Artykuły

Na pewno znacie takie historie z życia, które są ciekawsze niż większość filmów wyświetlanych w kinach. Życie bardzo często jest wyjątkowo zaskakujące i pisze zadziwiające scenariusze. Takie niezwykłe historie posłużyły jako materiał na niejeden serial. Poniżej znajdziecie wykaz kilku propozycji takich produkcji. Każda z nich mniej lub bardziej wiernie przedstawia wyjściową historię. Różnią się też tematycznie. Czasem aż trudno uwierzyć, że powstały na kanwie prawdziwych wydarzeń.

 

 

10. „Alias Grace” / „Grace i Grace” (2017)

 

Sam serial został oparty na powieści Margaret Atwood pod tytułem „Grace and Grace”. Jest ona z kolei sfabularyzowaną wersją prawdziwych wydarzeń rozgrywających się w XIX wieku w Kanadzie. Historia ta budziła ogromne zainteresowanie społeczeństwa. Oto młoda kobieta – Grace Marks zostaje skazana za zabójstwo swego pracodawcy oraz jego gospodyni i kochanki w jednym. Wraz z nią działał inny służący – James McDermott. Grace udaje się uniknąć kary śmierci, na którą skazany zostaje jej kompan w zbrodni. Trudno jest jednak widzowi jednoznacznie ocenić kobietę. Niełatwo wyrobić sobie opinię na temat tej zbrodni. Prawdziwa Grace była niemal celebrytką swoich czasów. Prasa spekulowała na temat kuluarów zbrodni i prześcigała się w coraz to pikantniejszych i skandalizujących doniesieniach na jej temat. Panna Marks wywoływała skrajne emocje. Dla jednych była niewinną ofiarą manipulacji, dla innych wyrachowaną i pozbawioną skrupułów morderczynią. Serial nie osądza kobiety, nie stara się nawet dotrzeć do prawdy. Poświęca uwagę psychice bohaterki, jej perspektywie i spojrzeniu na własne życie i drogę, którą przebyła. Całość opowieści zaprezentowana jest w delikatny, nieferujący wyroków sposób.

 

Serial można oglądać na platformie Netflix.

 

 

9. „The Knick” (2014-2015)

 

Serial nie jest stricte opowieścią o jednym konkretnym człowieku czy wydarzeniu. Zawiera zlepek prawdziwych postaci i faktów stojących u zarania współczesnej chirurgii. Wydawać by się mogło, że to mało nośny temat, jednak w interpretacji Stevena Soderbergha to arcyciekawa podróż w historię medycyny. Najważniejsza postacią jest doktor J. Thackery, wzorowany na pionierze chirurgii Wiliamie Halstedzie. Łączy ich pasja do wykonywanego zawodu, bezkompromisowość i uzależnienie od kokainy. Kolejną postacią posiadającą odwzorowanie w rzeczywistości jest czarnoskóry, niezwykle uzdolniony lekarz – Algernon Edwards, przybywający tuż po studiach do nowojorskiego szpitala The Knickerbroker. Pojawia się również postać Genevieve Everidge – dziennikarki zajmującej się „pracą utajoną”. Zatopiony w naturalizmie serial ukazuje również dynamiczny rozwój Nowego Jorku. Znajdziemy w nim wiele odniesień do faktów, choćby tych naukowych.

 

Serial można oglądać na platformie HBO GO

 

 

8. „Masters of Sex” (2013-2016)

 

Nie ma ciekawszego tematu niż seks. Nie ma ciekawszej opowieści o odkrywaniu jego tajników niż historia Williama Mastersa i Virgini Johnson. Ta niezwykła para położyła podwaliny pod współczesną seksuologię. Sam serial jest adaptacją biografii „Masters of Sex: The Life and Times of William Masters and Virginia Johnson”. Emitowany był od roku 2013 do 2016 i doczekał się 4 sezonów. Skupia się zarówno na relacji łączącej badaczy, jak i ich pionierskich odkryciach. To, co wydaje się nam oczywiste w sferze seksu, jeszcze niedawno stanowiło tabu albo okryte było tajemnicą. Potrzeba było wielkiej odwagi i pomysłowości, żeby badać tę niezwykle delikatną i kryjącą wiele niespodzianek sferę życia człowieka. „Masters of Sex” nie uwodzą dosłownością i skandalem, ale dobrze i wartko toczącą się historią.

 

Serial można oglądać na platformie Netflix.

