2
Artykuły

Osoby z poniższej listy lubią alkohol, i to w dużych ilościach. Być może topią w nim swoje smutki, może piją, bo lubią, może po prostu takie mają hobby. Łączy ich jednak to, że trunki wyskokowe piją regularnie a czasami w nadmiarze.

10. Jessica Jones, „Marvel’s Jessica Jones” / „Jessica Jones” (2015– )

Jessica Jones, Netflix, Kryten Ritter

Zacznijmy to zestawienie od postaci… superbohaterki. Tak, można być jednocześnie alkoholikiem i superbohaterem, co udowadnia nam Jessica Jones. Prywatna detektyw nie stroni od alkoholu – pomaga on jej uporać się z traumami i poczuciem winy, wynikającymi z roku spędzonego pod kontrolą Killgrave’a i zabójstwem żony Luke’a Cage’a. 

9. Ellen Tigh, „Battlestar Gallactica” (2004–2009)

Ellen Tigh, Battlestar Galactica, Kate Vernon

Cóż, Ellen Tigh nie należy do najprzyjemniejszych osób, jakie mogliśmy poznać w „Battlestar Gallactica”. Jej skłonność do flirtów, a także rozwiązłość (William Adama twierdzi, że przespała się z połową floty, kiedy jej mąż był w kosmosie) i pociąg do władzy to niejedyne wady tej bohaterki. Ellen nie znalazłaby się w tej topce, gdyby nie fakt, że nie lubi sobie wypić, do czego zachęca również swojego życiowego partnera – Saula.

8. Eva Heinemann, „Monster” (2004–2005)

Eva Heinemann, Monster, anime

Jak na razie prym wśród postaci alkoholików wiodą kobiety. Kolejną postacią w zestawieniu jest Eva Heinemann, córka prominentnego chirurga i dyrektora w Eisler Memorial Hospital. Po śmierci ojca i trzech nieudanych małżeństwach jest załamaną, zalewającą swoje smutki alkoholem kobietą, która gotowa jest zrobić wszystko (włącznie z szantażem), żeby odzyskać swojego dawnego narzeczonego, doktora Kenzo Tenmę.

7. Major Misato Katsuragi, „Neon Genesis Evangelion” (1995–1996)

Misato Katsuragi, Neon Genesis Evengelion, NGE, anime

Czy Misato Katsuragi jest alkoholiczką? Cóż, jeśli wziąć pod uwagę, że już w drugim odcinku „Neon Genesis Evangelion” Shinji odkrywa w jej lodówce 50 galonów piwa (200 litrów!), i to w sumie jedyne, co tam trzyma. W pracy może być profesjonalna i zorganizowana, w domu jednak dzień zaczyna od otwarcia piwa niczym Ferdek Kiepski (jedyną różnicą jest tu fakt, że Ferdek nigdy nie bywał w pracy).

6. Ferdek Kiepski, „Świat według Kiepskich” (1999– )

Ferdek Kiepski, świat według Kiepskich, Mony Full

Skoro już o nim wspomniałam, jakże nie mogłabym poświęcić kilku słów największemu pasożytowi w historii polskich seriali? Ferdynand Kiepski, zwany potocznie Ferdkiem, a przez żonę Halinę obdarzany czułymi epitetami, takimi jak debil czy jełop, to chyba najbardziej znany polski serialowy alkoholik. Można byłoby podsumować go parafrazą znanego wiersza Jana Brzechwy: „Na fotelu siedzi leń, nic nie robi cały dzień…”. Ferdek Kiepski obok nicnierobienia lubi wychylić sobie piwko mocny full, podebrać teściowej Rozalii rentę, a czasem wypić butelkę albo dwie wódki.

5. Dean Winchester, „Supernatural” / „Nie z tego świata” (2005– )

Dean Winchester, Supernatural, Jensen Ackles

Dean jest zupełnie innym typem niż Ferdek. Bliżej mu trochę do alkoholika w typie Jessiki Jones – nadużywa alkoholu w momentach stresujących albo wręcz topi w nim smutki, co znajduje kulminację w najbardziej nieznośnym okresie jego serialowego życia – sezonie siódmym, w którym przeżywa również depresję. 

