1
Artykuły

Rok zakończyliśmy ze starymi, dobrymi produkcjami, które przyprawiają o ciepło na sercu każdego serialomaniaka. Pojawił się również polski serial, który zasłużył na wyróżnienie. Tych złych pozycji w grudniu było zdecydowanie mniej, ale i tak znalazło się kilka, których lepiej nie oglądać.

Najlepsze seriale grudnia 2018

5. „Chyłka – Zaginięcie” (2018–) – sezon 1.

chyłka - zaginięcie, tvn, player, polskie seriale, remigiusz mróz

Odkąd pojawiła się informacja o tym, że na podstawie powieści Remigiusza Mroza powstanie serial, nie mogliśmy się go doczekać. Kolejno ujawniający swój udział w projekcie aktorzy skutecznie wzmagali nasze przebieranie nogami. Końcowo to, co otrzymujemy, jest naprawdę okej. Nie kłóci się to (przynajmniej tak bardzo) z naszymi wcześniejszymi wyobrażeniami, jednocześnie w trakcie każdego odcinka da się wyczuć nutkę niepewności. Co jest śmieszne, bo przecież ci, którzy czytali tę część bądź pozostałe, wiedzą, jak zakończyła się sprawa zaginięcia Nikoli. Śmietanka aktorska, pod postacią pani Cieleckiej, braci Żurawskich, Jacka Komana, Kasi Warnke, Filipa Płowiaka czy Szymona Bobrowskiego, tak samo jak akcja raz po raz nabierająca tempa sprawiają, że nie można oderwać się od ekranu. Czemu, ach czemu odcinki są tylko raz w tygodniu?

Serial dostępny na Player.pl

4. „Outlander” (2014–) – sezon 4.

outlander sezon 4, najlepsze seriale

,„Outlander” to serial, który zaskakuje, kiedy już myślisz, że  bardziej zaskoczyć nie może. Przez trzy poprzednie serie akcja rozgrywała się w urokliwej Szkocji i dla wielu stanowiło to główną zaletę produkcji. Widz miał możliwość podziwiać zielone plenery, żywcem wyrwane z filmowego „Bravehearta”, a romans, który rozgrywał się na tle tej malowniczej scenerii, okazał się pięknem w najczystszej postaci. Dodatkowo główny bohater – Jamie – wychował się tam, a swoją miłość do ojczyzny przejawiał w niemalże każdej wypowiedzi.

Nikt nie krył więc zdziwienia, gdy okazało się, że w czwartym sezonie postacie przeniosą się na zupełnie inny kawałek lądu. Trafiają do Ameryki, a dokładnie do Karoliny Północnej. Pojawiły się obawy, że sceneria USA nie jest w stanie dorównać czarującym ziemiom brytyjskim, ale okazuje się, że te były całkowicie niepotrzebne. Twórcy ukazali ten urokliwy stan w jeszcze ciekawszy sposób niż Szkocję. Sam Jamie stwierdził, że to najpiękniejsza ziemia, jaką dane mu było zobaczyć.

W kwestii fabularnej dzieje się równie dużo i intensywnie, co w poprzednich seriach. Pojawiają się motywy piratów czy też walk o zniesienie niewolnictwa, ale także pokazane jest życie XX wieku: od czasu do czasu ujrzymy na ekranie  córkę Claire i Jamiego – Briannę.

Choć zmian zaszło dużo więcej niż na tle pozostałych sezonów produkcji, to jestem przekonana, że żaden fan nie będzie zawiedziony.

Serial jest dostępny na platformie Netflix.

3. „3Below: Tales of Arcadia” / „3 nie z tej ziemi: Opowieści z Arkadii” (2018–) – sezon 1.

