2
Artykuły

Serial „Rick and Morty” to głęboka kopalnia popkulturowych odwołań. Już w samym openingu możemy się doszukać odniesień do klasycznych seriali: „Doctor Who” (także w warstwie muzycznej) czy „The Twilight Zone” (kultowy serial TV, który swoją premierę miał w 1959 roku). Na początku każdego odcinka mamy też wyraźny pokłon w stronę Lovecrafta (potwór goniący statek kosmiczny Ricka przywodzi na myśl Cthulu). Trudno zliczyć wszystkie popkulturowe nawiązania w serialu, ja przedstawię 10 moich ulubionych. Mam nadzieję, że dodacie swoje w komentarzach.

Na kolejny sezon „Rick and Morty” będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Na szczęście serial jest tak bardzo intertekstualny i kreatywny, że analizowanie go może być dobrym umilaczem czasu dla tych wszystkich, którzy nie mogą się doczekać kolejnych przygód w całkowicie szalonym Multiwersum. Oto TOP 10 popkulturowych nawiązań w serialu! 

10. „Back to the Future” („Powrót do przyszłości”)

Nawiązania w Rick and Morty
Trudno nie zacząć od podstawowego nawiązania, które widać na pierwszy rzut oka. Zarówno w warstwie dynamiki między postaciami, jak i w samym wyglądzie bohaterów serial nawiązuje do serii filmów „Back to the Future”. Morty brzmi w końcu prawie jak Marty (jeden z głównych bohaterów filmu).  

9. „Inception” („Incepcja”)

W jednym z odcinków pierwszego sezonu Rick i Morty włamują się do snu nauczyciela matematyki, by zaszczepić mu pomysł wstawiania Morty’emu samych piątek. Sprawy oczywiście się komplikują i bohaterowie muszą pokonywać różne warstwy snów – postacie występujące w śnie mają swoje własne sny. Na końcu historii Rick i Morty spotykają postać, która nazywa się Scary Terry, co jest nawiązaniem do Freddy’ego Kruegera z „A Nightmare on Elm Street” („Koszmaru z ulicy Wiązów”) .

8. „Jurassic Park”

Już sama nazwa odcinka – „Anatomy Park” – jest oczywistym nawiązaniem do kultowego filmu Spielberga. Chociaż właściwie w tym epizodzie mamy do czynienia z odwołaniami do dwóch produkcji filmowych: po pierwsze, do „Jurassic Park”, po drugie do „Fantastic Voyage” („Fantastycznej podróży”) – filmu z 1966 roku opowiadającym o misji usunięcia skrzepu z ciała pewnego uczonego za pomocą wstrzyknięcia ekipy ratunkowej do ciała chorego. W „Ricku i Mortym” ten wątek zmieszany jest z koncepcją parku rozrywki w ciele bezdomnego, w którym trzymane są okazy najbardziej niebezpiecznych chorób w historii ludzkości. 

7. „Star Trek”

W odcinku „M. Night Shaym-Aliens!” mamy okazję zaobserwować nie tylko odwołania do wątpliwej sławy reżysera filmów sci-fi (na co wskazuje tytuł). Ponownie odnajdziemy tu wątki związane z „Incepcją” Nolana, dostrzeżemy także trochę inspiracji filmem Jamesa Garnera „36 Hours” (1964), w którym bohater zostaje porwany przez Niemców, próbujących wmówić mu, że II wojna światowa się skończyła. Rick zostaje porwany przez obcych, którzy chcą podstępem uzyskać od niego informację na temat przepisu na paliwo z czarnej materii, dzięki któremu można szybko podróżować po kosmosie. Obcy, których widzimy w tym odcinku, nawiązują z kolei strojami do serii „Star Trek”. 

