1
Artykuły

Połowa 2018 roku już za nami; w ciągu tych sześciu miesięcy zadebiutowało wiele seriali, inne zaś powróciły z kolejnymi sezonami. Pora to wreszcie podsumować. Przygotowaliśmy dla was ranking najlepszych produkcji tego roku (o kolejności zadecydowało głosowanie w redakcji – co wcale nie znaczy, że tytuły z ostatnich miejsc są w jakikolwiek sposób gorsze niż te z czołówki listy).

21. „Wild Wild Country”

Wild Wild Country, Bardzo dziki kraj, Netflix, seriale dokumentalne, najlepsze seriale, top

Uznaliśmy, że tego dokumentu od Netflixa zdecydowanie nie może tutaj zabraknąć. Produkcja koncentruje się na losach wspólnoty, skupionej wokół hinduskiego mistyka, Bhagwana Shree Rajneesha, zwanego również Osho. Wiele szczegółów z życia tej ekscentrycznej postaci pozostaje do dziś nieznanych, jednak o tym, jaka była jego filozofia i jak powstał ruch religijny Neo-Sannyas, dowiecie się z tego serialu. Co najciekawsze, kult Osho przetrwał do dziś, a jego ślady możemy spotkać nawet w Polsce.

To, co podobało nam się w tym serialu najbardziej, to ogromna ilość ciekawych materiałów archiwalnych, a także rzetelne i wiarygodne przedstawienie faktów. Opowieść o Osho i założonej przez niego komunie toczy się na kilku płaszczyznach, ponieważ twórcy dotarli do wielu osób związanych z mistykiem, a rozmowy z nimi są niezwykle dogłębne i sprawnie przeprowadzone. Historia przedstawiona w tym dokumencie jest tak wciągająca, że nawet ci, którzy wolą produkcje fabularne, będą zadowoleni. Warto – zwłaszcza, że całość to zaledwie sześć odcinków, a napięcie i ciekawość pozostaną z wami do samego końca.

 

20. „Cobra Kai”, sezon pierwszy

Cobra Kai, Karate Kid, sequel, serial, YouTube Red, najlepsze seriale, top

Odnosimy wrażenie, że o tej produkcji mówi się zdecydowanie za mało. Być może problem tkwi w formie dystrybucji – serial jest dostępny na YouTube Red, a w Polsce jest to źródło jeszcze dość słabo rozpowszechnione.

„Cobra Kai” to nic innego, jak sequel „Karate Kid”. Mijają 34 lata od wydarzeń przedstawionych w filmie, czyli od sławnego pojedynku między Johnnym Lawrencem (William Zabka) a Dannym LaRusso (Ralph Macchio). O ile ten drugi znakomicie sobie radzi – jest właścicielem dobrze prosperującego salonu samochodowego – o tyle ten pierwszy zdaje się nadal pamiętać swoją porażkę na mistrzostwach. Johnny, sfrustrowany życiowymi niepowodzeniami, decyduje się na reaktywację legendarnej szkoły karate, Cobra Kai.

Mimo tego, że widać, iż produkcja powstała przy raczej skromnym budżecie, absolutnie nie traci ona na jakości. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim znakomite aktorstwo, ale i fabuła pełna jest zwrotów akcji, dzięki czemu nie można się nudzić w trakcie oglądania. Jesteście fanami „Karate Kid”? Na pewno polubicie się z „Cobra Kai”. To nie tylko hołd złożony filmowi, ale także świetnie zrealizowany, zaskakujący serial pełen nowych wątków.

 

19. „The Americans”, sezon szósty

The Americans, sezon 6, FX, serial, najlepsze seriale, top

Za nami ostatni już, szósty sezon znakomitego serialu stacji FX, „The Americans”, uwielbianego przez krytyków i dziennikarzy (a jednocześnie, co paradoksalne, pomijany w rozdaniach nagród). Jest to jeden z tych tytułów, które, mimo zachwytów, nie zaliczają wysokiej oglądalności.

Keri Russell i Matthew Rhys wcielają się w role radzieckich szpiegów, mieszkających w USA w latach 80. Z zewnątrz wydają się idealną amerykańską rodziną, z dwójką dzieci oraz własnym biurem podróży. W szóstej serii akcja posuwa się o kilka lat do przodu – jest rok 1987. Zbliża się spotkanie między przedstawicielami USA i ZSRR, w którym weźmie udział Michaił Gorbaczow.