3below, tales of arcadia, opowieści z arkadii, guilermo del torro

Kolejny serial z serii „Tales of Arcadia” („Opowieści z Arkadii”) tworzonej przez wytwórnię Dreamworks okazał się strzałem w dziesiątkę. Tym razem bohaterami są postacie, które fani uniwersum mieli już szansę przelotnie poznać – Aja i Krel, czyli kosmici z planety Akiridion-5. Rodzeństwo, będące również następcami tronu, musi uciekać ze swojego domu w związku z atakiem złego dyktatora. Pod opieką Varvatosa Vexa trafiają na Ziemię, a dokładniej do Arkadii. Cała trójka przyjmuje wygląd, który ma nie rzucać się zbytnio w oczy, czyli dwójkę nastolatków, w tym jedno z nich latynoskiego pochodzenia, oraz staruszka. Za nowym postrzeganiem ich przez Ziemian idzie także obowiązek spełniania określonych norm społecznych – rodzeństwo trafia do znanej nam już szkoły, a Vex poznaje grupę staruszków oraz istotę gry w szachy. Animacja radzi sobie z przedstawieniem swojej wersji wydarzeń znanych z serialu „Trollhunters”, w których Aja i Krel mieli swój udział, a także wykracza poza nie, oferując produkcję dorównującą historią swojemu poprzednikowi. Tutaj nie brakuje tematyki rodziny i uczuć, a postacie wraz z trwaniem serialu rozwijają się i odkrywają, że nowe miejsce może także być ich domem. W połączeniu ze znanym już stylem animacji oraz świetną obsadą w oryginalnym dubbingu serial jest obowiązkową pozycją do nadrobienia dla wszystkich fanów przygód Jima i spółki, którzy nie powinni być zawiedzeni skupieniem się na nowych postaciach. A jeszcze w tym roku czekać ma na nas kolejny dodatek do uniwersum, w postaci serialu „Wizards”.

Serial jest dostępny na platformie Netflix.

2. „The Marvelous Mrs. Maisel” (2017–) – sezon 2.

the marvelous mrs maisel, amazon prime, najlepsze seriale

Pierwszy sezon tego serialu stał się ogromnym hitem, co nie powinno dziwić nikogo, kto zdecydował się na seans. Główna bohaterka, będąca uosobieniem najgorszych możliwych cech kury domowej lat 60., czyli niezależności, własnego zdania i potrzeby bycia szanowaną, dla niektórych może być mocno przerysowana, ale taki jest właśnie zamiar tego serialu. Mocno feministyczny wydźwięk ma na celu pokazanie tego, jak trudno żyło się kobietom kilkadziesiąt lat temu. Uzależnione od swoich mężów, których zawsze musiały usprawiedliwiać, nawet w przypadku zdrady; nigdy, ale to przenigdy, nie mogły pokazywać, że są inteligentniejsze od mężczyzn, i musiały trwać przy nich na dobre i złe. Główna bohaterka pokazała, że ma te wszystkie przykazania głęboko w nosie, przez co bardzo wyprzedza swoje czasy. Wśród osób ze swojego otoczenia wzbudza tym liczne skandale, ale doskonale wie, gdzie leży granica, której nie wolno jej przekroczyć. O tyle o ile pierwszy sezon pokazał widzom, gdzie to dokładnie jest, tak drugi stara się w sposób bezczelny (chwała mu za to) udowodnić, że można tę granicę przekroczyć, wielokrotnie i w wielu miejscach fabularnych. Drugi sezon „The Marvelous Mrs. Maisel” jest doskonałą metaforą dążeń uciśnionej kobiety do lepszego życia, które dla nas może wydawać się czymś normalnym, ale nie zapominajmy, że dla głównej bohaterki było to jak spacer po polu minowym, które aktywuje się, jeśli słyszy wyrażenie własnych potrzeb i własnego zdania, szczególnie że ta kobieta robi to w sposób szczery do bólu i spektakularny –  w świetle reflektorów.

Serial dostępny na platformie Amazon Prime.

1.„Marvel’s Rinaways” / „Runaways” (2017–) – sezon 2.

marvel's runaways, najlepsze seriale, showmax

Pierwszy sezon „Marvel’s Runaways” okazał się dobrym serialem, a fani Marvela, i nie tylko oni, otrzymali od Netflixa coś świeżego względem produkcji superbohaterskich. W najnowszej odsłonie serii twórcy postanowili naprawić drobne mankamenty poprzedniego sezonu, a tym samym niebezpiecznie wysoko podnieśli poprzeczkę.

