5
Artykuły

Nawet najmniej spostrzegawcza osoba, tak jak ja, na pewno zauważyła, jak ostatnio twórcy filmów i seriali zostali wciągnięci w falę klimatu retro. Zaczynając od odnawiania staroci, jak „It” czy „Blade Runner”, a kończąc na tworzeniu własnego świata w czasach minionych. Klątwa retro pochłonęła nas kompletnie i nie skończyła się tylko na ekranach, biorąc pod uwagę, ile modowych hitów lat 90. powróciło na wystawy sklepów.

Jak się okazało, klimat lat 80., 90., a nawet XIX wieku sprawdza się świetnie, jeśli chodzi o seriale. Na poniższej liście nie pojawi się ani „Narcos”, ani „Mad Man” czy ­„Peaky Binders”, bo jeśli nie są to stricte historyczne seriale, to jednak są oparte lub inspirowane historią prawdziwą albo faktyczną postacią, a nie o to mi chodziło. Skupiłam się na serialach, które przenoszą swoją historię w czasie lub bardzo inspirują się dawnym klimatem, nie oznajmiając wprost, kiedy rozgrywa się akcja.

Oto osiem produkcji, które udowadniają, że tworzenie własnego świata w czasach minionych to strzał w dziesiątkę.

8. „Penny Dreadful”

Penny Dreadful,serial retro,Netflix

Kinematograficzna uczta w stylu gore, przepiękna Eva Green, XIX-wieczny Londyn i bohaterowie wyciągnięci z klasyków fantastyki. Brzmi jak przepis na sukces, a jednak mała widownia, jaką serial zebrał, i dosyć szybko spadający poziom jakości dały produkcji koniec zaledwie po trzech sezonach. „Penny Dreadful” opowiada o bardzo dziwnej grupie (w składzie  m.in. medium i Viktor Frankenstein), która zajmuje się walką ze złymi stworzeniami, nawiedzającymi ich miasto, przy okazji zmagając się z własnymi demonami, dosłownie i w przenośni. 

Całość wyszła bardzo realistycznie z dużą dozą obrzydliwości, dokładnie tak, jak wyobrażałabym sobie wiktoriański Londyn. W tym całym brudzie – z pobitymi przez klientów ulicznicami i znacznie odstającymi członkami klas wyższych – fakt, że wilkołak rozmawia sobie z Dorianem Grayem, a Dracula się wszystkiemu przygląda, w ogóle nie wygląda dziwnie.

Wszystkie sezony dostępne są na Netflixie.

 

7. „Bates Motel”

Bates Motel, Norman Bates, serial retro,Netflix

Prequel „Psycho” Alfreda Hitchcocka, skupiający się na życiu i relacjach Normy i Normana Batesów przed wydarzeniami z filmu. Dostajemy w ten sposób bezpośrednie spojrzenie na rozwój ich przerażająco bliskiej relacji, co miało znaczący wpływ na późniejsze zachowanie Normana Batesa.

Jest niepokojąco – to chyba najlepsze określenie dla tego serialu. Dużo ujęć w stylu Hitchcocka, niewyjaśnionych spojrzeń i zachowań. Jednak najciekawszym jest fakt, że nawet jeśli wywołało to sporo konfliktów wśród fanów oryginału, to wydarzenia przedstawione w „Bates Motel” są osadzone w czasach współczesnych – i tylko klimatem, ubiorem oraz wyglądem otoczenia łudząco przypominają lata 50.

Serial dostępny jest na Netflixie.

 

6. „Taboo”

Tom Hardy w Taboo, serial retro, Taboo, Tom Hardy, HBO

Autorski twór Toma Hardy’ego powstały przy współpracy z Ridleyem Scottem przenosi nas ponownie do XIX-wiecznego Londynu; znowu jest brudno, bezwstydnie, a wyższe klasy rażąco odstają od reszty, którą w głównej mierze stanowią pijacy, ulicznice i złodzieje.

Powracający po tajemniczej nieobecności James Keziah Delaney musi zmierzyć się z całym miastem, żeby odbudować działalność, którą stworzył jego tata. Przez cały serial robi głównie na złość urzędnikom, prawnikom i inwestorom, przy okazji walcząc z przywiezionymi ze sobą demonami. Klimat podobny do „Penny Dreadful”, trochę mniej dziwnie, ale za to bardziej tajemniczo i tak po Hardy’emu. 