„The Americans” opowiada o rodzinie i przyjaźni, o więzach międzyludzkich. Szósty sezon trzyma mocno w napięciu, choć, podobnie jak w poprzednich seriach, twórcom nigdzie się nie śpieszy i serial toczy się swoim typowym, wolnym tempem. Od samego początku nie była to szpiegowska historia, tylko kameralna opowieść o ludzkich sprawach. „The Americans” należy do produkcji, które do samego końca trzymają wysoki poziom. Nie zdziwimy się, jeśli za kilka lat ten serial będzie uważany za równie wielkie dzieło jak „The Sopranos”, „The Wire” czy „Breaking Bad”.

 

18. „One Day at a Time”, sezon drugi

One Day at a Time, sezon 2, Netflix, serial, najlepsze seriale, top

Ten serial to coś więcej niż tylko sitcom. Oczywiście każdy odcinek to świetna zabawa dzięki prześmiesznym gagom i postaciom, których po prostu nie da się nie lubić, ale ten sezon należał przede wszystkim do tej poważnej i problematycznej części. Znamy bohaterów już na tyle, że możemy uznać się za członków rodziny Alvarez i chcieć głośno skandować ich imiona, kiedy któreś z nich osiągnie coś ważnego. To samo tyczy się problemów, które od zwyczajnych dramatów miłosnych po kwestie ciążące na całym społeczeństwie sprawiają, że po prostu nam zależy. W tym sezonie zostały poruszone tematy takie jak przynależność do własnej kultury, kiedy na pierwszy rzut oka nie wygląda się jak jej członek, depresja i PTSD, ale też imigracja i staranie się o obywatelstwo oraz towarzyszące temu uczucia. Twórcy nie bali się też pokazać negatywnych stron rodziny Alvarez i podeszli do tego w bardzo ludzki sposób, co tylko pozwoliło nam jeszcze bardziej zbliżyć się do postaci. Żadna z nich nie ucierpiała na rzecz wątków komediowych. Oczywiście nie zapominajmy, że mamy do czynienia z sitcomem, więc przesadzonych scen opływających dramaturgią i kiczem nie brakuje, a przewidywalność w wątkach zupełnie nie przeszkadza.

 

17. „Dear White People”, sezon drugi

Dear White People, Drodzy biali, sezon 2, serial, najlepsze seriale, top

Serial bazujący na filmie pod tym samym tytułem z 2014 roku. Historia skupia się wokół grupy czarnoskórych uczniów Uniwersytetu Winchester i pokazuje ich walkę z wszechobecnym rasizmem. Samantha White prowadzi audycję nazwaną „Drodzy biali”, w której bez zahamowań porusza kwestie rasowe. Drugi sezon produkcji radzi sobie jeszcze lepiej niż jego poprzednik, ponownie poświęcając każdy odcinek wybranej osobie. Nie brakuje tu rozwinięcia postaci i ich motywacji oraz świetnego połączenia humoru i poważnych tematów. Dorzucając do tego obecny w całym sezonie wątek tajnego stowarzyszenia działającego na kampusie, dostajemy opowieść, od której ciężko się oderwać.

 

16. „GLOW”, sezon drugi

GLOW, sezon 2, Netflix, seriale Netflixa, najlepsze seriale, top

Damski wrestling od zawsze stał niżej w hierarchii od męskiego. Większość z osób zainteresowanych tym sportem oglądała go dla powabnych kształtów uczestniczek ubranych w skąpe stroje. Wszystko zmieniło się w momencie, kiedy pojawił się program „GLOW”. Wyjątkowe oddanie zawodniczek oraz niecodzienne podejście do reżyserii zrobiły z nich prawdziwe gwiazdy. Wszystko to wydarzyło się naprawdę, a serial wyprodukowany przez Netflixa jest próbą pokazania tego szerszej publiczności. Pierwszy sezon zdobył ogromne uznanie krytyków i widzów, jednak przeszedł bez większego echa, głównie za sprawą kiepskiej i mało nagłośnionej kampanii reklamowej. Drugą serię spotkał niestety podobny los, a szkoda, bo jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej.

