2
Artykuły

Było już „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka, „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza, „Chyłka” na podstawie prozy Remigiusza Mroza czy też oczywiście „Wiedźmin” oparty na sadze Andrzeja Sapowskiego. W drodze są kolejne projekty, m.in. „Król”, czyli ekranizacja powieści Szczepana Twardocha oraz „Kierunek: Noc”, bazowane na „Starości aksolotla” Jacka Dukaja. Coraz więcej polskich książek doczekuje się adaptacji, a ponieważ od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania serialami, to właśnie forma odcinkowa jest coraz częściej wybierana. Dziś przychodzimy do Was zatem z zestawieniem innych tytułów, które również mogłyby trafić na ekran w serialowej wersji.

UWAGA: tym, którzy mogą być oburzeni faktem, że na liście czegoś nie ma, przypominamy, że tekst nie jest zatytułowany „Wszystkie polskie książki, które sprawdziłyby się w formie serialu”. Wybrałam zapewne niewielki ułamek ciekawych pozycji, dlatego zachęcam do podzielenia się swoimi propozycjami w komentarzach – chętnie przeczytam, co jeszcze zobaczylibyście na małym ekranie.

 

Seria „Radykalni”, Przemysław Piotrowski

Radykalni Przemysław Piotrowski

To jedna z tych książek, które przerażają nie dlatego, że występują w niej zjawy czy inne nadnaturalne istoty. Nie, akcja jest osadzona w bardzo niedalekiej przyszłości i niestety wizja świata wykreowana przez autora jest całkiem możliwa do spełnienia, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać absurdalna.

Piotrowski zdecydował się na pokazanie Europy ogarniętej kolejną wojną – tym razem w roli oprawcy występują przedstawiciele skrajnie radykalnego islamu. Powieści z tego cyklu mrożą krew w żyłach, a bardzo dokładne, czasem wręcz naturalistyczne opisy mogłyby się stać gotowym materiałem na scenariusz porywającego, przerażającego prawdziwością serialu.

 

Seria o Zofii Wilkońskiej, Jacek Galiński

Kółko się pani urwało Jacek Gliński

Najpierw było „Kółko się pani urwało”. Później doszły dwa kolejne tomy: „Komórki się pani pomyliły” oraz „Kratki się pani odbiły”. Wkrótce się okazało, że seria komedii kryminalnych Jacka Glińskiego jest dosłownie wszędzie, bo ludzie zakochali się w głównej bohaterce, staruszce, która zdecydowała się na własną rękę walczyć z przestępcami.

Serial o takim wydźwięku mógłby trafić do naprawdę szerokiej publiczności. Nawet gdyby materiał z powieści się skończył, to istnieje tutaj szeroki zapas możliwości – w końcu naczelna seniorka kryminałów mogłaby rozwiązywać kolejne zagadki.

 

„Inkub”, Artur Urbanowicz

Inkub Artur Urbanowicz

Początkowo zastanawiałam się, czy nie byłby to lepszy materiał na film, ale trudno mi sobie wyobrazić, by tak bogatą w szczegóły fabułę zamknąć w widowisku liczącym około dwóch godzin. Dlatego znakomitym rozwiązaniem byłby tutaj miniserial, który przez co najmniej kilka odcinków pozwoliłby nam wkroczyć do tego barwnego, przerażającego świata.

Głównym bohaterem książki jest policjant, który angażuje się w sprawę samobójstwa młodego dzielnicowego. Zmarły był całkowicie pochłonięty badaniem tajemnicy malutkiej wioski, Jodoziory, gdzie od lat dzieją się dziwne, niepokojące rzeczy. Z pewnością twórcom potencjalnego serialu trudno byłoby tak dobrze oddać atmosferę, która nieustannie wywołuje wrażenie, że ktoś nas podczas czytania obserwuje, ale zdecydowanie warto byłoby spróbować.

 

„Heksalogia o Wiedźmie”, czyli seria o Dorze Wilk, Aneta Jadowska

Złodziej dusz Aneta Jadowska

Policjantka i wiedźma w jednym? Czemu nie – Aneta Jadowska od lat pokazuje, że fantastyka na rodzimym podwórku ma się znakomicie, również w otoczce kryminału. Znaleźlibyśmy tu zatem coś zarówno dla fanów klasycznej akcji, jak dla tych, którzy nie są w stanie obejrzeć serialu bez wampirów, aniołów, diabłów i innych paranormalnych istot.