Serial dostępny jest na HBO GO.

 

5. „F Is for Family” 

F Is for Family, animowany serial dla dorosłych, retro, animacja

Kolejna animacja, która udowadnia, że Netflix umie robić świetnie seriale animowane dla dorosłych. Osadzona w latach 70. komediodrama o zwyczajnej amerykańskiej rodzinie, ze zwyczajnymi ludzkimi problemami. Taki trochę „Family Guy” na poważnie. Mimo niesamowicie dobrego pierwszego sezonu minęły aż dwa lata, nim produkcja dostała drugi sezon (równie dobry), a teraz można wyczekiwać trzeciego. Poza tym czołówka tego serialu należy do mojej TOP 10 najlepszych czołówek.

Klimat lat 70. jest nie tyle dobrze pokazany, co przedstawiony w problemach bohaterów. Ojciec, który musiał iść do byle jakiej pracy, bo nie spełniły się jego marzenia o byciu pilotem. Matka, która próbuje być kimś więcej niż kurą domową, a i tak jej dodatkowej pracy nikt nie traktuje poważnie, tylko jako „hobby”; dodatkowo dojrzewające i zbuntowane dzieciaki, które są zostawione same sobie.

Serial dostępny jest na Netflixie.

 

4. „Fargo”

Fargo, prequel, retro, śnieg

Serial inspirowany filmem braci Coen z 1996 roku o tym samym tytule. Produkcja ma kilka powtarzających się motywów albo połączeń z filmem. Każdy sezon opowiada inną historię, ale zawsze jest to Minnesota, zawsze mały występek prowadzi do wielkich konsekwencji i zawsze zaangażowany jest posterunek policji Fargo. Pierwszy sezon co prawda pokazuje rok 2006, a dopiero akcja drugiego rozgrywa się w 1979, ale przez wszystkie sezony ma się wrażenie, że stanął czas, chociażby ze względu na staroświeckie ubrania. Dodatkowo każdy z sezonów ma przynajmniej jedną świetną postać kobiecą, której nie da się nie lubić i, oczywiście, odrażającego złoczyńcę.

Wart docenienia jest fakt, że zawsze dostajemy dwie perspektywy – przestępcy i policjanta – przez co trudno jest wybrać, po której stronie się opowiedzieć. Jeśli ktoś jest fanem filmu, to wyłapywanie elementów albo postaci wspólnych jest dodatkową atrakcją. 

Serial dostępny jest na Showmaxie.

 

3. „Stranger Things”

sxtranger Things, serial młodzieżowy, serial retro, serial, Netflix

Nie byłoby tej TOPki, gdyby nie „Stranger Things”. Serial, który jest jednym wielkim wspomnieniem, czerpiąc swoją magię właśnie głównie z klimatu, jaki przedstawia. Pierwszy sezon spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, zbierając masowo pozytywne opinie od zachwyconych fanów powrotów do przeszłości. Zabawa w znajdowanie nawiązań jest nawet lepsza niż przy „Fargo”, bo tutaj pojawia się mnóstwo odniesień do filmów, muzyki i kultury lat 80.

Klimat jest w „Stranger Things” kluczowy; gdyby nie to, serial nie odniósłby takiego sukcesu. Jest to produkcja, w której retro aura jest najbardziej wyczuwalna. Od samego wystroju domów. poprzez stare rowery, fryzury, aż po krótkofalówki i maratony D&D.

Serial dostępny jest na Netflixie.

 

2. „True Detective”

True Detective, Woody Harrelson, Matthew McConaughey, serial retro, HBO

Nawet jeśli „True Detective” nie do końca można nazwać serialem retro, to jednak produkcja sama w sobie jest powrotem do przeszłości dla bohaterów (mowa tu głównie o sezonie pierwszym).

Rust Cohle i Martin Hart zmuszeni są powrócić do swojej nierozwiązanej sprawy sprzed lat, sprawy, która zniszczyła ich obu. Część dawna dzieje się w 1995 roku, jest brudno, ponuro, depresyjnie, a każdy człowiek w swojej głębi kryje zło. Ogólnie sam wydźwięk serialu jest bardzo dołujący, a oglądanie zwyczajnych ludzi dokonujących najgorszych czynów wcale nie pomaga.

