Artykuły

Jeśli nie zabije nas epidemia albo kataklizm, to najprawdopodobniej zrobimy to sami. W tej części zestawienia o najlepszych serialach zgłębiających koniec ludzkości skupimy się na tych produkcjach, które pokazują, jak samodzielnie możemy doprowadzić do zagłady swojego gatunku.

12. „Outcasts” / „Wygnańcy” (2010–2011)

outcasts, 2011, postapo

W 2060 roku fikcyjną planetę Carpathia zamieszkują zmuszeni do ucieczki z Ziemi przez nuklearną wojnę oraz zagładę ziemianie. Większość populacji zebrana jest w jednym miejscu, gdzie musieli stworzyć swoje własne miasto. Mieszkańcy Carpathi żyją, odrzucając swoje dotychczasowe ziemskie pochodzenie i los pozostałych na Ziemi ludzi. Jedyne informacje otrzymują z wiadomości i od przybywających nowych ocalonych. Serial skupia się na budowaniu nowego społeczeństwa przez Carpathian i ich życiu na obcej planecie oraz konfliktach z nowo przybyłymi.

Serial emitowany był prez stację Filmbox.

 

11. „Dark Angel” / „Cień anioła” (2000–2002)

dark angel, cień anioła, postapo

W świecie tego serialu impuls elektromagnetyczny wysłany przez terrorystów zniszczył większość komputerów i znajdujące się w nich bazy danych. Sprawiło to nagły spadek ekonomiczny w Stanach Zjednoczonych, przez co zszedł na poziom krajów Trzeciego Świata. Następstwem był chaos w państwie a za nim pogłębiająca się korupcja, głód i walka o przetrwanie. Wojskowe laboratorium genetyczne dostało za zadanie stworzenie ulepszonych ludzi, którzy mają być maszynami do zabijania, dzięki swojej nadludzkiej sile, wysokiej inteligencji i analitycznemu umysłowi. Zanim jednak zakończyli swoje badania, grupa eksperymentalna urządziła bunt i uciekła. Główną bohaterką jest Max, która była częścią buntu. Wiedzie zwyczajne życie, dopóki nie spotyka Logana, walczącego z systemem pod pseudonimem Eyes Only.

Serial emitowany był na Polsacie.


10. „The 100” (2014–2020)

the 100, postapo

W tym serialu widzimy samą część ludzkości, która została ewakuowana z Ziemi, zanim wybuchła na niej bomba atomowa. Na początku wiemy niewiele o powodach wybuchu, a jak się okazuje, większość zwyczajnych ludzi też nie wie wszystkiego. Ludzie, którzy zostali wybrani do ewakuacji, zamieszkali stacje kosmiczne, w których zapanowały zupełnie inne zasady niż na Ziemi. Żeby przeżyć, muszą przystosować się do bardzo restrykcyjnego systemu, w którym za większe przestępstwa grozi im śmierć. Po stuleciach w kosmosie 100 młodych ludzi wraca na Ziemię, żeby sprawdzić, czy jest już zdatna do życia. Tam poza wciąż odczuwalnym napromieniowaniem czeka ich masa niebezpieczeństw.

Produkcja jest serialem dla młodzieży i taki też zachowuje charakter, kiedy z walką o przetrwanie mieszają się nastoletnie dramaty.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

9. „Adventure Time” / „Pora na przygodę!” (2010–2018)

adventure time, pora na przygodę, postapo

Ziemia w świecie „Adventure Time” nie wygląda tak, jak my ją znamy. W przyszłości planetę wykończyła wojna nuklearna, która spowodowała wyrwę w Ziemi wielkości kontynentu. Mimo wielkich ofiar po wojnie na planecie wciąż zamieszkuje życie, jednak nie są to ludzie, a bardziej stworzenia, które są na wiele sposobów zmodyfikowane przez promieniowanie. Ciekawym efektem ubocznym wybuchów stała się magia, która teraz istnieje na Ziemi. W miniserii „Islands” dowiadujemy się, że część ludzi też przeżyła i zamieszkuje zupełnie oddzielone od Ooo ziemie.

Serial dostępny na HBO GO i  Amazon Prime Video.