Oczywiście o sukcesie potencjalnej produkcji zadecydowałby przede wszystkim casting, bo Dory Wilk nie mógłby zagrać byle kto. No i nie da się ukryć, że sama realizacja techniczna musiałaby być dopracowana w każdym calu – być może kiedyś doczekamy się serialu godnego odwzorowania tych książek.

 

Cykl o Tessie Brown, D.B. Foryś

Tylko żywi mogą umrzeć D.B. Foryś

Jeśli należycie do osób, które niegdyś uwielbiały „Supernatural”, a od jakiegoś czasu są po prostu rozczarowane tym, w jakim kierunku podążył ten serial, to warto zacząć się modlić, by ktoś nakręcił produkcję na podstawie książek wyżej wspomnianej autorki.

Tessa Brown to pół-demon, pół-człowiek. Kobieta poświęca większość swojego życia na łapanie istot, które zdecydowanie nie powinny kroczyć pomiędzy ludźmi. Mógłby z tego powstać rewelacyjny serial – każdy poszczególny sezon opierałby się na jednym tomie (są dwa, trzeci i ostatni zostanie wydany). Nie brakuje to ani humoru, ani wątku miłosnego, ani kawałka porządnej akcji, więc byłoby to całkiem widowiskowe.

 

„Pan Lodowego Ogrodu”, Jarosław Grzędowicz

Pan Lodowego Ogrodu Jarosław Grzędowicz

Dorobek tego autora jest naprawdę potężny, ale chyba nie będę kłamać, jeśli powiem, że wspomniana seria należy do najpopularniejszych. Główny bohater przemierza obcą planetę w poszukiwaniu naukowców z placówki badawczej, z którymi od lat nie ma żadnego kontaktu.

Pisarz doskonale poradził sobie z wykreowaniem świata przedstawionego, który z jednej strony jest odbiciem znanej nam Ziemi, a z drugiej kryje jednak w sobie wiele tajemnic. Produkcja na podstawie tych powieści musiałaby mieć potężny rozmach, ale przy dużym budżecie i jakichś odpowiedzialnych ludziach, którzy przyłożyliby do tego rękę, naprawdę mogłoby się udać.

 

Cykl „Magia ukryta w kamieniu”, Katarzyna Grabowska

Magia ukryta w kamieniu Katarzyna Grabowska

Nie możecie się nigdy doczekać na nowy odcinek „Outlandera”? Ta seria książek pozwoli Wam zapełnić tę pustkę. Tutaj również mamy do czynienia z młodą kobietą, która na skutek zbiegu okoliczności przenosi się do innego świata – jednak nie cofa się w czasie, a trafia do krainy, gdzie nie brakuje fantastycznych stworzeń, a ludzie żyją w zdecydowanie prostszy, ale przez to też czasem niebezpieczny sposób.

Autorka oczywiście nie pomija elementów romansowych, jednak nie pozwoliła, by rozterki miłosne zaburzyły obraz magicznej rzeczywistości, którą wykreowała. Serial mógłby przypaść do gustu zarówno nastolatkom, którzy dopiero zaczynają przygodę z fantastyką, jak i tych, co już to i owo widzieli.

 

Cykl o Jakubie Wędrowyczu, Andrzej Pilipiuk

Kroniki Jakuba Wędrowycza Andrzej Pilipiuk

Chyba nikt mi nie powie, że serial o przygodach wędrownego egzorcysty i bimbrownika nie byłby hitem! Oczywiście pod warunkiem, że takim projektem zajęliby się ludzie, którzy umieliby się obchodzić z danym im materiałem. Mógłby to być zarówno klasyczny procedural, jak i serial z płynną, ułożoną przyczynowo-skutkowo fabułą. Grunt, żeby w roli głównego bohatera obsadzić jakiegoś piekielnie (niemal dosłownie) zdolnego aktora i zadbać o to, by nie odrzeć go z tego typowego chamstwa i braku sumienia. Tutaj zdecydowanie nie chcielibyśmy oglądać jakiejś błyskotliwej przemiany antybohatera w bohatera – Jakuba lubimy takiego, jakim jest.

 

Saga o Lipowie, Katarzyna Puzyńska

Motylek Katarzyna Puzyńska

Dobrych kryminałów nigdy dosyć, a szukając inspiracji do tych serialowych, wcale nie trzeba daleko szukać – przecież mamy już jedenaście tomów sagi o Lipowie autorstwa Katarzyny Puzyńskiej. Nie da się ukryć, że wciąż kochamy motyw małych miejscowości w tekstach kultury, a jeśli na dodatek towarzyszy im zbrodnia, której rozwiązania szukamy wraz z bohaterami, to nie trzeba nam niczego więcej.