Serial dostępny jest na HBO GO.

 

1. „Legion”

Legion, serial retro, Dan Stevens, lata 60, serial, FOX

Zdecydowanie mistrz i mój faworyt w dwóch kategoriach – serial Marvela i serial retro. Z racji tego, że jest on osadzony w fikcyjnym świecie X-Menów, twórcy mogli zrobić z nim tak naprawdę wszystko. Klimat lat 60., widoczny w ubiorze i fryzurach bohaterów, w połączeniu z bardziej współczesną technologią i nowocześniejszym otoczeniem totalnie mnie kupił.

David Haller jest najbardziej uzdolnionym mutantem, ale jednocześnie poznajemy go jako pacjenta ośrodka psychiatrycznego, chorującego na schizofrenię od dziecka. Z chorobą łączą się psychodeliczne urojenia, a to w połączeniu z dobrze dobraną muzyką ogląda się jak wycieczkę po halucynogenach (zakładam, że tak to wygląda). Jako wisienkę na torcie, kiedy w końcu słyszymy tak bardzo wyczekiwane Pink Floyd, dostajemy praktycznie teledysk do trzech utworów z „The Dark Side of  the Moon”.

Serial można obejrzeć na kanale FOX.

Komentarze

(5)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • franiis
  franiis

  Dobry pomysł na dodanie źródła, gdzie możliwe jest obejrzenie serialu - bardzo mi się podoba.
  Ale proponuję równe traktowanie serwisów (chyba, że macie jakieś umowy):
  Penny Dreadful i Fargo są dostępne też na HBO (przynajmniej w części) i może ktoś ma wykupiony dostęp do tego VOD, gdzie też mógłby to obejrzeć.

  • Adriana Musielak
   Adriana Musielak
   @thortilla

   @franiis: Trafne spostrzeżenie :)
   Wykluczenie innych serwisów było czysto przypadkowe, następnym razem zwrócę na to większą uwagę.

 • Jola Korzec
  Jola Korzec
  @jolcia11

  Timeless - podróże w czasie i nierozwiązane zagadki, polecam :)

 • Monika Talaga-Michalska
  Monika Talaga-Michalska
  @MonikaTalaga

  Koniecznie dodałabym Mad Men. To prawdziwie stylowa podróż w czasie!

  • Adriana Musielak
   Adriana Musielak
   @thortilla

   @MonikaTalaga: Też chciałam Mad Mana dać, ale Don Draper jest inspirowany Draperem Danielsem. Również kobieciarzem, który tworzył reklamy dla Marlboro.

Powiązane

Seriale

Bates Motel

Chory na schizofrenię Norman po zagadkowej śmierci ojca wraz ze swoja matką wyprowadza się do White Pine Bay, gdzie ta kupiła dom i znajdujący się obok niego motel. …


True Detective

Serial kryminalny opisujący nietypowe zbrodnie oraz ich rozwiązania. Każdy sezon opowiada inną historię. Seria pierwsza opiera się na losach dwóch detektywów pracujących …


Penny Dreadful

Londyn, koniec XIX wieku. W mieście zaczyna dochodzić do makabrycznych zbrodni. Podróżnik sir Malcom Murray oraz Vanessa Ives starają się rozwiązać tajemnicę zagadkowych …


Fargo

Rok 2006, Minnesota. Do prowincjonalnego Bemidji przybywa tajemniczy mężczyzna, Lorne Malvo. Swoją brutalnością i bezwzględnością wpływa na mieszkańców miasta, …


Legion

Serial oparty na serii komiksów o grupie X-Men. David Haller od kilku lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ stwierdzono u niego schizofrenię. Po spotkaniu …


F is for Family

Serial animowany przedstawiający starającą się wieść zwyczajne życie rodzinę, w której skład wchodzą tata Frank, mama Sue oraz ich dzieci: Kevin, Maureen i Bill.


Stranger Things

Akcja serialu rozgrywa się w 1983 roku w stanie Indiana, USA. W spokojnej, podmiejskiej dzielnicy ginie chłopiec. Przyjaciele, rodzina i policja zaczynają poszukiwania, …


Taboo

Po dziesięcioletnim pobycie w Afryce James Keziah Delaney powraca do Londynu wraz ze zdobytymi diamantami. W akcie pomszczenia śmierci ojca przejmuje jego biznes …