2
Artykuły

„Pokémon” to absolutny ewenement wśród seriali animowanych, który odniósł ogromny sukces na całym świecie. Przygody głównych bohaterów podróżujących w celu złapania jak największej ilości tytułowych sympatycznych stworzeń, wyszkolenie ich i pojedynkowania się przy ich użyciu z innymi trenerami, doczekały się ogromnej liczby odcinków. Dziewiętnaście serii oraz dwadzieścia filmów pełnometrażowych to nie lada wyczyn jak na kreskówkę. W Polsce do dzisiaj najbardziej lubianymi i zapamiętanymi sezonami serialu „Pokémon” pozostają jednak ten pierwszy i drugi (nazywany również serią „Indigo”). Pierwsze spotkanie z Ashem i Pokémonami doprowadziło dzieci w całym kraju do szaleństwa, co nie trudno zrozumieć, patrząc na to, jak popularne w Polsce były i wciąż są kreskówki z Japonii.

Kieszonkowe potwory

Zanim gorączka polowania na Pokémony ogarnęła nasz kraj, już na dobre rozwinęła się w Japonii oraz USA. Nigdy jednak w żadnym znaczącym stopniu ta franczyza nie zdobyła rynków poza Krajem Kwitnącej Wiśni w sposób inny niż dzięki serialowi. Pomysł na stworzenie Pokémonów powstał już w 1989 roku i od tamtego czasu rozwijany był przez ich twórcę, Satoshiego Tajiriego, w formie gier wideo. Produkt ten trafiał na rynki zagraniczne najczęściej dopiero po opanowaniu go przez serial animowany, który po raz pierwszy został wyemitowany w Japońskiej telewizji w kwietniu 1997 roku. Długo potem trafił na rynek amerykański, a ten przyniósł mu ogromny sukces, dzięki któremu Pokémony miały otwartą drogę na najważniejsze rynki świata. Pierwsza w Polsce emisja serialu miała miejsce we wrześniu 2000 roku i wtedy właśnie zaczęła się jedna z największych przygód dla pokolenia tamtych czasów. Przez następne kilka lat różne stacje telewizyjne emitowały kolejne sezony i ich powtórki, ale już żaden z nich nie powtórzył spektakularnego sukcesu serii „Indigo”. Dla wielu dorosłych już ludzi pierwszy sezon pozostaje do dziś niedoścignionym wzorem i przyjemnym, jeśli nie najprzyjemniejszym, wspomnieniem z dzieciństwa.

Pokemon, Ash Ketchum, Pikachu, Charmander, Bulbazaur, Squirtle, Indigo

Zdobywanie przyczółka

Seria „Indigo”, która zawarta była w sezonie pierwszym, miała przed sobą najtrudniejsze zadanie: wprowadzenie do świadomości młodych widzów marki Pokémon. Japończycy, nauczeni innymi produkcjami z ich kraju, wiedzieli doskonale, czego oczekują odbiorcy i jak im to przedstawić. Serial od początku skierowany był do niepełnoletniej widowni, ale, ku zaskoczeniu twórców, świetnie przyjął się również wśród nastolatków, a nawet dorosłych. Opowieść o młodym, bo zaledwie 10-letnim chłopcu imieniem Ash, którego największym marzeniem jest zostać najlepszym z trenerów Pokémonów, bardzo dobrze zadziałała na wyobraźnię widzów. Powolne wprowadzenie w świat, jaki otacza głównego bohatera, oraz stonowana prezentacja tytułowych potworków, pozwoliła skierować uwagę oglądających na inną kwestię. Zamiast nachalnej i krzykliwej prezentacji świata wykreowanego przez Tajiriego, która była mocno obecna w innych japońskich serialach anime, postanowiono kupić sobie przychylność widza prostą historią. Przesłanie to okazało się strzałem w dziesiątkę, bo w niedługim czasie po emisji pierwszych odcinków niemal wszyscy na szkolnych korytarzach rozmawiali już tylko o tej produkcji.

Pokemon, Ash, Misty, Brock, Pikachu, Togepi, Indigo

Ash, przyjaciele i gadający kot

Przygoda Asha zaczyna się wkrótce po jego dziesiątych urodzinach. W świecie przedstawionym w serialu „Pokémon” jest to wiek, w którym każdy człowiek może rozpocząć podróż w celu zdobywania umiejętności jako trener. Trzeba przyznać, że to całkiem młodym dzieciom pozwala się włóczyć, ale właśnie ten element sprawił, że tak wiele osób z różnych państw pokochało Asha i emocjonowało się jego przeżyciami. Wystarczy dodać, że rok 2000 okazał się jednym z ostatnich, kiedy Internet nie był jeszcze spopularyzowany, a komputery posiadali tylko nieliczni. Charakter Asha bardzo szybko sprowadza na niego kłopoty, ale na dłuższą metę wydaje się, że dzięki niemu mógł on doświadczyć niesamowitych zdarzeń. Jego spotkanie z Misty, dziewczyną w podobnym wieku, szybko pokazuje, że ta dwójka, pomimo że uwielbia się przekomarzać, doskonale się uzupełnia. Zacięcie Asha do walki za wszelką cenę oraz wiedza Misty na temat Pokémonów okazują się bardzo przydatne, gdy na drodze przyjaciół stają najwięksi antagoniści wszystkich sezonów, czyli Zespół R. Ciekawym dodatkiem do tego duetu rzezimieszków jest jedyny Pokémon, który potrafi porozumiewać się w ludzkim języku. Celem przyświecającym ich przestępczej działalności jest chęć zdobycia Pokémonów z nietypowymi zdolnościami, a jednym z nich jest nieodłączny kompan Asha, Pikachu. W późniejszych odcinkach do Asha i Misty dołącza również Brock, chłopak z trudną przeszłością, chcący poświęcić się nauce o Pokémonach. Jego wyjątkowe kompetencje bardzo przydały się podczas licznych konfrontacji, a nieogarnięte podejście do rzeczywistości było powodem niejednej wręcz komicznej sytuacji.

Team Rocket, Pokemon, Jessie, James, Meowth, Indigo

Siła przyjaźni

Seria „Indigo” wprowadziła widzów w rzeczywistość Pokémonów pokazując, jak bardzo złożone jest to środowisko. Wszyscy doskonale pamiętają odcinki, w których główni bohaterowie z trudem pokonywali napotkane przeszkody, eksponując przy tym, jak ważna w życiu okazuje się przyjaźń i oddanie, nie tylko ze strony innych ludzi, ale także Pokémonów. Poświęcenie tych stworzeń dla swoich trenerów nierzadko okupione było cierpieniem, ale równie często zostawało nagradzane „ewolucją”. Większość osób pamiętających ten serial doskonale zna to uczucie niesamowitej ekscytacji i podniecenia w momencie, w którym jeden ze stworków przeistaczał się w kolejną swoją wersję. Każda taka „ewolucja” niosła za sobą poważne zmiany w sile i sposobie walki Pokémona, dzięki czemu trener miał większe szanse na zwycięstwo w czasie pojedynku. Ash, wspierany przez swoich zaufanych przyjaciół, przemierza świat przedstawiony w serialu, kierując się najczęściej do dużych miast. W każdym większym ośrodku miejskim mieści się stadion, który posiada swojego lidera. Pokonanie go daje niesamowity prestiż, ale również obszerne doświadczenie przydatne w dalszej podróży. Seria „Indigo”, licząca 85 odcinków, opierała się na tym samym schemacie. Każdy odcinek przedstawiał jednego Pokémona lub kilka dotąd nieznanych, a było ich w sumie 150.

Pokemon, Ash Ketchum, pokeball, Indigo

Pokémon w popkulturze

Serial „Pokémon” przyniósł ogromne zmiany w sposobie postrzegania japońskich kreskówek, ale przede wszystkim odbił się w znaczący sposób na całej popkulturze tamtych lat. Produkty powiązane z serialem, jak np. karty kolekcjonerskie czy liczne filmy pełnometrażowe, bardzo skutecznie przyciągnęły uwagę rynku, pozostawiając po sobie wspomnienia tworzące dziś niemal legendarną powłokę wokół Pokémonów. Dyskusja na temat tego anime powróciła wraz z grą „Pokémon Go”, jednak fani dosyć szybko zdali sobie sprawę, że jest to tylko imitacja próbująca ożywić w nich nostalgię. Klimat, który został stworzony w pierwszym sezonie „Pokémon”, wciąż potrafi chwycić za serce niejednego dorosłego już człowieka, zapewne doskonale jeszcze pamiętającego tekst motywu otwierającego każdy odcinek oraz niesamowite emocje wywoływane przez ścieżkę dźwiękową. Po wielu latach fani Pokémonów zrozumieli, że nie jest to unikatowe, gdyż było już dobrze znane i stosowane w innych anime, ale pierwszą miłość zawsze wspomina się najmilej.

Komentarze

(2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Pokémon

Młody chłopiec o imieniu Ash Ketchum razem ze swoim pierwszym pokemonem, Pikachu, wyrusza w podróż. Jego celem jest zostanie "Mistrzem Pokemon". Podczas wielu przygód …