1
Artykuły

Któż z nas nie kocha seriali, które można analizować wzdłuż i wszerz? Dla mnie tworzenie i czytanie artykułów na temat teorii spiskowych dotyczących danego serialu to świetna zabawa, porównywalna z tworzeniem fanartów, czy też pisaniem fanficów. Jednym z takich seriali, który daje pole do popisu oraz odgadywania, co jest prawdziwe, a co nie, jest „Rick and Morty”. W założeniu parodia różnorakich produkcji sci-fi, zwłaszcza „Powrotu do przyszłości”, a w praktyce fani niemal prześcigają się w tworzeniu różnorakich rozwiązań, które łączą i wyjaśniają poszczególne wątki. W tym zestawieniu wybrałam najlepsze i najciekawsze z nich.

Najbardziej rickowy Morty jest głównym bossem

Pamiętacie Cytadelę Ricków, w której spotykały się różne wersje głównych bohaterów? Wśród nich mieliśmy też alternatywną wersję Morty’ego, która jest znacznie inteligentniejsza od oryginału. Mowa o tym Mortym z opaską na oku. Według jednej z teorii ten Morty nie zginął. Poprzysiągł on zemstę na Radzie Ricków. Być może w kolejnych sezonach będzie on „głównym bossem”, który ukradnie inteligencję reszcie Ricków.

Rick, którego znamy, pochodzi z innego uniwersum

Wprawdzie skakanie po różnych alternatywnych rzeczywistościach to nic nowego w tym serialu, ale jest coś, co wskazuje, że być może Rick nie jest ze świata, który poznaliśmy na samym początku. Dowodem ma być pewna nieścisłość – w odcinku o Radzie Ricków nasz ulubiony szalony naukowiec ma wspomnienia z małym Mortym, którego trzyma w swoich ramionach. Niby nic szczególnego, ale jednocześnie wiemy, że rodzina Smithów nie miała kontaktu z Rickiem od około 20 lat. Z odcinka „Love Serum” wiemy natomiast, że gdy świat zostaje zniszczony, to Rick nie ma problemu, aby zacząć żyć w całkowicie nowym uniwersum. Ciekawe, jaki był poprzedni świat, w którym żył nasz główny bohater…

Zły Morty jest tak naprawdę Rickiem

Ta teoria należy do trochę pokręconych, ale znając ten serial, może okazać się prawdziwa. Według tej teorii Rick z jakiegoś powodu zamienił się umysłami z Mortym. W ten sposób w Cytadeli Ricków spotykamy głupiego Ricka, ale także mądrego i złego Morty’ego, o którym mówiłam już na samym początku. Z jakiego powodu Rick mógłby w którejś rzeczywistości zamienić się z Mortym na umysły? Być może dlatego, że jest to najlepsze przebranie i nikt nie będzie się domyślał, gdzie może być ten zły Rick.

Summer została poczęta… Dzięki porzuceniu

Być może ten tytuł jest także sprzeczny sam w sobie, ale moim zdaniem to jest ciekawa teoria. W serialu mieliśmy okazję poznać wiele wszechświatów, ale niemal wszędzie Rick i Morty istnieją (czasami w dość dziwacznej wersji). Natomiast nie wszędzie spotkamy Summer, starszą siostrę Morty’ego. Otóż jak dobrze wiemy, Beth urodziła swoją córkę mając raptem 17 lat. Mniej więcej w tym samym czasie Rick porzucił swoją rodzinę. Być może załamana Beth szukała pocieszenia, które zaowocowało wpadką?

Rick jest Mortym

Są teorie, które mówią o tym, że Morty ze świata C-137, którego znamy, jest klonem Ricka. Ale skoro nasi bohaterowie podróżują po wielu światach, także w czasie, to być może tak naprawdę Morty jest swoim własnym dziadkiem? Wystarczyłoby, żeby Rick po którejś przygodzie zapomniał o Mortym, a ten pozostałby w jednym z alternatywnych światów. W międzyczasie Morty dorósłby, odkryłby swój geniusz i zostałby Rickiem. A jeśli już o geniuszu mowa…

Geniusz Ricka jest tylko iluzją

Pamiętacie pierwszy odcinek serii? Jeśli tak, to wiecie, że Rick znalazł owoce, które sprawiały, że człowiek stawał się nadzwyczaj mądry i superinteligentny, co oczywiście Morty wykorzystał w szkole. Część fanów jest jednak zdania, że tak naprawdę Rick być może nie jest nałogowym alkoholikiem, a napojem w jego butelce jest tak naprawdę wywar z tych owoców. Oznaczałoby to, że nasz szalony naukowiec jest tak naprawdę w najlepszym przypadku przeciętny, a jego geniusz tak naprawdę nie istnieje.

