5
Artykuły

Jako że dawanie prezentów jest jednym z nieodłącznych zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, wyemitowany 25 grudnia 1959 roku odcinek „What You Need” opowiada historię ulicznego sprzedawcy, który obdarowuje ludzi nietypowymi podarunkami. Z niezwykłym talentem, dającym możliwość spoglądania w przyszłość, pan Pedott (Ernest Truex) – sam żyjąc skromnie – pomaga ludziom w mniejszych lub większych bolączkach życia. Pedott daje jednak nie to, czego sobie życzą, ale czego naprawdę potrzebują. I chociaż czasami wydaje się, że podarowany przedmiot to z pozoru niepotrzebny rupieć, szybko okazuje się, że sprzedawca nigdy się nie myli. Nawet niepozorny śmieć może przechylić szalę pomiędzy życiem i śmiercią na korzyść obdarowanego.

the twilight zone, strefa mroku, sezon 1, odcinek 12, recenzja
Sezon 1, odcinek 12 – „What You Need”

Pewnego wieczoru trafia w barze na Freda Renarda (Steve Cochran), człowieka przegranego życiowo (który według jednej z wczesnych wersji scenariusza „stracił pracę jedenaście razy w minionym roku i trzy dziewczyny w zeszłym miesiącu”), pozbawionego skrupułów i zdeprawowanego, który chce wykorzystać talent Pedotta w celu poprawy swojej sytuacji materialnej. Mimo że sprzedawca – wyraźnie przestraszony – ratuje mu życie, a później pomaga wygrać niemałą sumkę na wyścigach koni, Renard żąda wciąż więcej i więcej, nachodząc Pedotta w jego domu i grożąc mu. Ostatecznie staruszek łamie zasady i prezent, który daje Renardowi, jest podarunkiem, którego potrzebuje Pedott, by raz na zawsze uwolnić się od dręczyciela.

the twilight zone, strefa mroku, sezon 1, odcinek 12, recenzja
„Cleaning fluid... Oh, very good cleaning fluid. Guaranteed to remove spots of any and all kinds. It's what you need”.

Bardzo sympatyczny, choć daleki od epatowania „świątecznym” ciepłem odcinek. Finał – kiedy przyparty do muru Pedott wykazuje się przebiegłością i w pewien sposób zrywa z wizerunkiem „dobrodusznego dziadunia” (chociaż jego czyn jest w pełni usprawiedliwiony) – jest zakończeniem pełnym gorzkiej ironii. Dobry człowiek, który do tej pory wykorzystywał swój talent, by pomagać ludziom, popchnięty zostaje do, można śmiało tak to nazwać, zabójstwa. Przykra konkluzja.

Mimo znakomitego popisu aktorskiego duetu Cochran-Truex, pozytywny odbiór odcinka psują dwa detale. Pierwszym jest sekwencja w windzie, kiedy szalik Renarda zostaje przytrzaśnięty przez zatrzaskujące się drzwi. Wówczas to „ratują” mu życie podarowane przez Pedotta nożyczki. Sęk w tym, że w scenach tych ewidentnie widać, że bohater mógł bez problemu zdjąć szalik. Cały motyw z nożyczkami wypadł przez to strasznie pretekstowo. Drugi zgrzyt wynika z ograniczeń technicznych epoki, w której odcinek był kręcony. Sposób przedstawienia wypadku samochodowego w końcówce epizodu wypadł po prostu komicznie.

Odcinek trzyma poziom pod względem kreacji aktorskich, zarówno pierwszo- i drugoplanowych. Wzrok przyciąga urocza Arline Martel, a William Edmonson znakomicie wypada w roli złośliwego, cynicznego barmana. Moja ulubiona scena, kiedy Pedott wraca do mieszkania i zastaje w nim czekającego nań Renarda, wydaje się bardzo zręcznym nawiązaniem do odcinka „One for the Angels”. Poza tym jednak scenariusz ma kilka drobnych i jedną większą – wspomnianą wcześniej scenę z szalikiem – nielogiczność. W związku z tym trudno mi zaliczyć ten epizod w poczet moich ulubionych odcinków „The Twilight Zone”.

the twilight zone, strefa mroku, sezon 1, odcinek 12, recenzja
„What do you got in there? Some kind of machine, crystal ball? You can see ahead, can't you? You can look into the future”.

Data emisji odcinka: 25 grudnia 1959
Gdzie obejrzeć: Hulu (tylko na terenie USA)

Ocena odcinka: 4/10

Komentarze

(5)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Alicja Stachera
  Alicja Stachera
  @Alicja

  Strefa Mroku leci w polsce na cbs action

  • Kira Leśków
   Kira Leśków
   @kira_leskow

   @Alicja: O, czyli jednak jest :-) Na pewno pierwsza seria, czyli z lat 1959-64? CC: @Aivalar

  • Julia Deja
   Julia Deja
   @Aivalar

   Z tego co widzę w programie CBS Action, to nie pierwsza seria, a ta z lat 1985-1989 :)

 • Magdalena Marciniak
  Magdalena Marciniak
  @MagdalenaMarciniak

  Ten serial ma jakieś 156 odcinków, czy ta seria będzie mieć tyle samo części?

Powiązane