Artykuły

Co prawda najlepsze lata wampirzych seriali już minęły i teraz królują na serialowym nieboskłonie superbohaterowie oraz teenage dramy, ale czasem warto wrócić do starych, dobrych czasów, w których krew lała się strumieniami, a kły błyszczały na ekranie co kilka sekund. Z rozrzewnieniem wspominam chwile grozy i napięcia oraz moc niespodzianek, jakie oferowały nam seriale o wampirach.

10. „Angel” / „Anioł ciemności” (1999–2004)

angel, serial o wampirach, spin off buffy,

Wampir i agencja detektywistyczna? Czemu nie! Prowadzi ją Angel, który walczy ze złem wraz z półdemonem Doylem i przyjaciółką Cordelią. Agencja mieści się, jakby mogło być inaczej, w Los Angeles i umożliwia wampirowi ściganie złoczyńców po to, by odkupił swoje winy za dokonane w poprzednich stuleciach zbrodnie. Angel, znany wcześniej jako Angelus, pochodzi z Irlandii, a jego wiek szacowany jest na 200 lat. To wampir obdarzony duszą.

Serial jest spin-offem „Buffy: The Vampire Slayer”. Angel przeprowadza się do Los Angeles pod koniec trzeciego sezonu.

 

9. „Moonlight” / „Pod osłoną nocy” (2007–2008)

moonlight, serial o wampirach,

Chcecie dobrego wampira? No to macie. Jest nim Mick St. John – detektyw o dobrym sercu. Co prawda skrywa mroczną tajemnicę (został przemieniony w wampira przez swoją świeżo poślubioną żonę Coraline), ale pomaga zwykłym śmiertelnikom w rozwiązywaniu spraw kryminalnych. Jeśli potrzebuje się pożywić, nie poszukuje żywych ofiar, tylko zadowala się skondensowaną krwią, którą wstrzykuje bezpośrednio do żyły. Jak na historię o wampirach przystało, i tego bohatera dosięgają sercowe rozterki. Jest zakochany w dziennikarce Beth, z którą los splótł go 22 lata wcześniej. Zaginęła ona jako mała dziewczynka, a Mick przyczynił się do jej odnalezienia.

 

8. „The Originals” (2013–2018)

the originals, spin off the vampire diaries, serial o wampirach,

Pięciosezonowy spin-off serialu „The Vampire Diaries”. W tej odsłonie historii zobaczymy trudne relacje najstarszej na świecie rodziny wampirów – Mikaelsonów. Spotkają się w zbudowanym przez siebie mieście – Nowym Orleanie. Pomimo tego, że poprzysięgli sobie nierozłączność i lojalność, przez wieki dochodziło między nimi do rozłamów i nadszarpnięcia rodzinnych więzi. Historia rozpoczyna się się od powrotu do miasta Klausa – półwampira, półwilkołaka – ponieważ odkrywa, że została zawiązana intryga przeciwko niemu. Główny konflikt rozgrywa się między pierwotnymi wampirami a czarownicami.

 

7. „American Horror Story: Hotel” (2015)

american horror story hotel

Kolejne cześci cyklu „American Horror Story” nie tylko budziły grozę wśród widzów, ale także zaskakiwały tematami i doborem postaci. Nie było możliwości, żeby jedna z nich nie została poświęcona wampirom. Na terenie Los Angeles dochodzi do brutalnych morderstw. Śledztwo prowadzi do mrocznego, zatrzymanego w czasie hotelu Cortez. Posiadłość wybudowana w stylu art déco skrywa wiele tajemnic, jej korytarze wypełniają mordercze praktyki. Właścicielem obiektu jest zmagający się z zaburzeniami psychotycznymi James March. Jak na „AHS” przystało, jest dziwacznie, nieprzewidywalnie i interesująco. Ciekawe, że w rolę hrabiny Elizabeth wcieliła się Lady Gaga.

 

6. „The Vampire Diaries” / „Pamiętniki wampirów” (2009–2017)

vamire diaries, seriale o wampirach, top,

Młodzieżowy klasyk. Jest trójkąt miłosny, są ciemne moce i dziewczyna, w której zachodzi niespodziewana przemiana. Serial został nakręcony na podstawie cyklu powieści L.J. Smith. Miłosne perypetie zwykłej nastolatki,Eleny Gilbert, oraz dwóch braci wampirów, Stefana i Damona Salvadore’a, podbijały serca fanów na całym świecie. Małe miasteczko Mystic Falls przepełnione było tajemnicami, nadprzyrodzonymi mocami i gorącymi romansami. Serial doczekał się aż ośmiu sezonów oraz spin-offa zatytułowanego „The Originals”.

 

5. „True Blood” / „Czysta krew” (2008–2014)

true blood, hbo

Jeśli chcecie zobaczyć najprzystojniejszego wampira na świecie, nie czekajcie i już teraz włączcie „True Blood”. Zjawiskowy Alexander Skarsgård w pewnym momencie był dla mnie jedynym powodem, dla którego oglądałam każdy kolejny sezon tego serialu. Miasteczko Bon Temps leżące w leniwej i nagrzanej słońcem Luizjanie stało się wylęgarnią dla najdziwniejszych stworzeń, jakie kiedykolwiek nosiła ziemia. Wszystko zaczęło się od Sookie Steakhouse, która to okazała się być wróżką z telepatycznymi zdolnościami. Obok niej swój taniec godowy wykonuje dwóch wampirów. Uroczy i seksowny Eric oraz nieco mroczny Bill, a to dopiero początek. W serialu buzuje od dziwnych wydarzeń, natomiast najważniejszym faktem jest wynalezienie sztucznej krwi, która zastępuje tą prawdziwą (ludzie przyjmują ją jako narkotyk pod nazwą „V”). Wampiry dokonują „coming outu” i próbują odnaleźć swoje miejsce wśród „normalnej” ludzkiej społeczności. Jest dużo seksu, magii, ostrej akcji.

