Artykuły

Pojęcie kataklizmu może być szeroko rozumiane, są to zarówno zdarzenia nagłe i gwałtowne, jak i te obejmujące ogromne zniszczenia na powierzchni Ziemi. Chociaż kataklizm kojarzy nam się z wydarzeniem, które następuje natychmiastowo i niesie za sobą fatalne skutki, to jednak ośmielę się naciągnąć to pojęcie na sytuacje, kiedy losy ludzkości są zagrożone przez efekty natury lub kiedy Ziemia z jakiegoś powodu staje się niezdatna do egzystencji.

11. „Thunderstone” (1999–2000)

thunderstone, postapo, kataklizmy

Kiedy Ziemia zostaje zniszczona przez kometę Nemesis, pozostali przy życiu muszą ukrywać się w podziemnych koloniach. Planeta na powierzchni nie nadaje się do życia przez mrozy i ciągłe zamiecie śnieżne. Główny bohater – Noah Daniels – to nastolatek, który przenosi się w przyszłość w czasy, kiedy nadal ludzie muszą walczyć o przetrwanie, ale przynajmniej mogą bezpiecznie wyjść spod ziemi, a pozostałości po komecie stają się cennym towarem. „Thunderstone” to młodzieżowe postapo, które oferowało zarówno świetne aktorstwo, jak i dobrze napisaną fabułę, z ciekawymi wątkami dystopijnymi.

Serial nie jest dostępny w Polsce.

10. „Under the Dome” / „Pod kopułą” (2013–2015)

under the dome, postapo, kataklizmy

Serial na podstawie powieści Stephena Kinga. Dodając tę produkcję do zestawienia, miejmy w głowie tylko pierwszy sezon i wtedy obecność „Under the Dome” wyda się bardziej usprawiedliwiona. Historia w serialu kręci się wokół małego miasteczka, które z niewiadomych przyczyn zostaje otoczone tajemniczą kopułą. Odcina ich to od reszty świata, w tym także zapasów, dróg i ludzi spoza miasta, zostają przez to skazani tylko na siebie.

Serial dostępny na platformie Netflix.

9. „Aftermath” (2016)

aftermath, postapo, kataklizmy

Zastanawialiście się, czy Ziemię może czekać więcej niż jedna zagłada? „Aftermath” udowadnia, że może. Chociaż serial jest średniej jakości, to nie mogliśmy go pominąć przez liczne kataklizmy, jakie opanowały Ziemię w tym uniwersum. Zamiecie, trzęsienia ziemi, meteoryty i nadnaturalne kreatury to zaledwie kilka kataklizmów, jakie dotknęły Ziemię.

Serial nie jest dostępny w Polsce.

8. „Life After People” / „Życie po zagładzie ludzi” (2009–2010)

life after people, kataklizmy, postapo

Ten tytuł to propozycja trochę inna niż wszystkie. Przede wszystkim nie jest to fabularyzowany serial, tylko dokument. Jednak też nie zgłębia on historii ludzi po apokalipsie, tylko historię Ziemi, kiedy ludzie by z niej zniknęli. Dokument ten przybliża nam zarówno to, jak rozrastałaby się roślinność pod naszą nieobecność, ale też co stałoby się z kulturą, religią i miastami bez ludzi.

Serial emitowany był przez kanał History.

7. „Zoo” (2015–2017)

zoo, postapo, kataklizmy

Od wieków polujemy, mordujemy i traktujemy zwierzęta jak zabawki. One znoszą to i przyzwyczajają się do warunków, w jakich ich postawimy. Jednak co jeśli to się kiedyś skończy, a zwierzęta przestaną dłużej słuchać i powrócą do swoich pierwotnych instynktów? Nagłe mordercze ataki zwierząt na całym świecie zagrażają ludzkości i przerażają naukowców, bo zdaje się, że zwierzęta się ze sobą komunikują i ich ataki są skoordynowane.

Serial dostępny jest na platformie Netflix.

6. „Revolution” (2012–2014)

revolution, postapo, kataklizmy

W obecnej erze technologii, kiedy praktycznie wszystko, co znamy i używamy, działa dzięki energii elektrycznej, moment, w którym mogłoby tego zabraknąć, jest równy apokalipsie. Tak właśnie stało się w „Revolution”, kiedy w pewnym momencie wszystko zasilane energią elektryczną na całym świecie przestało działać. Oznacza to zero prądu, działającej elektroniki, samochodów, samolotów czy baterii. Mieszkańcy Ziemi wrócili praktycznie do prymitywnych czasów i muszą od nowa nauczyć się, jak żyć. Po 15 latach pojawia się nadzieja na powrót do życia sprzed apokalipsy, a wszystko w rękach zaledwie grupki ludzi.

