Artykuły

Ach, te tureckie aktorki... Piękne, że na ich widok można wpaść w kompleksy. Utalentowane, potrafiące zagrać tak, że raz się śmiejesz, a raz płaczesz. Sławne, nie tylko w samej Turcji, ale dosłownie na całym świecie, a kariery mogłaby im pozazdrościć niejedna polska aktorka ze światowymi aspiracjami. Losy granych przez nie bohaterek śledzą widzowie na Bliskim Wschodzie, w Europie, w Ameryce Łacińskiej, a nawet w Azji. Przedstawiam dziś subiektywny wybór najbardziej utalentowanych i należących obecnie do grona najpopularniejszych tureckich aktorek serialowych.

Bergüzar Korel

Berguzar Korel, turecka aktorka

Światową sławę przyniosła jej rola Şehrazat w telenoweli „Binbir Gece” („Tysiąc i jedna noc”). Dzięki temu serialowi aktorka nie tylko zdobyła nagrodę Altın Kelebek (Złoty Motyl), ale również znalazła miłość na planie zdjęciowym, bowiem związała się z odtwórcą głównej roli męskiej, Halitem Ergençem. Drugą statuetkę Złotego Motyla otrzymała za swoją rolę w serialu „Karadayı”. Obecnie aktorka i jej mąż grają główne role w produkcji historycznej „Vatanım Sensin”, znanej w Polsce pod tytułem „Zraniona miłość”. Bergüzar Korel była ambasadorką marki Pantene w Turcji, a jej urodą zachwycił się ponoć sam Russel Crowe.

Beren Saat

Beren Saat, turecka aktorka

Wielokrotnie nagradzana aktorka, laureatka dwóch Złotych Motyli (za rolę w kontrowersyjnej telenoweli „Aşk-ı Memnu”) oraz zdobywczyni wielu innych nagród aktorskich. Odtwórczyni głównej roli w poruszającym serialu „Fatmagül'ün Suçu Ne?” („Grzech Fatmagul”). Wystąpiła również jako główna bohaterka w tureckim remake'u serialu „Revenge”, „İntikam” oraz w kontynuacji słynnej telenoweli historycznej „Muhteşem Yüzyıl” („Wspaniałe Stulecie”) – „Muhteşem Yüzyıl: Kösem”, wcielając się w postać sułtanki Kösem. Beren Saat zastąpiła młodziutką Anastasię Tsilimpiou, grającą Kösem w latach młodzieńczych.

Cansu Dere

Cansu Dere, turecka aktorka

Aktorka znana polskiej publiczności przede wszystkim z głównych ról w serialach „Sıla” („Sıla – Odnaleźć przeznaczenie”) oraz „Ezel”. Zagrała także znaczący epizod w „Muhteşem Yüzyıl” („Wspaniałe Stulecie”), wcielając się w postać nałożnicy sułtana, Firuze. Ostatnimi jak dotąd serialami z udziałem Cansu Dere były: dramat obyczajowy pod tytułem „Anne” oraz serial kryminalny „Sahsiyet”. Swego czasu aktorka była twarzą marki L'Oreal Paris i występowała w reklamach m.in. produktów z linii Elseve.

Tuba Büyüküstün

Tuba Buyukustun, turecka aktorka

Aktorka nie tylko o charakterystycznej urodzie, ale i wyjątkowym, niedającym się podrobić stylu gry aktorskiej. Jej pierwszymi znaczącymi rolami były te w serialach „Ihlamurlar Altında” oraz „Asi”. Za rolę w produkcji „20 Dakika”, jako pierwsza turecka aktorka, otrzymała nominację do Międzynarodowej Nagrody Emmy. Swój wysoki status wśród tureckich aktorek serialowych potwierdziła i umocniła rolami w „Kara Para Aşk” i „Cesur ve Güzel” („Meandry uczuć”). Tak jak kilka jej koleżanek po fachu, także Tuba była przez jakiś czas ambasadorką marki Pantene w Turcji.