Rick popełnił samobójstwo

Kolejna teoria jest bardzo smutna, a mówi o tym, że oryginalny Rick miał wyrzuty sumienia z powodu porzucenia Beth. Te wyrzuty zmieniły się w depresję, która doprowadziła do jego samobójstwa. Rick, którego znamy, zastąpił tego właściwego. Czy taka teoria może być prawdziwa? W tym serialu wszystko jest możliwe, a pamiętajmy, że przecież Rick i Morty już raz uciekli ze świata, w którym doprowadzili do katastrofy.

Serial tak naprawdę… Opowiada o lodach

W serii „Autostopem przez Galaktykę” odpowiedzią na wszystkie pytania, w tym na pytanie o sens życia, miała być liczba 42. A co, jeśli w Ricku i Mortym odpowiedzią na wszystkie pytania są… Lody? Teoria ta być może brzmi dość głupio w porównaniu do poprzednich, ale podczas kolejnego oglądania warto się przyjrzeć trochę niepozornym scenkom, gdzie bohaterowie jedzą lody lub też lody są tłem dla danego wydarzenia. W końcu nawet Jerry ma imię po znanej marce lodów. Nie zdziwiłoby mnie, gdyby ta teoria, choć nieco głupia, okazała się prawdziwa.

Blenjamin Blandin z serialu „Gravity Falls” jest Mortym

Ta teoria jest crossoverowa, ale w Ricku i Mortym jest wiele smaczków, które wskazują na to, że akcja Gravity Falls toczy się w tym samym uniwersum (lub nawet uniwersach). Nie wspominając o tym, że twórcy obu seriali są dobrymi znajomymi. Jednak jedna z fanowskich teorii mówi o tym, że Blenjamin Blandin, który potrafi także podróżować w czasie, jest tak naprawdę Mortym, który nie ma swojego Ricka. W świecie Gravity Falls dorósł, zmienił drastycznie swój wygląd i ukrył się, dzięki czemu uniknął losu innych Mortych, którzy są bez Ricka.

Rick jest tak naprawdę tylko postacią z telewizji

W serialu dość często jest łamana czwarta ściana, zwłaszcza przez Ricka. Być może jest tak dlatego, że nasz bohater zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę to tylko serial animowany, a nic nie jest prawdziwe? Przecież w końcu stworzył też międzywymiarowe pudełko, dzięki któremu można oglądać telewizję z każdej rzeczywistości. A to dość nietypowe jak na naukowca, którego raczej nie powinny obchodzić tak trywialne rzeczy, jak telewizja. Być może po prostu on wie, jak jest naprawdę?

Jak podoba się powyższa lista? Czy czegoś brakuje? Która z tych teorii przekonuje was najbardziej? Przed nami jeszcze przynajmniej 70 odcinków Ricka i Morty’ego, więc kto wie, czy któraś z nich się nie sprawdzi. Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie i jakie teorie jeszcze wam się podobają!

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

  • Paulina Fąka
    Paulina Fąka
    @Paulacorn

    Jedną z moich ulubionych teorii jest ta, że Evil Morty to pierwszy Morty Ricka, którego znamy. MatPat na yt fajnie to tłumaczy i jak ja chcę, żeby to była prawda! :D

Powiązane

Seriale

Gravity Falls

Wodogrzmoty Małe to amerykański serial animowany, wchodzący w kanon Disney Channel Original Series. Został on stworzony przez Alexa Hirscha. Swoją premierę miał …


Rick and Morty

Rick Sanchez, uzależniony od alkoholu naukowiec, wciąga w swoje szalone przygody Morty'ego, bardzo niepewnego siebie wnuka. Razem podróżują po innych galaktykach, …