Serial dostępny jest na VOD nSeriale.

5. „Terra Nova” (2011)

terra nova, postapo, kataklizmy

Jest rok 2149, a życie na Ziemi jest praktycznie niemożliwe przez zanieczyszczenia i przeludnienie. Brzmi jak całkiem prawdopodobny scenariusz, prawda? Bohaterowie serialu dostają jednak szansę na nowe życie, dzięki przypadkowemu odkryciu naukowców. Przenoszą się 85 milionów lat w przeszłość od alternatywnej rzeczywistości i kolonii nazwanej Terra Nova. Jeśli lubicie klimaty postapo, a do tego dinozaury, to jest to zdecydowanie serial dla was. Produkcja miała zdecydowanie ciekawy pomysł i chociaż zmagała się z kilkoma dziurami fabularnymi, to wielu fanów uważało, że kasacja po pierwszym sezonie była niesłuszną decyzją.

Serial emitowany był na kanale Fox. 

4.  „Attack on Titan” (2013–2016)

attack on titan, postapo, kataklizmy

Adaptacja popularnej na całym świecie mangi o post apokaliptycznym świecie, w którym tylko niewielka część ludzkości ocalała po pojawieniu się na Ziemi gigantycznych tytanów, pożerających ludzi. Pozostali ludzie ukrywają się za trzema murami, dopóki tytan większy od ich murów nie przedziera się za osłonę i nie pożera kolejnych ludzi. Przeciwko tyranii tytanów postanawia sprzeciwić się Eren, który widział, jak jego matka została pożarta i przysiągł zemścić się na gigantach.

Serial nie jest dostępny w Polsce.

3. „You, Me and the Apocalypse” (2015)

you me and the apocalypse, postapo, kataklizmy

Biorąc pod uwagę jak niewielką mamy wiedzę o wszechświecie poza Ziemią, najbardziej prawdopodobnym końcem świata wydaje się zniszczenie naszej planety przez ogromny meteoryt. „You, Me and the Apocalypse” to jedyny serial komediowy w tym zestawieniu, a także jedyny miniserial. Ksiądz, bankier, skazana i kilka przypadkowych osób nie spodziewali się, że na siebie trafią, a tym bardziej, że prawdopodobnie spędzą ze sobą resztę swojego życia i będą odpowiedzialni za zaludnienie Ziemi po jej destrukcji przez meteoryt. Ta produkcja ma w sobie wszystko, czego moglibyśmy od niej oczekiwać. Zabawną i interesującą fabułę, wyjątkowych bohaterów, aktorstwo bez zarzutu, ale także post apokaliptyczny klimat.

Serial nie jest dostępny w Polsce.

2. „Handmaid’s Tale” / „Opowieść podręcznej” (2017–) 

handmaid's tale, postapo, kataklizmy

Nie mogę zdecydować, czy większym kataklizmem w świecie „Handmaid’s Tale” jest masowa bezpłodność, czy głupota ludzi, którzy dostali się do władzy. Nie mamy obrazu na to, jak wygląda pozostała część świata, ale po samym Gilead widać, że problem bezpłodności obudził cały szereg katastroficznych zachowań. Najbardziej przerażające w tym serialu jest jednak to, że nie ma tam dokładnego momentu, kiedy zaczęła się apokalipsa, bo problem bezpłodności pojawiał się stopniowo, ale nie mniej destrukcyjnie, chociaż po cichu.

Serial dostępny na platformie HBO Go.

1. „Leftovers” / „Pozostawieni” (2014–2017)

leftovers, postapo, kataklizmy

2%  brzmi jak niewielki odłamek czegokolwiek. Dopóki nie przełożymy tego na ludzkie istoty. Kiedy 2% populacji znika w jednym momencie z niewyjaśnionych przyczyn, takie liczby wydają się katastroficzne. Pozostali ludzie nie wiedzą, co było przyczyną zniknięcia, ani gdzie podziali się ich bliscy. To wystarcza, żeby na Ziemi zapanował absolutny chaos. Potrzeba znalezienia odpowiedzi na pytania i wytłumaczenia, dlaczego konkretne osoby zniknęły, tworzą rozłamy religii, powstanie nowych wyznań, absurdalne teorie spiskowe i ogólną dezorganizację społeczeństwa. Ten serial HBO jest jedną z najbardziej niedocenianych produkcji od tej stacji i mimo swojej wciągającej fabuły, zachwycającego aktorstwa i niepowtarzalnego klimatu, nie dostał nigdy takiego rozgłosu, na jaki zasługiwał.

Serial dostępny na platformie HBO Go.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.