Artykuły

Seryjni mordercy są ewenementem wśród kryminalistów, jednostkami na tyle sprytnymi, że przez wiele lat potrafili unikać złapania. Niestety, najczęściej byli to ludzie z bardzo poważnymi zaburzeniami psychicznymi, dlatego pomimo przerażających czynów, jakich dokonali, pragnęli, aby organy ścigania ich dopadły. Wiele z tych historii to niemal gotowy scenariusz na dobry serial kryminalny, a czasami nawet i thriller. W nawiasach zaznaczyliśmy lata, w jakich mordowali.

Seryjni mordercy, lista, serial, Zdzisław Marchwicki

12. Zdzisław Marchwicki (1964–1970)

Najbardziej znany rodzimy seryjny morderca, który dorobił się przydomka Wampir z Zagłębia. Mężczyzna zabijał jedynie kobiety, ale jego sprawa zrobiła się głośna dopiero po tym, jak na swoją ofiarę wybrał bratanicę samego Edwarda Gierka. Wszystkie służby zostały zobligowane do schwytania Marchwickiego, co ostatecznie się udało, a Wampir został skazany na karę śmierci za zabicie 14 kobiet i usiłowanie zabójstwa kolejnych siedmiu.

Seryjni mordercy, lista, serial, John Allen Muhammad, Lee Boyd Malvo

11. John Allen Muhammad, Lee Boyd Malvo (2002)

W październiku 2002 roku okolicami Waszyngtonu wstrząsnęła seria zabójstw. Dwójka sprawców dokonywała jej w bardzo niecodzienny sposób, strzelając do ofiar z karabinu snajperskiego. Do morderstw dochodziło najczęściej na małych stacjach benzynowych, a sprawę utrudniał fakt, że sprawcy doskonale potrafili zacierać za sobą wszelkie ślady. Mężczyzn schwytano, Muhammad został skazany na karę śmierci, a Malvo z racji niepełnoletności – na dożywocie. Zabili 10 osób.

Seryjni mordercy, lista, serial, Luis Garavito

10. Luis Garavito (1992–1999)

Kolumbijczyk o bardzo wymownym przydomku „Bestia” zabił przynajmniej 140 osób, głównie młodych chłopców. Swoje ofiary wabił w okolicach szkół, a później zaprowadzał w odludne miejsca, gdzie je gwałcił, torturował i finalnie zabijał. Garavito nie ograniczał się jedynie do swojego rodzinnego kraju, ale często wyjeżdżał do okolicznych, aby tam wyszukiwać nowe ofiary. Podejrzewa się, że mężczyzna mógł zabić nawet ponad 300 osób. Co ciekawe, ostatecznie otrzymał wyrok jedynie 22 lat pozbawienia wolności, przez co jego miejsce odsiadki jest utrzymywane w tajemnicy w obawie przed samosądem.

Seryjni mordercy, lista, serial, Yang Xinhai

9. Yang Xinhai (2000–2003)

Yang mógłby posłużyć za podręcznikowy przykład naszych największych lęków. Mężczyzna zakradał się w nocy do domów swoich ofiar i mordował je podczas snu. Jego ulubionym narzędziem zabójstw była łopata lub siekiera, którymi pozbawił życia 67 osób. Chińczyk nie ograniczał się jednak wyłącznie do zabijania, zgwałcił również 23 osoby. Mężczyznę skazano na śmierć.

Seryjni mordercy, lista, serial, Andriej Czikatiło

8. Andriej Czikatiło (1978–1990)

Jeden z najbardziej znanych przypadków seryjnego mordercy w tzw. bloku wschodnim. Czikatiłę nazywano Rzeźnikiem z Rostowa, a jego zbrodnie były na tyle potworne, że szybko nabrały rozgłosu medialnego. Mężczyzna zabił przynajmniej 52 kobiety i dzieci, często najpierw je gwałcąc i torturując. Proces został przekształcony w telewizyjne przedstawienie, a umieszczenie oskarżonego w klatce dodatkowo podsycało nienawiść obserwatorów. Czikatiło został finalnie skazany na śmierć.

