1
Artykuły

W związku z bardzo dużym ostatnio zainteresowaniem, jakim cieszy się ten hiszpański serial, postanowiliśmy przedstawić wam zestawienie produkcji tematycznie czy też klimatycznie do niego podobnych. Nie da się ukryć, że większość z nich oscyluje wokół nielegalnej działalności, ale jakimś sposobem twórcom zawsze udaje się rozkochać nas w bohaterach, którym w normalnych warunkach nie powinniśmy kibicować.

„A Team”/ „Drużyna A” (1983-1987)

drużyna A

W latach 80. był to jeden z najpopularniejszych seriali w USA bijący rekordy oglądalności. Opowiadał on o czwórce przyjaciół, weteranach wojny wietnamskiej, którzy ścigani są przez służby federalne pod kątem nieprawdziwego oskarżenia o napad na bank w Hanoi. Cała grupa, działając jako najemnicy, podejmuje się wielu niebezpiecznych misji, cały czas działając na rzecz dobra. Nieustannie próbują rozwiązać też zagadkę ich oskarżenia, chcąc oczyścić się z zarzutów i wrócić do normalnego życia. Serial, mimo przyjemnego wydźwięku, jest pełen wybuchów, strzelanin i katastrof charakterystycznych dla kina sensacyjnego.

 

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

 

 

„Animal Kingdom”/ „Królestwo zwierząt” (2016-2019)

animal kingdom

Po śmierci matki nastoletni Josh przeprowadza się do rodziny w Kalifornii. Szybko okazuje się, że utrzymuje się ona z różnego rodzaju działalności przestępczej. Serial powstał na podstawie australijskiego filmu z 2010 roku o tym samym tytule, którzy zebrał swojego czasu bardzo dobre oceny. Rodzinnym „interesem” dowodzi babka głównego bohatera. Cała rodzina oprócz napadów, kradzieży i rozbojów ma też różne inne przestępcze grzeszki na sumieniu. Serial niestety nie spodobał się widzom tak samo jak filmowy pierwowzór, ale i tak utrzymał niezły poziom.

 

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

 

 

„Breaking Bad” (2008-2013)

breaking bad, netflix

Nauczyciel chemii dowiaduje się, że choruje na raka. Nie chcąc jednak pozostawić swojej rodziny tylko ze szpitalnymi długami, postanawia zabezpieczyć finansowo przyszłość żony i dzieci. Wpada na szalony, ale jak się potem okazuje, bardzo opłacalny sposób na zarobienie pieniędzy i decyduje się na produkcję oraz sprzedaż czystej metamfetaminy. Jak to bywa w takim bardzo nielegalnym biznesie, kilka razy zdarza mu się narazić życie swoje i swoich bliskich na wielkie niebezpieczeństwo.

 

Serial dostępny na Netflixie.

 

 

„Dark Angel”/ „Cień Anioła” (2000-2002)

dark angel, jessica alba

„Dark Angel” to krótki serial science-fiction opowiadający o losach Max, która uciekła z bazy wojskowej, gdzie przeprowadzane były testy genetyczne w celu stworzenia nadczłowieka. Teraz posiada ona nadprzeciętną inteligencję, spryt i siłę. Szukając dawnych przyjaciół, trafia na dziennikarza Logana Cale’a, który walczy z korupcją wśród urzędników. Młoda kobieta decyduje się działać razem z nim w zamian za pomoc w odkryciu tajemnic z jej przeszłości.

 

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

 

 

„Fargo” (2014-)

fargo, hbo go

Akcja serialu rozgrywa się w 2006 roku w Minnesocie. Do małego miasteczka przybywa tajemniczy mężczyzna LorneMavlo. Spotyka on przypadkiem agenta ubezpieczeniowego, Lestera Nygaarda, i przeprowadza z nim pewną bardzo niepokojącą rozmowę. Ich spotkanie okazuje się początkiem serii tajemniczych morderstw w całym mieście. Serial trzyma w napięciu od samego początku. Genialna muzyka i świetna gra aktorska tylko bardziej dopełniają całą produkcję.

 

Serial dostępny na HBO GO.

 

 

„Good Girls” (2018-)

good girls, netflix

„Good Girls” opowiada historię trzech kobiet: Beth, Annie i Ruby, które pewnego razu postanawiają sobie dorobić na bieżące potrzeby. Dopiero po pewnym czasie zdają sobie sprawę, że wpakowały się w nielegalny biznes jednego z miejscowych gangów i już nie mogą się z tego wycofać, nawet jeśli by chciały. Mimo dość poważnego tematu serial przez wszystkie sezony utrzymuje przyjemny, komediowy wydźwięk, ale momentami trzyma też w napięciu i nie pozwala nam oderwać się od ekranu.