 

8. „Lost In Space” / „Zagubieni w kosmosie” (2018–)

lost in space, zagubieni w kosmosie, postapo

 

Czasami zagłada może postępować powoli i nie do końca z naszej winy. Przypadek przeludnienia Ziemi brzmi jak najbardziej realna dla nas groźba. Kiedy zaczyna brakować surowców do życia dla wszystkich ludzi, postępuje głód i ubóstwo, przez co następstwem mogą być też wojny o przetrwanie. W 1997 roku rodzina Robinson musi udać się na planetę Alfa Centauri, by sprawdzić, czy jest ona zdatna do przeżycia. Od ich misji zależą losy ludzkości, ale nie wszystkim zależy na powodzeniu tej wyprawy.

Chociaż produkcja ma bardziej familijny charakter, nie powoduje to spadku jej jakości. W zaledwie jednym sezonie dostajemy świetnie skonstruowanych bohaterów, wciągającą fabułę i ciekawe wątki science fiction.

Serial dostępny na Netflixie.

 

7. „Last Resort” (2012–2013)

last resort, postapo

Kiedy kapitan okrętu podwodnego z napędem jądrowym dostaje polecenie, żeby wystrzelić pociski atomowe w stronę Pakistanu, próbuje otrzymać oficjalne potwierdzenie rozkazu. Dostaje na tyle niejasne informacje, że odmawia wykonania wystrzału, przez co on i cała jego załoga stają się wrogami własnego państwa. Przybija ze swoją ekipą do wyspy, gdzie muszą się ukrywać. Atomówka zostaje mimo wszystko wystrzelona na Pakistan przez inny statek, rozpoczynając w ten sposób wojnę nuklearną między państwami.

Mimo świetnych ocen od krytyków seria została skasowana po jednym sezonie przez niskie rankingi oglądalności.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

 

6. „Travelers” / „Podróżnicy” (2016 – 2018)

travelers, postapo, podróżnicy

W tej produkcji mamy do czynienia z bohaterami, którzy podróżują w czasie, żeby zapobiec zagładzie ludzkości, jaka nastąpiła w ich rzeczywistości. Podróżnicy wysyłani są w świadomość osób, które są bliskie śmierci, żeby zminimalizować niepotrzebne zmiany w linii czasowej. Wszyscy muszą przestrzegać narzuconych zasad, by nie wyrządzić większych szkód w przyszłości. Podróżnicy powstrzymują masowe morderstwa czy tragiczne wypadki, które miały znaczący wpływ na postęp wydarzeń w przyszłości.

Mimo świetnych recenzji produkcji i oddanego grona fanów, serial został anulowany po trzech sezonach.

Serial dostępny na Netflixie.

 

5. „Altered Carbon” (2018–)

altered carbon, postapo

Czy końcem ludzkości może być nieśmiertelność? W futurystycznym świecie „Altered Carbon” tylko bogaci i wysoko postawieni mają dostęp do przywileju bycia nieśmiertelnym i przenoszenia swojej podświadomości do różnych ciał, a zwyczajni obywatele żyją w biedzie i ubóstwie oraz traktowani są jak gorszy gatunek. Były żołnierz Takeshi Kovacs zostaje przywrócony do życia po tym, jak jego świadomość została zamrożona przez bunt przeciwko systemowi, żeby rozwiązał zagadkę morderstwa jednego z bogaczy.

Chociaż serial zebrał mieszane opinie, to nadal dzięki swojemu cyberpunkowemu klimatowi jest gratką dla fanów produkcji podobnych do filmowego „Blade Runnera”.

Serial dostępny na Netflixie.

 

4. „Mr. Robot” (2015–2019)

mr robot, rami malek, postapo

Chociaż w tym serialu jego postapokaliptyczność jest przedstawiona w subtelniejszy sposób, a spora część ludzkości żyje tak, jak żyła przed zagładą, to nadal my jako widzowie widzimy, jak rozpada się społeczeństwo. Trudno jest tak naprawdę określić, co w tej produkcji jest powodem końca świata. Czy atak hakerski czy postępująca od lat korupcja i chaos, które tylko atak pomógł uzmysłowić ludziom. Elliott chociaż na co dzień pracuje w firmie dbającej o cyberbezpieczeństwo, zostaje wplątany we współpracę z antykorporacyjną grupą hakerską, która chce ocalić społeczeństwo.

Pierwszy sezon produkcji zebrał wyśmienite opinie, a rola w tym serialu otworzyła do tej pory niszowemu aktorowi Ramiemu Malekowi drzwi do wysokobudżetowych produkcji.

Serial dostępny na HBO GO.

