Artykuły

Ponad 150 lat minęło od zniesienia niewolnictwa i naiwnym może się wydawać, że oznacza to pełen dostęp osób czarnoskórych do białego świata. 2 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa, więc z tej okazji chciałabym, żebyśmy sobie przypomnieli najbardziej przełomowe momenty dla Afroamerykanów w historii telewizji.

Od zniesienia niewolnictwa do zezwolenia na rozwój w białym świecie minęły dekady, zanim ludność czarnoskóra dostała w ogóle taką możliwość. Skończyło się niewolnictwo, zaczęła segregacja rasowa. Osobne stanowiska „tylko dla kolorowych”, niesprawiedliwe podejście przy zatrudnieniu, mniejsze zarobki, brak pozwolenia na korzystanie z niektórych dóbr, ale też zerowa reprezentacja w mediach. Do czasu aż kilkanaście upartych osób wywalczyło sobie pozycję i karierę. Bardzo powoli udawało im się przezwyciężać przeszkodę za przeszkodą – aż do teraz.

#1939 Ethel Waters dostaje własny program telewizyjny

ethel waters, pierwsza czarnoskóra kobieta w telewizji

Bardzo możliwe, że Ethel Waters była pierwszą czarnoskórą kobietą, która pojawiła się na ekranie telewizyjnym. 14 czerwca 1939 roku poprowadziła dla zaczynającej dopiero stacji NBC godzinny program rozrywkowy – „The Ethel Waters Show”. Nie mamy możliwości sprawdzić co zawierał ani tym bardziej go obejrzeć, ale w latach kiedy uważano, że czarnoskóre kobiety nadają się tylko do śpiewania, zdecydowanie był to przełomowy moment, który tylko zapoczątkował dalsze zmiany. Ethel była bluesową piosenkarką i aktorką na Broadwayu, a w pewnym czasie nawet najlepiej zarabiającą kobietą w branży rozrywkowej. Była też pierwszą kobietą nominowaną do nagród Primetime Emmy.

#1948 Bob Howard dostaje regularnie emitowany program telewizyjny

bob howard, pierwszy czarnoskóry mężczyzna z programem telewizyjnym

Bob Howard stał się pierwszym czarnoskórym mężczyzną, który co tydzień prowadził własny program rozrywkowy. Odbywało się to w stacji CBS przez 13 miesięcy. Pierwotnie Howard miał tylko grać i śpiewać, ale pomiędzy utworami zagadywał też widownię i promował inne produkcje, które można było zobaczyć w stacji. W swoim programie wykonał między innymi „As Times Goes By”, utwór z filmu „Casablanca”. CBS po emisji programów nie miało wielkich problemów z oburzoną widownią, bo jednak Howard robił to, za co Ameryka ceniła Afroamerykanów najbardziej – śpiewał i grał.

#1948 Amanda Randolph dostaje rolę w sitcomie

Chociaż sitcom „The Laytons” utrzymał się na antenie zaledwie dwa miesiące, to wciąż był przełomowym momentem w telewizyjnej karierze Amandy. Zaraz po skończeniu sitcomu, Randolph dostała swój własny serial musicalowy – „Amanda”, w którym grała przez rok, a emitowany był od poniedziałku do piątku. Stała się też pierwszą czarnoskórą kobietą z własnym programem rozrywkowym w dziennej telewizji.

#1956 Nat „King” Cole zostaje prowadzącym własnego programu telewizyjnego

Cole był muzykiem, który robił światową karierę i sprzedawał miliony egzemplarzy swoich nagrań. Jego program „The Nat King Cole Show” jednak miał od samego początku problem ze zdobyciem sponsora. Utrzymywali się na wizji tylko dzięki lokalnym dofinansowaniom, bo większość wielkich marek nie chciała, żeby byli kojarzeni z programem prowadzonym przez czarnoskórego. Do tej pory mówi się, że „The Nat King Cole Show” było świetnie zrealizowane, każdy odcinek był interesujący i na wysokim poziomie, ale po prostu presja społeczeństwa wciągniętego w segregację rasową nie pozwoliła mu się rozwinąć. Program zniknął z anteny po 13 miesiącach.

#1963 Cicely Tyson zostaje regularną postacią w serialu dramatycznym, a Diahann Carroll dostaje nominację do Primetime Emmy

diahann carol, pierwsza kobieta z nominacją do emmy

Kolejny serial od CBS z przełomowym momentem. Od programów telewizyjnych do wreszcie ról w serialu dramatycznym. Cicely Tyson została pierwszą czarnoskórą kobietą grającą regularnie w serialu dramatycznym. Padło na „East Side/West Side” i nawet jeśli dostała rolę zaledwie sekretarki, to i tak była to ogromna zmiana w stosunku do tego, co było wcześniej.

W tym samym roku aktorka Diahann Carroll została nominowana do Primetime Emmy za wystąpienie w odcinku „A Horse Has a Big Head – Let Him Worry!” w serialu „Naked City”.

#1965 Bill Cosby dostaje główną rolę w serialu dramatycznym, a Micki Grant gra w operze mydlanej

Bill Cosby nie ma teraz zbyt dobrej opinii w społeczeństwie, ale nie możemy zignorować faktu, że zmienił bieg wydarzeń dla Afroamerykanów. Jako pierwszy został bohaterem pierwszoplanowym w serialu dramatycznym – „I Spy”, i to nie jako stereotypowa postać. Zagrał szpiega na równi z Robertem Culpem.