 

Serial dostępny na Netflixie.

 

 

„Inside Men” (2012-)

inside men

Serial opowiada historię napadu na bank w Bristolu. Przeprowadziło go trzech mężczyzn pracujących dla firmy ochroniarskiej. W produkcji ukazane są kolejne wydarzenia prowadzącego do tego brutalnego rabunku oraz osoby za niego odpowiedzialne. „Inside Men” pokazuje także motywacje, które kierowały przestępcami oraz konsekwencje ich czynów. Twórcy świetnie pokazali kulisy planu głównych bohaterów oraz pracy nad nim.

 

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

 

 

„Mr. Robot” (2015-2019)

mr robot, rami malek

Elliot Alderson to młody, cierpiący na fobię społeczną programista. Na co dzień pracuje w firmie zajmującej się dbaniem o bezpieczeństwo danych, a nielegalne hakowanie traktuje jako jedyną formę kontaktu z innymi ludźmi. Wszystko zmienia się, gdy poznaje on Mr. Robota, przywódcę grupy hakerskiej, która planuje napad na największą, międzynarodową korporację w celu wywołania rewolucji.

 

Serial dostępny na HBO GO.

 

 

„Ozark” (2017-)

ozark, netflix

Marty Byrde jest doradcą finansowym mieszkającym razem z rodziną w niewielkim mieście pod Chicago. Prowadzi z przyjacielem działalność finansową, a ich najważniejszym klientem jest przywódca jednego z największych gangów narkotykowych w mieście. Pewnego razu okazuje się, że został on oszukany przez przyjaciół na prawie 8 milionów dolarów. Marty wraz z bliskimi zmuszony jest przeprowadzić się do wypoczynkowej miejscowości na wyżynie Ozark, skąd będzie starał się jak najszybciej spłacić dług wobec meksykańskiego kartelu.

 

Serial dostępny na Netflixie.

 

 

„Prison Break”/ „Skazany na śmierć” (2005-2009)

prison break, netflix

Jest to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych o tematyce więziennej. Opowiada on o losach dwóch braci, Michaela i Lincolna, z których jeden skazany został na karę śmierci, a drugi postanawia wdrożyć w życie plan wydostania go z więzienia. Niczym Profesor w „La casa de papel”, ma wszystko zaplanowane w najmniejszym calu, łącznie zmożliwymi niepowodzeniami. Dodatkowo jego mistrzowski plan przewiduje takżezbliżenie się dokobiety, która jako jedyna stoi na przeszkodzie w jego wykonaniu.

 

Serial dostępny na Netflixie.

 

 

„Sense8” (2015-2018)

sense8, netflix

„Sense8” opowiada o ósemce osób w tym samym wieku, która dysponuje nadprzyrodzonymi zdolnościami. Są oni połączeni psychicznie i mogą się ze sobą kontaktować telepatycznie, dzielą ich jednak znaczne odległości geograficzne, ponieważ są rozsiani po całej kuli ziemskiej. Próbują wspólnie uchronić się przed ludźmi przeciwnymi ich istnieniu. W sytuacjach kryzysowych mogą oni przywołać do swojego ciała inną osobę z „gromady” i skorzystać z jej paranormalnych zdolności.

 

Serial dostępny na Netflixie.

 

 

„Snatch”/ „Przekręt” (2017-2019)

snatch, przekręt

Głównym bohaterem serialu jest pochodzący z rodziny przestępczej Albert, który marzy o zrobieniu napadu na własną rękę. Taka okazja nadarza się, kiedy dowiaduje się o wypełnionej pieniędzmi ciężarówce. W przeprowadzeniu dość słabo zaplanowanego rabunku pomaga mu dwójka jego przyjaciół. Okazuje się jednak, że przez przypadek obrabowali ciężarówkę pełną złota, co jest dla nich początkiem nowego życia w przestępczym świecie.

 

Serial nie jest dostępny w Polsce.

 

 

„Suburra” (2017-2019)

suburra, serial, netflix

„Suburra” to jeden z najpopularniejszychwłoskich seriali kryminalnych. Jego akcja rozgrywa się w Rzymie w 2008 roku. Opowiada on historię dwudziestodniowego konfliktu pomiędzy gangami, urzędnikami państwowymi, deweloperami, a nawet Watykanem. Wydarzenia widzimy z perspektywy trzech mężczyzn pochodzących z różnych środowisk i grup społecznych, którzy muszą złamać kilka zasad moralnych, aby osiągnąć wyznaczone cele.

