Artykuły

Ustalanie rekordów, ciągłe próbowanie przebicia siebie nawzajem, to coś, co chyba gatunek ludzki ma zapisane w genach. Nieprzerwanie próbujemy być najlepsi w tym czy w tamtym. Tak samo każdy serialomaniak ma różne osobiste bądź ustalone między znajomymi rekordy, które ciągle próbuje pobić. Najdłuższy maraton, najwięcej obejrzanych w miesiącu odcinków… wymieniać by można godzinami! Przecież mamy nawet specjalne aplikacje, w których możemy sprawdzać swoje serialowe statystki i porównywać je z tymi naszych znajomych. Przyjrzyjmy się więc dziś kilku z ciekawszych rekordów świata seriali!

Najdroższy serial

Widząc ten nagłówek większości z was zapewne od razu na myśl przyszło „Game of Thrones” – pozycja niby oczywista, ale czy faktycznie? Gdyby brać pod uwagę koszty całego serialu, GoT na pewno znajdowałoby się na podium, obok takich produkcji jak „The Crown” i „ER”, których całkowite budżety były bardzo podobne. Jeśli jednak spojrzymy na tę kwestię pod kątem kosztów jednego odcinka, zwycięzca jest tylko jeden i konkurencję zostawia daleko w tyle. Steven Spielberg i Tom Hanks nie oszczędzali na niczym, drogie lokacje, by zdjęcia były jak najlepsze, marketing z przytupem oraz produkcja tego mini serialu wygenerowały ponad 220 milionów dolarów kosztów, czyniąc „The Pacific” najdroższym serialem w dziejach! Nic dziwnego, że jest tak dobry. Gdy na jeden odcinek przypadają 22mln, ciężko zostawić coś niedopracowanym.

najdroższy serial, the pacific, serialomaniak, rekord

 

Najdłużej emitowany serial sci-fi

Dobicie stu odcinków to niemały wyczyn, jednak już sporo seriali go osiągnęło. Ale czy przychodzi wam na myśl produkcja, której bliżej jest do tysiąca? Obejrzeć je wszystkie w stanie są chyba tylko prawdziwi Władcy Czasu… bo to oni, od 1963 roku, podróżując w swojej niebieskiej policyjnej budce o osobliwej nazwie Tardis, zabawiają pokolenia. „Doctor Who” od lat jest ulubieńcem wielu fanów sci-fi, nic w tym dziwnego, każdy odcinek oferuje fantastyczne przygody w towarzystwie jednych z najciekawszych serialowych bohaterów. Tytuł najdłużej emitowanego serialu z gatunku fantastyki trzyma już od grudnia 2014 roku, kiedy premierę miał 813 odcinek – jak jednak wiemy, odcinków będzie jeszcze więcej i więcej, bo nic nie zapowiada upadku tej produkcji.

rekord, doctor who, najdłużej emitowany sci-fi

 

Największe jednoczesne nadanie programu

Na przestrzeni swoich ośmiu sezonów „Game of Thrones” osiągnęło wiele sukcesów, jednym z tych najbardziej imponujących jest ilość fanów. A gdy widzów jest tak dużo i każdy chce najnowszy odcinek zobaczyć jak najszybciej, pojawia się też wielu piratów. Chcąc zminimalizować to zjawisko, HBO postanowiło w 2015 roku wyemitować nowy sezon w aż 173 krajach jednocześnie, ustanawiając tym nowy rekord! Dzięki temu ustanowili także swój najlepszy wynik w oglądalności, zgarniając przed ekranami premierowego odcinka ósmego sezonu 17,4mln widzów.

serialomaniak, rekord, simulcast, game of thrones, gra o tron

 

