Artykuły

Religia towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Już u ludów niepiśmiennych występowały wierzenia przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie, a o ich istnieniu możemy się dowiedzieć choćby z malowideł naskalnych. Obecnie trudno oszacować ile istnieje religii i ich odmian. Pewne jest jednak, że stanowi ona ważny (jeśli nie kluczowy) element życia wielu miliardów ludzi na świecie. Trudno więc, żeby elementy religijne nie rozpalały wyobraźni twórców i nie trafiły do seriali. Poniżej znajdziecie krótkie, jak na tą tematykę, zestawienie.

Do napisania tego artykułu skłoniło mnie pojawienie się kilku seriali z zakresu tej tematyki, które pokazują religie w bardzo różnorodny sposób i są warte obejrzenia oraz szerszej dyskusji.

 

the good place

 

Niebo, piekło, czyściec

 

Czym jest niebo, piekło i czyściec nie wie nikt z nas. Pojęcia te są abstrakcyjne i mogą budzić wiele emocji, szczególnie wśród osób wierzących. Rozpalają również wyobraźnię twórców seriali. Zacznijmy od najprzyjemniejszego. Najlepiej żeby to, co nas czeka po śmierci było przyjemne. Miejsce, w którym dojdzie do realizacji wszystkich naszych marzeń i pragnień. Taki punkt widzenia obrali producenci „ The Good Place”. Ludzie, którzy na to zasłużyli po śmierci trafiają do miejsca, gdzie czeka ich wieczne szczęście. Mieszkają w stworzonych dla siebie domach, jedzą to, co smakuje im najbardziej, a nawet trafiają na skrojoną na swoją miarę drugą połówkę. Brzmi dobrze, choć pewnie do czasu. Natura ludzka jest jednak przewrotna i czasem nudzi nas nawet to, o czym marzyliśmy od dawna.

 

Niebo to również kłopoty. Nawet Bóg i aniołowie wpadają czasem w problemy. Szefowie, jak to szefowie, czasem mają humory, a osoby im podległe muszą się mierzyć nie tylko z nastrojami szefa, ale i bieżącymi sprawami. Sytuacja tak została przedstawiona w zabawnym i pełnym ciepła serialu „Miracle Workers”.

 

westworld hbo

 

Jedno z najciekawszych wyobrażeń nieba zostało jednak przedstawione w „Westworld”. Czy tylko ludzie zasługują na nagrodę po śmierci? Chyba nie. Według twórców seriali godne miejsce po śmierci należy się również hostom. Dlatego po rzezi w drugim sezonie serialu, androidy ze świata westernu wędrują na wieczny i szczęśliwy odpoczynek. Scena jest tym ciekawsza, że według hostów ich fikcyjny świat stworzony przez ludzi był dla nich koszmarem. Jak powiedział jeden z bohaterów: „piekło jest puste, bo wszystkie diabły są tutaj”.

 

Równie interesujące bywają przedstawienia czyśćca. Ten termin kojarzy się nam głównie z uzyskaniem szansy na odkupienie swoich win i zasłużeniem na krainę wiecznego szczęścia. Motyw ten odnajdziemy choćby w „Russian Doll” czy „Lost”. Czy to właśnie tak wygląda? Być może wydaje nam się tylko, że cieszymy się ziemskim życiem, tymczasem zostajemy poddawani nieustannym próbom i testom. Bóg jeden wie...

 

lucifer Netflix

 

Odwrócenie ról

 

W wielu serialach odnajdziemy również ciekawe twisty dotyczące standardowego postrzegania sacrum i profanum. Przykładem na takie podejście jest tytułowy „Lucyfer”. Znudzony byciem władcą piekieł postanawia zażyć nowych doświadczeń w Los Angeles. Tam staje się właścicielem klubu nocnego i upaja się ziemskim hedonizmem. Wszystko zmienia się w dniu zastrzelenia pod lokalem znajomej Lucyfera. W takich okolicznościach poznaje detektyw Chloe Decker i postanawia urozmaicić swój żywot… pomagając ludziom, a dokładniej w prowadzonych przez Chloe śledztwach. Żeby było jeszcze ciekawiej, podejmuje psychoterapię, szczerze opowiadając o sobie. Ani terapeutka, ani detektyw Decker nie wierzą w siły nieczyste. Tymczasem u boku mają prawdziwego diabła.