 

4. „Forever Knight” / „Nocny łowca” (1992–1996)

forever knight

800-letni wampir Nick Knight zatrudniony jest jako detektyw w kanadyjskiej policji w Toronto. Jego partner to Donald Schanke. Konieczność pracy wyłącznie na nocne zmiany tłumaczy przypadłością, która nie pozwala mu przebywać na słońcu (photodermatitis). Nick nie pije ludzkiej krwi. Zadowala się się tą zwierzęcą. Jedyna osoba wiedząca, kim naprawdę jest mężczyzna, to doktor Natalie Lambert. Knight pragnie odkupienia i powrotu do ludzkiej natury, jednak proces ten zostaje zaburzony przez pojawienie się wampirów z jego przeszłości – Luciena LaCroix i Janette DuCharme.

 

3. „Buffy: the Vampire Slayer” / „Buffy: Postrach wampirów (1996–2003)

Buffy: The Vampire Slayer

Urocza blondynka staje naprzeciw hordzie wampirów. Brzmi groźnie, nawet bardzo. Jednak nastoletnia Buffy Summers (Sarah Michelle Gellar) daje radę w walce z siłami ciemności. Pragnie być zwykłą nastolatką, ale jej przeznaczeniem jest zmaganie się z zastępami mrocznych sił. Przy okazji okazuje się, że nie każdy wysłannik ciemności jest taki straszny, jak go malują. W serialu obok walk z demonami zdarzają się również i romantyczne chwile. Z perspektywy współczesnego widza tytuł nieco trąci myszką – był emitowany między 1997 a 2003 rokiem, jednak w tym czasie święcił triumfy i zbierał dobre recenzje.

 

2. „Shiki” (2010)

Tytuł z japońskiego oznacza „demoniczne zwłoki”. Jako pierwsza pojawiła się książka – horror napisany przez Fuyumi Ono. Na jej podstawie powstała manga, by ostatecznie studio Daume wypuściło anime mające swoją premierę w 2010 roku. Jego akcja toczy się podczas sennego i upalnego lata, w małej, japońskiej wiosce o nazwie Sotoba. Na co dzień nic się tam nie dzieje, ale pewnego dnia ludzie zaczynają umierać w tajemniczy sposób. Jedyne wytłumaczenie tego zjawiska to epidemia. Jednak cykl zgonów zostaje połączony z pojawieniem się nietypowej rodziny w jednej z rezydencji. Walkę ze śmiercią mieszkańców Sotoby podejmuje miejscowy doktor Toshio Ozaki.

 

1. „Ultraviolet” (1998)

ultraviolet

Główny bohater serialu to Michael Colefield – funkcjonariusz policji. W niepewnych czasach rząd brytyjski wypowiedział wojnę wampirom, które zagrażają ludzkości. Organizacja rządowa prowadząca z nimi walkę jest powiązana z Kościołem Katolickim i przypomina nową wersję Inkwizycji. Do starcia z przedstawicielami ciemnej strony wykorzystywane są jednak nowoczesne narzędzia takie jak: broń na pociski pokryte węglem, wizjery kamer czy granaty gazowe z allicyną.

Ciekawostką jest to, że w „Ultraviolet” wystąpił Stephen Moyer, który po kilku latach pojawił się innym tytule z naszego zestawienia – „True Blood”. Dodatkowo w serialu ani razu nie pada słowo „wampir”, co przydaje mu realizmu. Interesujące jest również to, że produkcja składa się z sześciu odcinków, a każdy z nich ma łaciński tytuł.

 

Mam nadzieję, że po lekturze tego zestawienia nie będziecie mieli problemu z zaśnięciem i chętnie sięgniecie po któryś z wymienionych tytułów.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

American Horror Story

American Horror Story to serial grozy stworzony przez Ryana Murphy’ego i Brada Falchuka. Każdy sezon stanowi samodzielną całość z innym tematem przewodnim. W świecie …Buffy the Vampire Slayer

16-letnia Buffy została „wybrana”. Jej przeznaczeniem jest zabijanie wampirów. Po przeprowadzce do małego, kalifornijskiego miasteczka Sunnydale chce rozpocząć …


True Blood

Umiejąca czytać w myślach kelnerka Sookie Stackhouse traktuje swój dar jako przekleństwo. Kiedy spotyka 173-letniego wampira Billa, którego myśli nie umie odczytać, …
The Vampire Diaries

Po śmiertelnym wypadku rodziców Elena i Jeremy powoli dochodzą do siebie. Wracają do szkoły, gdzie dziewczyna od razu zauważa nowego ucznia, Stefana Salvatora. …


The Originals

Spin-off serialu „Pamiętniki Wampirów”. Po dostaniu tajemniczej wskazówki Klaus wraca do Nowego Orleanu, miasta, które prawdopodobnie zbudowała jego rodzina. Siostra …