Ostatni raz tytułową drużynę „Runaways” na ekranie mogliśmy zobaczyć w rozsypce, kiedy sześcioro młodych suberbohaterów zrozumiało, czym, tak naprawdę, zajmują się ich rodzice. Zaniepokojeni prawdą Alex Wilder (Rhenzy Feliz), Nico Minoru (Lyrica Okano), Karolina Dean (Virginia Gardner), Gert Yorkes (Ariela Barer), Chase Stein (Gregg Sulkin) i Molly Hernandez (Allegra Acosta) postanowili uciec i ukryć się przed swoimi najbliższymi.

W najnowszym sezonie twórcy „Runaways” wykorzystują plusy pierwszej serii oraz eliminują jej błędy. Tym razem wszyscy członkowie drużyny mają określoną rolę, a każdy z nich, na swój sposób, wnosi coś do fabuły. Rodzice głównych bohaterów też poczynili postępy i teraz nie są tylko słabo prezentującymi się antagonistami, a stanowią realne zagrożenie. Warto wspomnieć także, że gra aktorska względem poprzedniego sezonu uległa znacznej poprawie. Sądzę, że „Marvel’s Runaways” przypadnie do gustu wszystkim fanom, którym serial podobał się w 2017 roku, a może i nawet zachęci sceptycznie nastawionych, aby dali mu szansę.

Pierwszy i drugi sezon serialu dostępny jest na platformie Showmax. Pamiętajcie, że Showmax w Polsce dostępny jest tylko  do 31 stycznia 2019 roku.

Najgorsze seriale grudnia 2018

5. „The Fix” (2018–) – sezon 1.

the fix, netflix, stand up

Spodobał nam się pomysł „naprawiania świata” przez komików. Wydawało nam się, że jeżeli dręczące nas każdego dnia problemy potraktujemy odrobiną śmiechu, na pewno nikomu to nie zaszkodzi. Pominiemy już niesmaczne żarty, porównywanie dzieci urodzonych w Wielkiej Brytanii do kamerdynerów, śmiech głównego prowadzącego wywołujący raczej skręt kiszek czy w końcu przekraczanie granic dobrego smaku. Zamiast fajnego programu, w którym  można by się rzeczywiście pośmiać i przy jego akompaniamencie się rozluźnić, dostajemy coś, co nas obraża, pokazuje wizję świata, w którym naprawdę nie chciałabym żyć… A to naprawianie świata? Oby to tylko kreacja komików na potrzeby show.

Serial dostępny na platformie Netflix.

4. „Tidelands” (2018–) – sezon 1.

tidelands, netflix, najgorsze seriale

Australijskie seriale zawsze cieszyły się w naszym kraju bardzo dużą popularnością, podobnie jak w innych krajach zresztą. Egzotyka tego kraju zawsze gwarantowała świeże podejście do kręcenia seriali, a także oferowała spojrzenie na zapierające dech w piersiach krajobrazy. „Tidelands” kusił trailerami, które zdawały się potwierdzać to wrażenie, ale niestety rzeczywistość okazała się diametralnie różna od oczekiwań. Twórcy serialu postanowili wykorzystać sprawdzone już schematy, ale za bardzo zatracili się w tym przedsięwzięciu. Efekt finalny jest od samego początku aż do końca jednym wielkim pokazem, jak nie należy interpretować materiałów, na których się wzorujemy. Historia o syrenach jest nudna, napisana na kolanie, nie wnosi niczego ciekawego do serialu. Bohaterowie są płytcy, operujący wokół najprostszych emocji i instynktów, które wręcz zrywają z nich ubrania średnio dwa razy na odcinek. Nagość i tani erotyzm jest wciśnięty do serialu na siłę, nie dając żadnych logicznych konsekwencji, stając się zwykłym odwróceniem uwagi widzów od tragicznej linii fabularnej. Największym grzechem „Tidelands” jest jednak sceneria, służąca głównym bohaterom jako tło. Zupełnie nie wykorzystano ogromnego potencjału fauny i flory tego kraju, wpychając odbiorcę do ciemnych magazynów, nijakich wizualnie domów i jednakowego horyzontu oceanu. Niestety, ale nawet wykorzystanie tego atutu nie dałoby tej produkcji żadnych szans na obronę.