 

Serial dostępny na Netflixie.

 

 

„Heist” (2006)

heist, tvseries, 2006

Jak sugeruje nam już sama nazwa serialu, opowiada on o grupie przestępczej planującej jeden z największych rabunków w historii Hollywood. Chcą oni bowiem na tydzień przed rozdaniem Oscarów obrabować największe sklepy jubilerskie w BeverlyHills, a cały łup ma być warty około 500 milionów dolarów. Historię widzimy z perspektywy przywódcy grupy oraz policjantki starającej się rozpracować ich działania. Wszystko zmienia się diametralnie, kiedy ta na początku nieświadoma powiązań dwójka zakochuje się w sobie.

 

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

 

 

„The Night Manager”/ „Nocny recepcjonista” (2016)

the night manager, tom hiddleston

„The Night Manager” to trzymający w napięciu serial kryminalny w gwiazdorskiej obsadzie na podstawie powieści o tym samym tytule. Opowiada on o losach byłego żołnierza, Jonathana Pine’a, który zostaje rekrutowany przez agentkę wywiadu do przeniknięcia do kręgów znanego biznesmena, zajmującego się nielegalnym handlem bronią. Motywacją do działania okazuje się dla niego fakt, że bogacz zlecił kilka lat wcześniej zabójstwo jego ukochanej. Aby jak najbardziej zbliżyć się do swojego celu, pracuje on jako recepcjonista w wielu hotelach na całym świecie, aby zbierać poufne informacje.

 

Serial obejrzeć można na Amazon Prime.

 

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Adrian Kazanowski
  Adrian Kazanowski
  @KazanX

  Wydaję mi się, że warto byłoby dopisać "De Dag" do tej listy:

  https://www.youtube.com/watch?v=4ieoXDL48U4
  https://www.imdb.com/title/tt6144672/plotsummary?ref_=tt_ov_pl

Powiązane

Seriale

Animal Kingdom

Serial skupia się na 17-letnim Joshu, który po śmierci swoich rodziców przeprowadza się do krewnych w południowej Kalifornii. Rodzina nie należy do porządnych ludzi, …


Breaking Bad

Głównym bohaterem "Breaking Bad" jest Walter White (Bryan Cranston), nauczyciel chemii mieszkający w Nowym Meksyku wraz z żoną (Anna Gunn) oraz nastoletnim synem …Fargo

Rok 2006, Minnesota. Do prowincjonalnego Bemidji przybywa tajemniczy mężczyzna, Lorne Malvo. Swoją brutalnością i bezwzględnością wpływa na mieszkańców miasta, …


Good Girls

Trzy mamuśki mieszkające na przedmieściach mają kłopotów z pieniędzmi. Aby temu zaradzić postanawiają okraść pobliski supermarket. To dopiero początek ich problemów.
Mr. Robot

Pesymistyczna antyutopia o świecie, którym rządzą złe korporacje, a walczą z nimi niesympatyczni hakerzy pod przywództwem Pana Robota. Ten do gry wciąga genialnego, …


Ozark

Ten mroczny serial opowiada trudną historię rodziny, która zostaje wciągnięta w wir przestępczego świata i przeprowadza się do kurortu w górach Ozark.


Sense8

Ósemka ludzi obdarzona nadprzyrodzonymi zdolnościami pomimo dzielących ich kilometrów nawiązuje przyjaźń. Mogą telepatycznie porozumiewać się z pozostałymi członkami …


Prison Break

Na wieść o skazaniu starszego brata Michael Scofield, wierząc w jego niewinność, pozoruje napad na bank i trafia do tego samego więzienia. Wcześniej tatuuje sobie …


Snatch

Grupa młodych naciągaczy niespodziewanie natrafia na ciężarówkę wypełnioną złotem. Dzięki temu wydarzeniu zostają wplątani w mroczny świat przestępczości.


Suburra

Gangster o pseudonimie Samurai, z pomocą lokalnej mafii, stara się przekształcić nadmorskie miasteczko we włoskie Las Vegas. Nie wszystko będzie szło jednak po …The Night Manager

Nocny recepcjonista jednego z europejskich hoteli na zlecenie służb specjalnych pomaga w tajnej operacji przeciwko potężnemu handlarzowi bronią.