Artykuły

Ratują serialowe życia, odbierają porody, diagnozują choroby i zalecają terapie. Są najlepsi, najbardziej uzdolnieni albo jedyni. Niekoniecznie sympatyczni, ale na pewno pod pewnymi względami wyjątkowi. Lekarze, bo o nich mowa, pojawiają się nie tylko w serialach medycznych.

10. Stephen Franklin, „Babylon 5” / „Babilon 5” (1993–1998)

Stephen Franklin, Babylon 5, Richard Biggs

Kariera Stephena Franklina jako medyka była wyjątkowo kręta: najpierw, idąc w ślady ojca, wstąpił do EarthForce, by opuścić je i zostać wolnym lekarzem-autostopowiczem (dzięki czemu udało mu się poszerzyć wiedzę na temat biologii istot pozaziemskich), by potem wrócić do EarthForce i zejść na Ziemię, ostatecznie jednak trafił na stację Babylon 5. Franklin jest typowym lekarzem-pracoholikiem, który za wszelką cenę stara się uratować życia swoich pacjentów, a ponadto zawsze dba o jak najwyższy poziom świadczonych przez siebie usług. Co równie charakterystyczne dla wielu serialowych lekarzy – ma swoje wady i słabostki: żeby ciągle poprawiać swoją wydajność stosuje stymulanty, które stopniowo go uzależniają.

Serial emitowany był w amerykańskich stacjach PTEN i TNT, zaś w Polsce na TVN i TVN7.

9. Janet Fraiser, „Stargate SG-1” / „Gwiezdne wrota” (1997–2007)

Janet Fraiser, Stargate SG-1, Teryl Rothery

Podobnie jak jej poprzednik na liście, Janet Fraiser też ma wojskowe powiązania. Zanim została lekarką w Stargate Command, pełniła służbę w amerykańskich siłach powietrznych, gdzie otrzymała przeszkolenie chociażby w zakresie posługiwania się bronią. Mimo swoich militarnych korzeni, jako lekarka stara się szukać pokojowych rozwiązań. Jest odpowiedzialna za zdrowie personelu SGC, ale poza swoją pracą stara się udzielać pomocy obcym uchodźcom na Ziemi (a jedną z takich postaci, sierotę Cassandrę, nawet adoptuje).

Serial dostępny w kanale Sci Fi Universal.

8. Simon Tam, „Firefly” (2002)

Simon Tam, Firefly, Sean Maher

Nie można byłoby sobie wyobrazić bardziej idealnego startu kariery medycznej niż w przypadku Simona z „Firefly”: ukończył prestiżową szkołę medyczną na Ozyrysie wśród 3% najlepszych absolwentów, po czym zakończył staż medyczny w rekordowym czasie ośmiu miesięcy (zamiast zwyczajowego roku), po czym został chirurgiem urazowym w jednym z ważniejszych szpitali w Capital City na Ozyrysie. I pewnie jego kariera trwałaby dalej, gdyby nie fakt, że jego siostra, River, potrzebowała pomocy. Ryzykując wszystko: karierę, pieniądze, przyszłość, ocalił ją i jako zbieg musiał uciekać, mając przy sobie jedynie apteczkę i encyklopedię. Aż w końcu trafił na pokład Serenity.

„Firefly” emitowany był przez stację Fox.

7. Dana Scully, „The X Files” / „Z archiwum X” (1993–2002, 2016–2018)

Dana Scully, Z archiwum X, Gillian Anderson

Dla wielu z was, czytelnicy, obecność agentki Scully może być w tym zestawieniu zaskoczeniem. Jeśli tak, to od razu śpieszę z wyjaśnieniami. Otóż Dana ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie Stanford i zaraz potem została zwerbowana przez FBI. Co zaś się tyczy pacjentów – to jako jedyna w tym zestawieniu nie zajmuje się żywymi. Jako wykształcony lekarz-patolog sądowy, Scully często w serialu przeprowadza lub nadzoruje autopsje nadnaturalnych przypadków w swoim wydziale.

Serial w polskiej telewizji emitowany był na różnych kanałach (TVP 2, Polsat, TV 4 i in.), w USA – na kanale FOX.

6. Hannibal Lecter, „Hannibal” (2013–2015)

Hannibal, NBC, Mads Mikkelsen

Równie kontrowersyjna może wydać się obecność Hannibala Lectera w tym zestawieniu. Jeżeli jednak mowa o geniuszach czy najlepszych z najlepszych, nie możemy pominąć błyskotliwego psychiatry sądowego o niemalże nienagannych manierach i doskonałych wynikach w pracy zawodowej. Co prawda ma pewną wadę – jest seryjnym mordercą i na dodatek kanibalem, ale kto by się tam przejmował?

„Hannibala” możecie obejrzeć na platformie Netflix.