Serial dostępny na platformie Netflix.

3. „Champaign ILL” (2018–) – sezon 1.

champaign ill, youtube, najgorsze seriale

Nijacy bohaterowie, nijaka fabuła, nijaka muzyka, nijakie zdjęcia – po prostu nijaki serial. Zwiastun pokazywał, że będzie to komedia z tych, których humor w większości opiera się na żartach o kupie i podśmiechiwaniu z głupoty bohaterów. Nie ma sprawy, takie seriale również mają swoich wielbicieli, wystarczy zrobić je dobrze. Okazało się jednak, że „Champaign ILL” nawet i to zawaliło. Żarty nie są ani śmieszne, ani żenujące – po prostu jakieś są, pewnie w czyjeś głowie były zabawne.

Historia również nie należy do porywających. Troje przyjaciół, z czego jeden z nich jest raperem, a dwoje pozostałych z jego ekipy pływa w pieniądzach. Niestety, gwiazda trio ginie w nieszczęśliwym wypadku, a dwaj kumple zostają z niczym. Przez lata nie oszczędzali, nie mają wykształcenia, nie potrafią robić nic – co dziwne, bo kończąc liceum, byli pełnymi planów i uzdolnionymi nastolatkami. Teraz nagle są półgłówkami, jak gdyby pieniądze zjadły im szare komórki. Wniosek? Postacie zostały źle rozpisane. Aktorstwo również nie pomogło, chociaż, bądźmy szczerzy, tu nawet nie ma czego grać.

Serial dostępny na YouTube Prime.

2.„Doctor Who” (2005–) – sezon 11.

doctor who, sezon 11, bbc, najgorsze seriale

Przygody buntowniczego obywatela planety Gallifrey można oglądać od kilkudziesięciu lat, w trakcie których widzowie mogli doświadczyć niezliczonych plot twistów i zwariowanych historii. BBC postanowiło pójść z duchem czasu i 13 wcielenie powierzyć w ręce Jodie Whittaker, pierwszej kobiety w tej roli. Fandom serialu momentalnie podzielił się na zwolenników i przeciwników tego pomysłu, co jest zrozumiałe, ale to nie płeć stała się główną osią sporu pomiędzy tymi dwoma obozami. Problemy z „Doctor Who” zaczęły się na długo przed pomysłem obsadzenia w roli głównej kobiety, a dokładniej – jeszcze wtedy, gdy to Capaldi był twarzą Doktora. Dopiero podczas 11j serii, z Whittaker, wszystko wyszło na jaw i okazało się, że nawet najbardziej rewolucyjne pomysły mogą zostać znokautowane przez słaby scenariusz. Doktor, a w zasadzie pani Doktor, przestał bawić typowym dla tej postaci sarkazmem już po pierwszym odcinku, a fani szybko, i prawidłowo, zauważyli, że w dużej mierze nowy sezon jest tylko imitacją charakteru głównej postaci. Usunięcie z fabuły głównych antagonistów i wprowadzenie zupełnie nowych przyniosło chaos w historii tworzonej od tak dawna, a co najbardziej istotne – stała się ona jałowa i niewyróżniająca spośród wielu podobnych seriali sci-fi klasy B, albo i niżej.  Nauka, filozofia i ukochane infantylne podejście Doktora do spraw życia i śmierci zniknęło, pozostawiając fanów w wielkim szoku.

Serial emitowany na stacji BBC First.

