Artykuły

Wakacje w pełni, dlatego można w spokoju nadrabiać seriale. Oczywiście, stacje i platformy nie przestają nas zasypywać nowościami, jednak gdybyście chcieli wiedzieć, jakie tytuły z czerwca powinny znaleźć się na waszej liście, a których lepiej unikać, koniecznie zajrzyjcie do poniższego tekstu. Oto piątka bubli i piątka hitów minionego miesiąca.

Najlepsze seriale czerwca 2019

5. „The Bold Type” / „Dziewczyny nad wyraz” (2017– ), sezon trzeci

The Bold Type, Dziewczyny nad wyraz, sezon 3, Freeform, serial, najlepsze seriale, najgorsze seriale, czerwiec 2019

Trzeci sezon „The Bold Type” o dziwo utrzymał poziom dwóch poprzednich. Chociaż bardzo wyczekiwaliśmy kontynuacji, z pewnym strachem włączaliśmy pierwszy odcinek, bojąc się, że nasze ulubione bohaterki stracą na wyrazistości. W końcu każda z nich miała „to coś” i nawet jeśli jedną lubiło się bardziej od drugiej, to jednak wszystkim kibicowało się tak samo.

Nasze obawy okazały się bezpodstawne, bo znów otrzymaliśmy dziesięć odcinków (dlaczego tak mało?) historii, którą śledzi się z zapartym tchem. W codzienności bohaterek zaszło dużo zmian i choć nie wszystkie były dla nich korzystne, to jednak tylko utrzymały widzów w przekonaniu, że takie jest prawdziwe życie: pełne wzlotów i upadków, sukcesów w pracy oraz problemów rodzinnych. Coś, co na obrazku wygląda pięknie, niekoniecznie tak prezentuje się w rzeczywistości.

Sutton podąża za swoimi marzeniami, Jane przełamuje kolejne bariery związane ze zdrowiem, a Kat wciąż nie wie, czego chce – nie tylko na płaszczyźnie prywatnej. W międzyczasie serial wciąż pokazuje #girlpower, zmaga się z aktualnymi problemami (akcja #metoo) i uzmysławia, że nic nie jest takie, na jakie wygląda. I że postać Jacqueline jest niesamowita, bo ze świecą szukać takiej szefowej. Zaniepokojeni ostatnim odcinkiem serialu, czekamy na kolejny sezon.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

4. „Dark” (2017– ), sezon drugi

Dark, sezon 2, Netflix, recenzja, niemieckie seriale, najlepsze seriale, najgorsze seriale, czerwiec 2019

Drugi sezon niemieckojęzycznej produkcji nie zwalnia tempa. Całość została opracowana jako trylogia, stąd też po przeszło rocznym oczekiwaniu nie dostajemy odpowiedzi na wszystkie pytania, a większość zagadek nie zostaje rozwiązana. Wręcz przeciwnie. Tajemnice mnożą się jak szalone, zdarzenia komplikują się jeszcze bardziej. Dopiero trzeci sezon ma zamknąć w całość historię mieszkańców miasteczka Winden.

Po bardzo udanym debiucie, widzowie na całym świecie mogą cieszyć się nie mniej udaną kontynuacją, choć tym razem produkcja nieco odchodzi od dramatu rodzinnego i kryminału na rzecz bardziej klasycznego science-fiction. Głównym motywem stają się podróże w czasie i związane z nimi zawiłe losy bohaterów. Ku sporemu zaskoczeniu, niektórych z nich poznajemy z zupełnie innej strony niż dotychczas. Pojawia się również nowa, fascynująca osoba odgrywająca pierwsze skrzypce tego sezonu.

Rewelacyjna strona techniczna nie odbiega od tej poprzedniego sezonu. W mroczny klimat wprowadza nas nie tylko sama fabuła, ale także minimalistyczna estetyka obrazu i emocjonalna muzyka. Nadal zadziwia doskonały casting i pozostająca bez zarzutu gra aktorska.

Na pewno zadowoleni będą widzowie szukający niebanalnych historii z mocnym rysem fantastyki naukowej. Tym razem potrzebne będzie nie tylko zachowanie uwagi w śledzeniu losów rodzin Dopplerów, Nielsenów, Kahnwaldów i Tiedemannów, ale także refleksja nad skutkami podróżowania w czasie. Twórcy produkcji skłaniają bowiem do zastanowienia się nad takimi zjawiskami jak predestynacja czy  paradoksy.

Serial dostępny na platformie Netflix.

3. „The Handmaid’s Tale” / „Opowieść podręcznej” (2017– ), sezon trzeci

The Handmaid's Tale, Opowieść podręcznej, Hulu, HBO GO, sezon 3, najlepsze seriale, najgorsze seriale, czerwiec 2019

Chyba nikogo nie zaskakuje to, że „The Handmaid’s Tale” znajduje się w zestawieniu najlepszych seriali miesiąca. Produkcja już od pierwszego odcinka trzyma widza w najwyższym napięciu i nawet przez chwilę nie pozwala się nudzić. Jej fenomen polega nie tylko na rewelacyjnym pomyśle fabularnym, ale przede wszystkim na bezbłędnym wykonaniu; prawdopodobnie właśnie dzięki temu serial ma tak szerokie grono fanów. Co ciekawe, każdy sezon coraz bardziej poszerza horyzonty poznawanego Gileadu oraz jego skomplikowanych struktur, działających zarówno w świetle dziennym, jak i w podziemnych organizacjach buntowników.

Tym razem w dotychczas wyemitowanych odcinkach kamera skupia uwagę widza na Martach, które w cieniu ważniejszych od siebie osób cichutko snują się po domach. Ich niezauważalność daje pole do popisu bez przerwy rozwijającej się rebelii. Ponadto June trafia do nowego domu – pozwala to zdobyć zupełnie inną perspektywę na świat elit, który, jak się okazuje, wcale nie jest tak jednowymiarowy, jak mogłoby się wydawać.

Dokładnie przemyślane i logicznie występujące po sobie wydarzenia rewelacyjnie tworzą klimat budowany od początku emisji serialu. W żaden sposób nie odstępują poziomem zarówno w kwestii fabularnej, jak i wizualnej. Do tego dochodzi jak zwykle bezbłędna gra aktorska; to właśnie dzięki niej wczucie się w sytuację bohaterów nie sprawia problemów.

Serial dostępny na platformie HBO GO.

2. „Euphoria” / „Euforia” (2019– ), sezon pierwszy

Euphoria, Euforia, HBO, sezon 1, serial, seriale HBO, najlepsze seriale, najgorsze seriale, czerwiec 2019

Wydawać by się mogło, że stacja HBO wraz z finałem „Game of Thrones” straci na popularności, ale na szczęście tak się nie stało, a my otrzymaliśmy wiele seriali oryginalnych, które dały nam możliwość, aby zapomnieć o kiepskim finale GOT. Taką produkcją bez wątpienia jest „Euphoria”, która na nowo definiuje znane nam wcześniej pojęcie serialu młodzieżowego.

Historia jest prosta, aczkolwiek angażuje podczas seansu i sprawia, że widz ma ochotę oglądać poczynania Rue – nastolatki uzależnionej od narkotyków i dążącej do samounicestwienia. „Euphoria” stara się opowiedzieć o pokoleniu urodzonym na początku XXI wieku i robi to w sposób wyrafinowany oraz oryginalny, a sam serial jest idealnym obrazem, który pieszczotliwie przedstawia panujące w dzisiejszym świecie trendy oraz dziwactwa.

Oprócz dogłębnej analizy pokolenia C, w serialu nie brakuje innych dóbr. Szczególne słowa uznania należą się Zendayi, która swoją rolą udowodniła, że nie została obsadzona w roli Rue przypadkiem, a zdecydował o tym jej talent, który sprawia, że każdy odcinek „Euphorii” ogląda się z prawdziwą przyjemnością. Wysoki poziom prezentują także efekty audiowizualne, które w dużej mierze są zasługą Drake’a, będącego jednym z głównych producentów produkcji. Nowy serial HBO może i nie jest wysokobudżetowym serialem fantasy, ale warto go obejrzeć choćby po to, żeby poznać sposób myślenia dzisiejszych młodych i zrozumieć, w jak niełatwym świecie przyszło im żyć.

Serial dostępny na platformie HBO GO.

