Artykuły

Wakacje w pełni, dlatego można w spokoju nadrabiać seriale. Oczywiście, stacje i platformy nie przestają nas zasypywać nowościami, jednak gdybyście chcieli wiedzieć, jakie tytuły z czerwca powinny znaleźć się na waszej liście, a których lepiej unikać, koniecznie zajrzyjcie do poniższego tekstu. Oto piątka bubli i piątka hitów minionego miesiąca.

Najgorsze seriale czerwca 2019

5. „Well-Intended Love” (2019– ), sezon pierwszy

Well-Intended Love, sezon 1, Netflix, drama, chińskie seriale, najlepsze seriale, najgorsze seriale, czerwiec 2019

Czysta irytacja, niedowierzanie i nuda – tak w skrócie możemy opisać nasze odczucia podczas oglądania „Well-Intended Love”. Historia w zamyśle ma opowiadać o ciężko chorej aktorce, której jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku. Tak się składa, że dawcą może być niesamowicie bogaty prezes. Mężczyzna zgadza się pomóc kobiecie pod warunkiem, że ta zostanie jego żoną.

Zaczynając tę chińską produkcję spodziewaliśmy się czegoś w klimatach baśni o Kopciuszku. Oczekiwaliśmy serialu lekkiego i przyjemnego w odbiorze, który umili nam wolny czas. Niestety, otrzymaliśmy mdłą opowiastkę – akcja opiera się na przemaglowanych milion razy schematach. Plus? Naprawdę ładni aktorzy, o ile możemy w ten sposób ocenić osoby pracujące przy „Well-Intended Love”, bo to, co zaprezentowali przed kamerą, aktorstwem byśmy nie nazwali.

Piękno strony wizualnej nie jest w stanie przykryć gorzkiego rozczarowania fabułą oraz płytkimi do bólu bohaterami. To serial, który zdecydowanie odradzamy – miał niezłe momenty, jednak to za mało, by mógł stać się chociaż guilty pleasure.

Serial dostępny na platformie Netflix.

4. „American Princess” (2019– ), sezon pierwszy

American Princess, Lifetime, sezon 1, serial, najlepsze seriale, najgorsze seriale, czerwiec 2019

Nowa produkcja stacji Lifetime okazała się sporym rozczarowaniem. Historia przedstawiona w „American Princess” skupia się wokół Amandy, która przygotowuje się do wytwornego ślubu z narzeczonym, do czasu gdy nakrywa go na zdradzie. Uciekając przed wszystkimi, dziewczyna trafia na festiwal renesansowy, dzięki któremu ludzie mogą schronić się przed trudami współczesnej rzeczywistości i przenieść się, poprzez odpowiednie stroje i zachowanie, do „prostszych” czasów. To miejsce ma pomóc Amandzie w poradzeniu sobie z rozstaniem i skupieniu się na niej samej. Podczas gdy rodzina i przyjaciele starają się odwieść ją od pomysłu angażowania się w tę pracę, nowi znajomi i współpracownicy pozwalają jej  ponownie odkryć uroki życia.

Jeśli ktoś liczy na sensowne podejście do wspomnianych wątków, to zdecydowanie się zawiedzie. W samym serialu, który z opisu wydaje się celować w ciepłą i uroczą produkcję, niestety ciężko znaleźć go tak określić, za to nie brakuje słabych żartów wprost wylewających się z ekranu. Logiki również nie ma tu pod dostatkiem, patrząc na zachowania postaci i same wydarzenia: zaczynając od tego, w jaki sposób narzeczonemu Amandy udało się dokonać rozmowy wideo w tak nieodpowiednim momencie, za to z odpowiednim ujęciem. Jest kiczowato, gra aktorska nie powala, podobnie jak sam scenariusz. Zdecydowanie odradzamy ten serial, bo nie warto tracić na niego czasu, nawet jeśli miałby posłużyć jedynie jako tło chociażby podczas sprzątania.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

3. „Jinn” (2019– ), sezon pierwszy

Jinn, Netflix, sezon 1, seriale Netflixa, najlepsze seriale, najgorsze seriale, czerwiec 2019

Pierwsza paranormalna bliskowschodnia teen drama na Netflixie to było coś, co w teorii brzmiało jak materiał na dobry serial. Szkoda jednak, że w przypadku „Jinna” teoria i praktyka niezupełnie idą ze sobą w parze.