Produkcja na podstawie tych książek mogłaby, podobnie jak w przypadku Tessy Brown, odpowiadać poszczególnym tomom – czyli jeden sezon koncentrowałby się na akcji z jednej części . Podążanie śladem aspiranta Daniela Podgórskiego i komisarz Klementyny Kopp mogłoby się okazać prawdziwą ekranową ucztą.

 

Cykl „Odrodzone królestwo”, Elżbieta Cherezińska

Korona śniegu i krwi Elżbieta Cherezińska

Polska cierpi na niedostatek dobrych produkcji historycznych. Choć w ostatnich latach pojawiło się kilka nie najgorszych, jak i zupełnie nieudanych prób (tak, „Korono królów”, patrzę na Ciebie), to jednak wciąż brakuje produkcji sztandarowej, która wyróżniałaby się na tle innych i pokazałaby, że polska historia jest fascynująca – a nasza przeszłość to nie tylko II wojna światowa.

Akcja powieści wchodzących w skład serii „Odrodzone królestwo” Elżbiety Cherezińskiej rozgrywa się w czasach dynastii Piastów, a konkretnie w okresie rozbicia dzielnicowego. Choć to książki historyczne, nie brakuje tu odrobiny fantastyki – serial na ich podstawie mógłby się okazać arcydziełem.

 

Seria „Zastępy anielskie”, Maja Lidia Kossakowska

Siewca wiatru Maja Lidia Kossakowska

Chociaż tematyka aniołów pojawia się w popkulturze i nie tylko bardzo często, to sądzę, że wielu z nas wciąż nie jest tym motywem znudzonych. Dlatego opowiadania i powieści Mai Lidii Kossakowskiej, gdzie w centrum akcji stoi Anioł Zagłady, znakomicie sprawdziłyby się na ekranie w formie z serialu.

Co szczególnie ciekawie, autorka podczas tworzenia swoich dzieł czerpie z przeróżnych mitologii, dlatego też wiele rozwiązań fabularnych ma tak oryginalny, niecodzienny wydźwięk. Jeśli by tylko znaleźć dobrą obsadę i przy okazji zadbać o to, by ta mitologiczna egzotyka utrzymała się również w wersji odcinkowej, to mamy przepis na produkcję doskonałą.

 

Seria „Kwiat paproci”, Katarzyna Berenika Miszczuk

Szeptucha Katarzyna Berenika Miszczuk

A skoro już o mitologii mowa – pamiętajmy, że nie musimy daleko szukać, ponieważ miejsca, w jakich obecnie mieszkamy, też są źródłem znakomitych historii i fascynującego folkloru. Seria Katarzyny Bereniki Miszczuk, otwarta przez tom zatytułowany „Szeptucha”, jest tego najlepszym dowodem.

Być może serial inspirowany „Kwiatem paproci” byłby miodem na serca wszystkich tych, którzy wykrzykiwali, że „Wiedźmin” Netflixa był za mało słowiański. A może i tutaj pojawiłyby się głosy protestu, jakoby twórcy nie wykorzystali potencjału literackiego pierwowzoru. Niemniej z pewnością wiele osób chętnie zobaczyłoby efekt końcowy i na własne oczy przekonało się, ile ciekawych smaczków można wyciągnąć z rodzimych legend.

Komentarze

(2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

  • AprilGirl
    AprilGirl

    Zdecydowanie obejrzałabym ekranizacje Złodzieja dusz :)

  • windofrenewal
    windofrenewal

    Jejku ale bym chciała zagrać główna rolę, gdyby powstał serial serii "Magia ukryta w kamieniu"!

Powiązane

Seriale

Ślepnąc od świateł

Serial na podstawie powieści Jakuba Żulczyka. Opowiada o tygodniu z życia kokainowego dilera, którego perfekcyjnie poukładane życie zaczyna zmieniać się w chaos.


Chyłka

Serial na podstawie książek Remigiusza Mroza. Sezon 1 - Główną bohaterką jest prawniczka Agnieszka Chyłka, która wraz ze swoim nowym aplikantem, Kordianem Oryńskim, …


Żmijowisko

Serialowa ekranizacja książki Wojciecha Chmielarza o tym samym tytule. Opowiada historię grupy przyjaciół, którzy poznali się na studiach. Pewnego razu wyjeżdżają …


Aktualności