Berrak Tüzünataç

Berrak Tuzunatac, turecka aktorka

Charyzmatyczna aktorka, w przeszłości modelka oraz prezenterka telewizyjna. Najważniejszymi produkcjami telewizyjnymi, w których wystąpiła, są „Ezel”, „Son”, „Muhteşem Yüzyıl” („Wspaniałe Stulecie”) oraz „Filinta”. W latach 2017 – 2018 zagrała znaczące role w produkowanych dla platformy streamingowej PuhuTV serialach „Fi” i „Dip”.

Nurgül Yeşilçay

Nurgul Yesilcay, turecka aktorka

W naszym kraju znana za sprawą seriali „Aşk ve Ceza” („Cena miłości”), „Paramparça” („Rozdarte serca”) oraz „Muhteşem Yüzyıl: Kösem” („Wspaniałe Stulecie: sułtanka Kösem”). W tym ostatnim aktorka przejęła po Beren Saat rolę sułtanki Kösem i wcielała się w tę postać do samego końca tej produkcji. Oprócz wielu ról serialowych, Nurgül Yeşilçay ma również w swoim dorobku sporo kreacji filmowych.

Serenay Sarıkaya

Serenay Sarikaya, turecka aktorka

Jedna z najciekawszych tureckich aktorek swojego pokolenia, obdarzona nietypową dla tego regionu urodą. Jedną z ważniejszych ról w początkach kariery aktorskiej był występ w serialu „Lale Devri”. Wkrótce potem Serenay zagrała w remake'u słynnego serialu młodzieżowego „The OC” – „Medcezir”, a za swoją rolę w tej produkcji została dwukrotnie nagrodzona Złotym Motylem dla najlepszej aktorki. Ostatnią produkcją z jej udziałem jest zakończony w tym roku (po drugim sezonie) serial „Fi”. Serenay Sarıkaya wzięła udział w kampaniach reklamowych marek Head & Shoulders oraz Mavi.

Elçin Sangu

Elcin Sangu, turecka aktorka

Ognistowłosa i charakterna Defne z komediowego przeboju „Kiralık Aşk”. Za kreowaną przez siebie postać w tym serialu została aż trzykrotnie uhonorowana Złotym Motylem (raz otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki w serialu komediowym oraz wspólnie z partnerującym jej Barışem Arduçem dwukrotnie odebrali nagrodę dla najlepszej serialowej pary). Rolami poprzedzającymi jej najsłynniejszy występ były te wykreowane w serialach „Bir Aşk Hikâyesi, „Sevdam Alabora” oraz „Kurt Seyit ve Şura”, znanym w Polce pod tytułem „Imperium miłości”. Aktorkę wkrótce zobaczymy w nowym serialu platformy streamingowej BluTV, „Yaşamayanlar”. Elçin Sangu była ambasadorką marki kosmetycznej Elidor.

Neslihan Atagül Doğulu

Neslihan Atagul, turecka aktorka

Największą sławę młodej aktorce przyniosła poruszająca główna rola w nagrodzonym Międzynarodową Nagrodą Emmy serialu „Kara Sevda”. Wcześniej zagrała w produkcji „Fatih Harbiye” i, wzorem Bergüzar Korel, poznała na planie zdjęciowym swojego przyszłego męża, Kadira Doğulu. Obecnie możemy ją podziwiać w serialu „Dip”. Aktorka była twarzą marki Pantene. 

Demet Özdemir

Demet Ozdemir, turecka aktorka

W ostatnim czasie znana z ról komediowych, chociaż w serialu „Kurt Seyit ve Şura” („Imperium miłości”) wystąpiła w zupełnie niekomediowym epizodzie. Lata 2015 – 2017 to czas jej głównych ról w komediach romantycznych: „Çilek Kokusu” oraz „No:309”. W tegorocznym sezonie letnim ma mieć miejsce premiera nowego serialu z jej udziałem. Aktorka występowała w kampaniach reklamowych marki Garnier.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Artykuły