 

 

7 „The Crown” (2016- )

 

Ponoć w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Ja dodałabym jeszcze ploteczki z królewskiego dworu Wielkiej Brytanii. Ludzie lubują się w czytaniu o losach rodziny królewskiej i śledzą każdy najmniejszy fakt z życia jej członków. A ci, trzeba przyznać, od lat dostarczają materiały dla brukowców i poważnych publikacji. Nie mogło więc zabraknąć produkcji, która opisuje losy rodziny Windsorów. „The Crown” skupia się na życiu królowej Elżbiety II. Pierwsza seria miała premierę w roku 2016. Całość jest zaplanowana na 5 sezonów, obecnie wyczekujemy na czwarty. W związku z natłokiem ostatnich, spektakularnych wydarzeń, czy wystarczy twórcom tylko tyle serii?

 

Serial można oglądać na platformie Netflix.

 

 

6. „American Crime Story” (2016- )

 

Antologia Ryana Murphy’ego opowiada o znanych i prawdziwych zdrodniach, jakie znamy z pierwszych stron gazet. Pierwsza część powstała na podstawie książki Jeffreya Toobina „The Run of His Life: The People v. O. J. Simpson”. Natomiast druga inspirowana była książką Maureen Orth „Favors: Andrew Cunanan, Gianni Versace, and the Largest Failed Manhunt in U.S. History”. Kolejna miała dotyczyć wydarzeń związanych z huraganem Katrina, jednak wycofano się z projektu. Obecnie mówi się, że zostanie ona poświęcona największemu seksskandalowi z udziałem prezydenta USA. Oczywiście chodzi o Billa Clintona i Monicę Lewinsky. Najwcześniejsza część antologii szczegółowo prezentuje sprawę sądową, w której o zabójstwo oskarżany był amerykański futbolista O.J. Simpson. W następnej mieliśmy okazję śledzić historię zabójstwa jednego z ikonicznych projektantów mody, Gianniego Versace. Produkcja koncentrowała się jednak w dużej mierze na sylwetce jego zabójcy – Andrew Cunananie.

Projekt R. Murphy’ego pozwala na szczegółowe wniknięcie i przypomnienie sobie tych dwóch spraw, które w przeszłości poruszały rzesze ludzi. Stanowi rozwinięcie prasowych i telewizyjnych doniesień śledzonych w codziennych wydaniach.

 

Serial można oglądać na platformie Netflix.

 

 

5. „Mindhunter” (2017- )

 

Seriale o seryjnych mordercach mnożą się bez liku. Znajdziemy wśród nich historie zmyślone (np. „Dexter”) czy produkcje dokumentalne (np. „Making a Murderer”). Zdecydowanie mniej z nich opowiada o prawdziwych detektywach rozpracowujących ich przypadki. Czy jest to nie mniej ciekawe? Często zapominamy, że termin „seryjny morderca” nie istniał od zawsze, podobnie jak metody postępowania w podobnych przypadkach. Historia kryminalistyki jest mniej znana szerokiej publiczności niż nazwiska „topowych” morderców. Zagadnienie to stara się przybliżyć „Mindhunter”. Prezentuje sylwetkę Holdena Forda. To postać fikcyjna, choć inspirowana prawdziwym agentem FBI. Serial powstał na kanwie książki „Mindhunter: Inside the FBI's Elite Serial Crime Unit” napisanej przez „prawdziwego” Holdena Forda – Johna E. Douglasa i Marka Olshakera. W produkcji przewijają się także rozpalający wyobraźnię zbrodniarze: Ed Kemper, John Wayn Gacy, Charles Manson, David Berkowitz, Monte Ralph Rissell itd.

 

Serial można oglądać na platformie Netflix.

 

 

4. „Narcos” (2015-2017) i „Narcos: Mexico” (2018- )

 

To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych tytułów na platformie Netflix. Nie ma co się dziwić, działalność bossów karteli narkotykowych zawsze spotykała z zainteresowaniem ze strony ludzi. Bajeczne fortuny zbijane na handlu z narkotykami budzą podziw i zazdrość wśród pewnej części społeczeństwa. Z drugiej strony jest to niezwykle brutalny i bezwzględny interes. Serial (pierwsze trzy sezony) koncentruje się na postaci Pablo Escobara, narkotykowego króla z Kolumbii. W „Narcos: Mexico” (dwa sezony) przenosimy się jednak do Meksyku, by bliżej poznać sylwetkę Féliksa Gallardo, przywódcy kartelu z Guadalajary. Oczywiście w jednym jak i drugim przypadku przywódcy karteli nie są bezkarni i po piętach depczą im służby antynarkotykowe.

 

Serial można oglądać na platformie Netflix.