Najbardziej piracony serial

Gdy HBO zmieniło taktykę emisji swoich produkcji, pałeczkę najbardziej piraconego serialu po sześcioletnim panowaniu „Game of Thrones”, przejąć musiał ktoś inny. Nie trwało to długo i już w 2018 roku ten zaszczytny tytuł przypadł „The Walking Dead”. Najpopularniejsza produkcja o zombie mimo wzlotów i upadków, przed telewizory wciąż przyciąga tłumy, które niechętnie czekają na nowe odcinki dłużej, niż do ich premiery w stacji AMC. Jednak czy koronę będzie trzymać tak samo długo, jak jego poprzednik? Niekoniecznie, bo po piętach już depcze mu pierwszy aktorski serial w uniwersum „Star Wars” – „Mandalorian”, produkowany przez Disney+, który jeszcze nie otworzył się na wielu światowych rynkach.

najbardziej piracony serial, rekord, the walking dead, żywe trupy, serialomaniak

 

Serial z największą ilością gościnnych występów

„The Simpsons” może chwalić się nie tylko byciem jednym z najdłużej emitowanych seriali w ogóle, ale przede wszystkim gościnnymi występami przeróżnych sław. W tej komedii pojawiali się nie tylko ludzie popkultury, osoby sławne mniej lub bardziej czy też te, które miały swoje 15 minut i potem „zniknęły”, ale i wielcy naukowcy. Czy ktoś jest w stanie zapomnieć simpsonowego Stephena Hawkinga? Albo Lady Gagę? O najlepszym gościu tego serialu można by dyskutować godzinami, a każdy i tak będzie miał swojego ulubieńca.

the simpsons, rekord, najwięcej gościnnych występów, serialomaniak

 

Najlepiej oceniany serial

Nie jest to serial dla każdego, jednak krytycy byli niemalże jednogłośni. „Breaking Bad” zebrało 99 ze 100 punktów na MetaCritic.com, zrzucając w ten sposób z pierwszego miejsca „The Wire”, którego ocena wynosi 98. Ustanowiło to nowy rekord, który od 2014 roku zapisany jest w księgach Guinnessa. A gdy pod uwagę weźmiemy oceny widzów, „Breaking Bad” minimalnie ustępuje tylko „Planet Earth II”.

breakind bad, rekord, najlepiej oceniany serial

 

Najdłuższy serialowy maraton

O prawdziwych bohaterów ciężko, jednak dla wielu serialomaniaków 8 kwietnia 2016 roku stał się nim Alejandro „AJ” Fragoso, który oglądał seriale przez 94 godziny! Nie mógł z nikim podczas tego maratonu rozmawiać, nie mógł oderwać oczu od telewizora, a przerwy miał zaledwie po 5 minut na godzinę. Choć maraton rozpoczął z dwoma innymi profesjonalistami w binge-watchingu, tylko on dotrwał do końca. Całe wydarzenie organizowało CyberLink, a serialami jakie wybrali sobie uczestnicy były m.in. „Curb Your Enthusiasm”, „Twilight Zone” czy „Battlestar Galactica”.

serialomaniak, rekord, binge-watching, alejandro Fragoso
Alejandro „AJ” Fragoso (po lewej) po ustanowieniu rekordu

Ktoś chce spróbować swoich sił i pobić rekord Alejandro? Coś czuję, że nie jeden miłośnik seriali chciałby się tak zapisać na kartkach ksiąg Guinnessa.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Doctor Who

Rose Tyler pracuje w domu towarowym w Londynie. Prowadzi monotonne, przeciętne życie, do momentu, w którym manekiny sklepowe próbują ją zabić. Ratuje ją nieznajomy, …


Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.


The Simpsons

Satyryczne spojrzenie na życie i kulturę amerykańską serwowane w ramach opowieści o przygodach tytułowej rodziny. Z Simpsonami nie można się nudzić. Każdy z odcinków …


The Pacific

Wyprodukowany przez Toma Hanksa, Stevena Spielberga i Gary'ego Goetzmana, epicki miniserial ukazuje przeplatające się losy trzech żołnierzy amerykańskiego Korpusu …


The Walking Dead

Serial opowiadający o świecie po wybuchu apokalipsy zombie. Głównym bohaterem „Żywych trupów” jest Rick Grimes, policjant, który staje na czele grupy ocalałych …