4
Artykuły

Wady społeczeństwa i nas jako ludzi to świetny temat do żartów, ale i poruszenia odbiorcą. Świat seriali również żywo korzysta z patologii społecznych, najczęściej pokazując je w karykaturalnym świetle. Jak w takim razie wypada rodzina jako najmniejsza instytucja społeczna? Sprawdźmy!

8. „Married... with Children” – rodzina Bundych

świat według bundych, seriale, toksyczne rodziny

„Świat według Bundych” to serial komediowy, którego raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Karykatura typowej amerykańskiej rodziny z lat 90. bezapelacyjnie wpisuje się w miano patologii – choć w tym przypadku wywołuje to raczej uśmiech z odrobiną goryczy niż oburzenie czy nienawiść. Cyniczny i zgorzkniały ojciec, pracujący w sklepie obuwniczym, leniwa i egoistyczna matka, spędzająca całe życie przed telewizorem, czekając tylko na wypłatę męża, i dwójka dzieci – Kelly, głupiutka blondynka spotykająca się i sypiająca co rusz z nowymi chłopakami, oraz Bud – nieudacznik i zboczeniec, który swoje sprośne fantazje realizować może jedynie we własnej głowie. Odnosi się wrażenie, że Bundy nienawidzą siebie nawzajem, jednak gdy przychodzi najgorsze – stają za sobą murem.

7. „Świat według Kiepskich” - rodzina Kiepskich

świat według kiepskich, polsat, seriale, toksyczne rodziny

Jedyna polska produkcja w zestawieniu. Rodzina Kiepskich towarzyszy nam przez lata, wytykając nasze najgorsze wady. Głowa rodziny to Ferdynand Kiepski – pijak i nierób, próbujący zdobyć pieniądze jak najmniejszym wysiłkiem, utrzymywany przez żonę Halinkę – pracującą jako pielęgniarka i częstującą swojego męża słowami: „A w pośredniaku byłeś?”. Mają dwójkę niezbyt udanych dzieci – głupawego Waldusia i pustą Mariolkę. Taka polska wersja „Married... with Children”, gdzie to żona utrzymuje bezrobotnego męża. Co z nami, polskimi facetami, Panowie?!

6. „BoJack Horseman” - rodzina Horsemanów

„BoJack Horseman” to pierwsza kreskówka dla dorosłych w tym zestawieniu. O ile patologiczne więzy rodzinne w „BH” nie są istotą fabuły, o tyle wykolejona postać BoJacka jest bez wątpienia efektem toksycznych relacji w gronie najbliższych. Ojciec BoJacka był nieodpowiedzialnym, pozbawionym talentu pisarzem, zdradzającym swoją żonę. Matka była chłodna, potrafiła jedynie mieszać głównego bohatera z błotem, przez całe życie nie okazała mu odrobiny miłości. Nie dziwi zatem, że BoJack to chodząca abominacja. Alkoholizm i depresja połączona z samouwielbieniem to tylko początek kłębka emocjonalnej rozpierduchy, jaką jest BoJack.

5. „Shameless” – rodzina Gallagherów

W tym przypadku powracamy do słodko-gorzkiej patologii w komediowej odsłonie. „Shameless” to amerykański komediodramat stworzony na wzór brytyjskiego serialu o tym samym tytule. Franka, alkoholika dbającego tylko o pełny kieliszek, opuszcza żona, zostawiając go z szóstką dzieci. Obowiązek ich wychowania spada na najstarszą córkę, Fionę. Rodzina Gallagherów to mieszanka wybuchowa, która żyje na skraju ubóstwa w świecie bez moralności i zasad. Ich patologiczne poczynania bawią i wzruszają widzów, dzięki czemu nadal mamy okazję podziwiać ich zmagania i to przez szmat czasu – sama wersja amerykańska jest emitowana od 2011 roku, a wliczając w to brytyjski pierwowzór od 2004.

4. „Sons of Anarchy” – rodzina Tellerów

jax, gemma, teller, sons of anarchy

Gang motocyklowy trzęsący jednym z kalifornijskich miast to doskonały przykład na siedlisko patologii, a rodzina Tellerów, będąca trzonem Synów Anarchii, to cała mieszanka toksycznych zachowań. SoA w żadnym wypadku nie jest serialem komediowym, a obserwowanie patologicznych zachowań głównych bohaterów nie ma nic wspólnego z poprzednimi przykładami. Zaczynając od głównego bohatera, Jaxa Tellera i zdradach ukochanej, a kończąc na jego matce (którą gra Katey Sagal, znana jako pani Bundy w „Married... with Children”) i skutecznej próbie zabójstwa ukochanej własnego syna. Toksyczny przekrój jest jednak dużo bogatszy, szczególnie jeśli jako rodzinę potraktujemy cały gang, a za taką przecież oni sami siebie uważają. Mieszanka zdrad, gróźb i przemocy to esencja „Sons of Anarchy”, czego jednak można się spodziewać po jednym z lepszych seriali gangsterskich ostatnich lat.

