Artykuły

Science fiction, jak każdy inny gatunek, posiada zestaw charakterystycznych, powtarzających się motywów, pośród których wybija się motyw podróży. Podróż można bowiem odbyć w czasie lub przestrzeni. Do podróży w czasie niezbędny jest stosowny wehikuł bądź artefakt, do podróży w przestrzeni z kolei nieodzowny jest statek kosmiczny. Telewizyjne SF dorobiło się już znaczącej ilości pokaźnych statków kosmicznych, dlatego w tym tekście przypomnimy sobie najciekawsze seriale, których akcja w znacznej mierze rozgrywa się na ich pokładach. Niektóre tytuły to rzecz oczywista, inne z kolei mogą się okazać nieco zaskakujące, ale każdy z nich zdecydowanie wart jest poznania.

Star Trek, serial, seriale na statku kosmicznym, sci-fi, science-fiction

„Star Trek”

Pierwsze skojarzenie jest oczywiste. Jeżeli zestawimy ze sobą słowa telewizja i statek kosmiczny, musimy na dzień dobry wspomnieć o „Star Trek”. „Star Trek” to franczyza wielopokoleniowa, niemal każde miało swój serial i choć tytuły te bywały może lepsze lub gorsze, łącznie wydrążyły sobie miejsce w kanonie popkultury. Począwszy od pierwszej serii ze Spockiem i kapitanem Kirkiem, poprzez rozmaite spin-offy, aż po jak najbardziej współczesne „Star Trek: Discovery”, niemal wszystkie te tytuły stawiały statek kosmiczny w centrum wydarzeń. Oczywiście najczęściej znajdujemy się na pokładzie legendarnego Enterprise, ale osobne serie powstały również dla innych okrętów, jak choćby emitowany właśnie „Star Trek: Discovery”, który spotyka się jednak z mieszanym przyjęciem widzów. W pamięci ogółu najlepiej zapisały się seria oryginalna oraz „Star Trek: The Next Generation”. Franczyza obejmuje oczywiście również filmy pełnometrażowe, spośród których wyróżnić należałoby „Star Trek II: The Wrath of Khan”. Jeżeli uwielbiacie motyw kosmicznej podróży (w tym przypadku eksploracji kosmosu), franczyza ta ma dla Was dziesiątki godzin rozrywki.

Battlestar Galactica, serial, seriale na statku kosmicznym, statki kosmiczne, sci-fi, seriale science fiction

„Battlestar Galactica”

Kolejnym z seriali, w których statek kosmiczny odgrywa wiodącą rolę, jest „Battlestar Galactica”. Nie bez powodu serial zawdzięcza swoją nazwę kosmicznej łodzi. BSG to klasyczna space opera, której akcja w dużej mierze odbywa się na pokładach statków kosmicznych. Prym wiedzie tu oczywiście tytułowa Galactica, ale wchodzimy też na pokład kosmicznego odpowiednika Air Force One oraz na okręty wrogich Cylonów. „Battlestar Galactica” to kosmiczna odyseja, opowieść o poszukiwaniu przez niedobitki ludzkości mitycznej planety o nazwie Ziemia. W opinii wielu widzów jest to najważniejszy przedstawiciel gatunku w obecnym stuleciu.

Firefly, serial, sci-fi, science-fiction, seriale science fiction

„Firefly”

Historia telewizji zna wiele przypadków skasowanych przedwcześnie seriali, ale niewiele jest tytułów, których publika żałowałaby bardziej niż „Firefly” Jossa Whedona. Akcja serialu toczy się w 2517 roku, w czasach gdy ludzkość dawno już wypuściła się poza Układ Słoneczny. Śledzimy tu losy załogi statku Serenity pod dowództwem kapitana Malcolma Reynoldsa (w tej roli Nathan Fillon). Ta utrzymana w konwencji kosmicznego westernu opowieść w pewnych geekowskich kręgach uznawana jest za kultową. Niestety niezadowoleni z wyników oglądalności włodarze telewizji FOX skasowali serial po emisji jedenastu z czternastu wyprodukowanych odcinków. Nigdy nie doszło niestety do jego wznowienia, ale popularność tytułu na rynku DVD i głośne kampanie zawiedzionych fanów poskutkowały filmowym sequelem pt. „Serenity”.

 

The Expanse, serial, seriale na statku kosmicznym, sci-fi, science fiction

„The Expanse”

Ekranizacja space opery Jamesa A. Coreya to obecnie najbardziej ambitna i udana próba opowiedzenia historii z akcją w kosmosie na serialowym gruncie. Serial fascynuje rozmachem i dbałością o detale, ale jego serce bije niezmiennie na pokładzie Rocinante. Ten niewielkich rozmiarów statek i jego załoga stoją w centrum wydarzeń. Najciekawsze w „The Expanse” jest to, że po naprawdę udanych dwóch sezonach (zwłaszcza drugim) widz wciąż ma wrażenie, że opowiedziano mu jedynie wstęp do całej tej historii.