1. „Big Little Lies” / „Wielkie kłamstewka” (2017– ), sezon drugi

Big Little Lies, Wielkie kłamstewka, serial, sezon 2, HBO, seriale HBO, najlepsze seriale, najgorsze seriale, czerwiec 2019

Na wieść o tym, że produkcja HBO oparta na powieści Liane Moriarty doczeka się kontynuacji, fani podzielili się na dwa obozy. Jedna grupa ucieszyła się perspektywą nowych odcinków, druga zaś, ta zdecydowanie większa, miała poważne wątpliwości, czy warto ciągnąć historię, która wydawała się pełna i zamknięta. My sami również należeliśmy do sceptyków. Teraz możemy wyłącznie przeprosić za wątpliwości i schylić czoła przed twórcami, bo „Big Little Lies” to kapitalne widowisko na najwyższym poziomie, które dostarcza widzom skrajnych emocji.

Mija kilka tygodni od czasu wstrząsającego wydarzenia, które miało miejsce w miasteczku Monterey. Śmierć Perry’ego cały czas powraca echem do głównych bohaterek, głównie dlatego, że wszystkie skrywają prawdę o tym, co wydarzyło się tamtej nocy. Najbardziej ze wszystkich całą sytuację przeżywa Bonnie – kobieta pogrąża się w chaosie i wyrzutach sumienia. Z kolei Celeste musi poradzić sobie z ambiwalentnymi uczuciami, jakie wywołała w niej śmierć męża (oraz pojawienie się jego matki), z kolei Madeline zmierzy się z małżeńskimi problemami. Również Jane nie będzie mieć łatwo, szczególnie gdy wyjdzie na jaw, kto jest ojcem jej dziecka.

„Big Little Lies” to przede wszystkim popis niesamowitych umiejętności aktorskich. Cała obsada ponownie staje na wysokości zadania, a Meryl Streep, która dołączyła w tym sezonie, znakomicie odnalazła się w ekipie, stanowiąc interesujący dodatek. Klimat tajemnic i napięcia został utrzymany, a choć akcja nie gna błyskawicznie do przodu, to jednak widz siedzi przed ekranem jak zahipnotyzowany. Po raz kolejny otrzymaliśmy bardzo przemyślany, umiejętnie rozpisany scenariusz. Tych dialogów nie da się zapomnieć.

Serial dostępny na platformie HBO GO.

Strona 2 z 2

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

3%

Niedaleka przyszłość. Świat podzielony został na dwie części: rajską wyspę, którą zamieszkuje elita oraz biedne terytorium slumsów. Młodzi ludzie z brudnej sfery …


American Princess

Co stanie się, gdy bogata i wpływowa dziewczyna ucieka ze ślubu swoich marzeń? Historia Amandy, która miała w zwyczaju bywać na Upper East Side i prowadzić wystawne …


Black Mirror

Serial ukazuje problemy społeczno-obyczajowe umiejscowione w różnych ramach czasowych. Posiadają one cechy fantastyczne, jednak zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. …


Dark

Serial skupia się na zniknięciu dwójki dzieci w małym niemieckim miasteczku, w którym koncepcja czasu została wywrócona do góry nogami. Zagadką w tym przypadku …


The Bold Type

Serial inspirowany biografią Joanny Coles, byłej redaktor naczelnej kultowego pisma Cosmopolitan. Skupia się na nowojorskich podbojach Jane, Kat i Sutton – trzech …


Euphoria

Prawdziwa historia dotycząca morderstwa młodego chłopaka i trudnościach, jakie towarzyszą jego znajomym po roku od tragedii. Grupa licealistów próbuje radzić sobie …


Jinn

Fantastyczna historia o grupce arabskiej młodzieży. Życie nastolatków zostaje zakłócone, gdy w starożytnym mieście Petra pojawi się przed nimi tajemnicza postać. …


The Handmaid's Tale

Antyutopijna przyszłość, gdzie płodne kobiety stają się surogatkami bogatych rodzin, a ich wszelkie nieposłuszeństwo zostaje surowo karane.


Well-Intended Love

Chińska drama o bohaterce, która by otrzymać środki na przeszczep szpiku kostnego musi związać się w sekrecie z CEO znanej firmy. Xia Lin i Ling Yi Zhou mimo początkowej …


Big Little Lies

Kiedy Jane Chapman razem z synem zjawia się w nadmorskim miasteczku Mandaray, wszystko wydaje się być w porządku. Nowe życie w nowym miejscu miało okazać się oczyszczające. …