3. „Rick & Morty” – rodzina Smith/Sanchez

rick and morty, family smith, seriale

Kolejny z seriali komediowych na liście. Ta kreskówka w ostatnich latach przyciągnęła tłumy widzów przed ekrany, stając się jedną z najlepiej ocenianych produkcji. Na fenomen ten na pewno składają się patologiczne i toksyczne zachowania głównych bohaterów – przede wszystkim dziadka Ricka. Stojące na skraju małżeństwo bezrobotnego Jerry'ego i mającej problem z alkoholem Beth jest niczym w porównaniu do tego, jak okrutny i egoistyczny potrafi być geniusz-alkoholik Rick Sanchez, wykorzystujący na każdym kroku swojego przygłupiego wnuka Morty'ego do własnych celów. I choć momentami mamy wrażenie, że Rick wcale do końca tak zepsuty nie jest i dba o swoją rodzinę choć odrobinę, to bez większego problemu można zaliczyć go do moralnie zepsutych. Jak chociażby w odcinku, w którym sprzedaje broń płatnemu zabójcy, by za zarobione pieniądze udać się do salonu gier.

2. „Game of Thrones” – ród Lannisterów

Serialowy numer jeden ostatnich lat. „Grę o Tron” można lubić lub nie, jednak bezapelacyjnie jest to serial pełen dewiacji i okrucieństwa, a rodzina Lannisterów to wisienka na patologicznym torcie Westeros. Zaczynając od bezwzględnej głowy rodu – Tywina, który nienawidzi swojego syna Tyriona, obwiniając go za śmierć żony zmarłej w trakcie porodu, idąc przez romans bliźniaków Cersei i Jaimego, z którego urodziła się trójka dzieci (w tym szczególnie okrutny i rozpuszczony Joffrey), kończąc na zabójstwie Tywina z ręki Tyriona. Rodzina ta sama dla siebie jest okrutna i toksyczna, ale to dopiero działania wobec innych pokazują prawdziwą, straszną naturę Lannisterów, a w szczególności Cersei. Panowie Jaime i Tyrion w ostatnich sezonach opowiadają się po „dobrej stronie” walki o siedem królestw – o ile taka w ogóle istnieje.

1. „Preacher” - rodzina L'Angelle

Preacher to adaptacja bardzo brutalnego komiksu i samemu serialowi tej brutalności nie brakuje, jednak rodzina Jessy'ego Custera od strony matki to zło wcielone. Nie wiadomo o niej zbyt wiele, ale mamy okazję poznać Madame L'Angelle – wiedźmę parająca się czarowaniem za pieniądze na jednej z nowoorleańskich plantacji – Angelville. Mało informacji o rodzinie L'Angelle nie przeszkadza jednak w zaliczeniu jej do grona patologicznych. Zlecenie morderstwa córki na własnych oczach, pieczętując je słowami: „Mommy loves you... more than anything”, zlecenie zabójstwa nieformalnego zięcia, porwanie wnuka i torturowanie go, by wyrzekł się nazwiska Custer, to zapewne tylko niewiele z okrucieństw, których dopuściła się Marie. Na resztę pozostaje nam czekać w kolejnych odcinkach Kaznodziei.

Komentarze

(4)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.


Shameless

Serial opowiada o dysfunkcyjnej rodzinie Franka Gallaghera, który samotnie wychowuje szóstkę dzieci. Kiedy ojciec spędza czas na piciu do nieprzytomności, jego …


Rick and Morty

Rick Sanchez, uzależniony od alkoholu naukowiec, wciąga w swoje szalone przygody Morty'ego, bardzo niepewnego siebie wnuka. Razem podróżują po innych galaktykach, …BoJack Horseman

Animacja dla dorosłych. Fabuła skupia się na dawnej telewizyjnej gwieździe, alkoholiku człowieku-koniu BoJacku Horsemanie, który za wszelką cenę próbuje ratować …


Preacher

Wyroki boskie nie są nikomu znane, jednak kiedy kaznodzieja Jesse Custer otrzymuje specyficzny dar, dobrze wie, jak powinien go wykorzystać. Potrafi zmusić każdego, …Sons of Anarchy

Tytułowi „Synowie Anarchii” to mężczyźni należący do gangu motocyklowego. Pomimo niestabilnego i dryfującego na granicy prawa życia pragną uchronić swoje miasto …