Artykuły

Obecnie, w dobie „odgrzewanych kotletów”, revival, remake czy spin-off serialu to nie takie wielkie wydarzenie. Masowo czerpiemy z tego, co już było kiedyś i czasami to wychodzi, a czasami wychodzi, ale tylko bokiem. Jednak w przypadku niektórych produkcji, które albo były skasowane za wcześnie, albo w jakiś sposób wyprzedzały swoją epokę i dopiero teraz mają szansę na wpasowanie się we współczesne realia, taki powrót może być strzałem w dziesiątkę. Wszystkie te okienka odhacza revival „Veroniki Mars”.

ARTYKUŁ ZAWIERA SPOJLERY

Osoby, które nie oglądały pierwszych trzech sezonów serialu czytają na własną odpowiedzialność. 

„Veronica Mars” to serial, który zadebiutował w 2004 roku, doczekał się trzech sezonów, po czym został skasowany. W 2014 roku, po 7 latach od nagłego zakończenia produkcji i nieustannych petycji fanów o przywrócenie, udało się zrealizować film, który miał podarować widzom zakończenie, na które tyle czekali. Film pozamykał wątki, które serial nie zdążył, choć prawie dekadę później. Następnie pojawiły się dwie książki napisane przez twórcę serialu – Roba Thomasa i pisarkę Jennifer Graham. Obie powieści są potwierdzone przez Thomasa jako część kanonu.

Po 5 latach od premiery filmu odwieczni fani doczekają się czwartego sezonu w formie miniserialu. I chociaż zamysłem naszej serii „Sceny, których już nie pamiętasz” jest przypomnienie wydarzeń z samych początków produkcji, to chyba w tym przypadku powinniśmy wam pokazać to, o czym mogliście zapomnieć przez te kilkanaście lat, a co wydarzyło się w przeciągu dotychczasowych trzech, kultowych sezonów.

Sezon pierwszy

Pamiętacie, że Logan był kiedyś strasznym dupkiem?

Chociaż Logan i Veronica są jedną z ulubionych par widzów i głównym bólem po kasacji było to, że ich historia zakończyła się bez możliwości ponownego połączenia, to przecież nie zawsze tak było. Logana Echollsa poznaliśmy jako zarozumiałego, egocentrycznego dupka, chcącego uprzykrzyć Veronice życie mimo tego, że kiedyś byli przyjaciółmi. Z czasem dowiedzieliśmy się więcej o jego sytuacji w domu i tego, jak naprawdę przeżywał śmierć swojej dziewczyny, co trochę ociepliło jego wizerunek. Jednak nadal nie zapominajmy o tych momentach, kiedy Logan starał się pogrążyć Veronicę.

Początek przyjaźni

Zdaje się, że Veronica większość znajomości nawiązuje kierowana syndromem bohatera. Po prawie roku bycia jedną z najbardziej nienawidzonych osób w liceum, Mars nie mogła pozwolić, żeby nowy dzieciak był kolejnym wyrzutkiem Neptune High. Wallace Fennel był na celowniku gangu motocyklowego Weevila, po tym jak został oskarżony o wezwanie policji, kiedy okradali miejsce, w którym pracował. W ramach kary przywiązali go nagiego do masztu szkoły i podpisali jako „Snich”. Prawdopodobnie chodziło im o słowo „kapuś” (ang. snitch), ale pamiętajmy, że motocykliści nie spędzali więcej czasu niż to absolutnie konieczne w murach szkoły. Veronica zobaczyła Wallace’a w potrzebie i odcięła go od masztu, jako jedyna nie przejmując się konsekwencjami zadarcia z gangiem. Tak zaczęła się przyjaźń jej i Wallace’a.