 

Odwróceniem tej sytuacji są demoniczni duchowni. Jednym z najlepszych przykładów jest charyzmatyczny, metodystyczny kaznodzieja pojawiający się w produkcji „Carnivale”. Cała fabuła serialu koncentruje się wokół odwiecznej waliki dobra ze złem. Po obu jej stronach stają kontrowersyjne postaci. Pierwsza z nich jest Ben Hawkins, biedny chłopak o nadprzyrodzonych mocach, przyłączający się do wędrownego cyrku. Po drugiej stronie staje duszpasterz Justin Crowe. Całość zawiera wiele wątków religijnych: teologię chrześcijańską wymieszaną z wątkami gnostycznymi i masońskimi.

 

dark Netflix

 

Demoniczny ksiądz pojawia się również w pełnym symboliki niemieckim serialu „Dark”. Noah jest postacią niejednoznaczną. Choć był pastorem w parafii w Winden, tak naprawdę jest wiernym sługą Adama, zawiadującego tajemniczą organizacja Sig Mundus. Jego losy i motywacje są równie skomplikowane jak cała fabuła serialu. Dla podróżującego w czasie mężczyzny przybranie postaci księdza jest jedynie wygodną przykrywką i ma niedużo wspólnego z zasadami moralnymi.

 

Przy tej okazji warto również wspomnieć o serialu „ The Young Pope”. Co prawda jego główny bohater – Lenny Belardo – nie jest żadnym demonem, ale bardzo kontrowersyjnym papieżem, który w niekonwencjonalny sposób rozumie zasady Kościoła. Jest pełen sprzeczności i czasem trudno zrozumieć jego motywacje. Kochany przez jednych, znienawidzony przez innych wyznawców wiary katolickiej.

 

wild wild country

 

Sekty

 

Sekty od zawsze budzą nasze zainteresowanie. Na co dzień o nich niewiele słyszymy, a jeśli już, to zdarza się to zwykle przy okazji jakiegoś sensacyjnego wydarzenia. Przez swoją tajemniczość i niedostępność twórcy seriali chętnie sięgają po ten temat, bo pozwala na puszczenie wodzy fantazji i stworzenie ciekawego scenariusza. Jednym z moich ulubionych tytułów o tej tematyce jest „Servant”. Serial jest niezwykle tajemniczy, powoli buduje atmosferę i nie daje oczywistych odpowiedzi. Stworzony przez reżysera „Szóstego zmysłu”, powodujący dreszcze na całym ciele dramat wprowadza nas w życie pary przeżywającej traumę rodzinną. Pewnego dnia w ich progach staje młoda i skromna dziewczyna mająca pomóc w pracach domowych. Wszystko, co dzieje się w domu, graniczy między tym co rzeczywiste i nierzeczywiste. Kluczem do rozwiązania zagadki jest dziewczyna i jej pochodzenie.

 

Druga, tym razem prawdziwa historia, zaprezentowana jest w serialu dokumentalnym „Wild, Wild Country”. Nie jest to jedyny dokument tego typu, ale mam do niego słabość, ponieważ znajdziecie w nim nie tylko materiały archiwalne, ale także rozmowy z członkami grupy skupionymi wokół Bhagwana Shree Rajneesha (Osho). On sam nie był przedstawicielem żadnej konkretnej religii, ale jego własnego systemu wielu wierzeń i przekonań. W stanie Oregon, pośrodku niczego budował z grupą osób miasteczko Rajneeshpuram. Niestety członkowie komuny nie cieszyli się sympatią swoich sąsiadów. Nie pozostawali im jednak dłużni i uprzykrzali życie na wiele sposobów. Serial nie opowiada się po żadnej ze stron. Pomimo tego, że grupa okryła się niesławą, jej byli członkowie wspominają lata swojej młodości z rozrzewnieniem i oddaniem wobec Osho. Sami twórcy starają się zachować obiektywizm i nie epatują motywami związanymi zwykle z sektami: przemocą, manipulacjami, seksem i zniewoleniem. Prezentują świeże spojrzenie na to zagadnienie.