5. Doug Ross, „ER” / „Ostry dyżur” (1994–2009)

Doug Ross, George Clooney, Ostry dyżur

Mamy w zestawieniu chirurgów i medyków ogólnych, mamy patolożkę sądową i psychiatrę, ale to nie jedyne dziedziny medycyny, z których znani są serialowi lekarze. Warto uzupełnić to zestawienie jednym z najbardziej rozpoznawalnych pediatrów telewizji – Dougiem Rossem z kultowego „ER”. To kolejny oddany swojemu powołaniu lekarz, który dla pacjentów jest gotów naginać regulaminy i nie zważać na konsekwencje. Oczywiście, podobnie jak jego poprzednicy, nie jest idealny – tym razem wadą okazuje się pociąg do przedstawicielek płci przeciwnej.

Oryginalnie serial emitowany był w stacji NBC, w Polsce – TVN, Polsat, TVN 7.

4. Gregory House, „House M.D.” / „Dr House” (2004–2012)

Gregory House, Dr House, Hugh Laurie

Geniusz, znany ze swojego nieorotodoksyjnego podejścia diagnostycznego i radykalnych terapii, mizantrop, cynik, narcyz i uparciuch. Uzależniony od Vicodinu człowiek-zagadka, Gregory House to postać tak antypatyczna, że zapewne nikt nie chciałby być jego pacjentem. A jednak swoim podejściem, ironią, oziębłym traktowaniem pacjentów i częstymi konfliktami z lekarzami ze swojego oddziału podbił serca tysięcy widzów na świecie. Wad ma tysiące, a zaletę tylko jedną: prawie nigdy nie myli się w swoich diagnozach.

Perypetie doktora House’a dostępne są na platformie Amazon Prime Video.

3. Lekarze z „M.A.S.H.” (1972–1983)

M*A*S*H

Zdecydowanie bardziej sympatyczni od swojego poprzednika w tym zestawieniu są lekarze i pielęgniarki, załoga 4077. mobilnego wojskowego szpitala chirurgicznego w trakcie wojny w Korei. Załoga M.A.S.H. wykorzystuje czas pomiędzy zszywaniem i ratowaniem rannych żołnierzy na romanse, pijatyki i rozrywki. Oczywiście pod przykrywką komedii serial i jego bohaterowie komentowali krytycznie udział USA w Zimnej Wojnie i w wojnie w Wietnamie, dostarczając jednocześnie niezapomnianej rozrywki i kładąc podwaliny pod gatunek seriali medycznych.

„M*A*S*H” amerykańscy widzowie mogli zobaczyć w stacji CBS, rodzimi zaś na TVP 2 oraz Fox Comedy.

2. Michaela „Mike” Quinn, „Dr. Quinn, Medicine Woman” / „Doktor Quinn” (1993–1998)

Michaela Quinn, Doktor Quinn, Jane Seymour

Ci z was, którzy wychowywali się w latach 90., na pewno kojarzą lekarkę na Dzikim Zachodzie. Michaela Quinn otwiera swoją praktykę w miasteczku Colorado Springs. Początki jej kariery są trudne – mieszkańcy niezbyt przychylnym okiem patrzą na kobietę-lekarza. Dr Mike musi sobie poradzić nie tylko z krytycznymi spojrzeniami ludzi z miasteczka, ale również innymi problemami: wychowaniem adoptowanych dzieci, własnym życiem uczuciowym i całą masą kwestii społecznych. 

W Polsce „Doktor Quinn” emitowana była m.in. w TVP 1 i TVP 2, w USA emitowała go stacja CBS.

1. Leonard „Bones” McCoy, „Star Trek” (1966–1969)

Leonard McCoy, Bones, Star Trek, DeForest Kelley

Pierwszy oficer medyczny na Enterprise’a Leonard McCoy jest nie tylko wybitnym lekarzem (choć często metody jego leczenia sprowadzają się do podania pacjentowi szklaneczki whisky lub brandy), ale też idealnym pomostem pomiędzy super-logicznym Spockiem i emocjonalnym Kirkiem. Bywa cyniczny i szorstki w obyciu, ale co najważniejsze: jest skuteczny, a jego zdroworozsądkowe rady nigdy okrętowi nie zaszkodziły.

„Star Trek” możecie obejrzeć na platformie Netflix.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale


House

Serial opisujący losy tytułowego Gregory'ego House'a, lekarza genialnego, lecz dość kontrowersyjnego i niekonwencjonalnego. Razem ze swoim zespołem diagnostycznym …ER

Historia lekarzy pracujących w County General, którzy starają się pogodzić życie zawodowe z osobistym.Stargate SG-1

Po powrocie pułkownika O’Neilla z misji na Abydos, Gwiezdne wrota zostały wyłączone i przechowywane były w bazie Cheyenne. Rok później Wrota aktywowały się i wyszła …


Hannibal

Konsultant FBI zmaga się z umiejętnością analizy umysłów seryjnych morderców. Trafia pod opiekę dr. Hannibala Lectera, który pomaga mu poradzić sobie z przekleństwem, …


M*A*S*H

Przez wielu uważany za najlepszą komedię wszech czasów, M*A*S*H* opowiada historię nietypowego amerykańskiego szpitala polowego podczas wojny w Korei. By przetrwać …The X-Files

Fox Mulder i Dana Scully to para detektywów pracujących dla Federalnego Biura Śledczego. Zajmują się Archiwum X, czyli miejscem, do którego trafiają wszystkie sprawy …