Dostać rolę w operze mydlanej to też był wyczyn, którego dokonał Micki Grant. Do 1972 roku grał Peggy’ego Nolana Harrisa w serialu „Another World”.

#1966 Bill Cosby dostaje nominację i wygrywa nagrodę Primetime Emmy

bill cosby, pierwszy czarnoskóry mężczyzna z emmy

Kroków milowych w wykonaniu Billa Cosby’ego ciąg dalszy. Co innego zagrać w serialu, a co dopiero zostać za niego nominację i jeszcze ją wygrać. W tak ujednoliconym i przepełnionym rasizmem świecie to było praktycznie nie do osiągnięcia, a jednak Billowi się udało.

#1967 Pierwszy międzyrasowy pocałunek w telewizji

Nancy Sinatra i Sammy Davis Jr. przyczynili się do zmiany biegu historii dzięki swojemu pocałunkowi podczas specjalnego programu Nancy – „Movin’ with Nancy”. Jeśli nawet zaczęto się oswajać z myślą o czarnoskórych aktorach w telewizji, to nadal mieli trzymać się swoich kobiet, a nie zbliżać się do białych. Myśl o międzyrasowym związku albo pocałunku większości Amerykanów nie przychodziła nawet do głowy.

#1968 William Shatner i Nichelle Nichols całują się na złość stacji

Większość mówiąc o pierwszym międzyrasowym pocałunku myśli właśnie o tym dzielonym pomiędzy Kapitanem Kirkiem i Uhurą w „Star Treku”. Podobno nastąpiło to już wcześniej, ale nie na taką skalę i przy tak popularnym serialu. Sama historia pocałunku jest dosyć ciekawa, bo miały powstać dwie wersje sceny z odcinka „Plato’s Stepchildren”. Jedna z pocałunkiem między Kirkiem a Uhurą, a druga bez. Problem w tym, że William Shatner był zdeterminowany, żeby pocałunek pojawił się w epizodzie. Sceny z całowaniem nagrali bez problemu, jednak jak zabrali się za drugą wersję, to William upewnił się, żeby żadne z ujęć nie zostało zaakceptowane i stacja została bez wyboru. Grał źle i teatralnie, przesadzał w dramacie w komiczny sposób, robił zeza prosto do kamery. W końcu pocałunek pojawił się na antenie, a NBC zostało zasypane zachwyconymi listami od fanów.

#1970 Gail Fisher wygrywa nagrodę Primetime Emmy

pierwsza czarnoskóra kobieta z emmy, gail fisher

Gail Fisher nie mogła narzekać na brak docenienia za jej rolę w serialu „Mannix”. 4 lata z rzędu była nominowana do nagród Emmy, z czego już za pierwszym razem statuetkę zdobyła. Poza Emmy dostała jeszcze kilkakrotnie nominację do Złotych Globów i tu też za pierwszym razem wygrała.

#1975 Tom and Helen Willis i „The Jeffersons”

tom helen willis, the jeffersons, pierwsza międzyrasowa para w telewizji

W tym roku zaszły aż dwa przełomowe momenty. Pierwszym był serial z głównie czarnoskórą obsadą, a potem pokazano pierwszą międzyrasową parę w historii telewizji. Wszystko zadziało się w serialu „The Jeffersons” i samo pojawienie się serialu, gdzie Afroamerykanie nie są zepchnięci na drugoplanowe role, było wielką zmianą.

#1980 Black Entertainment Television

Już nie tylko łaskawie dostają rolę w jakimś serialu, ale mają całą stację, która puszcza programy dostosowane tylko do czarnoskórych widzów.

#1985 Arsenio Hall zostaje gospodarzem talk show

Tyle kroków zostało już przeskoczonych, że trudno jest znaleźć jakąś granicę do przekroczenia – a jednak. Wcześniej gospodarze talk show to zazwyczaj biali mężczyźni po 40. Dopóki nie pojawił się Arsenio Hall. Poza prowadzeniem talk show jest jeszcze aktorem i kilkukrotnie prowadził galę MTV Awards.

#2001 „The Proud Family”

the proud family, pierwsza bajka z czarnoskórą obsadą

W 1972 roku pojawiła się pierwsza animacja z czarnoskórymi postaciami, jednak nie możemy zapomnieć o „The Proud Family”. Bajce, która dostała się na ogólnoświatową stację i na dodate skierowanej do dzieci. Co innego walczyć z nietolerancyjnymi dorosłymi, a uczyć dzieci akceptacji drugiego człowieka.

#2017 Donald Glover i Lena Waithe

donald glover, lena waithe, pierwszy czarnoskóry mężczyzna z emmy za reżyserię, pierwsza czarnoskóra kobieta z emmy za scenariusz

Przez 16 lat prawie nic się w telewizji dla Afroamerykanów nie działo. Dopóki nie pojawił się serial „Atlanta” i ponownie zmienił historię. Donald Glover za swój serial otrzymał nagrodę Emmy i tym samym został pierwszym czarnoskórym reżyserem z tą nagrodą. Lena Waithe została doceniona za scenariusz serialu komediowego. Chodzi o serial „Master of None” i jej zachwycającą pracę przy tej produkcji.

 

Nie wiem jak wam, ale mnie te przełomowe momenty w pewnym sensie rozgrzewają serce. Tyle lat opresji, cierpienia i braku możliwości na spełnianie marzeń dzięki kilkunastu zapartym ludziom zaczynają być wynagrodzone. Nadal nie jest idealnie, ale każdy rok, kiedy jest odrobinę lepiej niż wcześniej, coś zmienia.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane