2
Artykuły

Jeśli czasami potrzebujecie odpocząć sobie od fabuł i obejrzeć coś dokumentalnego, to zestawienie wprost idealne dla Was. Znajdziecie w nim dziesięć wyjątkowo ciekawych seriali dokumentalnych z różnych dziedzin: historia, true crime, biologia, astronomia i inne.

„Making a Murderer”

making a murderer, dokument, Steven Avery, Netflix

Dziesięcioodcinkowy serial skupia się na postaci Stevena Avery’ego, niesłusznie skazanego na karę więzienia za napaść seksualną i próbę zabójstwa na Penny Bernsten, a następnie aresztowanego i oskarżonego o morderstwo Teresy Halbach. Ta oryginalna produkcja Netflix nagrodzona została kilkoma statuetkami Emmy (m.in. dla najlepszego serialu dokumentalnego, reżyserię, scenariusz i zdjęcia serialu non-fiction) oraz innymi nagrodami. Choć okrzyknięty został jednym z najlepszych seriali dokumentalnych ostatnich lat, „Making a Murderer” spotkał się również z krytyką. Niektórzy zarzucili twórcom stronniczość i manipulowanie emocjami widzów.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

„Deadly Women”

Deadly Women, Netflix, dokument, true crime

Pozostańmy jeszcze na chwilę w tematyce true crime, bo Deadly Women to serial, o którym słyszało niewielu, choć warto się z nim zapoznać. Oryginalnie zamówiona jako trzyodcinkowa mini-seria kanału Discovery w 2005 roku, w 2008 jednak wróciła na ekrany z większą ilością epizodów (emitowana w ID). Jak można się domyślić już po tytule serial opowiada o zabójczych kobietach – każdy odcinek odtwarza trzy morderstwa dokonane przez kobiety, z odpowiednim komentarzem specjalistów. To prawdziwa perełka dla fanów dokumentów typu crime.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

„The Keepers”

The Keepers, dokument, true crime, siostra Cathy Cesnik, morderstwo

I jeszcze jeden opowiadający o zbrodni dokument, który, podobnie jak pierwszy, jest oryginalną produkcją Netflixa. Poświęcony jest niewyjaśnionej od lat sprawie morderstwa siostry Cathy Cesnik. Rozwiązać zagadkę śmierci zakonnicy starają się byli uczniowi siostry Cesnik z Archbishop Keough High School w Baltimore. Krytycy porównali tę serię do innego dokumentu Netflixa, wspomnianego wyżej „Making a Murderer”.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

„The Toys That Made Us”

The Toys That Made Us, zabawki, dokument, lalka Barbie, klocki Lego, Netflix

Na kompletnie innym biegunie, jeżeli chodzi o nastrój i tematykę, stoi jeden z najnowszych dokumentów Netflixa, czyli „The Toys That Made Us”. Jak można się spodziewać już po tytule, poświęcony jest on kultowym liniom zabawek. W tym dwusezonowym (póki co) serialu dowiecie się jakie historie stoją za powstaniem takich zabawek jak lalki Barbie, Hello Kitty, klocki Lego czy dziecięce produkty związane z franczyzą Gwiezdnych Wojen.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

„Chief’s Table”

Chef's Table, Netflix, dokument

Z przemysłu zabawkarskiego przenieśmy się za kulisy zupełnie innego rodzaju produkcji. „Chief’s Table”, dwudziesto-dwuodcinkowy serial dokumentalny, zabiera widzów w podróż po tajemnicach słynnych szefów kuchni. Twórcy pokażą nam ich pracę... właśnie od kuchni. Ostrzegam jednak, że w trakcie oglądania tej serii ślinka sama cieknie.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

„Hip-Hop Evolution”

hip hop evolution, dokument, muzyka, Netflix, historia hip-hopu

Może są wśród Was fani rymowania do mikrofonu w akompaniamencie elektronicznych beatów? Jeśli tak, to powinni obejrzeć ten czteroodcinkowy kanadyjski dokument, wyprodukowany dla HBO. Będziecie mogli prześledzić historię amerykańskiego (głównie) hip-hopu, od jego początków w latach 70-tych aż do lat 90-tych i powstania gangsta rapu. Wzbogacona o archiwalne zdjęcia i wywiady z legendami gatunku powinna być gratką dla fanów tego gatunku muzyki.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