6. Filmy Cronenberga

W odcinku „Rick Portion” Rick sam przyznaje, że stworzył świat potworów Cronenberga (ten, kto oglądał chociażby „The Fly” z Jeffem Goldblumem, wie, o co chodzi). W tym odcinku Rick przez przypadek rozpętuje apokalipsę i z braku innych pomysłów przenosi siebie i Morty’ego do wymiaru, w którym udało im się rozwiązać problem, ale przy okazji zginęli w czasie nieudanego eksperymentu. Rick i Morty zajmują miejsce swoich odpowiedników z innego wymiaru, opuszczając zniszczony świat, w którym do tej pory żyli. 

5. „Zardoz”

W odcinku „Raising Gazorpazorp” wprawny nerd odnajdzie nawiązanie do kultowego filmu „Zardoz” (z 1974 roku) z Seanem Connerym w roli głównej (jeśli nie kojarzycie filmu, jest duże prawdopodobieństwo, że znacie mem na jego podstawie). Film ukazuje postapokaliptyczną przyszłość, w której to na Ziemi żyją prymitywni przedstawiciele naszego gatunku, nadzorowani przez kastę rządzącą – Eksterminatorów. Mieszkają oni w tajemniczym obiekcie przypominającym ludzką twarz. Dokładnie takim samym, jaki widzimy w „Rick and Morty”. 

4. Steve Jobs i Stephen King

W jednym z odcinków „Rick and Morty” pojawia się niespodziewany bohater – Diabeł we własnej osobie, który otwiera sklep „Needful Things” (to nawiązanie do opowiadania Stephena Kinga o tym samym tytule). Jego wierną pracownicą jest Summer, a Rick próbuje ją przekonać, że Diabeł jest zwykłym oszustem. Otwiera więc konkurencyjny biznes – Pralnię Klątw – i zaczyna za pomocą nauki usuwać klątwy z przedmiotów, które ludzie nabywali u Diabła. Ten musi zwijać interes, ale szybko wymyśla inny, który stara się rozwinąć. Zaczyna przy tym mówić i wyglądać jak… Steve Jobs.  

3. „Titanic”

Podczas gdy Rick, Morty i Summer organizują w domu międzywymiarową imprezę, Beth i Jerry biorą udział w rekonstrukcji zatonięcia Titanica – i nie trzeba dodawać, że w tym wątku aż roi się od nawiązań do filmu Camerona. Oczywiście twórcy wykorzystali „Titanica” w bardzo przewrotny sposób. Podczas rejsu wydarza się bowiem tragedia – statek omija górę lodową i wychodzi cało z obiecanej katastrofy. Jerry jest bardzo zawiedziony.

2. „Game of Thrones”

Prawdziwą kopalnią easter eggów jest ósmy odcinek pierwszego sezonu („Ricksty Minutes”), w którym Rick instaluje rodzinie urządzenie odbierające programy telewizyjne z każdej możliwej rzeczywistości. Dzięki temu poznajemy alternatywną wersję „Game of Thrones”, w której wszyscy bohaterowie są karłami, a tylko Tyrion jest wysoki. 

1. „Thriller” Michaela Jacksona

Z tego samego odcinka pochodzi krótka migawka z teledysku do utworu „Thriller” Michaela Jacksona (klip notabene bardzo ważny dla mainstreamowej kultury popularnej – chociażby dlatego, że wprowadził w nią postacie… zombie). Co jednak najważniejsze – w „Rick and Morty” widzimy wersję z wymiaru, gdzie wszyscy są… telefonami.  

Komentarze

(2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • MankiFanki
  MankiFanki

  Kocham Ricka i Mortiego, chyba mój ulubiony serial.... A najbardziej podobało mi się nawiązanie do Ghostbusters, w pierwszym sezonie było ;dd

 • Paulina Fąka
  Paulina Fąka
  @Paulacorn

  Te nawiązania również są jednymi z moich ulubionych xd Ale bardzo ucieszyło mnie też nawiązanie do "Folwarku zwierzęcego" w drugim odcinku; gdy Snuffles zmienił imię na Snowball no i następne wydarzenia <3

Powiązane

Seriale

Rick and Morty

Rick Sanchez, uzależniony od alkoholu naukowiec, wciąga w swoje szalone przygody Morty'ego, bardzo niepewnego siebie wnuka. Razem podróżują po innych galaktykach, …