Artykuły

W prawdziwym świecie ekstrawertycy mają lepiej – są pożądanymi osobowościami ratującymi niejedną imprezę, a tymczasem introwertycy zmagają się z wieloma problemami. Niestety, ale często osoby, które wykazują skłonności introwertyczne, zostają wyrzutkami społeczeństwa. Jednakże w świecie serialomaniaków obowiązują inne zasady. Zazwyczaj w produkcjach telewizyjnych introwertycy dostają swoje przysłowiowe pięć minut, a scenarzyści mają niepowtarzalną szansę, aby pokazać nam ich niezaprzeczalną wyjątkowość. W dzisiejszym zestawieniu przygotowaliśmy dla was listę najważniejszych serialowych introwertyków.

8. Detektyw Rosa Duaz, Brooklyn Nine-Nine (2013–)

Detektyw Diaz znają wszyscy fani serialu komediowego „Brooklyn Nine-Nine”. Postać portretowana przez Stephanie Beatriz jest cicha, spokojna i nigdy nie mówi więcej, niż wymaga tego sytuacja. Mimo wszystko Rosa Diaz jest jedną z bardziej złożonych postaci kobiecych ostatniej dekady. Pani detektyw woli trzymać się na uboczu, poświęca się tylko i wyłącznie pracy, a tym samym nie interesuje się plotkami biurowymi czy życiem prywatnym swoich znajomych. Jest tajemniczą i skrytą kobietą, która postanowiła rozdzielić pracę i życie prywatne. Rosa Diaz lubi spędzać swój wolny czas w samotności i bez dwóch zdań jest introwertykiem.

Serial w Polsce można obejrzeć na platformie Netflix (pierwsze cztery sezony).

 

7. Doktor Gregory House, „House M.D.” (20042012)

Nikomu nie muszę przedstawiać Dr. Gregory’ego House’a, który swego czasu cieszył się ogromną popularnością wśród polskich serialomaniaków. „House M.D.” jest to jeden z najpopularniejszych dramatów medycznych XXI wieku. Serial ten opowiada historię doktora House’a, w którego wciela się znany, lubiany, a przede wszystkim utalentowany, Hugh Laurie. Gregory House jest wykwalifikowanym lekarzem, a jego iloraz inteligencji wykracza poza średnią i mogłoby się wydawać, że jego życie usłane jest różami ale niestety tak nie jest. Hugh Laurie na ekranie portretuje bohatera, który stroni od ludzi i kontaktów międzyludzkich oraz przejawia się niekonwencjonalnym sposobem bycia. Uzależnienie od leków przeciwbólowych w połączeniu z mizantropijnym stylem życiem jest częstym powodem konfliktów doktora z przełożonymi Szpitala Klinicznego Princeton-Plainsboro w New Jersey.

Serial w Polsce można obejrzeć na platformie Amazon Prime Video. 

 

6. Peggy Olson, „Mad Men” (20072015)

Peggy Olson (Elisabeth Moss) stanowi prawdziwą opozycję względem swojego ekstrawertycznego znajomego z agencji reklamowej, Sterling Coopera mającej swoją siedzibę na Madison Avenue w Nowym Jorku. Podczas gdy Joan Holloway (Christina Hendricks) osiąga swoje plany, wykorzystując wrodzony urok, charyzmę i ludzi, to Peggy zdobywa uznanie poprzez ciężką i uczciwą pracę. Siedem sezonów „Mad Man” nie pozostawia żadnych wątpliwości, a postać Peggy Olson bezapelacyjnie jest introwertyczką.

Serial w Polsce można obejrzeć na platformie Netflix oraz HBO GO.

5. Walter White, „Breaking Bad” (20082013)

Amerykański aktor Bryan Cranston cieszył się popularnością już przed erą „Breaking Bad”, ale to właśnie rola Waltera White’a zapewniła mu zasłużone miejsce w popkulturze. Historia opowiedziana w tej produkcji na pierwszy rzut oka wydaje się prosta, ale wraz z kolejnymi odcinkami okazuje się, że serial Vince Gilligana jest niesamowicie złożony, a nasze oczekiwania względem produkcji rosną wraz z każdą następną minutą. Główny bohater serialu Walter White, aby finansowo zabezpieczyć swoją rodzinę, zanim umrze, postanawia stać się przestępcą i zaczyna masowo wytwarzać metamfetaminę. Na przestrzeni pięciu sezonów „Breaking Bad” jesteśmy świadkami przemiany introwertycznej postaci nauczyciela, który dotychczas prowadził konwencjonalne życie w dilera narkotyków, który dla najbliższych, jest w stanie poświęcić dosłownie wszystko.

Serial w Polsce można obejrzeć na platformie Netflix.