„Life” 

life, dzika przyroda, dokument, Netflix, BBC

Wielu osobom seriale dokumentalne kojarzą się z programami przydoniczymi. Nie mogło zatem w tym zestawieniu zabraknąć takiego klasycznego dokumentu o naturze. Wyprodukowany w 2009 roku przez BBC One dziesięcioodcinkowy serial pokazuje nam ciekawe aspekty z życia dzikich zwierząt. Interesujące może być również, że jest to jeden z najdroższych dokumentów w historii BBC – z budżetem około 10 mln funtów (stacja nigdy tego nie potwierdziła).

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

Cosmos: A Spacetime Oddysey

Cosmos: A spacetime Oddysey, Neil daGrass Tyson, Netflix, dokument

Skoro wróciliśmy w bardziej naukowe rejony dokumentów, to nie można powiedzieć o serialu, w którym narratorem jest Neil daGrasse Tyson, czyli chyba jeden z najbardziej rozpoznawanych astrofizyków. „Cosmos: A Spacetime Oddysey” bazuje na innej serii popularnonaukowej – „Cosmos: A Personal Voyage” – uzupełniając ją i korygując, zgodnie ze stanem obecnych badań. Ta trzynastoodcinkowa produkcja zdobyła nagrodę Peabody’ego za wartość edukacyjną. Na 2019 rok zapowiedziano kolejny sezon, tym razem zatytułowany „Cosmos: Possible Worlds”.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

Secrets of Great British Castles

Dan Jones, Secrets of Great British Castles, Netflix, dokument, historia

Nie mogło w zestawieniu zabraknąć dokumentalnego serialu, związanego z historią. Jedną z najciekawszych pozycji w tej tematyce jest dwusezonowa produkcja z historykiem Danem Jonesem jako narratorem. Razem z nim odwiedzimy dwanaście brytyjskich zamków i poznamy ich najmroczniejsze sekrety. To produkcja, którą mogę polecić nawet dla osób, które nie są wielkimi fanami historii.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

Sensacje XX wieku

Bogusław Wołoszański, Sensacje XX wieku, TVP, historia, dokument, Netflix

Nie mogło w zestawieniu zabraknąć polskiego akcentu i chyba jednego z najbardziej rozpoznawalnych seriali dokumentalnych. Któż nie pamięta charakterystycznego głosu Bogusława Wołoszańskiego, opowiadającego chociażby o sekretach Wilczego Szańca?! Na antenie telewizyjnej serial zadebiutował w latach 80-tych i był emitowany do 2005 roku. W 2015 roku w kooperacji między TVP i Fox International powstała nowa, licząca sobie 10 odcinków seria (wyemitowano ją na TVP 1 i National Geographic, a także udostępniono na platformie Netflix).

Serial dostępny na platformie Netflix oraz w VOD TVP.

Komentarze

(2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Michał Ziaja
  Michał Ziaja
  @michax

  Z produkcji przyrodniczych BBC to polecam jeszcze bardziej jak "Life" "Planet Earth" i "Blue Planet" w całości, czyli sezony pierwsze sprzed 10 lat, a przede wszystkim sezony drugie, które poleciały rok temu. "Planet Earth 2" i "Blue Planet 2" z zeszłego roku powinny być puszczane jako reklamy sprzętów w sklepach z z telewizorami:-)

 • Michał Ziaja
  Michał Ziaja
  @michax

  Ja polecam "The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst".

Powiązane

Seriale
Making a Murderer

Dokument śledzący losy Stevena Avery'ego, który po wyjściu z więzienia, gdzie spędził niesłusznie 18 lat, stał się podejrzanym kolejnej zbrodni.The Toys That Made Us

„The Toys That Made Us” to 8-odcinkowy dokument ukazujący historię niektórych ikonicznych zabawek z lat 80. Przybliżone nam zostaną między innymi zabawki z serii …