Artykuły

„Game of Thrones” definitywnie dobiegło końca, pozostawiając miliony fanów bez ulubionego serialu. Gdyby zapytać każdego z nich, co najbardziej podobało mu się w tej produkcji, najpewniej otrzymalibyśmy za każdym razem inną odpowiedź. Serial stał się fenomenem, który swoją złożoną fabułą i skomplikowanymi relacjami pomiędzy głównymi bohaterami trafiał w gusta nawet tych najbardziej wybrednych odbiorców. Przygotowaliśmy dla was listę seriali podobnych do „Game of Thrones”, w nadziei, że znajdziecie w nich tyle samo radości.

Game of Thrones, lista, seriale podobne do Game of Thrones, Vikings

„Vikings” / „Wikingowie” (2013–)

Dalekie wyprawy w niezbadane rejony świata, brak gwarancji powrotu do domu, krwawe bitwy oraz intrygi. Główni bohaterowie tego serialu muszą stawić czoła niemniej trudnym wyzwaniom niż postacie z „Game of Thrones”. Czuć w tej produkcji podobny klimat niepewności, ale i przygody, dzięki czemu bardzo łatwo wejść do świata sprzed ponad tysiąca lat. Produkcja luźno opiera się na prawdziwych wydarzeniach i osobach, które rzeczywiście żyły w Skandynawii, wyruszając na pierwsze wyprawy w kierunku dzisiejszej Wielkiej Brytanii i Francji.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

Game of Thrones, lista, seriale podobne do Game of Thrones, Black Sails

„Black Sails” / „Piraci” (2014–2017)

Przed piratami drżeli wszyscy marynarze na każdym morzu. Wyjątkowa skuteczność, ale także i legendarny kodeks honorowy to doskonały materiał na serial. „Black Sails” jest prequelem wydarzeń z książki „Treasure Island” autorstwa Roberta Louisa Stevensona. Poznajemy słynnego kapitana Flinta na długo zanim zdobył swój słynny skarb, oraz mamy unikatową okazję zobaczyć, jak powstała postać Long Johna Silvera. Serial wciąga od pierwszego odcinka i nie pozwala oderwać się od ekranu na długie godziny.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

Game of Thrones, lista, seriale podobne do Game of Thrones, The Last Kingdom

„The Last Kingdom” / „Upadek królestwa” (2015–)

Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądała historia pokazana w serialu „Vikings” od strony Anglików, koniecznie powinniście obejrzeć „The Last Kingdom”. Akcja ma miejsce w IX wieku podczas najazdu wikingów na siedem królestw Anglii. Skłóceni władcy nie potrafią działać razem, przez co najeźdźcy nie napotykają oporu, więc grabią, mordują i gwałcą w najlepsze. Główny bohater, Uhtred, trafia pod opiekę rodziny wikingów, jednak wraz z wiekiem coraz bardziej zaczyna rozumieć, że jego dziedzictwo znajduje się w zupełnie innym miejscu.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

Game of Thrones, lista, seriale podobne do Game of Thrones, Marco Polo

„Marco Polo” (2014–2016)

Tytułowy bohater wsławił się dotarciem drogą lądową aż do samych Chin. W tamtych czasach europejscy władcy poszukiwali szybszej i łatwiejszej drogi do tego odległego państwa w nadziei na zdobycie unikatowych produktów. Polo tak bardzo zauroczył się Chinami, że postanowił zostać w tym kraju nieco dłużej. Podczas jego wizyty zderzył się z zupełnie odmienną kulturą, która miała kilka znajomych cech. Dworskie intrygi wciąż wypełniały ciemne korytarze pałaców, wpływowi ludzie knuli przeciwko sobie, a damy dworu wdawały się w zakazane romanse.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

Game of Thrones, lista, seriale podobne do Game of Thrones, The Borgias

„The Borgias” / „Rodzina Borgiów” (2011–2013)

W średniowieczu największa władza nie skupiała się wcale wokół królów, ale papieża. Kościół decydował o tym, kto zasiądzie na poszczególnych tronach, kogo należy wesprzeć w wojnie, a kogo skazać na porażkę. W XV wieku najwyższe stanowisko w Watykanie przypada Rodrigo Borgiowi, który nowy urząd ma zamiar wykorzystać do wyniesienia swojej rodziny na wyżyny władzy w ówczesnej Europie. Posuwa się przy tym do czynów niegodnych głowy Kościoła, takich jak zabójstwa, knucie i zdrada sojuszników.

Serial można obejrzeć na platformie HBO GO.

Game of Thrones, lista, seriale podobne do Game of Thrones, The Tudors

„The Tudors” / „Dynastia Tudorów” (2007–2010)

Rządy Henryka VIII były bardzo burzliwym okresem w historii Anglii oraz całej Europy. Władca musiał zmierzyć się z wieloma wrogami, także tymi ukrytymi na jego własnym dworze. Henryk zapisał się w historii swoją ogromna chęcią posiadania męskiego potomka, co popchnęło go do wielokrotnych małżeństw. Skandale obyczajowe to jednak nic wobec licznych intryg, które uknuli przeciwnicy króla. W ich oczach Henryk nie był godzien tronu, ale władca okazał się o wiele trudniejszym przeciwnikiem, niż przypuszczali.