Prawdziwe oblicza Lilly

Śmierć Lilly zmieniła wszystko. Sprawnie funkcjonujące miasto po stracie jednej nastolatki zaczęło się sypać. Neptune High pogrążyło się w żałobie, a osoby naprawdę bliskie Lilly przeżyły traumę, jakiej żaden nastolatek nie powinien doświadczyć. Jednak Lilly miała dwie twarze i chociaż z boku wydawała się śmiałą, rozgadaną królową balu, to jednak jej brat Duncan, Logan i Veronica znali inne, trochę mniej grzeczne oblicze. Dlatego tak ważnym momentem był dzień, kiedy w Neptune High upamiętniali jej krótkie życie – zarówno dla całej szkoły, jak i dla poprawiającej się relacji Logana i Veroniki. Mama Lilly, ale też zarząd szkoły, oczekiwali od kółka dziennikarskiego wzruszającego filmiku o słodkiej dziewczynie, która odeszła za szybko. Jednak Logan i Veronica wiedzieli, że Lilly zdecydowanie by tego nie chciała, bo nie była taką osobą, jaką oczekiwali inni. Moment pokazania prawdziwych nagrań z balu, gdzie Lilly jest zdecydowanie naturalna, zadziałało oczyszczająco na uczniów szkoły.

Nie zawsze zgodni

Chociaż uwielbiamy relację między Veronicą i jej tatą, to nie zawsze się ze sobą zgadzają, zwłaszcza w aspektach zawodowych. Kiedy w Neptune High pojawiła się afera dotycząca nauczyciela sypiającego z uczennicą, Keith i Veronica stanęli po przeciwnych stronach barykady. Wywołało to niemały konflikt w domu, a jednocześnie dało nam głębsze spojrzenie na obie postacie, których działania nie zawsze są szlachetne i dobrze motywowane.

Betty i Veronica

Pamiętacie jeszcze, że „Riverdale” wzięło się z komiksów? Z wręcz kultowej w Stanach Zjednoczonych serii, do której nawiązanie możemy znaleźć w jednym z odcinków „Veroniki Mars”. Kiedy Neptune High zostało okradzione z maskotki, wina spadła oczywiście na rywalizującą z nimi szkołę, której również maskotka zaginęła. Zaczęło się wzajemne obarczanie winą i podkładanie sobie świń (nie dosłownie, maskotkami była koza i papuga). Veronica udała się na śledztwo do drugiego liceum, gdzie przedstawiła się jako Betty z Riverdale.

Znaleziono mordercę Lilly

Śledztwo prowadzone przez Veronicę trwało cały sezon i mimo wszystkich pobocznych spraw, które brała, to jej uwaga ciągle skupiała się na znalezieniu mordercy jej najlepszej przyjaciółki. Powoli, zbierając elementy układanki, udało jej się rozwiązać zagadkę i chociaż z jednej strony poczuła ulgę, to jednak dowiedziała się, że mordercą jest ojciec jej chłopaka, z którym jej przyjaciółka miała romans (w tym samym czasie umawiając się nadal z Loganem). Znalezienie mordercy skończyło się przerażającą walką Veroniki z Aaronem, który próbował ją uciszyć, zanim prawda wyjdzie na jaw.

Sezon drugi

V. przez chwilę schodzi ze służby i autobus spada z klifu

Chociaż finał drugiego sezonu był jednym z najbardziej emocjonalnych, to czasami zapominam, że doprowadziło do niego pośrednio wydarzenie z początku serii. Możliwe, że niektórzy z was też nie pamiętają o tym, że tuzin uczniów Neptune High spadło z klifu przez bombę podłożoną w autobusie. Nie był to jeden z najlepiej poprowadzonych wątków, ale narzuciło kilka zmian w dynamice szkoły i życiu Veroniki.

Logan powraca do swoich zwyczajów

Pomiędzy pierwszym a drugim sezonem wiele się wydarzyło, zwłaszcza w życiu Veroniki i Logana. Chociaż Logan dla swojej dziewczyny nie był kompletnym dupkiem, to niewiele zmieniło się w jego zachowaniu w stosunku do innych ludzi, zwłaszcza w przypadku tych, których wkurzać nie powinien. W wyniku szarpaniny Logana i gangu Weevila, ginie jeden z jego członków. Wina spada na Logana, a następstwa całej sprawy niszczą związek V. i Echollsa. Chłopak nie znosi tego dobrze i wraca do starych nawyków, co obejmuje również sypianie z macochą najlepszego przyjaciela.