1.„Diablero” (2018–) – sezon 1.

diablero, netflix, najgorsze seriale

„Diablero” opowiada historię księdza Ramiro Ventury, któremu porwana zostaje córka, o której istnieniu jeszcze niedawno nie wiedział. Pomocy w jej odnalezieniu szuka u łowcy demonów, Elvisa Infante, znanego także jako tytułowy Diablero. Razem z nim do poszukiwań dołącza Nancy Gama, specjalistka od spraw paranormalnych, która nauczyła się kontrolować żyjącego w niej demona. Wspólnie wyruszają rozwiązać tajemnicę, głębszą i mroczniejszą, niż z początku im się wydawało. Nie jest to serial o tyle zły, co ogromnie rozczarowujący. Ta meksykańska produkcja od Netflixa, choć z opisu zapowiadała się na lekką i ciekawą opowieść urban fantasy, okazała się średnią historyjką o bandzie skrzywdzonych przez los, lecz niespecjalnie interesujących bohaterów. W fabule zabrakło tego czegoś, co przyciąga przed ekran i trzyma w napięciu, bo choć niby działo się dużo, nie działo się nic ciekawego. Dobrej jakości efekty specjalne nie nadrobiły braków w nijakich wątków, których w tej produkcji było pełno. Dopiero koniec sezonu przyniósł widzom coś intrygującego; było to jednak o wiele za późno, by „Diablero” odebrać pozytywnie. Zawiodła także obietnica elementów komedii, bo choć serial zdawał się próbować rozbawić widza i stwarzać wiele okazji do żartów, nie było kiedy się śmiać.

Serial dostępny na platformie Netflix.

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

  • Michał Ziaja
    Michał Ziaja
    @michax

    Pamiętam, że w drugiej serii Outlander akcja serialu działa się też we Francji i to chyba nawet przez połowę sezonu. Więc nie tylko Szkocja.

Powiązane

Seriale

Champaign ILL

Gwiazdy sceny rapu tracą niemal wszystko, gdy niespodziewanie umiera jeden z nich. Bez Jaya nie mają sławy i radości życia, przez co wracają do swoich rodzinnych …


Chyłka - Zaginięcie

Główną bohaterką jest prawniczka Agnieszka Chyłka, która wraz ze swoim nowym aplikantem, Kordianem Oryńskim, stają w obronie małżeństwa, którego 3-letnia córka …


Diablero

Głównym bohaterem serialu jest meksykański ksiądz, który dowiaduje się o porwaniu dziewczyny, będącej rzekomo jego córką. Aby ją odnaleźć, zwraca się o pomoc do …


Doctor Who

Rose Tyler pracuje w domu towarowym w Londynie. Prowadzi monotonne, przeciętne życie, do momentu, w którym manekiny sklepowe próbują ją zabić. Ratuje ją nieznajomy, …


Marvel's Runaways

Bohaterami serialu jest szóstka nastolatków, których drogi rozeszły się po śmierci dawnej koleżanki. Po odkryciu prawdy o swoich rodzicach przyjaciele muszą jednak …


Outlander

Pielęgniarka Claire Randall w tajemniczych okolicznościach przenosi się z 1945 do 1743 roku. Kiedy poślubia dzielnego Szkota, Jamiego Frasera, jej serce zostaje …


Tales of Arcadia: 3Below

Dwóch królewskich kosmitów i ich ochroniarz opuszczają rodzinną planetę i udają się w podróż, przez którą lądują na Ziemi. Usiłują oni wtopić się w otoczenie, co …


The Fix

W panelu zasiadają popularni komicy, którzy próbują rozwiązać nurtujące nas, jedne z najtrudniejszych problemów świata.


The Marvelous Mrs. Maisel

Lata 60 XX wieku, Manhattan. Miriam „Midge” Maisel wiedzie idealne życie, wspierając swojego męża w marzeniu zostania sławnym komikiem. Pewnego dnia sielanka zostaje …


Tidelands

Historia byłej przestępczyni, który wraca do swojego domu znajdującego się w małej wiosce rybackiej w zatoce Orphelin. Kiedy ciało lokalnego rybaka zostaje wyrzucone …