 

Ascension, seriale, science fiction, seriale, seriale sci-fi

„Ascension”

Ciekawym przykładem jest miniserial „Ascension”. Po latach niepowodzeń i emisji koszmarków z przerośniętymi wężami, gadami i innymi stworami w rolach głównych, stacja SyFy postanowiła nawiązać do swoich najlepszych wzorców, jak choćby wspomniana wyżej „Battlestar Galactica” i nakręcić coś, co mieć będzie ręce i nogi. W ten sposób powstało „Ascension”, miniserial, który może i nie miał najlepszych recenzji, ale który w zamian ponownie proponował widzowi niezapomnianą Tricię Helfer w jednej z głównych ról oraz ogrywał motyw nadejścia nowego pokolenia na statku kosmicznym w międzygwiezdnej podróży, która trwać będzie przecież wiekami. Serial zaciekawić może tych, którzy cenią sobie nieco poważniejszą fantastykę.

Killjoys, serial, science fiction, sci-fi, seriale sci-fi

„Killjoys”

W serialu „Killjoys” statek kosmiczny może i nie gra pierwszych skrzypiec, ale zdecydowanie należy o nim w tym tekście wspomnieć, gdyż posiada on osobowość. Nie jakąś tam sztuczną inteligencję, która działa w oparciu o wgrane jej procedury, ale osobowość. Bywa kapryśna, zabawna, potrafi zachowywać się niekonwencjonalnie. Niektórych członków swojej załogi darzy wręcz zdecydowanie większym uczuciem niż resztę. A ponieważ jej niewielką załogę stanowi trójka całkiem ciekawych bohaterów, na pokładzie bywa całkiem interesująco. „Killjoys” to tytuł, który z pewnością nie wzbudza zachwytów, ale właśnie dzięki takim smaczkom, ogląda się go nad wyraz przyjemnie.

Cowboy Bebop, animacja, serial, seriale, science-fiction, sci-fi

„Cowboy Bebop”

„Cowboy Bebop” to animowana opowieść o czwórce kosmicznych łowców nagród i jeden z najważniejszych seriali anime w historii. Jakkolwiek często wychylamy się tutaj poza pokład statku kosmicznego, to pełni on w tej historii bardzo ważną rolę. Stanowi bowiem miejsce, w którym owa na pierwszy rzut oka niespecjalnie pasująca do siebie gromada, próbuje stworzyć coś na kształt patchworkowej rodziny. Efekty ich starań bywają różne, podobnie jak różnym skutkiem kończą się ich zawodowe poczynania. Serial okazał się wielkim sukcesem i doczekał się uzupełnienia w postaci pełnometrażowego filmu.

Dark Matter, serial, seriale, seriale science fiction, science fiction, statki kosmiczne

„Dark Matter”

„Dark Matter”, będący adaptacją komiksu o tym samym tytule, to historia nieco inna niż pozostałe. Oto bowiem szóstka nieznających swoich tożsamości bohaterów budzi się na opuszczonym statku kosmicznym i próbuje dociec, kim naprawdę są oraz jak się znaleźli w tym miejscu. Mimo iż serial zbierał mieszane recenzje, to pełna zagadek i tajemnic fabuła oraz ciekawe postacie głównych bohaterów doprowadziły do powstania bardzo prężnej społeczności fanowskiej. Ostatecznie jednak, ku jej rozpaczy, stacja SyFy anulowała serial po trzecim sezonie.

Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że wymienione wyżej tytuły z pewnością nie wyczerpują tematu. Jeśli jakiegoś tytułu tutaj ewidentnie wam brakuje, niezwłocznie dajcie znać w komentarzu. Na powyższej liście znajdują się seriale lepsze i gorsze. Te, które pamiętać będziemy latami oraz te, o których raczej z upływem czasu zapomnimy. Nie należy tego zestawu traktować w żadnym wypadku jako klasycznej topki, sporządzenia takowej bowiem raczej chyba nigdy nie dałbym rady się podjąć.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale


Battlestar Galactica

Kiedy na świecie pojawiły się piersze Cylony (rodzaj inteligentnych maszyn) ludzie pękali z dumy i cieszyli się z rozwoju technicznego. Wszystko skomplikowało się …Dark Matter

Serial „Dark Matter” opowiada o członkach załogi wraku statku kosmicznego, którzy wybudzają się nagle z hipostazy i nie wiedzą, kim są ani w jaki sposób trafili …Killjoys

Trójka kochających wyzwania i zabawę kosmicznych łowców z Quad usiłuje poradzić sobie ze śmiercionośnymi zagrożeniami we wszechświecie.Star Trek: Discovery

Fabuła serialu umiejscowiona jest dziesięć lat przed wydarzeniami z oryginalnego „Star Treka”. Wybucha wojna między Zjednoczoną Federacją Planet a Imperium Klingońskim. …

The Expanse

Daleka, kosmiczna przyszłość, gdzie ludzie skolonizowali Układ Słoneczny. Ziemia, Mars i Pas Asteroid są trzema różnymi miejscami, a pomiędzy ich mieszkańcami dochodzi …