3
Artykuły

„Bóg. Ojczyzna. Krew. Pieniądze”. Takimi tagami IMDb.com oznaczyło „Damnation”, nowy serial Netflixa i stacji USA Network. Premiera pierwszego odcinka już za kilkanaście godzin.

Lata 30. XX wieku. Największy kryzys ekonomiczny ubiegłego stulecia. Kryzys, który wpłynął na wszystkie kraje świata – z wyjątkiem ZSRR – i wszystkie gałęzie gospodarki. Serial, mimo pierwszego wrażenia, nie jest osadzony w scenerii Dzikiego Zachodu. Nie te czasy i nie te rejony Stanów Zjednoczonych. Trafiamy do stanu Iowa. Kaznodzieja Seth Davenport (Killian Scott, „Ripper Street”) staje na czele ciemiężonych robotników, którzy wznoszą slogany mówiące o jedności, uczciwych zarobkach i wyrównanej ekonomii. Do stłumienia protestów wysłany zostaje profesjonalny łamistrajk Creeley Turner (Logan Marshall-Green, „Quarry”) – brat Setha.
 

Gatunek: dramat
Stacja: Netflix, USA Network
Liczba odcinków: 10
Czas odcinka: 60 minut
Twórca: Tony Tost
Reżyseria: David Mackenzie
Występują: Killian Scott, Logan Marshall-Green

 

Może i „Damnation” jest trochę siermiężne, ale jestem zaintrygowany jak cholera.

TV Guide Magazine, Matt Roush
Ocena: 70/100

Mimo że akcja toczy się w latach 30. XX wieku, „Damnation” jest bardzo na czasie. Szczególnie widoczne jest to w odcinku drugim, kiedy profesor grany przez Gabriela Manna ubliża ludziom, nazywając ich „brudasami ze wsi”. Nie szukajcie w tym serialu bohaterów: nie znajdziecie ani jednego.

Pittsburgh Post-Gazette, Rob Owen
Ocena: 68/100

Na plus można zaliczyć to, że Seth i Creeley są fascynującymi postaciami – godnymi siebie przeciwnikami. Dzięki problemom, które napotykają, ich losy nie są nam obojętne. Niestety, ale momentami jest zbyt skomplikowanie. Fajnie, jeśli serial nie boi się gęstej narracji, ale „Damnation” jest wypchany informacjami w stopniu, który utrudnia śledzenie raczej rozbudowanej fabuły.

Variety, Sonia Saraiya
Ocena: 50/100

Chociaż „Damnation” robi wszystko, żeby zostać uznanym za ważny tytuł na rynku, dwóch rubryczek nie jest w stanie zaptaszkować: „serial ciekawy” i „serial oparty na świeżym pomyśle”.

Entertainment Weekly, Kevin P. Sullivan
Ocena: 42/100

 

Komentarze

(3)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Paulina Fąka
  Paulina Fąka
  @Paulacorn

  Zapowiada się ciekawie, już wiem co będę oglądać w weekend! :D

 • Michał Stopa
  Michał Stopa
  @Krein81

  Pierwsze słyszę o serialu, ale już wiem że napewno zerknę.

  • Kira Leśków
   Kira Leśków
   @kira_leskow

   @Krein81: Jeśli ktoś lubi taką tematykę, to myślę, że warto zobaczyć przynajmniej jeden czy dwa odcinki :-)