4. Diane Nguyen, „BoJack Horseman” (2014)

Diane Nguyen bez wątpienia od samego początku była bohaterką stroniącą od innych ludzi i niepotrzebnych, zbytecznych relacji. Już w pierwszym sezonie mogliśmy przekonać się o tym, dzięki podejmowanym przez nią decyzjom, jak na przykład wtedy, kiedy Diane źle się czuła i zamiast z kimś porozmawiać, postanowiła samotnie udać się na dach, aby przemyśleć wszystkie możliwe warianty, które jej pozostały. Oprócz tego w drugim sezonie „BoJack Horseman” byliśmy świadkami, kiedy Diane pokłóciła się ze swoim ówczesnym chłopakiem, bo ten zorganizował jej urodzinowe przyjęcie niespodziankę. Elementy te składają się na jeden prosty wniosek: Diane jest introwertyczką.

Serial w Polsce można obejrzeć na platformie Netflix.

3. Tyrion Lannister, „Game of Thrones” / Gra o tron (20112019)

„Game of Thrones” to flagowy serial HBO, który oparty jest na cyklu fantasy George’a R. R. Martina zatytułowanym „Pieśń lodu i ognia”. Jedną z głównych postaci serii jest Tyrion Lannister. W serialu portretuje go znany i zdolny aktor Peter Dinklage, który za swoją rolę otrzymał m.in. nagrodę Primetime Emmy czy też Złoty Glob. Mimo swojego szlacheckiego pochodzenia i bycia jednym z rodziny Lannister jest on wyrzutkiem społeczeństwa, co spowodowane jest jego niskim wzrostem i oszpeconą twarzą. Może i mieszkańcy Westeros nie doceniają Tyriona, ale za to my, serialomaniacy, darzymy go prawdziwą i, miejmy nadzieję, odwzajemnioną miłością.

Serial w Polsce można obejrzeć na platformie HBO GO.

2. Daria Morgendorffer, „Daria” (19972001)

„Daria” to serial animowany stworzony dla dorosłych, którego twórcami są Glenn Eichler i Susie Lewis. Jest to spin-off innej produkcji animowanej „Beavis and Butt-Head”, w której postać Darii zadebiutowała w odcinku pt. „Scientific Stuff”. Serial przedstawia nam życie głównej bohaterki i robi to w sposób pesymistyczny i sarkastyczny. Właśnie taka jest główna bohaterka: pesymistyczna, niemodna, inteligentna, sarkastyczna i cyniczna. Daria czuje ciągłe zażenowanie otaczającym ją światem, a najchętniej nie opuszczałaby progów swojego domu. Kłopotliwy charakter Darii utrudnia jej odnalezienie się w realiach szkolnych, jak i nie pomaga znaleźć jej znajomych.

Serial w Polsce był emitowany na kanale MTV i MTV Classic.

1. Skalmar Obłynos, SpongeBob SquarePants / SpongeBob Kanciastoporty (1999–)

Jeśli ktoś poprosiłby mnie o wymienienie najbardziej introwertycznej postaci ostatniego dwudziestolecia, to jestem przekonany, że pierwszym bohaterem, który przyszedłby mi do głowy, byłby właśnie Skalmar Obłynos, którego możecie kojarzyć z animacji „SpongeBob Kanciastoporty”. Skalmar jest zgorzkniały i ponury. Jego marzenia i ambicje zweryfikowało bezlitosne życie. Obłynos chciał być sławnym artystą, a skończył, pracując jako kasjer w restauracji Pana Kraba. Stanowi przeciwieństwo do ekstrawertycznego i zawsze pozytywnie nastawionego SpongeBoba. Skalmar uwielbia samotność i będąc samemu, oddaje się swoim pasjom. Godzinami ćwiczy grę na klarnecie i maluje autoportrety, a w swoim domu ma dokładnie 497 własnoręcznie namalowanych obrazów. Gdyby nie SpongeBob i Patrick Rozgwiazda, to najprawdopodobniej Skalmar Obłynos nawet nie opuszczałby swojego domu, a jego życie opierałoby się tylko i wyłącznie na pracy i pogoni za niespełnionymi ambicjami.

Serial w Polsce można obejrzeć na antenie Nickelodeon oraz platformie Netflix.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.


Breaking Bad

Głównym bohaterem "Breaking Bad" jest Walter White (Bryan Cranston), nauczyciel chemii mieszkający w Nowym Meksyku wraz z żoną (Anna Gunn) oraz nastoletnim synem …


Mad Men

W serialu ukazane jest życie Dona Drapera, dyrektora kreatywnego agencji reklamowej Sterling Cooper. Mężczyzna zrobi wszystko, by odnieść sukces, jednak tajemnice …


BoJack Horseman

Animacja dla dorosłych. Fabuła skupia się na dawnej telewizyjnej gwieździe, alkoholiku człowieku-koniu BoJacku Horsemanie, który za wszelką cenę próbuje ratować …
House

Serial opisujący losy tytułowego Gregory'ego House'a, lekarza genialnego, lecz dość kontrowersyjnego i niekonwencjonalnego. Razem ze swoim zespołem diagnostycznym …


Brooklyn Nine-Nine

Pracujący na nowojorskim dziewiątym posterunku detektywi nigdy nie brali swojej pracy zbyt na poważnie. Wszystko zmienia się, kiedy nowym dowódcą zostaje kurczowo …