Po tym, jak dziewczyny zdobyły swój upragniony program w telewizji, bardzo szybko okazuje się, że zabawa się skończyła i są teraz częścią prawdziwego show biznesu. Wiąże się to z jeszcze większymi wyrzeczeniami, ale także zmusza bohaterki do stawienia czoła demonom z przeszłości. Większość z nich ukrywała przed rodzinami i znajomymi swoje prawdziwe zajęcie, a kiedy zaczynają stawać się rozpoznawalne, przychodzi moment na ujawnienie tego sekretu. Drugi sezon kontynuuje znane już wątki, w tym konflikt pomiędzy Ruth i Debbie, wynosząc go przy okazji na zupełnie nowy poziom. Największym atutem jest jednak drugi plan, który w pewnym momencie zaczyna powoli przejmować prowadzenie w wyścigu o sympatię widzów. Taka dwojakość fabularna jest bardzo satysfakcjonująca.

 

15. „American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace”

American Crime Story, sezon 2, Versace, serial, najlepsze seriale, top

Drugi sezon antologii zajmuje się sprawą tragicznego morderstwa znanego projektanta mody, przenosząc widzów w lata 90. Historia bardziej niż na tytułowej ofierze skupia się na jego zabójcy i śledzi również wydarzenia poprzedzające najsłynniejszą zbrodnię Andrew Cunanana, szukając odpowiedzi na pytania o motyw zbrodni. Prezentowane dzieje nie są pokazywane chronologicznie, co nie każdemu może się spodobać. Za to najmocniejszą częścią tego sezonu jest gra aktorska. Dostajemy aktorów nie tylko niesamowicie przypominających wyglądem odgrywane przez nich postacie, ale również bezbłędnie wczuwających się w swoje role – Darren Criss, wcielający się w Andrew, daje tu szczególny popis swoich zdolności.

 

14. „Trust”, sezon pierwszy

Trust, sezon 1, FX, serial, najlepsze seriale, top

Serial opowiada o losach 16-letniego „Złotego Hippisa” – dziedzica fortuny rodziny Gettych. John Paul Getty III zostaje porwany, a do jego dziadka – ówcześnie największego przedsiębiorcy na świecie – przychodzi żądanie okupu. Ze śledztwa wynika, że młody Paul upozorował porwanie. Niestety coś poszło niezgodnie z planem i prawdziwi porywacze postanowili skorzystać z jego planu, aby się wzbogacić. Wraz z kolejnymi odcinkami wchodzimy coraz głębiej w historię rodziny miliardera. Okazuje się, że starszy mężczyzna nie był od zawsze ślepo zapatrzony we własne bogactwo i swego czasu naprawdę dobrze dogadywał się z wnukiem. Chłopak przechodzi przez prawdziwe piekło; czy dziadek zechce zapłacić za niego okup?

Poziom produkcji z odcinka na odcinek jest coraz wyższy i przez cały czas trzyma w największym napięciu. Do samego końca tak naprawdę nie ma pewności, czy młody Getty przeżyje i jak postąpi jego dziadek miliarder. Najwyższy poziom gry aktorskiej, kadry z pozostającymi w pamięci włoskimi krajobrazami oraz muzyką idealnie pasującą do rytmu wydarzeń sprawiają, że serial jest godny obejrzenia i polecenia nie tylko ze względu na opowiadaną historię.

Nie da się nie zwrócić uwagi na narrację wynajętego detektywa, Jamesa, która prawdopodobnie ma za zadanie stworzyć więź z widzem oraz wprowadzić elementy komediowe, aby rozluźnić atmosferę. Mężczyzna opowiada wydarzenia ze swojej perspektywy i w pewnym momencie przyznaje, że mogą być one nieco zniekształcone i bardziej wiarygodnym źródłem informacji może okazać się... Google.

 

13. „Counterpart”, sezon pierwszy

Counterpart, serial, najlepsze seriale, top

Połączenie kryminału i sci-fi od bardzo dawna jest znane w świecie popkultury. Literatura sięgała po nie już od kilku dekad, ale dopiero od niedawna można je zauważyć również w świecie seriali.