W tym serialu wszystko jest nie tak – może poza zawiązaniem akcji, bo to rzeczywiście twórcom wyszło. Ale im dalej w las, tym robiło się coraz gorzej: wydarzenia zupełnie z siebie nie wynikały, serial wprowadzał coraz to nowe wątki, które jeszcze bardziej komplikowały całość, a na pojawiające się w głowie widza pytania wcale nie było odpowiedzi.

Obrazu nędzy i rozpaczy dopełniają antypatyczne i jednocześnie bardzo płaskie postacie. I nawet gdybyśmy chcieli kibicować głównej bohaterce w jej przygodach, w próbie poradzenia sobie z nagle odkrytym nadprzyrodzonym problemem, to jest ona tak odstręczająca i irytująca, że ciężko wykrzesać jakiekolwiek pozytywne emocje w stosunku do niej. O reszcie szkoda gadać, bo tak naprawdę są tylko twarzami przewijającymi się w tle.

Serial dostępny na platformie Netflix.

2. „3%” (2016– ), sezon trzeci

3%, sezon 3, serial, seriale Netflixa, najlepsze seriale, najgorsze seriale, czerwiec 2019

Netflix kolejny raz zabrał nas do świata „3%”, wymyślonego przez brazylijskich twórców. Niestety losy dwudziestolatków, którzy starają się o lepsze życie w dystopijnym świecie, zawiodły w tym roku oczekiwania widzów.

Największą wadą nowego sezonu jest fakt uśmiercenia jednego z głównych bohaterów poza ekranem, przez co wszyscy fani niemal do końca serii muszą zadawać sobie pytanie, czemu do tego doszło. Sama fabuła i poziom narracji najnowszych odcinków również pozostawiają wiele do życzenia. Próby stworzenia stanu pośredniego pomiędzy ubogim Lądem a bogatą Wyspą przez Michelle spaliły na panewce, a chęć odbudowania Muszli tuż po klęsce żywiołowej doprowadza w krótkim czasie do tego, czego najbardziej oczekujemy po tej produkcji – do swoistej selekcji w formie Procesu. Bardzo szybko okazuje się, że Michelle nie jest jednak zdolna do przygotowania zadań na zbliżonym poziomie do tych, które widzieliśmy w poprzednich osłonach.

Akcja serialu stała się bardzo przewidywalna i powtarzalna, cały czas mamy tutaj do czynienia z tymi samymi rozwiązaniami, jakie pokazano już w pierwszej serii. Twórcy postarali się, żeby Muszla jako społeczeństwo nie była wyludniona, jednak niemal wszyscy nowi bohaterowie są mało wyraziści, przez co w trakcie oglądania ma się wrażenie, że zostali dodani jedynie po to, by zapełnić tło. Na plus wychodzi jedynie dobra gra aktorska (chociażby Bianki Comparato czy Rodolfa Valentego), jednak bez dobrego scenariusza nie da się zaplanować dobrego rozwiązania tej historii.

Serial dostępny na platformie Netflix.

1. „Black Mirror” / „Czarne lustro” (2011– ), sezon piąty

Black Mirror, Czarne lustro, sezon 5, Miley Cyrus, Netflix, seriale Netflixa, najlepsze seriale, najgorsze seriale

„Black Mirror” stało się ewenementem w świecie seriali, które próbowały podjąć się zadania pokazania przyszłości ludzi. Sezon po sezonie widzowie mieli okazję oglądać coraz bardziej niepokojące wizje naszego dalszego rozwoju, przede wszystkim w aspekcie społeczeństwa. Niestety, po drodze zaczęło się psuć i obecny sezon jest przykrym pomnikiem lenistwa scenarzystów.

Trzy odcinki to mało, aby zrobić pozytywne wrażenie, ale nigdy wcześniej „Black Mirror” nie miało z tym problemu. Nagle okazuje się, że każda opowieść w tym sezonie staje się niezbyt porażająca, co najwyżej interesuje nas koncept i wykonanie.

Pierwszy epizod skłania do refleksji na temat wielu ważnych obecnie kwestii społecznych, które w istocie mogą niedługo stać się podobne do tych z ekranu. Kwestionowanie własnej seksualności, poszukiwanie przyjemności cielesnej przez nieskrępowany seks, ale również – co najważniejsze – próba odpowiedzi na pytanie, czym jest słynny bromance sam w sobie. Brzmi to naprawdę dobrze, ale tylko na papierze, bo kiedy oglądamy wykonanie, jest już mniej interesująco, żeby nie powiedzieć nudno. Odcinek pomija wiele ważnych wątków, co nie umyka uwadze odbiorcy.