 

 

3. „The Spy” (2019- )

 

Serial perełka. Nieco niedoceniany i mało popularny, przedstawia postać jednego z najwybitniejszych szpiegów Mosadu, infiltrującego rząd Syrii. Eli Cohen grany mistrzowsko przez Sachę Barona Cohena przyciąga jak magnes i nie pozwala oderwać od ekranu. Ten miniserial ukazuje historię tak niezwykłą, że trudno w nią uwierzyć. Cohen jest legendą wywiadu. Przez lata dostarczał rządowi Izraela niezwykle ważne informacje dotyczące wojskowości dzięki wniknięciu w struktury wojskowe i cywilne najwyższego szczebla. Lekkość i urok pozwoliły mu na zdobycie zaufania i przeniknięcie niezwykle głęboko. Miało to także skutki dla jego życia osobistego. Szpieg żył na styku dwóch tożsamości, za co przyszło mu zapłacić wysoką cenę.

 

Serial można oglądać na platformie Netflix.

 

 

2. „The Act” (2019)

 

To jeden z najbardziej niepokojących seriali, jakie miałam okazję oglądać w ostatnim czasie. Niejednoznaczna historia została oparta na artykule Michelle Dean „Dee Dee Wanter Her Daughter to Be Sick, Gypsy Wanted Her Mom to Be Murdered”. W różowym domku w stanie Missouri przez lata rozgrywał się dramat dziewczynki i jej matki. Dramat ten znalazł zaskakujące i porażające zakończenie. Dość powiedzieć, że matka kruchej i przewlekle chorej Gypsy Rose cierpiała na zastępczy zespół Münchhausena. Jej nadopiekuńczość względem dziecka przekraczała granice rozsądku. Obie panie Blanchard mają jednak coś na sumieniu. Odkrywanie ich tajemnic jest zarazem fascynujące, dojmująco smutne i przerażające.

 

Serial można oglądać na platformie HBO GO.

 

 

1. „Chernobyl” / „Czarnobyl” (2019)

 

Niestety ta historia zdarzyła się naprawdę. Niestety jej skutki odczuwamy po dziś dzień. Nie jest też problemem obejrzenie zaprezentowanych w serialu miejsc. Wystarczy udać się w okolice Kijowa, by na własne oczy zobaczyć miejsca przedstawione w serialu. Katastrofa w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku. Serial minuta po minucie rekonstruuje wydarzenia z feralnego dnia i kilkunastu następnych. Część z postaci jest prawdziwa, część reprezentuje większą grupę (np. badaczka z Białorusi uosabiająca naukowców z innych krajów). Historia przedstawiona jest w niezwykle przejmujący sposób, choć nie wszystkie przedstawione wydarzenia trzymają się ściśle faktów historycznych. Serial niewątpliwie jest jednym z najlepszych tytułów roku 2019, a powodów, żeby go obejrzeć, znajdzie się bez liku.

 

Serial można oglądać na platformie HBO GO.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Alias Grace

Serial oparty jest na książce Margaret Atwood o tym samym tytule. Biedna irlandzka emigrantka Grace Marks zostaje pokojówką w posiadłości w Północnej Kanadzie. …


American Horror Story

American Horror Story to serial grozy stworzony przez Ryana Murphy’ego i Brada Falchuka. Każdy sezon stanowi samodzielną całość z innym tematem przewodnim. W świecie …


Chernobyl

Po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu ratownicy poświęcają zdrowie i życie, by ratować Europę przed skutkami katastrofy. Jednocześnie naukowcy starają się …


Masters of Sex

Serial oparty jest na prawdziwej historii pionierów badania ludzkiej seksualności – Virginii Johnson oraz Williama Mastersa. Razem pracują nad seksualną rewolucją, …


MINDHUNTER

Agent elitarnej jednostki kryminalnej FBI opracowuje techniki profilowania, ścigając seryjnych morderców i gwałcicieli.


Narcos

Boss kartelu narkotykowego z Kolumbii, Pablo Escobar, rozpoczyna coraz to intensywniejszy handel kokainą. Staje się celem władz, które za wszelką cenę chcą położyć …


The Act

Fabuła skupia się na Gypsy Blanchard, która za wszelką cenę próbuje uciec przed toksyczną relacją z swoją nadopiekuńczą rodzicielką. Im bardziej się stara, tym …


The Crown

Królowa Elżbieta jest symbolem Anglii i autorytetem. Akcja serialu opisującego jej losy rozpoczyna się w roku 1947 – podczas przygotowań do ślubu z księciem Filipem. …


The Knick

Nowy Jork, początek XX wieku. Zespół młodych lekarzy pracujących w szpitalu Knickerbocker pod kierownictwem doktora Johna Thackery'ego wprowadza pionierskie, często …


The Spy

Bazowana na życiu izraelskiego szpiega historia o tym jak Eli Cohen porzucił pracę za biurkiem dla bardziej emocjonującego zawodu.