Tajemnicze zagadki, które zdają się nie mieć logicznego wytłumaczenia oraz puszczanie oka do widzów, którzy lubią teorie spiskowe, wyszło fenomenalnie w przypadku „Counterpart”. Z jednej strony mamy nasz własny świat, w którym każdy żyje w taki sposób, jaki wybrał, tak jak główny bohater. Nie śpieszy się nigdzie, swoje obowiązki wykonuje rzetelnie i z satysfakcją, chociaż tak naprawdę nie ma pojęcia o tym, co robi. Pracuje bowiem w budynku, gdzie poufność i sekrety to najważniejsze wartości. Nikt nie pyta, o co chodzi, i – co zaskakujące – główny bohater wcale tego wiedzieć nie chce. W jego poukładane i nudne życie wkracza pewnego dnia człowiek, który jest... nim samym. Zszokowany tym, czego jest świadkiem, zostaje wciągnięty w międzywymiarowy spisek szpiegowski. Dwa równoległe światy. W wyniku nieudanego eksperymentu pomiędzy nimi otwiera się przejście, które na zawsze zmieni oblicze każdego z nich. Główny bohater musi pomóc rozwiązać zagadki, a od tego, czy mu się uda, może zależeć los miliardów ludzi.

 

12. „Legion”, sezon drugi

Legion, sezon 2, FX, FOX, serial, najlepsze seriale, top, David

Nie da się ukryć, że ta produkcja stacji FX wywołała wiele szumu po swojej premierze. „Legion” zdecydowanie wyróżnia się na tle innych seriali superbohaterskich, a ponadto możliwości jego interpretacji jest tak wiele, że trudno o tytuł równie skomplikowany i niejednoznaczny. Mimo że naszym zdaniem druga seria nie przebiła pierwszej, a wręcz okazała się w niektórych punktach rozczarowująca, uznaliśmy, że „Legion” ma nadal tyle do zaoferowania, że nie sposób go nie docenić i pominąć w tym rankingu.

Drugi sezon skupia się na cienkiej granicy, jaka oddziela zwyczajność od obłąkania – w centrum uwagi stoi oczywiście główny bohater, David, którego tożsamość i możliwości są zgłębiane z wyjątkową dokładnością. I chociaż momentami w tej serii produkcja zdecydowanie za bardzo usiłuje zaskoczyć i zbić widza z tropu – co często wywołuje wrażenie przekombinowania – to jednak musimy pochwalić znakomite kreacje aktorskie i przede wszystkim zapierającą dech w piersiach warstwę wizualną. Warto obejrzeć chociażby dlatego, że ta produkcja to prawdziwa uczta dla oczu.

 

11. „Barry”, sezon pierwszy

Barry, serial, HBO, HBO GO, Bill Hader, najlepsze seriale, top

Seriale komediowe najlepiej sprawdzają się w krótkim formacie, czego doskonałym przykładem jest „Barry”. Zaledwie 30 minut poświęcone na każdy odcinek potrafi przełożyć się na nie mniej intensywną i emocjonującą rozrywkę co dwugodzinne blockbustery. Historię o płatnym mordercy, który nagle odkrywa w sobie zamiłowanie do aktorstwa, pochłania się z wyjątkowym zamiłowaniem, bo całość jest skonstruowana od samego początku w bardzo przemyślany sposób. Z jednej strony mamy kryminalną opowieść o zabójcy na zlecenie, który po zmroku musi wykonywać swoją pracę; przychodzi mu także mierzyć się z niezadowolonymi klientami. Z drugiej zaś – „Barry” to wyjątkowo głęboka historia o mężczyźnie, który dał się zmanipulować i wykorzystać, a kiedy powoli zdaje sobie z tego sprawę i postanawia się uwolnić, wreszcie może po raz pierwszy od dawna posmakować szczęścia. Jego podwójne życie straszliwie mu w tym przeszkadza, ale nie potrafi wybrać tylko jednej ścieżki, przez co sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. Finał jego wewnętrznej walki nie jest oczywisty aż do ostatniego odcinka, a nawet wtedy twórcy zaskakują zakończeniem.

