Artykuły

„Stranger Things” okazał się serialem, który niezwykle szybko podbił serca widzów. Ciekawa historia, świetne postacie i niebywały klimat sprawiły, że już chwilę po premierze roiło się od rozmów o produkcji. Nie zabrakło w niej także fragmentów, które potrafiły przestraszyć widzów. Wraz z nadchodzącą premierą trzeciego sezonu przyjrzyjmy się najstraszniejszym momentom, potrafiącym wybić nas z siedzenia. TEKST ZAWIERA SPOJLERY Z DWÓCH PIERWSZYCH SEZONÓW.

10. Hopper „zaatakowany” przez dzieciaka

Odcinek 2 x 02 „Chapter Two: Trick or Treat, Freak”

Kto by przypuszczał, że przestraszyć nas może tak niewinna scena. Tu też znakomicie widać zasługę serialu, potrafiącego rozbudzić w nas bez problemu niepokój. W pełnej napięcia chwili słyszymy wystrzał, który okazuje się należeć do zabawkowego pistoletu dziecka przebranego za kowboja na Halloween. Klimatyczna muzyka plus tajemnicze dźwięki przed samym strzałem skutecznie budują napięcie i przynoszą świetny rezultat.

9. Walka z demodogami (demo-psami)

Odcinek 2 x 06 „Chapter Six: The Spy”

Już jeden demodog jest w stanie wywołać przerażenie, a co dopiero cała ich zgraja atakująca młodocianych bohaterów. Gdy wydawało się, że nic nie jest już w stanie im pomóc, grupa przeciwników na wezwanie Mind Flyera zaprzestała osaczenia autobusu, stanowiącego tylko chwilową ochronę. Widzowie zdecydowanie mogli odetchnąć z ulgą, kiedy niebezpieczeństwo zostało oddalone od Steve’a, Luke’a, Max oraz Dustina, w chwili, gdy sekundy dzieliły ich od bezpośredniego starcia.

8. Will szpiegiem

Odcinek 2 x 06 „Chapter Six: The Spy”

Misja zaplanowana przez bohaterów i naukowców z Hawkins Labs miała na celu pokonać wspólnego wroga. Z pomocą Willa wiadomo było, w jaki sposób i gdzie trzeba zaatakować. Problemem okazało się jednak to, że chłopak, będący pod kontrolą Mind Flyera (Łupieżcy Umysłów), zdradził wszystkich, skazując na śmierć osoby odpowiedzialne za atak. Widzom dane jest obserwować znikające sylwetki w zorganizowanej masakrze, której nikt z obecnych tam się nie spodziewał.

7. Zniknięcie Barb

Odcinek 1 x 02 „Chapter Two: The Weirdo on Maple Street”

„Stranger Things” dość szybko dało nam znać, że poważne zagrożenie czyha na znanych nam bohaterów. Zaledwie w drugim odcinku obserwowaliśmy Barb samotnie siedzącą nad basenem. Nieszczęsne skaleczenie sprawiło, że stała się ona celem Demogorgona. Całość nastąpiła szybko i pozostawiła nas z nadzieją, że biedna Barb jest jeszcze do uratowania.

6. Atak na Boba

Odcinek 2 x 08 „Chapter Eight: The Mind Flayer”

Postać Boba nie była z nami długo, a mimo to nie sposób było go nie pokochać. Nowy partner Joyce okazał się mieć w sobie same dobre cechy. Gdy już można było uznać, że będzie on bezpieczny po wydostaniu się do holu, nadszedł ten moment, który poza wystraszeniem złamał serca widzom – nagły atak demodoga. W naszych sercach Bob otrzymał pomnik z napisem: „Bob Newby, superbohater”, zdecydowanie zasłużony.

5. Mind Flyer opętuje Willa

Odcinek 2 x 03 „Chapter Three: The Pollywog”

Porada Boba, by stawił czoła temu, czego się boi, okazała się niestety zgubna dla Willa. Próba postawienia się przez niego głównemu przeciwnikowi skończyła się wchłonięciem go do ciała i umysłu chłopaka. Ta niezwykle ważna chwila stała się także kluczowa dla całego sezonu, choć działanie Willa na niekorzyść naszych bohaterów przyszło nam odkryć dopiero chwilę później.

4. UCIEKAJ

Odcinek 1 x 03 „Chapter Three: Holly, Jolly” 

Wszyscy pokochaliśmy pomysł Joyce na kontakt z Willem za pomocą lampek. Jednak nadzieja na sprawne odkrycie, w jaki sposób może odszukać syna, szybko została zaburzona przez ostrzeżenie. Krótkie run (ang. uciekaj), któremu towarzyszyła klimatyczna muzyka i pojawienie się Demogorgona wychodzącego ze ściany, sprawiło, że nikomu nie trzeba by powtarzać tego polecenia.

3. Atak na Barb

Odcinek 1 x 03 „Chapter Three: Holly, Jolly” 

Spotkanie oko w oko z krwiożerczym potworem w mrocznej wersji znanej okolicy nie okazało się ani trochę udane dla Barb. Scena, przeplatana z pierwszym seksem Steve’a i Nancy, działa wyjątkowo zatrważająco. Choć potwierdzenie jej losów przyszło dopiero później, znikająca sylwetka Barb z okrzykiem przerażenia na ustach niestety już wtedy zapowiadała, że to może być koniec dla jej postaci. Mimo iż znaliśmy ją ledwie chwilę, to zdecydowanie nie zasłużyła ona na takie zakończenie.

2. Walka Nancy, Jonathana i Steve’a z Demogorgonem

Odcinek 1 x 08 „Chapter Eight: The Upside Down”

Wróg ujawniający się za plecami Jonathan mógł okazać się nie do pokonania, pomimo przygotowania bohaterów do starcia z nim. Z pomocą Steve’a udało się jednak odzyskać kontrolę nad sytuacją i zapędzić potwora do zastawionej pułapki. Pomruki Demogorgona i jego gotowość do ataku okazały się jednak niezwykle przerażające, sprawiając, iż przez chwilę można było sądzić, że nie wszyscy wyjdą żywo z tego pojedynku.

1. Atak na pracownika Hawkins Labs

Odcinek 1 x 01 „Chapter One: The Vanishing of Will Byers”

Trzeba przyznać, że działanie twórców, aby już od pierwszej sceny zafundować widzom przerażenie, zdecydowanie się opłaciło. Bez szczegółowej wiedzy o tym, co nas czeka, obserwować mogliśmy przypadkowego pracownika Hawkins Labs, który stał się ofiarą Demogorgona (nim jeszcze mieliśmy jakiekolwiek pojęcie, że taki stwór istnieje). Migające światła oraz dźwięki wydawane przez potwora potrafiły przerazić już na starcie. I mimo że, znając podobne dzieła, mogliśmy spodziewać się zła czającego się w szybie windy, to i tak wywołało ono odpowiednie uczucie przerażenia, i nastawiło nas na to, co będzie dalej.

Które sceny wywołały u was największe przerażenie?

Serial dostępny jest na platformie Netflix. Premiera trzeciego sezonu już 4 lipca.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Stranger Things

Akcja serialu rozgrywa się w 1983 roku w stanie Indiana, USA. W spokojnej, podmiejskiej dzielnicy ginie chłopiec. Przyjaciele, rodzina i policja zaczynają poszukiwania, …


Aktualności

Artykuły