Artykuły

Od kilku tygodni wielu z nas porzuciło pracę w biurze na rzecz home office. Jeśli należycie do grupy, która wciąż musi wychodzić do pracy, to i tak pewnie wiecie, jak wyglądać może taka domowa rzeczywistość. Siadanie do komputera w piżamie, zabieranie laptopa do łóżka i wciąż wybijający nas z rytmu pracy domownicy to naturalna kolej rzeczy, szczególnie gdy nasz home office przedłuża się o kolejne dni. Korzystając z okazji (i z naszych własnych doświadczeń), dzisiaj postanowiliśmy rzucić okiem jak z pracą zdalną radzą sobie bohaterowie naszych ulubionych seriali.

Jak nie pracować zdalnie, gdy mogą cię odwiedzać klienci

Chociaż Sherlock Holmes w wydaniu Cumberbatcha bardzo często nosi nienagannie skrojone płaszcze i garnitury, tak ewidentnie nie traktuje swojego biura nad wyraz poważnie. Apartament przy Baker Street, który wynajmuje od pani Hudson, pełni zarówno rolę jego biura jak i mieszkania. Sherlock wydaje się nie przejmować tym, że jego klienci zobaczą dziury po kulach czy graffiti na ścianie. Tak samo nie widzi problemu z przyjmowaniem niektórych interesantów będąc w szlafroku lub piżamie. Twórcy tej adaptacji prozy Artura Conan Doyle'a stanęli na wysokości zadania i stworzyli postać prawdziwie wielowymiarowego detektywa – nieustannie widzimy postać pełną kontrastów, potrafiącą porządkować skrupulatnie swój pałac umysłu, jednocześnie przebywając w zagraconym biurze, gdzie dowody potrzebne do rozwiązania sprawy znaleźć można rozrzucone na podłodze, przypięte do ściany czy w lodówce. 

Sherlock baker street detektyw bbc

Ten sam problem z odgrodzeniem życia zawodowego od życia prywatnego widzimy w przypadku innego detektywa. Biuro Jessiki Jones (znajdujące się tuż przy jej sypialni) nie wydaje się być miejscem wartym odwiedzenia, co widzimy już na samym progu, gdy patrzymy na rozwalone drzwi. Dalej wciąż nie jest lepiej. Biuro Jessiki to w zasadzie puste i niechlujne pomieszczenie, z jednym biurkiem i niewielką komodą, na której stoją napoczęte butelki z alkoholem. Sam alkohol wydaje się być nieodłącznym towarzyszem biurowym głównej bohaterki. Miejmy nadzieję, że nikt z was nie spędza tak przymusowej izolacji. 

Praca zdalna a zorganizowana przestępczość

Wydaje mi się, że przestępczość i praca w domu to w zasadzie nierozłączne elementy. Najlepszy tego przykład widzimy w kultowym „Godfather”, kiedy podczas wesela Vito Corleone przesiaduje w biurze i wysłuchuje próśb swoich znajomych. Nie inaczej jest w przypadku serialowych bohaterów. Trzeci sezon „Daredevil” to powrót postaci Fiska, który (przynajmniej w teorii) nie ma możliwości wychodzenia z apartamentu, jednak wciąż udaje mu się kontrolować przestępczy światek i manipulować działaniami FBI. Nie ma tu jednak miejsca na niechlujstwo, wszystko jest schludne i dopasowane do siebie.

Fisk Wilson penthouse daredevil home office

Odejdźmy jednak na moment od seriali superbohaterskich. Idealnym przykładem „pracy zdalnej” w kontekście przestępczości jest postać Profesora z wciąż zachwycającej wielu produkcji „La casa de papel”. Profesor w pierwszym sezonie serialu praktycznie nie opuszcza swojej kryjówki, którą ciężko nazwać zarówno biurem jak i mieszkaniem, chociaż jest to miejsce w którym ćwiczy, odpoczywa, zaprasza współpracowników, ale też z którego korzysta w przypadku randek z inspektor. 