 

3. „Black Mirror” / „Czarne lustro” (2011–)

black mirror, czarne lustro, postapo

Chociaż w większości odcinków „Black Mirror” widzimy wizję przyszłości, która mniej lub bardziej pokazuje, jakie mogą nas czekać utrudnienia w coraz lepiej rozwiniętym technologicznie świecie, tak sprawa wygląda inaczej w przypadku odcinka „Metalhead”. W tej wizji przyszłości technologia wykorzystywana jest po to, żeby eliminować ludzi, którzy nie chcą przystosować się do surowego systemu. Zamiast wojska mamy mechaniczne psy bezwzględnie wykonujące zaprogramowane im zadania. Nie mogą zakończyć misji, póki nie zabiją. Ten odcinek pokazuje nam, jak przerażająca może być przyszłość, gdzie nie tylko technologia, ale też zbrojenie zostaną ulepszone.

Serial dostępny na Netflixie.

 

2. „The Twilight Zone” / „Strefa mroku” (1959–1964)

twilight zone, post apo,

Otoczony już kultem serial oferuje nam kilka postapokaliptycznych odcinków, jednak dwa z nich zasługują na szczególną uwagę. Pierwszym jest „The Shelter”, w którym szczególny nacisk twórcy kładą na relacjach międzyludzkich w obliczu zagłady. Rodzina Stockton spędza beztroskie popołudnie z przyjaciółmi głowy rodziny, kiedy dostaje ostrzeżenie o wybuchu bomby atomowej. Nagle przyjazne grono zmienia się całkowicie, kiedy muszą walczyć o przetrwanie. Kiedy ostrzeżenie okazuje się fałszywym alarmem, wszystko wraca do normy.

Drugim odcinkiem jest „A Little Peace and Quiet”, o kobiecie, która znajduje amulet pozwalający na zatrzymywanie czasu. Używa go w wielu sytuacjach, kiedy potrzebuje chwili odpoczynku od swojej rodziny czy natrętnych nieznajomych. Kiedy widzi ostrzeżenie o wybuchu bomby atomowej, zatrzymuje czas i staje przed niemożliwym wyborem – czy umrzeć ze wszystkimi, czy przeżyć, ale w samotności.

Serial nie jest dostępny w Polsce.

 

1. „Jericho” / „Jerycho” (2006 – 2008)

jericho, postapo

Chociaż akcja serialu skupia się wyłącznie na małym miasteczku w Kansas, to wiemy, że zagłada dotyczyła przynajmniej połowy populacji. Po wybuchu kilkudziesięciu głowic nuklearnych w Stanach Zjednoczonych, świat zobaczył unoszące się nad ziemią grzyby atomowe i zaczęła się panika. Mieszkańcy Jerycho jednak nie tylko chcą przetrwać, ale też zachować swój dotychczasowy porządek życia.

Produkcja jest wyjątkowa głównie ze względu na obsadę i chociaż nie była emitowana przez wiele sezonów, to pomogła rozwinąć kariery między innymi Skeeta Ulricha i Lenniego Jamesa. Kasację serialu fani przeżywają nadal, bo mimo jednokrotnego przywrócenia produkcji, jej powrót nie trwał długo.

Serial emitowany był przez stacje AXN, TV4 i Polsat.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Jericho

Życie mieszkańców małego miasteczka w Kansas zmienia się diametralnie, gdy na horyzoncie dostrzegają grzyb atomowy.


Lost in Space

Rodzina Robinsonów zostaje wybrana do przeniesienia się w kosmos i rozpoczęcia kolonizacji w odległej galaktyce. Podczas podróży nieszczęśliwie zbaczają z kursu …


Altered Carbon

"Altered Carbon" to serial, który powstał na podstawie klasycznej cyberpunkowej powieści autorstwa Richarda K. Morgana. to intrygująca opowieść o przyszłości, którą …


Mr. Robot

Pesymistyczna antyutopia o świecie, którym rządzą złe korporacje, a walczą z nimi niesympatyczni hakerzy pod przywództwem Pana Robota. Ten do gry wciąga genialnego, …
The 100

Po zabójczej wojnie nuklearnej ocaleni ludzie zamieszkali na Arce znajdującej się w kosmosie. By sprawdzić bezpieczeństwo dawnego domu, kanclerz wysyła na Ziemię …Travelers

Przyszłość. Bohaterami serialu są jedni z ostatnich reprezentantów ludzkiego gatunku na Ziemi. Znajdują oni sposób, by przenieść swoją świadomość do XXI wieku. …