4. Dr. Cox, „Scrubs” / „Hoży doktorzy” (2001–2010)

Perry Cox, Scrubs, Dr. Cox

Perry Cox, podobnie jak Dean, zdecydowanie zbyt dużo pije, robiąc to prawdopodobnie z podobnych, jak u Deana, powodów – stresu, związanego z pracą, i problemów osobistych (wynikających chociażby z dziecięcych traum). Jednak przez większość czasu  jego uzależnienie nie wpływa na jego obowiązki poza jednym, jedynym razem.

3. Dr McCoy aka Bones, „Star Trek” (1966–1969)

Leonard McCoy, Bones, Star Trek

Leonard McCoy nie jest przykładem typowego alkoholika, niemniej jednak jego obecność w tej topliście jest nieunikniona. W ambulatorium na Enterprisie trzyma duże ilości alkoholu (w tym sauriańską brandy, choć nie stroni od innych alkoholi, w tym zakazanego romulańskiego ale, którego używa „tylko do celów medycznych”). Jedną z terapii, które przepisuje swoim pacjentom w ambulatorium, jest oczywiście spożycie alkoholu.

2. Mr Kinkle, „Chilling Adventures of Sabrina” (2018– )

Mr Kinkle, Chilling Adventures of Sabrina

Ojciec Harveya Kinkle’a, mimo bycia dość epizodyczną postacią w swoim serialu, znalazł się w tym zestawieniu nie bez powodu. Wątek jego alkoholizmu jest w sumie przyczyną części nieszczęść, które spotkały rodzinę Kinkle: z tego powodu Tommy nie idzie do collage’u, zostając w Greendale, co oczywiście skutkuje jego śmiercią, zmartwychwstaniem i dalej… Alkoholizm pana Kinkle’a zostaje wyleczony w specjalnym, świątecznym odcinku, dzięki prezentowi świątecznemu od Sabriny.

1. Tyrion Lannister, „Game of Thrones” / „Gra o tron” (2011–2019)

Tyrion Lannister, HBO, Game of Thrones, Peter Dinklage

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć naczelnego pijaka Game of Thrones. Właściwie to mogłabym wypełnić je większą liczbą postaci z superprodukcji HBO – Robert Baratheon, Cersei Lannister, Ogar i inni też nie wylewają za kołnierz. Jednak to Tyrion przyjdzie pierwszy do głowy wszystkim tym, którzy serial oglądają nawet pobieżnie. W pierwszych sezonach nie rozstawał się z kielichem, a i potem nie odmawiał sobie przyjemności wypicia jednego czy dwóch pucharów wina. Poza tym to właśnie Tyrion jest niemalże kopalnią cytatów o alkoholu i to on sam określił się „bogiem cycków i wina”. Co prawda w ostatnich sezonach częściej widzimy go trzeźwego niźli pijanego, ale to prawdopodobnie kwestia tego, że Tyrion jest w centrum najważniejszych, epokowych wydarzeń a fabuła pędzi wciąż do przodu. 

Komentarze

(2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • bolo
  bolo

  Zauważalny jest także brak Hanka Moody'ego

 • Daniel Paprocki
  Daniel Paprocki
  @ddaaniel

  Wy tak na poważnie ? Na serio nie znalazło się w tym zestawie miejsce na Franka Gallaghera? W związku z tym ten ranking to jakaś farsa

Powiązane

Seriale

Battlestar Galactica

Kiedy na świecie pojawiły się piersze Cylony (rodzaj inteligentnych maszyn) ludzie pękali z dumy i cieszyli się z rozwoju technicznego. Wszystko skomplikowało się …


Chilling Adventures of Sabrina

Fabuła skupia się na nastoletniej Sabrinie, która będzie musiała wybrać pomiędzy życiem wiedźmy a normalnością – przy okazji mierząc się z problemami codzienności …


Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.


Marvel's Jessica Jones

Serial luźno oparty o komiks wydany pod znakiem Marvela. Tytułowa bohaterka przeszła załamanie nerwowe po nieudanej akcji. Dziewczyna postanawia zerwać z łatką …
Supernatural

„Supernatural” to serial z gatunku dark fantasy. Historia opowiada o losach dwóch braci, Sama i Deana Winchesterów, którzy walczą ze złem. Przemierzają Stany Zjednoczone …


Scrubs

W nierealnym świecie Szpitala Świętego Serca marzyciel dr John Dorian uczy się medycyny i zawiera nowe przyjaźnie.