Seryjni mordercy, lista, serial, Juana Barraza

7. Juana Barraza (1998–2006)

Meksykańska zapaśniczka, która do swoich zbrodni używała umiejętności zdobytych na ringu. Pobiła na śmierć, a potem okradła co najmniej 42 starsze kobiety, za co została skazana na, w sumie, 759 lat pozbawienia wolności.

Seryjni mordercy, lista, serial, Moses Sithole

6. Moses Sithole (1994–1995)

Południowoafrykański odpowiednik Teda Bundy'ego zasłużył na swój przydomek nie przez przypadek. Podobnie jak Bundy mógł się pochwalić nienaganną prezencją oraz obyciem. Jego ofiarami były głównie młode kobiety, które wabił do swojego domu pod pretekstem oferowanej pracy. Zgwałcił, a potem torturował i zabił w ten sposób 38 osób. Mężczyznę skazano na 930 lat odsiadki, co później zmieniono na karę śmierci, która wciąż nie została wykonana.

Seryjni mordercy, lista, serial, Karl Denke

5. Karl Denke (1900–1924)

Ofiarami Karla Denke padali głównie bezdomni i turyści, czyli osoby, które w jak najmniejszym stopniu mogłyby powiązać go ze zbrodniami. Mężczyzna zjadał swoje ofiary, których według raportów było na pewno 31, ale w jego domu znaleziono liczne ludzkie szczątki sugerujące, że było ich przynajmniej 42. Denkemu udało się powiesić w celi, zanim został postawiony przed sądem.

Seryjni mordercy, lista, serial, Fritz Haarmann

4. Fritz Haarmann (1918–1924)

Jeden z pierwszy morderców, który dorobił się przydomka Wampir. Haarmann mieszkał w Hanowerze, gdzie jego ofiarami padło przynajmniej 27 młodych mężczyzn, których uśmiercał w bardzo nietypowy sposób. Mężczyzna przegryzał gardła ofiar, a następnie ich martwe ciała wrzucał do pobliskiej rzeki. „Wampira z Hanoweru” skazano na śmierć, a wyrok wykonano poprzez użycie gilotyny.

Seryjni mordercy, lista, serial, Majid Salek Mohammadi

3. Majid Salek Mohammadi (1981–1985)

Mohammadi mieszkał w Iranie, gdzie, jak wiadomo, prawa kobiet są bardzo ograniczone. Mężczyzna wybierał kobiety, które podejrzewał o bycie niewiernymi swoim mężom, a następnie w bardzo brutalny sposób je mordował. Wielokrotnie jego ofiarami padały także dzieci, które akurat przebywały z kobietami. Niestety, zdołał popełnić samobójstwo, zanim został oskarżony o zabicie w sumie 24 osób.

Seryjni mordercy, lista, serial, Alexander Nikolayevich Spesivtsev

2. Alexander Nikolayevich Spesivtsev (1991–1996)

Spesivtsev został skazany za zabicie 19 kobiet, jednak w jego mieszkaniu znaleziono zakrwawione ubrania, biżuterię i zdjęcia przynajmniej 82 kolejnych. Mężczyzna był kanibalem, ale to, co najbardziej przerażające w całej sprawie, to to, że jego ofiary sprowadzała do domu jego matka, którą skazano na zaledwie 16 lat więzienia. Jej syn natomiast został uznany za psychicznie chorego i wysłany do szpitala psychiatrycznego, gdzie już wcześniej przebywał za znęcanie się nad swoją dziewczyną.

Seryjni mordercy, lista, serial, Amelia Dyer

1. Amelia Dyer (~1896)

Kobieta pracowała w żłobku, gdzie dokonała morderstw co najmniej 400 dzieci. Dyer został finalnie skazana za zabójstwo tylko jednego dziecka, ale jej nazwisko zostało na stałe powiązane ze wspomnianymi kilkuset innymi, co dało jej niechlubny tytuł seryjnego mordercy z największą liczbą ofiar. Kobieta po krótkim procesie została skazana na śmierć przez powieszenie.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.