Artykuły

Wakacje to idealny czas, aby odpocząć od codziennych problemów, odstresować się i naładować akumulatory przed powrotem do obowiązków. Każdy ma na to inny sposób, ale zdecydowanie najwięcej osób preferuje w tym czasie oddawanie się swojemu hobby. Jednym z najbardziej oryginalnych jest przebieranie się za ulubione postacie z filmów, seriali czy gier komputerowych, poszerzanie wiedzy na temat ulubionej franczyzy, czyli nic innego jak kolejny konwent fanów fantastyki. W tym roku, po raz kolejny, odbędzie się jeden z najbardziej interesujących – Polcon.

Cztery dni zabawy

Polcon 2019, konwent, fantastyka, sci fi, cosplay

Na mapie rodzimych imprez dla miłośników fantastyki możemy odszukać bardzo wiele istotnych miejsc, które swoim rozmachem potrafią przyprawić o szybsze bicie serca niejednego nerda. Jest jednak jedno konkretne wydarzenie, które nie tylko robi wrażenie oferowanymi atrakcjami, ale także tradycją, sięgającą czasów PRL-u. Mowa tutaj oczywiście o Polconie, imprezie wyjątkowej, która w tym roku odbędzie się w dniach 8-11 sierpnia w Białymstoku. Sama idea stworzenia Polconu powstała w 1985 roku, w czasach, w których zorganizowanie spotkania fanów fantastyki graniczyło z cudem. Wówczas zajmowały się tym kluby, zrzeszające miłośników literatury, która w naszym kraju cieszyła się ogromną popularnością. Z roku na rok to małe wydarzenie zaczęło się rozrastać, aż do momentu obecnego, w którym podczas trwania konwentu wszyscy uczestnicy mają możliwość przez kilka dni bawić się, poznawać nowych ludzi, a także artystów, stojących za uznanymi tytułami.

Coś dla serialomaniaków

Polcon 2019, konwent, fantastyka, sci fi

W tym roku hasłem przewodnim Polconu jest kultowa kwestia z filmu „Seksmisja”: „Na Wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja”. To krótkie zdanie przez wielu fanów science fiction i osób zainteresowanych kinematografią w ogóle, było szeroko komentowane, co zapewne będzie mieć miejsce również na tegorocznej edycji. W ramach Polconu 2019 przygotowano dla odwiedzających liczne atrakcje, które również zainspirują do dyskusji, niekoniecznie na poważne tematy, jakich pełno w popkulturze. Wszystkich serialomaniaków powinny szczególnie zainteresować panele dotyczące Trzynastej Doktor z „Doctor Who” i kultowej animacji „Dragon Ball”. Ci, którzy czują się wyjątkowo pewnie ze swoją wiedzą, mogą spróbować sił w konkursie wiedzy serialowej lub konkursie znajomości openingów z anime. Program Polconu zawiera jednak o wiele więcej ciekawych wydarzeń, na które warto poświęcić więcej czasu. Cztery dni powinny w zupełności wystarczyć wszystkim na doświadczenie bardzo szerokiego spektrum zainteresowań fanów fantastyki.

Od komiksu po lot na księżyc

Polcon 2019, konwent, fantastyka, sci fi

Nie samą popkulturą człowiek żyje i dlatego na Polconie 2019 jednym z najciekawszych bloków tematycznych jest ten naukowy. Uczestnicy konwentu będą mogli się dowiedzieć nieco więcej na temat anatomii potworów, dlaczego loty kosmiczne to bardziej polityka, dlaczego według niektórych ludzi Ziemia jest płaska, oraz jak to naprawdę było z tym Czarnobylem. Miłośnicy literatury będą mogli za to posłuchać o seksie w fantastyce, poznać nieznaną stronę rosyjskiej odmiany tego gatunku, a także wziąć udział w licznych warsztatach pokazujących i uczących, w jaki sposób podnosić swoje umiejętności pisarskie. Fantastyka od bardzo dawna jest wyraźnie obecna w świecie komiksów, dlatego i o fanach rysunkowych opowieści nie zapomniano w tym roku. Jeśli zastanawialiście się, czym dokładnie różni się manga od zachodniego komiksu, kim jest Moon Knight albo jak wygląda proces wydawniczy, zdecydowanie powinniście udać się na jeden z paneli mówiących o tych zagadnieniach.

Poznaj swojego idola

Polcon 2019, konwent, fantastyka, sci fi

Jedną z największych atrakcji całego konwentu jest jednak rozdanie nagród im. Janusza A. Zajdla. Dla wielu młodych pisarzy, stawiających dopiero pierwsze kroki na rynku wydawniczym, jest to okazja do pokazania się szerszej publiczności, dlatego co roku do nagrody zgłaszanych jest bardzo wiele pisarek i pisarzy. Gala rozdania nagród jest literackim Oscarem w naszym kraju i przyciąga uwagę bardzo wielu osób z branży, nie tylko samych czytelników. Skoro jesteśmy przy autorkach i autorach, warto również wspomnieć, że na Polconie, jak co roku, będzie można spotkać wyjątkowe nazwiska ze świata ogólnie pojętej fantastyki. Pełną listę gości możecie zobaczyć TUTAJ. Na spotkaniach autorskich na pewno nie zabraknie wielu anegdot, a autografy zdobędzie każdy chętny.

Polcon z roku na rok udowadnia, że może nie jest największą tego typu imprezą w naszym kraju, ale zdecydowanie należy do najbardziej prestiżowych. Każdy fan fantastyki powinien przynajmniej raz w życiu odwiedzić to magiczne miejsce, aby zobaczyć, jak wiele jeszcze jest do odkrycia w magicznym świecie, w którym fantasy i science fiction przeplatają się na każdym kroku.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.