Artykuły

Głównymi bohaterami serialu są członkowie dwóch „domów” – „domu obfitości” i „domu Evangelista” (od imienia czołowej modelki tego okresu). To przedstawiciele ball culture wywodzący się ze środowiska LGBT. Ta subkultura zwana również house system czy ballroom community narodziła się w Nowym Jorku, gdzie toczy się akcja serialu, a w późniejszym czasie rozprzestrzeniła się do większych miast USA. Jej członkowie stale napiętnowani, odrzucani przez własne rodziny, żyjący w ciągłej obawie przez napaścią, szukają swoich oaz szczęścia. Miejsc, w których mogą czuć się bezpiecznie, są w pełni akceptowani i mogą pozwolić sobie na realizację marzeń. Znajdowali je w rodzinach z wyboru, wśród podobnych im ludzi.

Bale

Członkowie „domów” na co dzień żyją we wspólnych mieszkaniach, pod przewodnictwem „matki” (lub „ojca”) zapewniającej im opiekę i mentorstwo, a raz w tygodniu spotykają się na balach, podczas których prezentowane są stroje będące interpretacją określonej kategorii. Wymaga to nie tylko dobrze dobranej stylizacji, ale również odpowiedniego ruchu scenicznego. Bale przypominają ekscentryczny pokaz mody. Przepych, bogactwo, przesada, pewność siebie i gwiazdorstwo. To liczy się najbardziej. Myślę, że dla wielu z was będzie to pierwsze spotkanie z tą kulturą. Spotkanie, którego nigdy nie zapomnicie. 

Dzięki balom spotykający się z ciągłym ostracyzmem mają szansę być kimś, realizować nawet najbardziej dziwaczne pragnienia i poczuć się w pełni akceptowanymi. To ich terapia przywracająca do społeczeństwa i dająca poczucie bycia kimś ważnym.

Warto wspomnieć, że serial został zainspirowany filmem dokumentalnym „Paris is burning” i zawiera nawiązania do autentycznych wydarzeń. 

Wszystkim fanom Ryana Murphiego polecam tę produkcję, choć jest mniej kontrowersyjna niż „American Horror Story”. Potwory nie wyskakują tu z zakamarków szpitala psychiatrycznego, nawiedzonego domu czy hotelu. To demony niezrozumienia, przedkładania życia religijnego ponad miłość do własnego dziecka, widmo AIDS czy braku akceptacji dla inności. Bohaterowie „Pose” stawiają jednak czoła ciemności i z większości tych potyczek wychodzą obronną ręką. Zawdzięczają to w większości pracy nad samym sobą i wsparciu udzielanego im przez braci i siostry ze swojej małej komuny. 

pose, netflix, Ryan Murphy

Domy

Rodziny z wyboru są koniecznością, kiedy w swojej własnej nie otrzymujesz należytego wsparcia i zrozumienia. Jak łatwo się domyślić, „dom obfitości” i „dom Evangelista” rywalizują ze sobą. Na czele pierwszego z nich stoi posągowo piękna, ale i niezwykle kapryśna i wymagająca Elektra (Dominique Jackson), drugim rządzi opiekuńcza i wyrozumiała Blanca (Mj Rodriguez). Obie to transseksualiści pozbawieni możliwości założenia biologicznej rodziny, a jednocześnie pragnący pozostawić coś po sobie, dzielić się swoim doświadczeniem i roztaczać opiekę nad wybranymi przez siebie dziećmi.

W serialu pojawia się też jeden z ulubionych aktorów Ryana Murphiego, odgrywający rolę Stana Bowesa, Evan Peters. Stan jest przeciwieństwem tego, co reprezentują „domy”. Ma rodzinę (w roli żony Kate Mara), bardzo dobrą pracę (w firmie Donalda Trumpa) i domek na przedmieściach Jednak pociąga go nieznane, zaczyna pragnąć zakazanych owoców, a jednym z nich jest Angel z Domu Evangelista. Jak wygląda spotkanie tych dwóch odległych światów?

netflix, ryan murphy, pose

Kostucha zapukała do tęczowych drzwi

W latach osiemdziesiątych wierzono, że jeśli jesteś białą mężatką (zwłaszcza zamożną), to problem AIDS cię nie dotyczy. Choroba ta była kojarzona głównie z homoseksualistami i rzeczywiście wśród nich zbierała największe żniwo. Informacja o „plusie” była wyrokiem śmierci i to do wykonania w najbliższym czasie. Ponieważ chorzy wywodzili się głównie z odrzucanych grup, opieka nad nimi pozostawiała wiele do życzenia. Szpitalne oddziały działały głównie jak umieralnie, w których nie leczono ludzi, tylko pozwalano im umrzeć. W obawie przed diagnozą część osób nie poddawała się badaniom i roznosiła chorobę w coraz szerszych kręgach. To jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi spotykają się bohaterowie. Śmierć najbliższych osób, strach o własne życie, ale także uświadomienie sobie czym grozi seks bez zabezpieczenia. To jest jeden z najciekawszych wątków tej produkcji. Często zapominamy o tym, jak straszna wydawała się kiedyś ta choroba i jak bardzo była nierozumiana. W ostatnim czasie mogliśmy sobie o tym przypomnieć także za sprawą filmu „Bohemian Rhapsody”.

netflix, ryan murphy, pose

To, co najlepsze w latach 80.

Ten serial to muzyka. Energetyczna, poruszająca ciało i duszę. Esencja najlepszych utworów z lat osiemdziesiąty. Ścieżka dźwiękowa została ze mną na długie tygodnie. Jeśli chcecie zorganizować imprezę w stylu z tamtych lat, wystarczy, że ją odpalicie i sukces murowany. A jeśli opanujecie podstawy voguingu, zabawa będzie jeszcze lepsza. Taniec ten powstał w latach 60. w dzielnicy Harlem i nawiązuje do póz modelek z magazynu „Vogue”. Niezależnie od tego jak wyglądasz, podczas jego wykonywania jesteś jak model najwyższej klasy. Bohaterowie wykonują voguing po mistrzowsku. Nie sposób oderwać od nic wzroku. Strike a pose!

Do tego w „Pose” znajdziecie wspaniałe inspiracje modowe, nie tylko na imprezę. Bohaterowie poruszają się w nich jak po wybiegu. Jest bajecznie kolorowo, żadna stylówka nie jest nietrafiona, wszystko zgadza się od stóp do głów. To świetna lekcja stylu i pokazanie tego, co wtedy w modzie było najlepsze. Możecie na nią spojrzeć nie tylko jak nostalgiczne wspomnienia, ale także dobrą inspirację dla waszych outfitów.

Bardzo się cieszę, że w 2019 roku pojawi się kontynuacja serialu. Nie mogę się doczekać tych kolorów, świetnej muzyki i ciepła, które bije od bohaterów. Zapewne twórcy zaskoczą nas nie raz! Jeśli w oczekiwaniu na drugi sezon będziecie bardzo tęsknić za tym światem, koniecznie sięgnijcie po „Ru Paul Drag Race”, również dostępny na Netflixie. 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Pose

Serial z motywem tańca i muzyki osadzony w latach 80. XX wieku. Fabuła opowiada historię pary, Stana i Patty, którzy bez opamiętania wciągnęli się w blask i intrygi …


Aktualności