Wizjonerzy  umysły ścisłe

Przenieśmy się na moment do świata wynalazców, twórców i wizjonerów. Główny bohater południowokoreańskiego serialu „My Holo Love” stworzy holograficzne AI, którego wygląd oparł na swojej własnej sylwetce. Twórca zasadniczo nie rusza się z własnego mieszkania, zdalnie kontrolując i nadzorując swój wynalazek, przez co przez pewien czas jest anonimowy. 

My holo love AI Netflix korea

Schodząc bardziej na Ziemię, możemy też pochylić się nad bohaterami „Silicon Valley”, których nawet HBO wykorzystało, by udzielić nam kilku wskazówek co do pracy zdalnej. Programiści z Doliny Krzemowej w zasadzie łamią wszystkie zalecenia, jakie mógł wam przedstawić wasz pracodawca – na porządku dziennym jest tutaj jedzenie przy komputerze czy wylegiwanie się przed ekranem na kanapie. 

Artyści, publicyści i inni twórcy

Nie możemy jednak zapomnieć, że istnieją zawody, które od dawien dawna wykonywano z domu. Na szklanym ekranie co jakiś czas możemy zobaczyć pisarzy, malarzy, którzy starają się raczej wychodzić z domu, jednak ich głównym źródłem utrzymania jest to, co stworzą w domu. Najbardziej popularnymi serialowymi pisarzami są chyba bohaterowie „Californication” i „Castle”, którzy najczęściej szukają inspiracji poza domem, jednak mam wrażenie, że poradziliby sobie z obecnymi realiami nieco lepiej niż niektórzy z nas. To samo może dotyczyć macochy z „Fleabag”, która spędza dnie na malowaniu obrazów, a także niektórych publicystów internetowych, jak chociażby Iris West-Allen, która dopiero w zeszłym sezonie „The Flash” doczekała się własnego biura dla swojej kilkuosobowej redakcji czy Serena van der Woodsen z „Gossip Girl”, która wszelkie materiały publikuje z domu. 

Chociaż pewnie wielu z nas ma już dość pracy zdalnej, starajmy się nie naśladować bohaterów naszych ulubionych, seriali, bo jak widać, nie wiąże się z tym nic dobrego. Jeśli jednak brakuje wam biurowej atmosfery, to z czystym sercem polecamy wam obejrzenie (ale po pracy!) „The Office”, które powinno wam przypomnieć, że praca z waszymi współpracownikami nie zawsze usłana jest różami. 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Marvel's Daredevil

Niewidomy prawnik Matt Murdock postanawia wykorzystać swoje niezwykle wyczulone zmysły, aby walczyć ze światem przestępczym Nowego Jorku. Jego umiejętności sztuki …


Silicon Valley

Nieśmiały inżynier z doliny krzemowej, Richard Hendricks, postanawia zbudować od podstaw własną firmę o nazwie Pied Piper.


My Holo Love

So-yeon po latach dystansowania się od ludzi postanawia wziąć udział w projekcie, który na zawsze ma zmienić jej życie. Holo to holograficzny model sztucznej inteligencji, …


Marvel's Jessica Jones

Serial luźno oparty o komiks wydany pod znakiem Marvela. Tytułowa bohaterka przeszła załamanie nerwowe po nieudanej akcji. Dziewczyna postanawia zerwać z łatką …


Gossip Girl

Młodzi, bogaci, rozpieszczani do granic możliwości - tacy właśnie są nastolatkowie z Upper East Side. Jednak gdzie się nie pojawią, towarzyszy im tajemnicza Plotkara, …


Sherlock

Dr Watson (Martin Freeman) jest lekarzem i weteranem wojennym. Pewnego dnia poznaje Sherlocka Holmesa (Benedict Cumberbatch), który rozwiązuje zagadki kryminalne …