Druga opowieść, pomimo swojego minimalizmu, zdecydowanie bardziej zapada w pamięć, ale po raz kolejny nie pokazuje niczego zaskakującego i nieoczywistego, do czego przyzwyczaiło nas „Black Mirror” na przestrzeni ostatnich lat. Niebezpieczeństwa płynące z uzależnienia od telefonu komórkowego i social mediów to poważny problem współczesnego świata, dlatego ten odcinek najmniej pasuje do schematu serialu. Jego silną stroną jest natomiast emocjonalna podróż w głąb umysłu człowieka, który cierpi i za wszelką cenę chce wskazać winnego tego stanu rzeczy. Widz sympatyzuje z nim, ale nie potępia także drugiej strony, czyliosoby , która pośrednio wpłynęła na zaistniałą sytuację.

Disnejowskie spojrzenie na „Black Mirror” to najlepszy opis trzeciego odcinka. Głównie za sprawą tematyki młodocianej gwiazdki pop, która uśmiecha się do fanów na koncertach, ale wewnątrz okazuje się cierpieć. Wplecenie do tego wątku niebezpiecznej pseudoprzygody, na którą wyrusza zwykła dziewczyna zakochana w swojej idolce, to – wypisz, wymaluj – schemat teen dramy znanej doskonale wszystkim uważnym fanom filmów i seriali. Dużo dla tego wizerunku robi Miley Cyrus, która przecież przez bardzo długi czas związana była z Disneyem pod postacią serialowej Hannah Montany.

Piąty sezon „Black Mirror” nie zachwyca, nie szokuje, nie zabiera na wycieczkę po dystopijnych wizjach przyszłości. Fani produkcji mogą słusznie czuć się zawiedzeni, bo serial zdecydowanie złagodniał i w obecnej formie w żaden sposób nie jest w stanie dorównać poprzednim sezonom, a już na pewno nie daje rady sprostać oczekiwaniom widzów.

Serial dostępny na platformie Netflix.

Strona 1 z 2

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

3%

Niedaleka przyszłość. Świat podzielony został na dwie części: rajską wyspę, którą zamieszkuje elita oraz biedne terytorium slumsów. Młodzi ludzie z brudnej sfery …


American Princess

Co stanie się, gdy bogata i wpływowa dziewczyna ucieka ze ślubu swoich marzeń? Historia Amandy, która miała w zwyczaju bywać na Upper East Side i prowadzić wystawne …


Black Mirror

Serial ukazuje problemy społeczno-obyczajowe umiejscowione w różnych ramach czasowych. Posiadają one cechy fantastyczne, jednak zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. …


Dark

Serial skupia się na zniknięciu dwójki dzieci w małym niemieckim miasteczku, w którym koncepcja czasu została wywrócona do góry nogami. Zagadką w tym przypadku …


The Bold Type

Serial inspirowany biografią Joanny Coles, byłej redaktor naczelnej kultowego pisma Cosmopolitan. Skupia się na nowojorskich podbojach Jane, Kat i Sutton – trzech …


Euphoria

Prawdziwa historia dotycząca morderstwa młodego chłopaka i trudnościach, jakie towarzyszą jego znajomym po roku od tragedii. Grupa licealistów próbuje radzić sobie …


Jinn

Fantastyczna historia o grupce arabskiej młodzieży. Życie nastolatków zostaje zakłócone, gdy w starożytnym mieście Petra pojawi się przed nimi tajemnicza postać. …


The Handmaid's Tale

Antyutopijna przyszłość, gdzie płodne kobiety stają się surogatkami bogatych rodzin, a ich wszelkie nieposłuszeństwo zostaje surowo karane.


Well-Intended Love

Chińska drama o bohaterce, która by otrzymać środki na przeszczep szpiku kostnego musi związać się w sekrecie z CEO znanej firmy. Xia Lin i Ling Yi Zhou mimo początkowej …


Big Little Lies

Kiedy Jane Chapman razem z synem zjawia się w nadmorskim miasteczku Mandaray, wszystko wydaje się być w porządku. Nowe życie w nowym miejscu miało okazać się oczyszczające. …