 

unorthodox Netflix

 

Będąc przy tematyce sekt i seriali dokumentalnych, nie sposób nie wspomnieć o jednym z najciekawszych tytułów tego roku - „Unorthodox”. Co prawda nie jest to stricte dokument, ale historia została oparta częściowo na faktach. Nie dotyczy też sekty, ale bardzo zamkniętej grupy ultraortodoksyjnych żydów żyjących w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn. Choć główna bohaterka, Esty, mieszka w „stolicy świata”, jest tak bardzo ograniczona przez swoją społeczność, że jej życie ma niewiele wspólnego z codziennym funkcjonowanie jej rówieśniczek. Tragicznie rozwijające się, aranżowane małżeństwo doprowadza ją do decyzji o ucieczce do Europy. W szczegółowych, powolnych scenach możemy obserwować zwyczaje i tradycje grupy Żydów węgierskich – wspólnoty Satmar. Ten ruch chasydzki żyje w izolacji od współczesnego stylu życia i nakłada swoim członkom restrykcyjne zasady. Życie dziewczyny podporządkowane jest wyłącznie religii i to w skrajny, trudny do przyjęcia sposób. Jednak w perspektywie jednostki nie musi to być wcale droga do szczęścia. Bohaterka konfrontuje to, co jej wpajano z realnym światem i odkrywa, w jakim zakłamaniu żyła. 

 

messiah Netflix

 

Czy wierzymy jeszcze w Boga?

 

Zostawiłam je na koniec, bo jest to sprawa kluczowa. To pytanie zadają sobie również twórcy serialu „Messiah”. Gdyby Bóg powrócił na ziemię – jak by wyglądał? Jak się zachowywał? Jakie wzbudzałby emocje? A najważniejsze – czy uwierzylibyśmy mu powtórnie? Serial przedstawia losy młodego mężczyzny podającego się za Boga. Wydawałoby się – wariat. Nie on pierwszy, nie ostatni, który twierdzi, że został zesłany z niebios. Jednak jest w nim coś magnetyzującego, porywającego i najważniejsze – wokół niego dzieje się wiele zjawisk, które trudno jest wytłumaczyć. Muszę przyznać, że produkcja bardzo skłania do myślenia, nie tylko o tym, jak przyjęlibyśmy powracającego Boga, ale także co tak naprawdę liczy się we współczesnym świecie. Bombardowani milionami informacji być może ignorujemy te najważniejsze i nie potrafimy odrzucać ziaren od plew. Większość wiadomości, nawet tych sensacyjnych, na krótko przyciąga naszą uwagę. Czy wśród nich bylibyśmy w stanie zauważyć Boga?

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale


Dark

Serial skupia się na zniknięciu dwójki dzieci w małym niemieckim miasteczku, w którym koncepcja czasu została wywrócona do góry nogami. Zagadką w tym przypadku …


The Good Place

Po śmierci wredna Eleanor Shellstrop trafia do Dobrego Miejsca, gdzie trafiają tylko najszlachetniejsze osoby. Szybko orientuje się, że musiała nastąpić wielka …


Lucifer

Znudzony władca piekieł Lucyfer postanawia przenieść się do Los Angeles i otworzyć klub nocny. Jednak i to nie daje mu pełnego zaspokojenia, więc używając swoich …


Messiah

Agentka CIA prowadzi śledztwo w celu ustalenia czy charyzmatyczny mężczyzna, zyskujący coraz liczniejszych wyznawców, jest prawdziwym mesjaszem czy może tylko oszustem.


Miracle Workers

Wizja życia pozagrobowego. Spotykamy biuro, na które składają się różne szczeble korporacyjnej machiny. Na stanowiskach zasiadają aniołowie, którzy analizują problemy, …


The Young Pope

Serial opowiadający historię Piusa XIII, pierwszego amerykańskiego papieża w historii Kościoła.


Russian Doll

Serial opowiada losy kobiety, która niespodziewanie utknęła w tejemniczej pętli czasu. Nieustannie pojawia się na tej samej imprezie i ginie przy wyjściu z niej, …


Servant

Thriller psychologiczny skupiający się na rodzicach, którzy wynajmują młodą opiekunkę Leanne do opieki nad swoim dzieckiem. Nie wszystko jednak jest takie, jak …


Unorthodox

Serial oparty na książce Deborah Feldman. Fabuła skupia się na losach młodej kobiety, ortodoksyjnej Żydówce, która postanawia uciec od perspektywy aranżowanego …


Westworld

Futurystyczny park rozrywki o nazwie Westworld jest miejscem, w którym ludzie mogą spełniać swoje grzeszne marzenia i fantazje. Pomagają im w tym tzw. hosty, posiadające …


Wild Wild Country

Serial dokumentalny. Lider kontrowersyjnej sekty buduje w głębi pustyni w Oregonie miasteczko, co szybko napotyka się z wielką niechęcią sąsiadów. Sprawy coraz …