znalezieniu kobiety swojego życia.

Serial jest emitowany na kanale Comedy Central.

 

1. Adrian Monk, „Monk” / „Detektyw Monk” (2002–2009)

adrian-monk

Adrian Monk to najbardziej znana z postaci, która cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Detektyw bał się dosłownie wszystkiego. Od tych całkiem trywialnych rzeczy np. igieł i ciemności, po skrajnie dziwne jak np. małp, mostów, czy nawet mleka.

Największym problemem było jednak to, że potwornie bał się zarazków i nawet po tak zwykłej czynności jak podanie ręki zawsze wycierał dłoń w chusteczkę nawilżającą.

Posiadał tak wiele fobii, że samodzielne funkcjonowanie było dla niego niemożliwe. Potrzebował u swego boku asystentki, która pomagała mu w obowiązkach domowych np. kupowaniu specjalnej wody, ale też przy rozwiązywaniu kryminalnych zagadek.

Choroba Adriana została zdiagnozowana, a mężczyzna chodził na regularne wizyty do psychoterapeuty. Jego przypadłość sprawiła, że serial był niezwykle ciekawy, a odkrywanie jego kolejnych fobii powodowało, że w widzu rodziła się odrobina współczucia dla postaci. Z drugiej strony dzięki swoim „dziwactwom” Adrian posiadał również zdolność zauważania rzeczy pozornie niezauważalnych, co pomagało w pracy konsultanta. Życie z takimi możliwościami, ale i ograniczeniami to, jak stwierdził sam Monk, „dar i przekleństwo”.

Serial jest emitowany na kanale TV6.

 

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Grey's Anatomy

Dramat obyczajowy opowiadający historię Meredith Grey, córki wybitnej lekarki, od początku jej stażu chirurgicznego w szpitalu Seattle Grace. Serial śledzi życie …Girls

Hannah, Marnie, Shoshanny i Jessy to szalone przyjaciółki, które razem muszą poradzić sobie z samodzielnym życiem w Nowym Jorku.


Glee

Nauczyciel hiszpańskiego z Ohio przejmuje opiekę nad licealnym chórem szkolnym. Postanawia przywrócić mu dawną świetność.Monk

Adrian Monk jest bardzo dobrym detektywem. Cierpi on jednak na pewne zaburzenie psychiczne, które pojawiło się po tragicznym i nierozwikłanym morderstwie żony. …


Friends

Akcja skupia się na losach szóstki przyjaciół wiodących życie w Nowym Jorku.


Scrubs

W nierealnym świecie Szpitala Świętego Serca marzyciel dr John Dorian uczy się medycyny i zawiera nowe przyjaźnie.


The Big Bang Theory

Życie dwóch geniuszy, doktorów Leonarda Hofstadera i Sheldona Coopera, zmienia się na zawsze, kiedy poznają swoją nową sąsiadkę. Jest nią aktorka Penny, która pracuje …