Serial można obejrzeć na platformie Amazon Prime Video.

Game of Thrones, lista, seriale podobne do Game of Thrones, Spartacus

„Spartacus” / „Spartakus” (2010–2013)

Krew, piach, seks i gladiatorzy – tak w skrócie można podsumować ten serial. „Spartacus” opowiada prawdziwą historię niewolnika, który z czasem stał się przywódcą największego buntu, jaki widzieli możni starożytnego świata. Wyjątkowa brutalność serialu oraz liczne rozbierane sceny wielokrotnie mogą zawstydzić nawet największego fana „Game of Thrones”. Serial spotkał się ze sporą krytyką fanów, głównie za spadek poziomu wraz z kolejnymi sezonami, co również doskonale łączy go z produkcją o Westeros.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

Game of Thrones, lista, seriale podobne do Game of Thrones, Rome

„Rome” / „Rzym” (2005–2007)

Jedna z najstarszych i najbardziej rozwiniętych cywilizacji starożytnego świata; wraz z jej trwaniem coraz bardziej pogrążała się w chaosie. Polityczne batalie nie miały końca, państwo przestawało powoli funkcjonować, a bogaci, którzy bali się utraty wpływów, robili się niecierpliwi. Wbrew pozorom „Rome” przedstawia te wydarzenia na dalszym planie, skupiając się na zwykłych ludziach i ich problemach, pokazanych przez pryzmat wielkich wydarzeń, które de facto bezpośrednio ich nie dotyczyły. Spojrzenie na wielkie cesarstwo od podszewki potrafi rzeczywiście zmienić nasz punkt widzenia o tamtych czasach.

Serial można obejrzeć na platformie HBO GO.

Game of Thrones, lista, seriale podobne do Game of Thrones, The Crown

„The Crown” (2016–)

Królowa Elżbieta II niezaprzeczalnie jest wyjątkową osobowością. Najdłużej panująca władczyni w historii Wielkiej Brytanii nie mogła w swoim życiu narzekać na nudę. Czynnie brała udział w wydarzeniach II wojny światowej, objęła tron w bardzo młodym wieku, będąc tym samym zmuszona do rzucenia się w światową politykę bez żadnego przygotowania. Poza oficjalnymi obowiązkami nie była też wolna od prywatnych problemów, często mających naturę miłosną. Przyjrzenie się bliżej postaci, która jest jedną z najbardziej wpływowych osób naszych czasów, może dać widzom wyobrażenie, czym jest prawdziwa władza i odpowiedzialność, która idzie z nią w parze.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

Game of Thrones, lista, seriale podobne do Game of Thrones, Hercules: The Legendary Journeys

„Hercules: The Legendary Journeys” / „Herkules” (1995–1999)

Mocno zardzewiałe i pełne kiczu spojrzenie na mitologię, w niezastąpionym i jedynym w swoim rodzaju klimacie lat 90., wciąż broni się całkiem nieźle. Wbrew pozorom ten lekko komediowy i mocno przygodowy serial doskonale oddał skomplikowany system wierzeń i przesądów starożytnej ludności. Główny bohater spotyka na swojej drodze przeróżne kreatury, również w ludzkiej skórze, które zsyłane są na niego przez okrutną macochę – Herę. Pomimo niełatwego życia Herkules postanawia w pełni poświęcić się szerzeniu dobra. Warto przypomnieć sobie ten klasyk, aby złagodzić stres wywołany finałowym sezonem „Game of Thrones”.

Serial można obejrzeć na kanale Sci-Fi Universal.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Black Sails

Akcja serialu rozpoczyna się dwadzieścia lat przed wydarzeniami znanymi z powieści Wyspa skarbów Roberta Louisa Stevensona i koncentruje się na kapitanie Flincie …Marco Polo

Podróżnik Marco Polo dociera do Azji, gdzie zostaje gościem wielkiego władcy mongolskiego. Aby przeżyć na dworze pełnym intryg, musi wykorzystać swoje umiejętności …


Rome

Juliusz Cezar po zakończeniu wojny w Galii i jej podbicu wraca do Rzymu.


Spartacus

Skazany na niewolę Spartakus jednoczy wokół siebie armię niewolników i podejmuje walkę z wojskami Republiki.


The Borgias

1492 rok, pragnący władzy kardynał Rodrigo Borgia zostaje papieżem. Jako Aleksander VI stawia czoło licznym spiskom, jednocześnie usiłując zapewnić swojej rodzinie …


The Crown

Królowa Elżbieta jest symbolem Anglii i autorytetem. Akcja serialu opisującego jej losy rozpoczyna się w roku 1947 – podczas przygotowań do ślubu z księciem Filipem. …


The Tudors

Młody Henryk VIII zasiada na tronie Anglii, nieugięcie dążąc do spełnienia swoich ambicji.


The Last Kingdom

Podczas gdy Alfred Wielki zajmuje się obroną królestwa przed najeźdźcami, Uhtred – urodzony jako Saksończyk, ale wychowany przed wikingów – stara się odzyskać to, …


Vikings

Serial opowiada historię wikingów żyjących w Skandynawii pod koniec VIII wieku. Chęć władzy, szacunek do tradycji i miłość do bogów sprawia, że ich losy są zawiłe …