Strona 1 z 2

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

  • grunge
    grunge

    Chciałbym się dowiedzieć, czemu w tym zestawieniu nie ma Waco i 4 sezonu Bron/Broen? Nikt nie oglądał? Czy uznaliście, że są słabe?

Powiązane

Seriale

The Americans

Akcja serialu rozgrywa się w latach 80. XX wieku. Philip i Elizabeth to para radzieckich szpiegów KGB, która dzieli ze sobą nie tylko życie zawodowe, ale również …


American Crime Story

Słynny futbolista O.J. Simpson zostaje oskarżony o podwójne morderstwo. Sprawa ukazana jest oczami prawników biorących udział w procesie.


Westworld

Futurystyczny park rozrywki o nazwie Westworld jest miejscem, w którym ludzie mogą spełniać swoje grzeszne marzenia i fantazje. Pomagają im w tym tzw. hosty, posiadające …


Legion

Serial oparty na serii komiksów o grupie X-Men. David Haller od kilku lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ stwierdzono u niego schizofrenię. Po spotkaniu …


The Handmaid's Tale

Antyutopijna przyszłość, gdzie płodne kobiety stają się surogatkami bogatych rodzin, a ich wszelkie nieposłuszeństwo zostaje surowo karane.GLOW

Akcja serialu toczy się w latach 80. XX wieku. Początkująca aktorka Ruth, szukając pracy, trafia na casting w miejskiej siłowni. Okazuje się, że praca nie polega …


Dear White People

Grupa czarnoskórych studentów zmaga się z problemami społecznymi na elitarnym uniwersytecie, gdzie, wbrew pozorom, nadal występują podziały rasowe.


One Day at a Time

Fabuła śledzi losy kubańsko-amerykańskiej rodziny. Świeżo rozwiedziona Penelopie Alvarez, która niedawno wróciła z wojska, z pomocą staroświeckiej matki stara się …


Barry

Barry jest byłym żołnierzem piechoty morskiej, wykonującym obecnie zawód płatnego zabójcy. Aby zrealizować nowe zlecenie wyrusza do Los Angeles, gdzie niespodziewanie …


Rise

Serial skupia się na losach amerykańskiego nauczyciela Lou Mazzuchelliego, którego przybycie do szkoły odmienia życie uczniów.


Counterpart

Howard Silk jest pracownikiem agencji ONZ i wiedzie spokojne, monotonne życie. Wszystko gwałtownie się zmienia, gdy mężczyzna odkrywa, że firma w której pracuje, …


Money Heist

Tajemniczy mężczyzna, znany jako El Profesor, planuję napaść o jakiej jeszcze nie słyszano. Aby zrealizować ambitny plan rekrutuje gang ośmiu osób o określonych …


Trust

Historia porwania Johna Paula Getty'ego III przez włoską mafię. Chłopak był spadkobiercą ogromnej fortuny swojego dziadka, który swoje bogactwo zawdzięczał ropie …


The End of the F***ing World

Dwójka nastoletnich outsiderów – samozwańczy psychopata James i zbuntowana Alyssa – postanawiają uciec z domu, by odnaleźć siebie.


Killing Eve

Serial na podstawie powieści „Villanelle” autorstwa Luke'a Jenningsa. Fabuła skupia się na dwóch niezwykle inteligentnych kobietach: psychopatycznej morderczyni …


Wild Wild Country

Serial dokumentalny. Lider kontrowersyjnej sekty buduje w głębi pustyni w Oregonie miasteczko, co szybko napotyka się z wielką niechęcią sąsiadów. Sprawy coraz …


Patrick Melrose

Patrick Melrose to bogaty playboy z wysoko postawionego domu. Jednak dzieciństwo z agresywnym ojcem i matką-narkomanką zaowocowało w licznych traumach, które teraz …


Cobra Kai

34 lata po wydarzeniach z filmu „Karate Kid” ścieżki Johnny'ego i Daniela znów się krzyżują. Gdy ten pierwszy zauważa jak wielki sukces odniósł jego dawny rywal …


Picnic at Hanging Rock

Akcja rozgrywa się w 1900 roku w Australii. Podczas corocznego pikniku pod Wiszącą Skałą, z okazji dnia świętego Walentego, w zagadkowych okolicznościach znika …