Mac i Beaver

Przyznać się: kto kibicował tej parze nieporadnych nerdów? Cassidy Casablancas, jako młodszy brat Dicka, był wszystkim czym jego okropny brat nie był. Pokazał widzom wyłącznie dobrą, nieśmiałą i kochającą stronę, dla której przepadliśmy. Poza tym, po rozstaniu Veroniki i Logana, potrzebowaliśmy kolejnego 09era (mieszkańcy najbogatszej dzielnicy w mieście) udowadniającego, że jest kimś więcej, niż sądzimy. Wiemy, jak cała historia się skończyła, co mogło być największym ciosem dla biednych serc fanów. Nie zapominajmy też o Mac, która czuła, że naprawdę Beavera kochała.

Epicka przemowa

Właśnie w momencie, kiedy pogodziliśmy się z faktem, że Logan i Veronika już do siebie nie powrócą, Logan wygłasza epicką przemowę. Jego nie do końca wyznanie miłosne zostało już wielokrotnie okrzyknięte najpiękniejszym wyznaniem uczuć w serialach. Chociaż nie skończyło się to wielkim pocałunkiem, to zdecydowanie zmieniło bieg wydarzeń w ich relacji.

Mam na imię Cassidy

W finale drugiego sezonu rozwiązało się wszystko. Kto był odpowiedzialny za bombę w autobusie, dlaczego ją podłożył, wyszło też kilka brudów sprzed lat oraz kto zgwałcił Veronicę na imprezie przed wydarzeniami z pierwszego sezonu. Scena, w której Veronica mierzy się z Beaverem, łamie serce z wielu powodów. Chociaż mamy wreszcie głównego złoczyńcę, to jakoś nadal jest nam go żal, biorąc pod uwagę, co go zmusiło to tego, co robił. Fakt, że kiedy chłopak chciał skoczyć z dachu, a Logan nie umiał podać mu ani jednego powodu, żeby tego nie robił, dodaje tylko rozpaczy, z jaką kończymy ten wątek.

Sezon trzeci

Parker

Veronica i Mac dzieliły z dziewczyną o imieniu Parker pokój w akademiku. Poznały ją jako rozrywkową członkinię bractwa, więc kiedy zablokowała im dojście do pokoju, bo zaprosiła tam jakiegoś chłopaka, to dziewczyny wcale nie były zdziwione. Nie miały jednak pojęcia, co zdarzyło się w ciągu tej nocy, a Veronica, wchodząc do pokoju, mogła powstrzymać gwałt na Parker, gdyby tylko nie oceniła jej powierzchownie.

Spełnienie obietnicy

Veronica obiecała Parker, że znajdzie mężczyznę odpowiedzialnego za gwałty na dziewczynach z kampusu i słowa dotrzymała, nawet jeśli narażała tym własne życie. Wydawałoby się, że po jego nieudanej próbie zaatakowania Veroniki kilka odcinków wcześniej Mars nie będzie umiała stawić mu czoła, ale to jej nie powstrzymało.

Veronica za kratkami

Wiele osób chciałoby zobaczyć V. w więziennej celi tylko dla samej satysfakcji. Nic dziwnego, że podczas odsiadki miała tyle odwiedzin. Veronica postanowiła wpasować się w życie więzienne i nawet zrobiła sobie tatuaż – długopisem oczywiście.

I smell bread

Człowiek, którego prawdopodobnie widzowie nienawidzili bardziej niż prawdziwych morderców. Najgorszy możliwy szeryf: podkładał dowody niewinnym ludziom, usuwał dokumenty ze spraw, przyjmował łapówki, zupełnie zignorował Veronicę, kiedy przyszła mu złożyć raport o gwałcie. Jeszcze wiele innych brudów ma za uszami. Jednak w momencie, kiedy podejrzany o zabójstwo dziekana O’Della roztrzaskał mu czaszkę kijem bejsbolowym, większość widzów poczuła jakiś smutek. Jego ostatnie słowa były nawiązaniem do serialu „M*A*S*H”.

To na pewno nie wszystkie najważniejsze sceny, ale jeśli nie planujecie przed premierą czwartego sezonu zrobić powtórki odcinków, to ten artykuł powinien wam ułatwić oglądanie.

Czwarty sezon jest już przedpremierowo dostępny na platformie Hulu.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Veronica Mars

Cudowne życie 17-letniej Veronii Mars wali się, gdy pewnego dnia jej najlepsza przyjaciółka Lilly Kane zostaje zamordowana. Dziewczyna postanawia rozwiązać zagadkę …


Aktualności